Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Inflanty 1621-22 - Zestawienie Sił
     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/02/2010, 18:43 Quote Post

Sporządziłem sobie (miejmy nadzieję, że interesujące) zestawienia sił walczących w Inflantach 1621-22 - nazwy jednostek, liczebność, rodzaj, etc. Rzecz cała spisana w tabelkach więc nijak mi to wrzucać na forum, ale jeżeli ktoś jest zainteresowany to proszę dać znać na priwa lub w temacie, podeślę na maila. Zestawienie uzupełniam na bieżąco, więc na życzenie uskuteczniam też dosyłania 'uzupełnionych' wersji dla zainteresowanych. Zestawienie nie zawiera opisu walk, tylko dane o jednostkach biorących udział w kampanii.

Ten post był edytowany przez Kadrinazi: 4/04/2010, 8:00

Załączony/e plik/i
Dodany plik  Zestawienie_si__w_Inflantach_1621_22.pdf ( 662.54k ) Liczba pobrań: 2175
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.522
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/02/2010, 19:58 Quote Post

A czy możesz plik z zestawieniem załączyć bezpośrednio do posta?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/02/2010, 20:00 Quote Post

A o tym nie pomyślałem rolleyes.gif
Poprawiono, plik dorzucony.
Zapraszam do komentowania, pytań jeżeli coś jest niejasne, etc
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
pikinierczak
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 54.604

Zawód: student
 
 
post 8/02/2010, 22:46 Quote Post

QUOTE(Kadrinazi @ 2/02/2010, 20:00)
A o tym nie pomyślałem  rolleyes.gif
Poprawiono, plik dorzucony.
Zapraszam do komentowania, pytań jeżeli coś jest niejasne, etc
*


Bardzo ciekawe zestawienie. Czytałem gdzieś że wśród jednostek hetmana Radziwiłła były 'kolorowe' chorągwie husarii. To zdaje się od kolorów sztandarów tychże. Czy dobrze kojarzę? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/02/2010, 22:52 Quote Post

W tej akurat kampanii pod 'kolorowymi' nazwami, prawdopodobnie właśnie od koloru sztandarów, wyróżniamy kompanie rajtarii Korffa. Jednakże w 1625 roku hetman Radziwiłł miał trzy 'kolorowe' chorągwie husarii walczące przeciw Szwedom, bardzo więc możliwe że i w 1621-1622 jego husaria (podzielona na dwie chorągwie) walczyła w takich 'kolorowych' oddziałach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
pikinierczak
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 54.604

Zawód: student
 
 
post 8/02/2010, 23:05 Quote Post

QUOTE(Kadrinazi @ 8/02/2010, 22:52)
W tej akurat kampanii pod 'kolorowymi' nazwami, prawdopodobnie właśnie od koloru sztandarów, wyróżniamy kompanie rajtarii Korffa. Jednakże w 1625 roku hetman Radziwiłł miał trzy 'kolorowe' chorągwie husarii walczące przeciw Szwedom, bardzo więc możliwe że i w 1621-1622 jego husaria (podzielona na dwie chorągwie) walczyła w takich 'kolorowych' oddziałach.
*


Nie mogę teraz znaleźć linków ale jak pamiętam eksponaty ze szwedzkiego ARMEEMUSEUM jest tam bodajze 2 chorągwie z czego jedna żółta a druga czerwona(albo nie pamiętam). Obie z czarnym orłem radziwiłłowskim, zostały utracone chyba pod Walmojzą? Może wcześniej też były to kolorowe chorągwie? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/02/2010, 23:16 Quote Post

Mogą to być chorągwie zdobyte w II bitwie pod Wenden w 1626 roku, próbowano je datować także na starcie w I bitwie pod Wenden w 1626 roku, ale tam, jak się okazuje, Szwedzi żadnego sztandaru nie zdobyli (relacja szwedzkiego d-cy Horna). Oczywiście Walmozja to także kolejny typ ma który można stawiać.
Jednak w przypadku chorągwi z radziwilłowskim orłem, mogą one po prostu pochodzić ze zdobytych Birż, z których Szwedzi wywieźli chyba spore łupy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
pikinierczak
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 54.604

Zawód: student
 
 
post 8/02/2010, 23:21 Quote Post

QUOTE(Kadrinazi @ 8/02/2010, 23:16)
Mogą to być chorągwie zdobyte w II bitwie pod Wenden w 1626 roku, próbowano je datować także na starcie w I bitwie pod Wenden w 1626 roku, ale tam, jak się okazuje, Szwedzi żadnego sztandaru nie zdobyli (relacja szwedzkiego d-cy Horna). Oczywiście Walmozja to także kolejny typ ma który można stawiać.
Jednak w przypadku chorągwi z radziwilłowskim orłem, mogą one po prostu pochodzić ze zdobytych Birż, z których Szwedzi wywieźli chyba spore łupy.
*


Ach faktycznie, zapomniałem że także w czasie potopu sporo wywieźli, w tym także kozackie zdobyte przez wojska litewskie.Te akurat były po prostu zrabowane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/02/2010, 23:25 Quote Post

W tym przypadku nie chodziło mi nawet o wywóz z czasów 'Potopu'. Birże wpadły wszak w ręce Szwedów w czasie wojny 1625-1629, zamek birżański zostaw wtedy zdewastowany przez żołnierzy Gustawa II Adolfa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/04/2010, 8:01 Quote Post

Załączyłem w pierwszym poście poprawioną wersję - dodane nieco informacji o szwedzkim garnizonie Mitawy + kilka przypisów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej