Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> JULIUSZ BARDACH, 1914 - 2010
     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 8/02/2010, 22:56 Quote Post

Z głębokim żalem zawiadamiam iż 28 stycznia (pogrzeb odbył się 4 lutego) 2010 zmarł profesor Juliusz Bardach autor znanego i licznie wznawianego podręcznika do historii państwa i prawa używanego od kilku już pokoleń do nauki przedmiotu na wydziałach prawa w Polsce. Miałem przyjemność poznać i pracować z profesorem przez chwilę, a nawet wieść spór o roli przedstawicieli kapituł katedralnych na sejmach. Odeszła wielka postać historii Prawa, największy znawca przedmiotu obok takich profesorów jak Karol Korany czy Michał Sczaniecki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 8/02/2010, 23:07 Quote Post

QUOTE(Polidaktyl @ 8/02/2010, 23:56)
... największy znawca przedmiotu obok takich profesorów jak Karol Korany czy Michał Szczaniecki.
*



Michał Sczaniecki...

Śnierć profesora Bardacha to wielka strata, fakt. To był bardzo pracowity człowiek- ponad 550 prac naukowych...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
GoD-Soviet
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 19.856

Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent prawny
 
 
post 16/02/2010, 14:30 Quote Post

Dzięki Bogu, że zostawił studentom swoje słynne "trojaczki". Bez nich historia państwa i prawa polskiego nie byłaby taka sama jak teraz.
Pamiętam jak jeszcze przed świętami prof. Korobowicz opowiadał nam przy okazji rozmów seminaryjnych jak to ostatni raz rozmawiał z profesorem Bardachem. "Świetny jako człowiek, a do tego niezwykły umysł, rzadka kombinacja" powiedział, aż zanotowałem smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Dawid__8_
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 35.776

Dawid W.
Zawód: student
 
 
post 10/04/2010, 21:46 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 8/02/2010, 23:07)
QUOTE(Polidaktyl @ 8/02/2010, 23:56)
... największy znawca przedmiotu obok takich profesorów jak Karol Korany czy Michał Szczaniecki.
*



Michał Sczaniecki...


To jest ironia przy Michale Szczanieckim? Bo ja znam jego warsztat tylko z podręcznika akademickiego opracowanego przez Katarzynę Sójkę-Zielińską, a biografię z króciutkiej notki na wikipedii.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 10/04/2010, 22:07 Quote Post

QUOTE(Dawid__8_ @ 10/04/2010, 21:46)
QUOTE(emigrant @ 8/02/2010, 23:07)
QUOTE(Polidaktyl @ 8/02/2010, 23:56)
... największy znawca przedmiotu obok takich profesorów jak Karol Korany czy Michał Szczaniecki.
*



Michał Sczaniecki...


To jest ironia przy Michale Szczanieckim? Bo ja znam jego warsztat tylko z podręcznika akademickiego opracowanego przez Katarzynę Sójkę-Zielińską, a biografię z króciutkiej notki na wikipedii.
Pozdrawiam
*



Hej,
cóż, prof. Korany był naukowcem bardzo starej daty, który uważał, że trzeba pracować w bibliotech, na dokumentach źródłowych oryginalnych, a opracowania trzeba znać nie tylko polskie, ale i wydane w głównych językach europejskich. Z tej właśnie przyczyny przy dziele Koraniego podręcznik Zielińskiej wypada jak nędzny skrypt dla tępych nieuków.
Pozdrawiam, Andrzej
 
Post #5

     
Dawid__8_
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 35.776

Dawid W.
Zawód: student
 
 
post 11/04/2010, 16:19 Quote Post

Mówisz o "Historii Prawa" prof. Sójki-Zielińskiej, czy "Powszechnej historii państwa i prawa" Michała Szczanieckiego?
"Historia prawa" prof. Sójki-Zielińskiej jest dosyć mało szczegółowa i spłaszczona, ale odnosi się czasem do tekstów źródłowych i pomników prawnych epoki (Ruska Prawda, Brewiarz Alaryka i inne). Częściej jednak powołuje się na teraźniejsze podręczniki np. na "Prawo rzymskie" Kazimierza Kolańczyka, czy wyżej wymieniony podręcznik "Powszechna historia państwa i prawa" Michała Szczanieckiego, na którego temat mam nieco odmienne zdanie. Czyta mi się go bardzo dobrze i przyjemnie.
O Karolu Koranyi słyszałem same pozytywne rzeczy, zresztą jest pierwszą osobą wymienioną w przedmowie do swojego podręcznika przez Michała Szczanieckiego. Używa wyrażenia "nieodżałowanej pamięci", więc na pewno sporą rolę odegrał w jego karierze naukowej.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Sajan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 30.383

 
 
post 21/02/2013, 0:48 Quote Post

QUOTE(Dawid__8_ @ 10/04/2010, 22:46)
QUOTE(emigrant @ 8/02/2010, 23:07)
QUOTE(Polidaktyl @ 8/02/2010, 23:56)
... największy znawca przedmiotu obok takich profesorów jak Karol Korany czy Michał Szczaniecki.
*



Michał Sczaniecki...


To jest ironia przy Michale Szczanieckim? Bo ja znam jego warsztat tylko z podręcznika akademickiego opracowanego przez Katarzynę Sójkę-Zielińską, a biografię z króciutkiej notki na wikipedii.
Pozdrawiam
*



Raczej zwrócenie na błąd w nazwisku...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Dawid__8_
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 35.776

Dawid W.
Zawód: student
 
 
post 5/10/2013, 23:53 Quote Post

Dzięki za poprawkę biggrin.gif Minęło trochę czasu, ale warto było zaglądać czasem na ten wątek biggrin.gif Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 6/07/2021, 2:07 Quote Post

Ciekawych rzeczy się można dowiedzieć o profesorze Juliuszu Bardachu (dla mnie nowości) z wykładu Michała Kozłowskiego pt. Juliusz Bardach, kłamca katyński: https://www.youtube.com/watch?v=EH6LC5tdGZY...zaSosnkowskiego

Ten post był edytowany przez emigrant: 6/07/2021, 2:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej