Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> JADWIGA ZYLINSKA, 1913 - 2009
     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 28/04/2011, 15:21 Quote Post

Jestem zafascynowana twórczością J. Żylińskiej ( 1913-2009); ponieważ tutaj jest miejsce na literaturę średniowieczną przedstawiam Złota włócznię i Odzyskaną koronę - cykl opowiadań z czasów B. Chrobrego ( Obrona Krosna, Czerchów), bezkrólewia po Mieszku II ( Masław) , Bolesława Śmiałego ( Odzyskana korona) i Henryka Brodatego( Kamienna róża).Zapraszam do dyskusji, ktoś czytał , podziela moje zdanie a może nie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 28/04/2011, 16:23 Quote Post

QUOTE(karin mansdotter @ 28/04/2011, 15:21)
Jestem zafascynowana twórczością J. Żylińskiej ( 1913-2009); ponieważ tutaj jest miejsce na literaturę średniowieczną przedstawiam Złota włócznię i Odzyskaną koronę - cykl opowiadań z czasów B. Chrobrego ( Obrona Krosna, Czerchów), bezkrólewia po Mieszku II ( Masław) , Bolesława Śmiałego ( Odzyskana korona) i Henryka Brodatego( Kamienna róża).Zapraszam do dyskusji, ktoś czytał , podziela moje zdanie a może nie.
*


Zafascynowana na pewno nie ale lubiłam za swoich pacholęcych lat czytać jej książeczki opowiadające o herosach: o Heraklesie, Tezeuszu, Achilesie. Gdzieś tam na strychu znajdują się te opowieści. Pewne wrażenia na mnie dawno, dawno temu zrobiła inna książka tej autorki " Kapłanki, amazonki i czarownice. Opowieść z końca neolitu i epoki brązu 6500-1150 p.n.e.". Nie pamiętam treści ale tylko luźne wrażenia towarzyszące lekturze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Elevander
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi
 
 
post 7/07/2011, 10:28 Quote Post

Ja tam czytałem tylko jej "Piastówny i żony Piastów". Lektura w normie, bez szału, ale trzeba przyznać, że tematyka nie najpopularniejsza, więc w moim mniemaniu warto.

Ten post był edytowany przez Elevander: 7/07/2011, 10:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 7/07/2011, 20:56 Quote Post

Ta książka o Piastównach napisana prostym, przystepnym jezykiem, faina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
karin mansdotter
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka
 
 
post 20/07/2011, 13:42 Quote Post

Istnieje taka książka autorstwa K. Bąka pt.,, Miecz i pastorał '' traktująca o K. Odnowicielu , która jest kompletnym plagiatem powieści K. Bunscha - ,, Braci, Bezkrólewia i Odnowiciela'' Bąk podaje nawet te same postaci fikcyjne, wkłada w ich usta zdania , które sformułował Bunsch poza tym posiłkuje się również tekstami zaczerpniętymi z książki Z. S. Pietrasa pt. ,, Kazimierz Odnowiciel''. ciekawe że nikt tego nie zauważył.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Myrthis
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 68.443

Zawód: uczennica
 
 
post 24/07/2011, 17:45 Quote Post

Czytałam tej autorki "Kapłanki, amazonki i czarownice". Nie wiem czemu, ale ta książka wywarła na mnie spore wrażenie, może tak na mnie podziałał styl pisarski Żylińskiej. Od czasu do czasu wracam do fragmentów tej książki, jeden cytat zamierzam nawet wykorzystać na prezentacji maturalnej. Fascynuje mnie kobiecy punkt widzenia na legendy i historię, może to również ma wpływ na mój odbiór książki Żylińskiej. Kupiłam "Złotą włócznię" jej autorstwa, jednak jeszcze nie miałam przyjemności tego przeczytać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej