Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Niemcy: miłość w mitologii germanskiej, Bibliografia
     
deariast729
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 81.711

Daria Stankiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 14/03/2013, 20:49 Quote Post

Witam, poszukuję literatury, która traktuje o miłości w mitologii germańskiej. Temat pracy dotyczy porównania kreacji miłości w tej mitologii z miłością ukazaną w Biblii..
Proszę o pomoc i serdecznie pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/03/2013, 9:43 Quote Post

Rozumiem, że szukasz motywów miłosnych zarówno u Germanów z okresu rzymskiego, wędrówki ludów i u Germanów z średniowiecza? Tych germańskich romansideł wcale nie jest tak mało, a motyw miłości występuje praktycznie w każdym dziele powstałym w krajach germańskojęzycznych. Pierwsze na co trzeba zwrócić uwagę to motyw bohatera i jego perypetie - również miłosne. Do ogólnej pomocy w tej materii polecam np. takie książki:

B. Bednarek, Epos europejski (2001).
H. Uecker, Germanische Heldensage (1972).
E. Stutz, Gotische Literaturdenkmaler (1966).

W ogóle istnieje bardzo dobra seria wydawnicza ukazująca się w Stuttgarcie "Sammlung Metzler", gdzie w poszczególnych tomikach wydane są opracowania najważniejszych dzieł literackich z germańskiego kręgu kulturowego.

Z dzieł z miłością w tle lub na pierwszym planie to należy przeczytać, np.:

"Beowulf"
"Kudrun"
"Das Nibelunden Not" - "Pieśń o Nibelungach"
"Saga o Volsungach"
"Edda poetycka/starsza" - tu należy wczytać się w kilka sag

Na zasadzie wprowadzenia do sag polecam:

M. Schlauch, Stare sagi islandzkie (1976).
M. Stieblin-Kamienski, Ze świata sag (1982).

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
deariast729
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 81.711

Daria Stankiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 17/03/2013, 22:39 Quote Post

Tylko ciekawa jest kwestia dostępności do tego, co podałeś. Dziękuję, przynajmniej mam jakiś punkt zaczepienia.smile.gif
Gdybyś mnie naprowadził i powiedział, co mogę tam znaleźć albo na co mam się nastawić podczas czytania? I czy nadawałoby się to do skonfrontowania z treścią zawartą w Biblii?
Chodzi mi raczej o dosyć dokładnie opisane pary postaci, w sumie tylko to jest dla mnie istotne.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.843
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 18/03/2013, 13:11 Quote Post

QUOTE(deariast729 @ 17/03/2013, 22:39)
Tylko ciekawa jest kwestia dostępności do tego, co podałeś. Dziękuję, przynajmniej mam jakiś punkt zaczepienia.smile.gif
Gdybyś mnie naprowadził i powiedział, co mogę tam znaleźć albo na co mam się nastawić podczas czytania? I czy nadawałoby się to do skonfrontowania z treścią zawartą w Biblii?
Chodzi mi raczej o dosyć dokładnie opisane pary postaci, w sumie tylko to jest dla mnie istotne.
*



Przeczytaj najpierw i wyłapuj to, czego sam potrzebujesz: historie miłosne między parami różnych osób(albo i trójkątami, bo i to się zdarzało), przerób to może na jakąś prostą tabelkę i porównaj z kreacją miłości w Biblii.

Być może była już jakaś praca traktująca o miłości w mitologii germańskiej - jest to nawet bardzo prawdopodobne. Ale niedostępność niektórych pozycji nie jest tragedią, Twoją pracę można spokojnie zrobić na źródłach, porównując samemu. Ale wszystkie dostępne pozycje należy przejrzeć głównie ku ogólnej orientacji, zrozumienia niektórych motywów etc.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
deariast729
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 81.711

Daria Stankiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 18/03/2013, 19:14 Quote Post

dzięki za pomoc, zabieram się do roboty!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej