Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Niszczenie pomników (i nie tylko), Za i przeciw
     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 8/02/2013, 14:54 Quote Post

QUOTE
Pomnik Romana Dmowskiego to przykład myślenia ahistorycznego,ojca duchowego nacjonalizmu polskiego gdzie ideałem była Wielka Polska Katolicka, państwo narodowo-katolickie.

Chłopie, nie kompromituj się tu swoją nieznajomością biografii Dmowskiego i jego niezaprzeczalnych zasług w budowie odrodzonej, niepodległej Polski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 8/02/2013, 14:55 Quote Post

Może jakaś petycja do IPN w temacie weryfikacji monumentów i nazw ulic?
Niegdyś w Nowym Sączu była taka ulica, która nazywała się "Bulwar Obrońców Narwiku".
W końcu ktoś przytomny zwrócił uwagę, że Narwiku bronili Niemcy, a Polacy atakowali.
Ujęto jedno słowo i teraz mamy "Bulwar Narwiku" - Szafa gra.

Co My możemy ze swej strony zrobić? Nie przyczyniać się do bezmyślnego niszczenia.
Coś z upływem lat staje się zabytkiem, który będzie przyciągał turystów. Ładnie to Ktoś wyżej ujął, że na kompleksie Oświęcim-Brzezinka da się zarobić 25 PLN od osoby.
Spójrzmy na Rosjan i ich cudowne muzeum pancerne w Kubince.
Ermitażu nie zburzyli nie rozkradli, a to carskie było i mogło wzbudzać negatywne konotacje wśród ludu pracującego miast i wsi.
W Polsce wiele zabytków techniki użytkowej nonszalancko zniszczono. Pierwszy model elektrowozu zbudowanego w Polsce na podzespołach brytyjskiego Vickersa pocięto na złom w 1968r.
Dewastacji uległa tzw. "Luxtorpeda" z unikalnym silnikiem szwajcarskiego Saurera.
Nasze PKP mają za to u mnie minusa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 8/02/2013, 14:59 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 8/02/2013, 14:55)
Może jakaś petycja do IPN w temacie weryfikacji monumentów i nazw ulic?
Niegdyś w Nowym Sączu była taka ulica, która nazywała się "Bulwar Obrońców Narwiku".
W końcu ktoś przytomny zwrócił uwagę, że Narwiku bronili Niemcy, a Polacy atakowali.
Ujęto jedno słowo i teraz mamy "Bulwar Narwiku" - Szafa gra.

Co My możemy ze swej strony zrobić? Nie przyczyniać się do bezmyślnego niszczenia.
Coś z upływem lat staje się zabytkiem, który będzie przyciągał turystów. Ładnie to Ktoś wyżej ujął, że na kompleksie Oświęcim-Brzezinka da się zarobić 25 PLN od osoby.
Spójrzmy na Rosjan i ich cudowne muzeum pancerne w Kubince.
Ermitażu nie zburzyli nie rozkradli, a to carskie było i mogło wzbudzać negatywne konotacje wśród ludu pracującego miast i wsi.
W Polsce wiele zabytków techniki użytkowej nonszalancko zniszczono. Pierwszy model elektrowozu zbudowanego w Polsce na podzespołach brytyjskiego Vickersa pocięto na złom w 1968r.
Dewastacji uległa tzw. "Luxtorpeda" z unikalnym silnikiem szwajcarskiego Saurera.
Nasze PKP mają za to u mnie minusa.
*



Ciekawe spostrzeżenia. Do tych obrońców Narviku mogę dodać znajdującą się w Krośnie Odrzańskim (jak nie musicie, to tam nie jedźcie) ulicę Obrońców Stalingradu, co można uznać za nietrafioną dwuznaczność - w pewnym momencie, to Niemcy bronili tego miasta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/02/2013, 16:03 Quote Post

Warto zauważyć, że często do niszczenia pomników (i innych obiektów) dochodzi w okolicznościach ze sobą nieporównywalnych. I pewnie ocena może być różna. Kilka przykładów (możecie się odniesć do konkretnego przypadku lub wszystkich) :

1. Zniszczenie przez hitlerowców pomnika Chopina w Warszawie (tu chyba ocena jest najłatwiejsza)

2. Próba wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie ( PRL, lata siedemdziesiąte )

3. Zniszczenie (obalenie) bagdadzkiego postumentu Saddam Husajna po jego klęsce w II wojnie w Zatoce Perskiej.

4. Zniszczenie pomnika Stalina w Budapeszcie podczas wydarzeń, które doprowadziły do Powstania Węgierskiego (1956 rok)

5. Demontaż pomników Lenina i innych postaci związanych z "wierchuszką" władz sowieckich i ich współpracowników w Polsce - po 1989 roku.

6. Usuwanie oraz niszczenie pomników i tablic poświęconych poległym w I Wojnie Światowej niemieckim żołnierzom ( w miejscowościach które znalazły się na obecnych terenach RP)

7. Niszczenie i usuwanie pomików oraz elementów architektury związanych z III Rzeszą - po jej upadku (ale i podczas jej trwania - vide : sabotaż).

8. Nagrobki i pomniki związane z poległymi żołnierzami Armii Radzieckiej (na terenach RP). Co z nimi ?

Krótko : uważam, że co przypadek to inna sytuacja. A przecież przykładów może być jeszcze wiele i część z nich może budzić wiele wątpliwości - jak postępować.

Tak jakoś czuję, że trudno wszystko wrzucać do jednego worka.

Być może są sytuacje gdy zniszczenie (rzadziej, czy też na zasadzie wyjątku) lub demontaż (częściej) jest po prostu dobrą opcją. Ale to raczej powinien być wyjątek niż reguła. Tak myślę.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 8/02/2013, 16:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 8/02/2013, 17:23 Quote Post

Jak widzę szkaradziejskie pomniki np. JPII to nie wiem dlaczego do głowy przychodzi mi trotyl.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/02/2013, 17:29 Quote Post

QUOTE
Jak widzę szkaradziejskie pomniki np. JPII to nie wiem dlaczego do głowy przychodzi mi trotyl.


W sumie do pewnego stopnia Cię rozumiem. Ale to chyba bardziej kwestia zamachu na odczucia estetyczne sprzężone z reakcją na chyba zbyt silne promowanie kultu JPII w przestrzeni publicznej. Mnie na przykład najbardziej dziwią tego typu pomniki pokryte złotą farbą sad.gif Ale nie wiem czy ta kwestia się mieści w omawianym temacie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Andronikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 796
Nr użytkownika: 67.214

Stopień akademicki: mgr
Zawód: mened¿er IT
 
 
post 8/02/2013, 20:15 Quote Post

QUOTE(balum @ 8/02/2013, 18:23)
Jak widzę szkaradziejskie pomniki np. JPII to nie wiem dlaczego do głowy przychodzi mi trotyl.
*


Tu się zgodzę - JPII nie chciałby zapewne takiego sposobu upamiętnienia, jednak jest to temat na osobną dyskusję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/02/2013, 0:06 Quote Post

Tę tablicę sfotografowałem w zeszłym roku w Warszawie, na ul. Targowej (wiadukt kolejowy).

Mamy i gwiazdy i info o rocznicy powstania PPR. Dla mnie to przede wszystkim obiekt o charakterze historycznym. Natomiast czy upamiętnione wydarzenia wyglądały tak czy nieco inaczej inaczej - nie wiem. Tak czy siak : zostawiłbym w spokoju (póki co - nikt nie rusza).

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 9/02/2013, 0:08

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 9/02/2013, 0:13 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 9/02/2013, 0:06)
Tę tablicę sfotografowałem w zeszłym roku w Warszawie, na ul. Targowej (wiadukt kolejowy).

Mamy i gwiazdy i info o rocznicy powstania PPR. Dla mnie to przede wszystkim obiekt o charakterze historycznym. Natomiast czy upamiętnione wydarzenia wyglądały tak czy inaczej - nie wiem. Tak czy siak : zostawiłbym w spokoju (póki co - nikt nie rusza).
*



Taka tablica jest raczej neutralna. W Pradze mamy np. Tablicę na budynku, w którym od 45 do 4? znajdowała się sztab jakiejś tam części Armii Czerwonej.
Jeśli coś miało miejsce i jest faktem, to można o tym informować.
A propos - w Żywcu na ścianie pałacu Habsburgów jest tablica wystawiona przez jednego z habsburskich właścicieli, która informuje: W tym pokoju w dniach ?? -?? (ale mało tych dni jest) mieszkała moja kochana siostra, królowa Hiszpanii Maria Krystyna". Cytat niedokładny, ale wydarzenie, które naprawdę jest godne upamiętnienia w formie tablicy wink.gif Oczywiście - to tylko śmiesznie wygląda, wizyta królowej Hiszpanii w Żywcu na początku XX wieku, choćby tylko chwilę trwające, było z pewnością wydarzeniem dla miasta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 9/02/2013, 0:14 Quote Post

ul. Stalowa 2 w Warszawie
user posted image
ulica Ogrodowa 10/26 w Warszawie
user posted image
Ma nawet swoją ulicę:
user posted image
Jeszcze jeden komunista z ulicą w Warszawie:
user posted image

Ten post był edytowany przez kris9: 9/02/2013, 0:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 9/02/2013, 0:25 Quote Post

QUOTE(kris9 @ 9/02/2013, 0:14)
ul. Stalowa 2 w Warszawie
user posted image
ulica Ogrodowa 10/26 w Warszawie
user posted image
*



No, skoro tam mieszkali i robili to, co jest tam napisane, to niech już zostaną.

Ja tak znowu do Czech wrócę. W Lidicach stoi pomnik, który postawili tam radzieccy żołnierze. Umieszczono na nim napis w języku rosyjskim, który informuje, że postawili go radzieccy żołnierze z oddziału pułkownika Jakiegośtam, robił go sierżant Taki-a-taki ze swoimi żołnierzami. Takie coś też jest posowiecką pozostałością?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 9/02/2013, 0:28 Quote Post

Jest jeszcze kamień, który upamiętnia Lenartowskiego - członka ruchu oporu i organizatora walk przeciwko okupantowi w getcie. I chyba za to jest upamiętniany. Komuny w Polsce nie zaprowadzał, a to jakie miał poglądy polityczne jest kwestią drugorzędną. Polsce nie zaszkodził.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Aldrin
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 515
Nr użytkownika: 14.667

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: n. akad.
 
 
post 9/02/2013, 9:43 Quote Post

Co do pomników/ tablic/ ulic to najprostsze byłoby rozwiązanie oparte na wolności własności. To znaczy, właściciel na swoim terenie/własności może robić co chce. Jeśli ktoś na swoim rancho chce postawić pomnik przedstawiający Hitlera i Stalina podających sobie dłonie, a między nimi w trumnie leży Mościcki, to jego sprawa i sobie tylko wystawia laurkę. Tablice pamiątkowe wmurowane w kamienice należą do ich właścicieli i oni powinni decydować co chcą, a czego nie. Niestety większość pomników jest w przestrzeni publicznej i to stwarza trudności. W takim wypadku decyzja należy do administratora. Jeśli ludzie chcą zmiany nazwy ulicy przy której mieszkają i ponieść koszty i niewygody z tym związane, to proszę bardzo.

Co do wymienionych tablic komunistów, szerzenie komunizmu i nazizmu jest traktowane przez prawo tak samo. O ile te tablice nie wychwalają komunizmu, a jedynie opisują pewne fakty (np. że pan X - komunista - żył tu a tu), to w zasadzie nie powinno nikomu przeszkadzać. Na takich samych zasadach, jak tablica upamiętniająca pana Y - nazistę - który żył tu a tu (osobiście oczywiście nie czyniąc żadnych zbrodni, ot po prostu idealista). Tylko mam wrażenie, że, bynajmniej w Polsce, wydźwięk takiej tablicy byłby odmiennie odbierany...

Pozdrawiam
Aldrin
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Sierp05
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 81.107

Zawód: BANITA
 
 
post 9/02/2013, 11:06 Quote Post

Widział ktoś jak wygląda grobowiec Hibnera,Kniewskiego, Rutkowskiego pod Cytadelą, zgroza !!

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/6414
http://warszawamoimoczkiem.blogspot.com/20...tkowskiego.html


Dzisiaj to ruina, grobów się nie dewastuje confused1.gif

http://jacek23151.pinger.pl/m/8509765

http://warszawamoimoczkiem.blogspot.com/20...tkowskiego.html

Ten post był edytowany przez Sierp05: 9/02/2013, 11:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/02/2013, 13:25 Quote Post

A wiecie co tu kończy swój żywot ?



P.S. Nie mam skanera - więc jest to zdjęcie ze zdjęcia, stąd jakość taka sobie. Fotka zrobiona przeze mnie gdy byłem piękny i młody, legendarnym aparatem radzieckiej marki "Zenith" wink.gif

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 9/02/2013, 15:40

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

15 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej