Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ananiasz Szirakaci - Relacja O Asparuchu
     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 5/02/2009, 14:47 Quote Post

Witam wszystkich bardzo serdecznie - to mój pierwszy post na tym forum smile.gif .

Aktualnie zajmuje się pracą na temat powstania państwa bułgarskiego w czasie panowania jego dwóch pierwszych władców Asparucha i Terwela.

W czasie poszukiwań dodatkowych źródeł informacji natknąłem się na taką relację o dokonaniach Asparucha:

,,W Tracji są dwie góry i rzeki, z których jedną jest Dunaj. Dunaj dzieli się na sześć odnóg i tworzy jezioro oraz wyspę zwaną Pyuki (Pewka). Na wyspie tej mieszka Asparuch-Kruk, syn Kubrata, który uciekł przed Chazarami ze wzgórz Bułgarii i ścigał Awarów ku zachodowi. Osiadł w tym miejscu"

źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Asparuch

Autor artykułu w przypisach podaje że korzystał z
D. M. Lang: Bułgarzy. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1983, ss. 39, 44-45. ISBN 83-06-00831-6. (przeczytałem)

Jest to relacja armeńskiego geografa z VII wieku Ananiasza Szirakaci znanego chyba lepiej jako Ananija Szirakaci.

Jedyne wiadomości jakie dotąd udało mi się odnaleźć na jego temat pochodzą z Wikipedia i strony http://www.armenia.com.pl/armenia.swf.

Można tam znaleźć informację że był żyjącym w latach 610-685 wybitnym naukowcem-matematykiem (autorem pierwszego na świecie podręcznika arytmetyki z najbardziej starożytnymi tabliczkami dodawania i odejmowania)
jedynym w swoim czasie który przyjął i przedstawił przedstawienie o okrągłości ziemi.

Zaintrygowany wcześniej wymienioną relacją byłbym wdzięczny gdyby ktoś wiedział coś więcej o jego osobie, dziełach i przede wszystkim źródle relacji (o ile jest to możliwe ).

Liczę na ciekawą dyskusję smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 6/02/2009, 18:06 Quote Post

Wprawdzie Wikipedia to kiepskie źródło, ale dzięki angielskiej wersji tej encyklopedii znlazłem coś co Ciebie zainteresuje:

http://www.tc.umn.edu/~cmedst/gmap/uploade...0of%20Sirak.pdf

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 6/02/2009, 19:38 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 6/02/2009, 18:06)
Wprawdzie Wikipedia to kiepskie źródło, ale dzięki angielskiej wersji tej encyklopedii znlazłem coś co Ciebie zainteresuje:

http://www.tc.umn.edu/~cmedst/gmap/uploade...0of%20Sirak.pdf

vapnatak
*



Dzięki.
Bardzo interesujący materiał.

Swoją drogą udało mi się już znaleźć o nim całkiem dużo w angielskiej Wikipedii:

http://en.wikipedia.org/wiki/Anania_Shirakatsi
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 7/02/2009, 8:22 Quote Post

http://vehi.net/istoriya/armenia/geographiya/index.html

Zdaje się jest tłumaczenie angielskie.

A swoją drogą, to co Ci przesłałem wczoraj, to powinno Cię konkretnie zadowolić, bo to źródło pisane przez Ananija (edycja), na którym powinieneś szczególnie zwrócić uwagę. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 15/02/2009, 16:44 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 7/02/2009, 8:22)
http://vehi.net/istoriya/armenia/geographiya/index.html

Zdaje się jest tłumaczenie angielskie.

A swoją drogą, to co Ci przesłałem wczoraj, to powinno Cię konkretnie zadowolić, bo to źródło pisane przez Ananija (edycja), na którym powinieneś szczególnie zwrócić uwagę. smile.gif

vapnatak
*



No właśnie przydałoby mi się tłumaczenie na język angielski tej strony albo dokumentów...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/02/2009, 15:36 Quote Post

QUOTE(Hubaw @ 15/02/2009, 17:44)
No właśnie przydałoby  mi się tłumaczenie na język angielski tej strony albo dokumentów...

No właśnie, problem w tym, że to już jest przetłumaczone z armańskiego na rosyjski w 1877 r. unsure.gif

Wpadło mi do głowy, że może o tym człowieku znajdziesz w książce "Hunowie europejscy, Protobułgarzy, Chazarowie, Pieczyngowie"? Nie tyle o samej jego osobie, ale może jakieś fragmenty tłumaczenia na polski jego dzieła?

http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=1261

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 26/03/2009, 14:14 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 16/02/2009, 15:36)
QUOTE(Hubaw @ 15/02/2009, 17:44)
No właśnie przydałoby  mi się tłumaczenie na język angielski tej strony albo dokumentów...

No właśnie, problem w tym, że to już jest przetłumaczone z armańskiego na rosyjski w 1877 r. unsure.gif

Wpadło mi do głowy, że może o tym człowieku znajdziesz w książce "Hunowie europejscy, Protobułgarzy, Chazarowie, Pieczyngowie"? Nie tyle o samej jego osobie, ale może jakieś fragmenty tłumaczenia na polski jego dzieła?

http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=1261

vapnatak
*



No właśnie miałem ostatnią w ręku książkę Ś.P. Krzysztofa Dąbrowskiego .
W dziale poświęconym Bułgarom naddunajskim autorstwa Tryjarskiego nic nie znalazłem o A. Szirakacim.
A to były strony - o ile pamiętam - mniej więcej 242-356 ( mogę się lekko mylić). Jeszcze sprawdzę raz bibliografię Tryjarskiego ale wątpię żebym znalazł to czego szukam.

Ale dzisiaj znalazłem parę ciekawych artykułów w internecie smile.gif dotyczących wyżej wymienionej osoby i jego Geografii:

http://www.matenadaran.am/en/heritage/geography/index.html#3

Jeszcze nie przeczytałem treści ale wstęp wygląda zachęcająco.

Armeńska strona:

http://www.matenadaran.am/en/aboutus/history.html



Źródło:

http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Hewsen
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 29/03/2009, 0:28 Quote Post

Być może spróbuję zamówić oficjalne tłumaczenie:

Anania Shirakats`i, fl. 685, The geography of Ananias of Sirak : Asxarhac`oyc`, the long and the short recensions / introduction, translation and commentary by Robert H. Hewsen. Wiesbaden, Reichert, 1992


Z odrobiną szczęścia mogłoby się udać smile.gif.
Znane mi miejsca gdzie to jest przechowywane:

-Australijski Uniwersytet Narodowy
-Bibloteka Kongresu USA
-LIBRIS, Szwedzki Katalog Narodowy
-Massachusetts Institute of Technology


Ciekawe jakie mogą być koszty przy wypożyczaniu książek spoza kraju przez Wypożyczalnie Międzybibloteczną sad.gif? Orientuje się ktoś tongue.gif ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
JarekJ
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 544
Nr użytkownika: 7.556

Zawód: BANITA
 
 
post 30/03/2009, 7:39 Quote Post

poplątało się.

Tekst który zlinkowal kolega Vapnatak nie jest fragmentem Geografii Ananiasza z Sziraku, lecz fragmentem Geografii Mojżesza z Chorene. Nie znajdziecie w nim tytułowej wzmianki o Asparuchu, bo Chorenaci pisał w V wieku.
Autorem wzmianki o Asparuchu, którą z kolei przytoczył kolega Hubaw też nie jest Ananiasz Szirakaci, lecz jeden z tzw "Pseudo-Mojżeszy" - czyli jakiś anonimowy, armeński kopista, który przepisując w VII wieku "Geografie" Chorenaciego, uzupełnił ją o aktualne wiadomości (miedzy innymi te o Asparuchu). Naiwne odgadywanie w nim Ananiasza z Sziraku, a w konsekwencji przypisywanie dzieła Chorenaciego Szirakaciemu i mylenie tych 2 odleglych o 2 stulecia autorów, było w zachodniej literaturze nagminne, więc teraz pewnie upłynie ze 20 lat, zanim encyklopedyści i wikipedyści zauważą, że ci którzy poprzepisywali to głupstwo do poważnych rozpraw, już się z niego wycofali i napisali stosowne sprostowania (lub zmarli).
Co do Ananiasza z Sziraku, to jest on autorem innego dzieła na temat geografii - też ciekawego, ale nie tego, które cytujecie.

QUOTE
Być może spróbuję zamówić oficjalne tłumaczenie:

Anania Shirakats`i, fl. 685,  The geography of Ananias of Sirak : Asxarhac`oyc`, the long and the short recensions / introduction, translation and commentary by Robert H. Hewsen. Wiesbaden, Reichert, 1992

noo.. ten Hewsen to przez 40 lat pisał, że Geografie Chorenaciego napisał Szirakaci smile.gif - Możliwe, że postanowił umrzeć z tym postulatem, bo już nawet nie wypada inaczej.
N.B Ta publikacja była gdzieś udostępniona w internecie. Ściągnąłem ją kiedyś ale nie mogę teraz znaleźć. Jak znajdę to przylepię.

QUOTE
Aktualnie zajmuje się pracą na temat powstania państwa bułgarskiego w czasie panowania jego dwóch pierwszych władców Asparucha i Terwela.

To powinieneś też zajrzeć do historii innego Ormianina, Ghewonda - coś tam pisał o Terwalu.
o, mam to akurat pod ręką:

"In the second year of the reign of Emperor Justinian [II, 685-695, 705-711] and during the reign of Ashot patrik, [Justinian] sent a large force against our land of Armenia. They came and destroyed the land with looting, subjecting numerous beautiful buildings to fire and turning them into ruins. And then [the Byzantine troops] returned to their own land. However the Byzantine grandees became inimical toward Justinian, cut off his nose, and exiled him. In his place they enthroned Leo [Leontius, 695-698], Apsimeros Tiberius [Tiberius III Apsimar, 698-705] and Theodosius [III, 715-717]. Meanwhile Justinian had gone to the land of the Khazars, married the daughter of the Khaqan/Qaghan (Xak'an), the king of the Khazars, and requested auxiliary troops from him. [The Khaqan] provided many troops and sent along with them an extremely mighty man, named True'gh [Terbelis/Tervel, khan of the Bulghars, 700/701-718], Justinian's father-in-law. Arriving in Constantinople, [Justinian] fought and conquered his adversaries and established his reign for a second time. True'gh died in the battle. Then [Justianian] sent the other Khazar troops back to their own land with many gifts and valuable goods."

http://www.tertullian.org/fathers/ghewond_01_history.htm


Więcej armeńskich źródeł po angielsku jest tu: http://rbedrosian.com/hsrces.html
Wykopałem tam sporo ciekawych informacji o Chazarach. O Bułgarach mniej, ale też coś było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 30/03/2009, 9:22 Quote Post

QUOTE(JarekJ @ 30/03/2009, 7:39)
poplątało się.

Tekst który zlinkowal kolega Vapnatak nie jest fragmentem Geografii Ananiasza z Sziraku, lecz fragmentem Geografii Mojżesza z Chorene.  Nie znajdziecie w nim tytułowej wzmianki o Asparuchu, bo Chorenaci pisał w V wieku.
Autorem  wzmianki o Asparuchu, którą z kolei przytoczył kolega Hubaw też nie jest Ananiasz Szirakaci, lecz jeden z tzw "Pseudo-Mojżeszy" - czyli jakiś anonimowy, armeński kopista, który przepisując w VII wieku "Geografie" Chorenaciego, uzupełnił ją o aktualne wiadomości (miedzy innymi te o Asparuchu). Naiwne odgadywanie w nim Ananiasza z Sziraku, a w konsekwencji przypisywanie dzieła Chorenaciego Szirakaciemu i mylenie tych 2 odleglych o 2 stulecia autorów, było w zachodniej literaturze nagminne, więc teraz pewnie upłynie ze 20 lat, zanim encyklopedyści i wikipedyści zauważą, że ci którzy poprzepisywali to głupstwo do poważnych rozpraw, już się z niego wycofali i napisali stosowne sprostowania (lub zmarli).
Co do Ananiasza z Sziraku, to jest on autorem innego dzieła na temat geografii - też ciekawego, ale nie tego, które cytujecie.

QUOTE
Być może spróbuję zamówić oficjalne tłumaczenie:

Anania Shirakats`i, fl. 685,  The geography of Ananias of Sirak : Asxarhac`oyc`, the long and the short recensions / introduction, translation and commentary by Robert H. Hewsen. Wiesbaden, Reichert, 1992

noo.. ten Hewsen to przez 40 lat pisał, że Geografie Chorenaciego napisał Szirakaci smile.gif - Możliwe, że postanowił umrzeć z tym postulatem, bo już nawet nie wypada inaczej.
N.B Ta publikacja była gdzieś udostępniona w internecie. Ściągnąłem ją kiedyś ale nie mogę teraz znaleźć. Jak znajdę to przylepię.

QUOTE
Aktualnie zajmuje się pracą na temat powstania państwa bułgarskiego w czasie panowania jego dwóch pierwszych władców Asparucha i Terwela.

To powinieneś też zajrzeć do historii innego Ormianina, Ghewonda - coś tam pisał Terwalu.
o, mam to akurat pod ręką:

"In the second year of the reign of Emperor Justinian [II, 685-695, 705-711] and during the reign of Ashot patrik, [Justinian] sent a large force against our land of Armenia. They came and destroyed the land with looting, subjecting numerous beautiful buildings to fire and turning them into ruins. And then [the Byzantine troops] returned to their own land. However the Byzantine grandees became inimical toward Justinian, cut off his nose, and exiled him. In his place they enthroned Leo [Leontius, 695-698], Apsimeros Tiberius [Tiberius III Apsimar, 698-705] and Theodosius [III, 715-717]. Meanwhile Justinian had gone to the land of the Khazars, married the daughter of the Khaqan/Qaghan (Xak'an), the king of the Khazars, and requested auxiliary troops from him. [The Khaqan] provided many troops and sent along with them an extremely mighty man, named True'gh [Terbelis/Tervel, khan of the Bulghars, 700/701-718], Justinian's father-in-law. Arriving in Constantinople, [Justinian] fought and conquered his adversaries and established his reign for a second time. True'gh died in the battle. Then [Justianian] sent the other Khazar troops back to their own land with many gifts and valuable goods."

http://www.tertullian.org/fathers/ghewond_01_history.htm


Więcej armeńskich źródeł po angielsku jest tu: http://rbedrosian.com/hsrces.html
Wykopałem tam sporo ciekawych informacji o Chazarach. O Bułgarach mniej, ale też coś było.
*



O dzięki wielkie, zabieram się za czytanie ohmy.gif -troche tego jest.
Jeszcze raz bardzo dziękuję, masz u mnie respekt.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
JarekJ
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 544
Nr użytkownika: 7.556

Zawód: BANITA
 
 
post 30/03/2009, 10:46 Quote Post

QUOTE(Hubaw @ 5/02/2009, 15:47)
,,W Tracji są dwie góry i rzeki, z których jedną jest Dunaj. Dunaj dzieli się na sześć odnóg i tworzy jezioro oraz wyspę zwaną Pyuki (Pewka). Na wyspie tej mieszka Asparuch-Kruk, syn Kubrata, który uciekł przed Chazarami ze wzgórz Bułgarii i ścigał Awarów ku zachodowi. Osiadł w tym miejscu"
*


Ta uaktualniona w VII wieku wersja Geografii, w której jest wzmianka o Asparuchu, w przekładzie Hewsena wygląda tak:

"(10) The tenth country is the land of the Thracians,east of Dalmatia, near Sarmatia, beginning at the River Tyras and [extending] as far as the Danube. There are five small districts and others called Upper Mycia and Dardania, [which is also called] Tetrapolis. On the south side is Thrace proper and on the north side the large country of Dacia, where dwell the Slavs [who form] twenty-five tribes, in whose place invaded the Goths, who came from the island of Scandia which is called Emios by the Germans. But the Slavs crossed the River Tanais and conquered the other regions of Thrace and Macedonia and entered Achaea and Dalmatia. The armies of Thrace were composed of Tantalids, Sardians, Sicilidians, etc. There are two mountains [in Thrace] and one river, the Danube, which has six tributaries and which forms a lake, and an island called Peuce. On this island lives Asparuk, son of Kubrat, a fugitive from the Khazars from the mountains of the Bulgars,who expelled the Avar nation and settled there.Here [in Thrace] is the magnificent Constantinople at the mouth of the Pontic strait which is called the Thracian Bosporus.Twenty miles from Constantinople is the city of Heraclea where there is a theater which is one of the seven wonders [of the world]. From here, it is two hundred miles northwards to Rome."

(Oczywiscie nie moglem znalezc, bo szukalem pod "Xorenatsi", pod "Movses" i pod "Pseudo-Movses", zapominając ze Hewsen przemianowal to na "The Geography of Ananias of Sirak")

Resztę publikacji Hewsena możesz przeczytać w 2 postach moderatora "istorija" (z obrazkiem Jana Pawła):

I odcinek

II odcinek



Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 30/03/2009, 12:23 Quote Post

QUOTE(JarekJ @ 30/03/2009, 7:39)
poplątało się.

Tekst który zlinkowal kolega Vapnatak nie jest fragmentem Geografii Ananiasza z Sziraku, lecz fragmentem Geografii Mojżesza z Chorene.  Nie znajdziecie w nim tytułowej wzmianki o Asparuchu, bo Chorenaci pisał w V wieku.
Autorem  wzmianki o Asparuchu, którą z kolei przytoczył kolega Hubaw też nie jest Ananiasz Szirakaci, lecz jeden z tzw "Pseudo-Mojżeszy" - czyli jakiś anonimowy, armeński kopista, który przepisując w VII wieku "Geografie" Chorenaciego, uzupełnił ją o aktualne wiadomości (miedzy innymi te o Asparuchu). Naiwne odgadywanie w nim Ananiasza z Sziraku, a w konsekwencji przypisywanie dzieła Chorenaciego Szirakaciemu i mylenie tych 2 odleglych o 2 stulecia autorów, było w zachodniej literaturze nagminne, więc teraz pewnie upłynie ze 20 lat, zanim encyklopedyści i wikipedyści zauważą, że ci którzy poprzepisywali to głupstwo do poważnych rozpraw, już się z niego wycofali i napisali stosowne sprostowania (lub zmarli).
Co do Ananiasza z Sziraku, to jest on autorem innego dzieła na temat geografii - też ciekawego, ale nie tego, które cytujecie.


No tak teraz zgadzam się w 110% jak przeczytałem na dodatek tekst ze strony której link podawałem wcześniej niestety nie zagłębiając się wcześniej w temacie i błąd sad.gif :

3. 'Ashxarhatsoyts' ('Geography') of Movses Xorenatsi

The pearl of the Armenian geographical mind is undoubtedly the 'Ashxarhatsoyts' of Movses Xorenatsi. The question of its date and authorship has drawn the researchers' attention up to this day. The later interpolations have resulted in dating the monument to the 7th, 9th and even 11th centuries, but the close analysis shows that, in its original version, it could have emerged in the 5th century. Consequently, the opinion prevailing to this day and ascribing the geographical work to the pen of the 7th century great naturalist and mathematician Anania Shirakatsi is simply out of question. And it is absolutely not incidental that all the manuscripts of the 'Ashxarhatsoyts' preserving the author's name , without exception, point at the Patmahayr Movses Xorenatsi as an author of the work, and none of them bears the name of Anania Shirakatsi.




Źródło:

http://www.matenadaran.am/en/heritage/geography/index.html#3
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 10/06/2009, 10:45 Quote Post



"(10) The tenth country is the land of the Thracians,east of Dalmatia, near Sarmatia, beginning at the River Tyras and [extending] as far as the Danube. There are five small districts and others called Upper Mycia and Dardania, [which is also called] Tetrapolis. On the south side is Thrace proper and on the north side the large country of Dacia, where dwell the Slavs [who form] twenty-five tribes, in whose place invaded the Goths, who came from the island of Scandia which is called Emios by the Germans. But the Slavs crossed the River Tanais and conquered the other regions of Thrace and Macedonia and entered Achaea and Dalmatia. The armies of Thrace were composed of Tantalids, Sardians, Sicilidians, etc. There are two mountains [in Thrace] and one river, the Danube, which has six tributaries and which forms a lake, and an island called Peuce. On this island lives Asparuk, son of Kubrat, a fugitive from the Khazars from the mountains of the Bulgars,who expelled the Avar nation and settled there.Here [in Thrace] is the magnificent Constantinople at the mouth of the Pontic strait which is called the Thracian Bosporus.Twenty miles from Constantinople is the city of Heraclea where there is a theater which is one of the seven wonders [of the world]. From here, it is two hundred miles northwards to Rome."



Ten fragment znajduje się na 48 stronie książki Hewsena:

http://books.google.pl/books?id=D99tAAAAMAAJ&dq=Hewsen]&q=Asparuk&pgis=1#search_anchor
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 18/08/2009, 7:35 Quote Post

QUOTE(Hubaw @ 5/02/2009, 14:47)
Witam wszystkich bardzo serdecznie - to mój pierwszy post na tym forum smile.gif .

Aktualnie zajmuje się pracą na temat powstania państwa bułgarskiego w czasie panowania jego dwóch pierwszych władców Asparucha i Terwela.


Hej,
a może masz ochotę obejrzeć przybycie chana Asparucha do Bułgarii ?
Oto relacja na żywo:
http://www.youtube.com/watch?v=YRqVgGvW6Vc...ex=0&playnext=1
smile.gif

Pozdrawiam, Andrzej


 
Post #14

     
Hubaw
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 29.701

H.W.
Zawód: student
 
 
post 15/11/2009, 23:32 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 18/08/2009, 7:35)


Hej,
a może masz ochotę obejrzeć przybycie chana Asparucha do Bułgarii ?
Oto relacja na żywo:
http://www.youtube.com/watch?v=YRqVgGvW6Vc...ex=0&playnext=1
smile.gif

Pozdrawiam, Andrzej
*



Dzięki ale ten film widziałem już ze 2 razy z napisami smile.gif
Swoja drogą powstał także na bazie tej historii serial.

Pozdrawiam, Hubert
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej