Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak wyglądali Bizantyńczycy ?
     
Roy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 7.972

Zawód: Uczen
 
 
post 28/09/2007, 19:44 Quote Post

Ten temat nasunęła mi lektura wyciągu z pracy The Crusades from the Perspective of Byzantium and the Muslim World , dotyczącego obrazu Bizancjum wśród muzułmanów.
Otóż do tej pory wyobrażałem sobie Bizantyńczyków jako typ śródziemnomorski, tj. czarne włosy, ciemne oczy, itd. Tymczasem ze zdziwieniem przeczytałem, że arabscy pisarze opisują ich jako białoskórych, często z piegami, niebieskookich, jasnowłosych i dobrze zbudowanych, przy czym ten typ urody był przez Arabów wysoko ceniony. Przyznam, że tymbardziej mnie to dziwi, gdyż różnego rodzaju mozaiki, malowidła, itp. zdają się przedstawiać Bizantyńczyków raczej jako brunetów.
Być może macie na ten temat jakieś informacje, np. ze źródeł zachodnich?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 28/09/2007, 20:56 Quote Post

Cóż - Bizantyjczycy wywodzą się od Greków (a także i starożytnych ludów zamieszkujących Azję Mniejszą). To ludy indoeuropejskie - więc może dominującym był typ jasnowłosy (jak u większości Indoeuropejczyków).
Druga interpretacja - to fakt najmowania do armii bizantyjskiej najemników z Północnej Europy (m.in. Waregowie) a także fakt, że wśród mieszkańców cesarstwa byli też Słowianie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Bazyli III
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 13.538

 
 
post 28/09/2007, 21:52 Quote Post

Co do pochodzenia od "Greków" to nie zgodziłbym się ...bo co to w ogóle znaczy Grek???
Na przykład Aleksy Komnen podobno miał rude loki (Aleksjada)...duża część elit rzymsko-bizantyjskich pochodziła z Armenii, Kapadocji...Część miała pochodzenie rzymskie..
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
sabreman
 

Wielki Seneszal
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 803
Nr użytkownika: 15.565

Zawód: z³o wcielone
 
 
post 29/09/2007, 4:01 Quote Post

Dawniej "białosć" większości ludów Europy i Azji była dalece większa. Typ śródziemnomorski powstał przez zmieszanie się ludności nadbrzeżnej różnych krain, a dominujące geny nadały potomkom jasnoiskórych ludów tą karnację co dzisiaj. Jako rudy był opisywany nawet biblijny król Dawid, niektórzy faraonowie być może byli rudzi itp. Przy czym chodzi tu raczej o odcień brązu a nie jaskrawą "rudź" z pólnocy Europy. Rzadkie elementy wyglądu, jak niebieskie oczy i piegi, to moze byc z kolei stereotyp (tak jak np. ogółowi wydaje się że wszyscy Japończycy są żółci i skośnooocy, berberowie brązowawi, a skandynawowie to wielkie blondyny). Ponadto wygląd, o jakim piszesz zachowały niemal z pewnością tylko elity.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
WracisławCzarny
 

Jednoosobowa Inwazja Barbarzyńców
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 733
Nr użytkownika: 5.644

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Technik obróbki wody
 
 
post 23/11/2007, 10:08 Quote Post

Ciekawe jest, co pisali o Bizantyjczykach Arabowie - że dobrze zbudowani. To samo ( z dodaniem, że wysocy i silni) pisali Bizantyjczycy o Słowianach. Czyżby i m dalej na południe tym ludzie drobniejsi?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
August III Sas
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 36.678

Zawód: uczen
 
 
post 25/11/2007, 20:53 Quote Post

Wg. źródeł np. ruskich Bizantyczycy naprawdę byli postrzegani jako ludzie dość wysokiego wzrostu, z dużym zarostem o jasnych włosach, chodź moze nie tak jasnej karnacji jak np. ludy środkowo europejskie. Podobno byli barczysci i mieli szczupłe sylwetki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
rozan
 

V ranga
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 636
Nr użytkownika: 3.261

Lukasz Rozycki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 1/12/2007, 11:20 Quote Post

QUOTE
Wg. źródeł np. ruskich 



A może by tak ciut jaśniej, jakiś źródeł?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 15/12/2007, 18:28 Quote Post

QUOTE(Roy @ 28/09/2007, 19:44)
Otóż do tej pory wyobrażałem sobie Bizantyńczyków jako typ śródziemnomorski, tj. czarne włosy, ciemne oczy, itd. Tymczasem ze zdziwieniem przeczytałem, że arabscy pisarze opisują ich jako białoskórych, często z piegami, niebieskookich, jasnowłosych i dobrze zbudowanych, przy czym ten typ urody był przez Arabów wysoko ceniony.
*


Od czasów zarazy za Justyniana Cesastwo odczuwało brak demograficzny dość dotkliwie, w związku z czym wielu cesarzy prowadziło akcje osadnicze i przesiedleńcze. Pod ręką byli wszak Słowanie, których zawsze było sporo i chętnie zgadzali się by cesarz osadził ich w Anatolii i dał ziemię, a kiedy niue chcieli, to cesarz miał swoje sposoby perswazji. Podobnie przecież Longobardowie pod koniec rządów Justyniana byli na żołdzie cesarskim, a praktyka rzymska była taka, by nigdy barbarzyńskich najemników nie trzymać blisko ich krajan, bo kończyło się to buntem. Więc tacy Longobardowie trafiali pewnie gdzieś na wschodnią granicę, i tam się osiedlali ich potomkowie. Stąd, jak myśle, blond typy germańskie i słowiańskie w pisach arabskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 15/12/2007, 18:41 Quote Post

QUOTE(sabreman @ 29/09/2007, 4:01)
Typ śródziemnomorski powstał przez zmieszanie się ludności nadbrzeżnej różnych krain, a dominujące geny nadały potomkom jasnoiskórych ludów tą karnację co dzisiaj.
*



Jestem antropologiem i fantazje - tutaj opisywane - o zróżnicowaniu ludności różnych regionów i pytanie jak wygląda przedstawiciel danego ludu są dla mnie irytujące. Mamy XXI wiek. Podobno wiek XX był wiekiem biologii, ale nic z tego nie przeniknęło do wiedzy potocznej.
Czyżby historycy nie przyjmowali do wiadomości, że coś się jednak w nauce zmienia. Także sposób narracji w jaki opisuje się historię. To wiem nawet ja, nie historyk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 15/12/2007, 19:59 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 15/12/2007, 18:41)
QUOTE(sabreman @ 29/09/2007, 4:01)
Typ śródziemnomorski powstał przez zmieszanie się ludności nadbrzeżnej różnych krain, a dominujące geny nadały potomkom jasnoiskórych ludów tą karnację co dzisiaj.
*



Jestem antropologiem i fantazje - tutaj opisywane - o zróżnicowaniu ludności różnych regionów i pytanie jak wygląda przedstawiciel danego ludu są dla mnie irytujące. Mamy XXI wiek. Podobno wiek XX był wiekiem biologii, ale nic z tego nie przeniknęło do wiedzy potocznej.
Czyżby historycy nie przyjmowali do wiadomości, że coś się jednak w nauce zmienia. Także sposób narracji w jaki opisuje się historię. To wiem nawet ja, nie historyk.
*


Nie bronię atakowanej wypowiedzi, bo faktycznie mija się z prawdą.
Ale krtyka też nieco mija się z głownym punktem naszej dyskusji.
Wszak z czysto statystycznego punktu widzenia więcej jest blondynów w Szwecji niż w Iranie, czyż nie? Podobnie Longobradowie i Słowianie częśiej reprezentowali typ charakteryyczny dla północy, niż Armeńczycy czy Syryjczycy. Wszak to determinacja klimatyczna - nie jestem antropologiem, ale sąsiad mojej babuni opowiadał, że poziom melatonny w komórce jest uwarunkowany klimatem, że jest to cecha adaptacyjna. Więc gdzie żyli Słowianie, tam i był, statystycznie rzecz biorąc, duży udział bondynow o jasnej karnacji w populacji.
I o to nam w tej dyskusji chodziło, a nie o to że silny, blondwłosy aryjczyk nadszedł z północy i powalił cywilizację grecko rzymską która ucierpiała na skutek degeneracji bioogicznej substancji rasy śródzeimnomorskiej. Chodziło tylko o to, ilu Bizantyńczyków którzy napotykali Arabów mogło być blondwłosymi typami, jak z opisu przytoczonego arabskiego globtrotera.
Sume superbiam quaesitam meritis, miecislao rex poloniae
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mieszkoch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 973
Nr użytkownika: 37.201

mieszko ch.
Zawód: bezrobotny zawodowy
 
 
post 16/12/2007, 18:53 Quote Post

QUOTE(Janusz1945 @ 15/12/2007, 20:12)

P.S. Sąsad babuni powiedział coś nie tak lub nie dosłyszala i lepiej tego nie powtarzać i na tej podstawie nie tworzyć "narracji historycznej"!
*


Albo nie przeczytałeś mojego postu dokładnie, albo nie zrozumiałeś moich kpin. Piszę o tym, że nikt tu nie uprawia - wbrew zarzutom - myślenia w kategoriach rasy (jak to wykpiłem w moim poście pisząc o blondwłosym aryjczyku), tylko pyta o prostą rzecz - skoro większość Greków jest dziś czarnowłosa, to dlaczego Arabowie pisali o nich tak właśnie?
Ale chyba nie ma sensu dyskutować, jeśli interlokutor nie zadaje sobie nawet trudu przeczytania wypowiedzi poprzednika.
Jeśli zaś moje wiadomości o melatoninie i klimacie są błędne, to proszę o pokazanie mi ścieżki prawdy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
RufusFerrus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 28.117

 
 
post 16/12/2007, 20:05 Quote Post

Dla potrzeb dyskusji dodam że np. gen odpowiedzialny za niebieskie oczy liczy sobie niecałe 10 tyś lat. Podobnie jest z blond włosami. Nie można tu mówić o rasach ani gatunkach ludzi. "Aryjski typ urody" jest tylko przystosowaniem się do warunków klimatycznych północy i co ciekawe wytworzył się tylko w Europie. Np. gen odpowiedzialny za trawienie mleka u dorosłego człowieka wytworzył się około 5 tyś. lat temu - miało to związek z rozpoczęciem chodowi zwierząt i zmianą gospodarki, (gdybyście dali szklankę mleka dorosłemu człowiekowi sprzed 10 tyś. lat to nie wstałby z kibla przez tydzień).
W BARDZO dużym uproszeniu: ludzie o "południowej" urodzie "wyjaśnieli" na północy. Chodzi o drobne mutacje genów które powodują np. rozjaśnienie skóry. Ciemna skóra przepuszcza mniej światła które uczestniczy w produkcji witaminy D. Taka ewolucja przebiega bardzo szybko - wystarczy spojrzeć na różnice w wyglądzie Afroamerykanów i mieszkańców czarnego lądu po ponad 400 latach izolacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 17/12/2007, 13:05 Quote Post

AD. Janusz1945
O czym ty mówisz szanowny kolego...
Nikt nie mówi, że bizantyjczycy wyglądali "a tak i tak" jak sugerowałeś... Chodzi jedynie o to, że w oczach arabskich spora liczba bizantyńczyków mogła być blondynami, bo po primo było w Cesarstwie sporo Słowian a po secundo u Arabów ze względów klimatycznych gen odpowiedzialny za blond włosy nie występuję (może zdarzają się jakieś sporadyczne mutacje), co w konsekwencji nawet przy małej liczbie jasnowłosych bizantyjczyków mogło urastać w oczach Arabów do niebotycznych rozmiarów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
RufusFerrus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 54
Nr użytkownika: 28.117

 
 
post 17/12/2007, 20:30 Quote Post

.....Zgadzam się.
Dla Arabów nawet Włosi i Hiszpanie są "jaśni" - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - dla murzynów Arabowie są "jaśni".
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Janusz1945
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 22.362

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 17/12/2007, 20:53 Quote Post

Maciaz,17/12/2007, 13:05
Spłycanie teraz tematu nic nie
zmienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej