Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gettysburg czy Vicksburg, Które zwycięstwo Unii było ważniejsze?
 
Które zwycięstwo Unii było ważniejsze?
Gettysburg [ 45 ]  [51.72%]
Vicksburg [ 42 ]  [48.28%]
Suma głosów: 87
Goście nie mogą głosować 
     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 28/09/2007, 18:03 Quote Post

Pytanie jest proste, a zarazem trudne smile.gif

Hmmm... ja wybieram Vicksburg.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 28/09/2007, 21:35 Quote Post

Dla mnie dziwna ankieta.

Klęski Unii pod Gettysburgiem nie zmieniała NIC de facto. Zniszczyć armię przeciwnika nie dawało się w tej wojnie (chyba, że przeciwnik już leżał na łopatkach jak w 1865). Konfederaci mogli co najwyżej mocno pobić jankesów, Ci cofnęli by się do Waszyngtonu. Lee mógłby zając Baltimore i ... wycofać się tak czy siak do Wirginii.

Klęska pod Vicksburgiem nie jest znów sprecyzowana. Co miałoby być klęską? Pobicie Granta? Bardzo wątpliwe, chyba, że Joe Johnston dostałby dodatkowo 20 tys. posiłków w postaci elitarnych dywizji ANV z generałem Jacksonem.

Można raczej było uratować armię Pembertona oddając Vicksburg, ale to też by było zwycięstwo Unii, tylko mniejsze.

Ja był raczej wybierał pomiędzy:
- Fort Donleson
- Shiloh
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
bARTKULA
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 29.504

 
 
post 28/09/2007, 23:09 Quote Post

Ech, też się nad tym czesto zastanawiałem, ale chyba jednak postawiłbym na Gettysburg. Oczywiście nie sposób nie zgodzić się z generałem Nico iż
QUOTE
Zniszczyć armię przeciwnika nie dawało się w tej wojnie (chyba, że przeciwnik już leżał na łopatkach jak w 1865). Konfederaci mogli co najwyżej mocno pobić jankesów, Ci cofnęli by się do Waszyngtonu. Lee mógłby zając Baltimore i ... wycofać się tak czy siak do Wirginii.
, jednakże zwróćmy uwagę, że ewent. tzw. "miażdżące" zwycięstwo Południa w tej bitwie miałoby zapewne ogromne znaczenie psychologiczne, (dośc przypomnieć zamięszanie jakie wywołał rajd "Old Jube'a"). A także, co się z tym wiąże - nie wchodząc w dywagacje na ile - wzmocniłoby na pewno na Północy chęć dogadania się z Południem w takiej czy innej formie (dość wspomnieć jak przygnębiające wrażenie robiły stosy ofiar majowo- czerwcowej kampanii Granta z 1864 r.). Słusznie na forum jest wskazywane znaczenie zachodniego teatru wojny, był on efektywny, ale wschodni był efektowny wink.gif i tutaj przede wszystkim skierowane były oczy całej Ameryki. Cóż, to zwycięstwo wlało niestety dry.gif wiele "chęci do boju", że tak se z zołnierska zapodam, nie tylko w jankeskich żołnierzy, ale i przede wszystkim w ludnośc cywilną. No i porażka pod Gettysburgiem pokazuje dobitnie, że wbrew temu co twierdzą niektórzy, SĄ ludzie niezastąpieni sad.gif vide- Stonewall... sad.gif Cóż, zdarza się najlepszym- dla każdego dowódcy może przyjśc taki dzień, że wszystko sprzysięga się przeciwko niemu - niczym przeciwko Napoleonowi pod Waterloo- tam deszcz zmienił ziemię w błoto wstrzymując francuskie działa, kawaleria wpadła w niewidoczny rów/wąwóz, Ney dał się zatrzymać przez pół dnia z 40 tysiącami chłopa a potem jeszcze źle wykorzystał kawalerię, Grouchy wpierdzielał truskawki zamiast spieszyć na pole bitwy, kurier z rozkazami pojechał do niego najdłuższą drogą itp..Istna feeria pecha i błędów, niczym pod Gettysburgiem... sad.gif Dotknęło to samego Napoleona, dotknęło i generała Lee...Cesarzowi zabrakło Davouta, gen. Lee Jacksona. sad.gif
Podumowując, obstawiam raczej Gettysburg.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 29/09/2007, 0:06 Quote Post

Ja obstawiam Shiloh jednak. Śmierć ASJ i związane z tym późniejsze problemy dowódcze AoT, klęska samej armii w pierwszej bitwie i późniejsze ciągłe porażki, sprawiły, że na zachodzie nie powstała druga-ANV.

W przypadku zwycięstwa AoT pod Shiloh i dajmy na to życia ASJ jest pare pozytywów, które mogły wpłynąć na losy wojny na zachodzie:
- buduje się espirit de corps tak jak w ANV
- dowódca AoT, ASJ w tym wypadku, ma pełne zaufanie Davisa, żołnierzy oraz podkomendnych oficerów
- ASJ wsparty Bo i Braggiem, mógł wyrosnać na bardzo dobrego dowódcę, dającego szansę Południu na zachodzie

To mogło być decydujące.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
grey
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 233
Nr użytkownika: 27.633

Zawód: niebieski ptak
 
 
post 29/09/2007, 13:09 Quote Post

Trzymając się "menu". Głosowałem na Vicksburg.
Łatwiej jest odbudować "espirit de corps", niż zrekompensować strategiczne straty powstałe przez utratę Vicksburga.

A tak luźniej, to największym zwycięstwem Jankesów było "zwycięstwo" nad Monocacy
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 30/09/2007, 20:24 Quote Post

Swój głos oddałam na Vicksburg, skoro do wyboru są tylko te 2.
Chociaż według mnie to najważniejsze było dużo mniej krwawe zwycięstwo pana Farraguta (przyzwoity Południowiec biggrin.gif) -zdobycie Nowego Orleanu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 30/09/2007, 20:29 Quote Post

QUOTE(grey @ 29/09/2007, 13:09)
Łatwiej jest odbudować "espirit de corps", niż zrekompensować strategiczne straty powstałe przez utratę Vicksburga.


Klęska pod Shiloh prowadziło z czasem do wydarzeń pod Vicksburgiem.

Śmierć ASJ, wyrzucenie Bo, a następnie kłótnie Bragga sprawiły, że tego espirtu się odbudować niestety nie dało sad.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 30/09/2007, 20:41 Quote Post

Ankieta jest jaka jest, bo to Vicksburg i Gettysburg zwykło uznawać się na punkty zwrotne tej wojny. W dodatku wydarzyły się w tym samym czasie, oba są ważne więc jest w czym wybierać.

QUOTE
Klęska pod Shiloh prowadziło z czasem do wydarzeń pod Vicksburgiem.

A Vicksburg zwolnił do dalszego działania najlepszą armię tej wojny - federalną Armię Tennessee, co doprowadziło do zwycięstwa pod Chattanoogą, a to z kolei otworzyło federalnym drogę do Atlanty w 1864. Jeszcze na poczatku 1864 Sherman zrobił sobie generalną rozgrzewkę przed tą kampanią, gdy wobec bezradności rebeliantów zniszczył gospodarczo ważne miasto Meridan.

QUOTE
Śmierć ASJ, wyrzucenie Bo, a następnie kłótnie Bragga sprawiły, że tego espirtu się odbudować niestety nie dało

Joe Johnston odbudował to morale w 1864. Widzę, że zmieniłeś swoje zdanie w stosunku do ASJ, za którego obronę kiedyś mnie atakowałeś. Zobaczysz, że nadejdzie taki dzień, gdy zmienisz swoje zdanie również na temat dokonań JJ w Georgii 1864.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 30/09/2007, 20:48 Quote Post

QUOTE(The General @ 30/09/2007, 20:41)
Joe Johnston odbudował to morale w 1864.


Morale to jedno. Espirit de Corps to coś innego.

QUOTE(The General @ 30/09/2007, 20:41)
Widzę, że zmieniłeś swoje zdanie w stosunku do ASJ, za którego obronę kiedyś mnie atakowałeś. Zobaczysz, że nadejdzie taki dzień, gdy zmienisz swoje zdanie również na temat dokonań JJ w Georgii 1864.


Co do błędów ASJ nie zmieniłem zdania, jednak wydaje mi się, że ASJ miał szansę rozwinąc się z czasem na dobrego wodza. Dodając do tego wsparcie w postaci Bo i Bragga oraz wielki kredyt zaufania od strony Davisa, mogło to sprawić, że AoT byłaby zgrana. Tym samym lepiej i efektywniej mogłaby walczyć.

Co do JJ nie zmienie zdania. Za dużo książek przeczytałem na jego temat, by mieć dobre zdanie o tej miernocie tongue.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
grey
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 233
Nr użytkownika: 27.633

Zawód: niebieski ptak
 
 
post 30/09/2007, 21:01 Quote Post

QUOTE(Nico @ 30/09/2007, 20:29)
QUOTE(grey @ 29/09/2007, 13:09)
Łatwiej jest odbudować "espirit de corps", niż zrekompensować strategiczne straty powstałe przez utratę Vicksburga.


Klęska pod Shiloh prowadziło z czasem do wydarzeń pod Vicksburgiem.

Śmierć ASJ, wyrzucenie Bo, a następnie kłótnie Bragga sprawiły, że tego espirtu się odbudować niestety nie dało sad.gif .
*



Chodziło mi o bardziej o morale ANW zachwiane po Gettysburgu. Sorry za luźne nawiązanie do Twego "esprit de corps".
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
The General
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.970
Nr użytkownika: 19.808

 
 
post 29/06/2008, 17:45 Quote Post

Jak na razie Vicksburg zdecydowanie na czele.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Darios
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 159
Nr użytkownika: 43.322

 
 
post 27/12/2010, 21:59 Quote Post

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Eks...,wiadomosc.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 28/12/2010, 20:25 Quote Post

Zdecydowanie Getysburg. Takie jest także powszechne odczucie w samych Stanach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.142
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 28/12/2010, 20:52 Quote Post

Witam
Zdecydowanie Vicksburg :konsekwencje zdobycia tej twierdzy spowodowało przecięcie Południa na pół.
To był poczatek końca Południa.
Gettysburg to wygrana Pólnocy , która niewiele zmieniła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 29/12/2010, 9:33 Quote Post

Ja stawiam na Vicksburg, z tych samych powodów co paweł76
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej