Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowianie - lud czy ludy ?
     
Biezrząd
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 43.282

 
 
post 14/10/2008, 21:25 Quote Post

Witam.

Na polskiej Wikipedii zetknąłem się z takim czymś:
QUOTE
Słowianie – kryterium lingwistyczne - ogół ludności posługującej się językami słowiańskimi.

Z kolei na angielskiej:
QUOTE
The Slavic peoples are an ethnic and linguistic branch of Indo-European peoples, living mainly in Europe.

To samo tyczy się kilku innych źródeł. Natrafiałem na różne teorie dotyczące wczesnośredniowiecznych Słowian:
- Słowianie to grupa niespokrewnionych ludów, które łączyły język, religia i kultura,
- Słowianie to grupa blisko spokrewnionych ludów, połączonych kulturą, językiem i religią,
- Słowianie to jeden, spójny lud.

Co Wy o tym sądzicie? Jesteście zwolennikami której z przytoczonych przeze mnie teorii? A może macie jakąś własną, całkowicie odmienną? Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.484
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 15/10/2008, 18:03 Quote Post

QUOTE(Biezrząd @ 14/10/2008, 22:25)
Witam.
Na polskiej Wikipedii zetknąłem się z takim czymś:
QUOTE
Słowianie – kryterium lingwistyczne - ogół ludności posługującej się językami słowiańskimi.

[ciach]
Co Wy o tym sądzicie? Jesteście zwolennikami której z przytoczonych przeze mnie teorii? A może macie jakąś własną, całkowicie odmienną? Zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam.
*



Co ja myślę to już napisałem w wiki - to pierwsze cytowanie to moja edycja smile.gif
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jarr
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.050
Nr użytkownika: 42.458

Zawód: BANITA
 
 
post 15/10/2008, 19:35 Quote Post

Sprowadzanie wszystkiego do jednego kryterium to zbytnie uproszczenie.
Analiza językowa i antropologiczna Słowian (odpowiednie dane w wielu dyskusjach na forum) prowadzi do wniosku że Prasłowianie stosunkowo mało się przemieszczali i nie włączali obcych ludów w swój skład. Do czasu rozpadu na grupy dialektalne byli ludem dość jednolitym tak językowo jak i antropologicznie. Rozpad jednolitej grupy Prasłowian zaczął się pod koniec starej ery. Im dalej Słowianie odchodzili od centrum tym więcej było obcych elementów językowych i antropologicznych. Dziś można powiedzieć że te ludu słowiańskie, które mają najwięcej obcych cech w swoim języku są też najdalsi biologicznie od Prasłowian.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.484
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 19/10/2008, 13:55 Quote Post

QUOTE(jarr @ 15/10/2008, 20:35)
Sprowadzanie wszystkiego do jednego kryterium to zbytnie uproszczenie.
Analiza językowa i antropologiczna Słowian (odpowiednie dane w wielu dyskusjach na forum) prowadzi do wniosku że Prasłowianie stosunkowo mało się przemieszczali i nie włączali obcych ludów w swój skład. Do czasu rozpadu na grupy dialektalne byli ludem dość jednolitym tak językowo jak i antropologicznie. Rozpad jednolitej grupy Prasłowian zaczął się pod koniec starej ery. Im dalej Słowianie odchodzili od centrum tym więcej było obcych elementów językowych i antropologicznych. Dziś można powiedzieć że te ludu słowiańskie, które mają najwięcej obcych cech w swoim języku są też najdalsi biologicznie od Prasłowian.
*



Jasne, tylko teraz te ogólniki spróbuj przełożyć na konkrety smile.gif
Zacznij od tego gdzie i kiedy Słowianie przestali być Słowianami.
Żartuję oczywiście.
Nikt tego nie zrobił i nie zrobi. To że nie ma tzw. źródeł to jeszcze nic, najgorzej, że nie ma pomysłu (a i tzw. zapotrzebowania) jak oddzielić różne ujęcia (lingwistyczne, ogólno-kulturowe, "biologiczne") oraz jak poradzić sobie z nieustanną hybrydyzacją (=kreolizacją).
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ahaswer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 50.151

 
 
post 6/11/2008, 4:06 Quote Post

Czy Bulgarzy to Slowianie czy zeslawinizowani Turkmeni/Turcy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.108
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/11/2008, 20:39 Quote Post

A na czym polega sprzeczność? smile.gif Jak się zeslawizowali to byli Słowianami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 8/11/2008, 22:24 Quote Post

QUOTE(pawelboch @ 19/10/2008, 14:55)
jak poradzić sobie z nieustanną hybrydyzacją (=kreolizacją).
pzdr., PB
*


Tutaj nie należy sobie z niczym radzić.
jaka kreolizacja? W genetyce jest też przepływ genów i mieszanie ludzi. O czym piszesz?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
sas53
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 51.144

Stanislaw fokt
Zawód: gornik
 
 
post 30/11/2008, 20:26 Quote Post

QUOTE(Ahaswer @ 6/11/2008, 4:06)
Czy Bulgarzy to Slowianie czy zeslawinizowani Turkmeni/Turcy?
*


Byłem w Bułgarii i Turcji.Jakoś Turcy nie przypominali Słowian.Bułgarzy owszem.Sama mentalność,mówi coś o narodzie choć o słowian sprzeczają się najlepsi historycy.Nie wiadomo skąd przyszli(albo niektorym wiadomo:))Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 30/11/2008, 21:02 Quote Post

QUOTE(Ahaswer @ 6/11/2008, 4:06)
Czy Bulgarzy to Slowianie czy zeslawinizowani Turkmeni/Turcy?
*


Językowo są Słowianami (aczkolwiek język bułgarski jako jedyny słowiański zatracił odmianę przez przypadki), genetycznie zupełnymi mieszańcami. Tereny obecnej Bułgarii przez cały okres historyczny były dość gęsto zamieszkane i kolejne fale migracyjne nakładały się na ludność dawno osiadłą. Kulturowo mieszanka tracko-słowiańska (z tym, że oczywiście właściwych Traków już dawno nie ma).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.484
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 1/12/2008, 10:30 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 8/11/2008, 23:24)
QUOTE(pawelboch @ 19/10/2008, 14:55)
jak poradzić sobie z nieustanną hybrydyzacją (=kreolizacją).
pzdr., PB
*


Tutaj nie należy sobie z niczym radzić.
jaka kreolizacja? W genetyce jest też przepływ genów i mieszanie ludzi. O czym piszesz?
*



Nie wiem czy dobrze rozumiem twoje wątpliwości.
Zwróciłem uwagę, że "mieszanie się" różnych komponentów kultury (czyli ich kreolizacja) oraz
mieszanie się genów przebiega każde własnymi torami a nie równolegle.
Można mieć takie same wyznanie, podobny język a genetycznie być zupełnie z innej parafii.
I na odwrót: komponenty kulturowe dwóch różnych ludów mogą być różne, a genetycznie ludy te mogą być tożsame.
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.484
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 1/12/2008, 10:35 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 30/11/2008, 22:02)
QUOTE(Ahaswer @ 6/11/2008, 4:06)
Czy Bulgarzy to Slowianie czy zeslawinizowani Turkmeni/Turcy?
*


Językowo są Słowianami (aczkolwiek język bułgarski jako jedyny słowiański zatracił odmianę przez przypadki), genetycznie zupełnymi mieszańcami. Tereny obecnej Bułgarii przez czły okres historyczny były dość gęsto zamieszkane i kolejne fale migracyjne nakładały się na ludność dawno osiadłą. Kulturowo miezanka tracko-słowiańska (z tym, że oczywiście właściwych Traków już dawno nie ma).
*


Procesy etniczne na Bałkanach nie zakończyły się w VII-VIII wieku.
Przeskakiwanie od Traków do Słowian, potem do Protobułgarów a następnie do współczesnych Bułgarów jest ahistoryczne.
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 4/12/2008, 18:38 Quote Post

Biezrząd napisał:" Słowianie to grupa niespokrewnionych ludów, które łączyły język, religia i kultura".
Aberacja, makabra i otoflamotenia.
W mojej opinii dzisiejsze ludy słowiańskie to "przemielony" konglomerat Germanów, Sarmatów, Celtów i ludów mówiącyh językiem protosłowiańskim. SuobenoiPtolemeusza to rdzeń słowianski. Dziś wystarczy spojrzeć na Ukrańców, Białorusinów, Rosjan i Polakó, żeby stwierdzić, że głównym wyznacznikiem "słowiańskości" jest przede wszykim język.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
killroyus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 34.024

KU7M4
 
 
post 10/08/2009, 20:15 Quote Post

QUOTE(kundel1 @ 30/11/2008, 21:02)
QUOTE(Ahaswer @ 6/11/2008, 4:06)
Czy Bulgarzy to Slowianie czy zeslawinizowani Turkmeni/Turcy?
*


Językowo są Słowianami (aczkolwiek język bułgarski jako jedyny słowiański zatracił odmianę przez przypadki), genetycznie zupełnymi mieszańcami. Tereny obecnej Bułgarii przez cały okres historyczny były dość gęsto zamieszkane i kolejne fale migracyjne nakładały się na ludność dawno osiadłą. Kulturowo mieszanka tracko-słowiańska (z tym, że oczywiście właściwych Traków już dawno nie ma).
*


Bułgarzy mają bardzo mieszane pochodzenie. Mają dużo obyczajów przejętych od Traków. Ale co ważne, nigdy nie pytaj Bułgara czy ma jakąś cześć krwi tureckiej to obraźlive w tym kraju, taka przyjacielska rada. wink.gif Jak wiecie turcy ottomańscy podbili Bułgarię ale właściwiej chyba napisać wybili, bo Bułgarzy przetrwali głównie w górach podbój ottomański. Nawet w XIX wieku ogromne tereny Bułgarii były niezamieszkane w tym kraju. I bardzo rzadko ktoś poza pomakami (muzułmańskimi bułgarami) przyjmował turka do rodziny. Zgwałcone przez turków kobiety rzucały się ze skał, topiły.. A czy Bułgarzy to Słowianie? Wstyd nawet wątpić. Dodam tylko że większość z 21 plemion bułgarii było "polskimi" zachodniosłowiańskimi, mniejsza cześć z ukrainy. Bylo kilka z byłej jugosławii, ale po tym jak tamte tereny uległy "serbizacji" i reformach tito, powstał z nich nowy naród- Macedoński.

Odnośnie pytania.. Ten wątek przewija się co jakiś czas przez różne fora. Tutaj w gronie iście słowiańskim, też o tym dyskutowali.
http://www.slavic-unity.glavo.net/viewtopic.php?f=5&t=1287
Najbardziej spodobała mi się odpowiedź Welesa z Chorwacji, która w wolnym tłumaczeniu brzmiała "jesteśmy jednym narodem, złożonym w z kilku innych". To tak jak z Brytyjczykami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej