Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> JERZY STEFAN STAWINSKI, 1921 - 2010
     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 13/06/2010, 22:23 Quote Post

Jerzy Stefan Stawiński adaptował na ekran swoje opowiadania i powieści, czego efektem były dwa arcydzieła: Kanał i Eroika, a także jeden z niewielu wybitnych filmów ostatnich 20 lat posuchy: Pułkownik Kwiatkowski. To również spod jego ręki wyszedł scenariusz Krzyżaków. Czym bez Niego byłaby polska kinematografia, albo i cała powojenna kultura?

Jerzy Stefan Stawiński ukształtował moje pierwsze i najważniejsze wyobrażenia o AK i powstaniu warszawskim. Nie potrafię sobie wyobrazić innej Akcji pod arsenałem. 1 sierpnia gdy tylko mam w swoim zasięgu telewizor, włączam go, gdy leci Godzina W. Niezapomniana pozostanie lektura Młodego warszawiaka zapisków z urodzin. Najpotężniejszym symbolem pozostanie zaś dla mnie ostatnia scena filmowych Urodzin młodego Warszawiaka.

Odszedł patriota i żołnierz, który jako pisarz, scenarzysta i reżyser walnie przyczynił się do unieśmiertelnienia swojej wspaniałej generacji. Cześć Jego pamięci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 14/06/2010, 6:48 Quote Post

Ja bym tylko podkreslil piekna karte kombatancka w zyciu s.p.Jerzego Stefana Stawinskiego.
Udzial w kampani wrzesniowej,konspiracyjna dzialalnosc w Harcerstwie,pozniej w AK w pulku "Baszta".Udzial w powstaniu warszawskim.Oboz jeniecki,a po wyzwoleniu PSZ w Angli i we Wloszech.
No i wreszcie pamietajmy ze to on wlasnie wymyslil postac Jana Piszczyka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 14/06/2010, 16:46 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 13/06/2010, 16:23)
Jerzy Stefan Stawiński adaptował na ekran swoje opowiadania i powieści, czego efektem były dwa arcydzieła: Kanał i Eroika, a także jeden z niewielu wybitnych filmów ostatnich 20 lat posuchy: Pułkownik Kwiatkowski. To również spod jego ręki wyszedł scenariusz Krzyżaków. Czym bez Niego byłaby polska kinematografia, albo i cała powojenna kultura?

Jerzy Stefan Stawiński ukształtował moje pierwsze i najważniejsze wyobrażenia o AK i powstaniu warszawskim. Nie potrafię sobie wyobrazić innej Akcji pod arsenałem. 1 sierpnia gdy tylko mam w swoim zasięgu telewizor, włączam go, gdy leci Godzina W. Niezapomniana pozostanie lektura Młodego warszawiaka zapisków z urodzin. Najpotężniejszym symbolem pozostanie zaś dla mnie ostatnia scena filmowych Urodzin młodego Warszawiaka.

Odszedł patriota i żołnierz, który jako pisarz, scenarzysta i reżyser walnie przyczynił się do unieśmiertelnienia swojej wspaniałej generacji. Cześć Jego pamięci.
*


czolem,
nie widzialem filmu ale ksiazka Młodego warszawiaka zapisków z urodzin lezy u mnie na honorowym miejscu -
! czesc pamieci pana Jerzego!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/06/2010, 8:13 Quote Post


Lubiłem jego filmy (tzn. powstałe na bazie jego scenariuszy). Na tle innych gniotów wyróżniały się próbami sprawiedliwego i ludzkiego podejścia do tematu.
Wielkie wrażenie zrobił na mnie "Człowiek na torze" a zwłaszcza fakt, że powstał w 57-mym roku. Okazuje się, że i wtedy można było pisać jak człowiek...

Cześć Jego pamięci...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej