Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PAWEL WIECZORKIEWICZ, 1948 - 2009
     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 25/03/2009, 9:19 Quote Post

Dziś w nocy zmarł historyk, profesor Paweł Wieczorkiewicz - poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego. Miał 61 lat.

Prof. Paweł Wieczorkiewicz był historykiem, sowietologiem, naukowcem Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Od lat zajmował się dziejami wojskowości, zwłaszcza zaś - marynarki wojennej.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 25/03/2009, 15:57 Quote Post

No nie dzisiaj w nocy tylko 23 marca. Miał dopiero 61 lat. Dodam, że był uczniem profesora Ludwika Bazylowa. Stąd jego główne zainteresowania koncentrowały się na dziejach Rosji i ZSRR. Był chyba najwybitniejszym współczesnym sowietologiem. Pamiętam jego audycje z radiowej "Trójki" sprzed jakiś 5-6 lat. A jak wy go wspominacie. Są tu jacyś jego studenci?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 25/03/2009, 17:14 Quote Post

Zdecydowanie jeden z najlepszych polskich sowietologów i historyków w ogóle. Szkoda człowieka- niestety nowotwór kości nie wybiera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 25/03/2009, 17:22 Quote Post

OO, smutna wiadomosc ... Liceum M. Reya w Warszawie, matura 1966, on - klasa j. francuskiego, ja - klasa laciny. Doskonale Go pamietam.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
poliloli
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 24.284

Pawel
Zawód: student
 
 
post 26/03/2009, 20:31 Quote Post

Wybitny historyk i naukowiec. Miał bardzo zdecydowane i wyraziste poglądy, nie bał się ich wyrażać i za to Go podziwiam. Szkoda, że odszedł tak wcześnie bo z pewnością miał jeszcze wiele do przekazania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 26/03/2009, 21:15 Quote Post

Przed chwilą słuchałem jego wykładów w "Multimedialnej Historii Polski", przed samą chwilą.... Jutro mam "Losy Żołnierza...." i chciałem sie troche podszkolic z 20 lecia między wojennego....
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 27/03/2009, 17:05 Quote Post

Wlasnie z dwie godziny temu sie tez o tym dowiedzialem.Milo ze tak szybko ktos zalozyl taki temat.Wielka strata,madry czlowiek i nade wszystko odwazny historyk co nie jest obecnie powszechna zaleta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 27/03/2009, 20:40 Quote Post

Straszne! Odszedł mój ulubiony historyk. Szkoda, że w mediach przeszło to jakoś bez echa. Wielki człowiek.
Cześć Jego Pamięci!

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 27/03/2009, 20:45 Quote Post

Ano bez echa... W końcu na kilka miesięcy przed odejściem, Profesor doczekał się łatki "chwalcy Hitlera". Otrzymał ją za stwierdzenie oczywistego faktu, że w latach trzydziestych naziści odnosili w zasadzie same sukcesy polityczne. Ot, kolejny kamyczek do budowli, której na imię "dlaczego ja tak nie znoszę telewizji?"
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
vifon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 33.547

Stopień akademicki: leñ dyplomowany
Zawód: student
 
 
post 27/03/2009, 23:36 Quote Post

Wielka szkoda- raz, że wybitny historyk, dwa, że był to człowiek, który potrafił swoją wiedzę przekazać (co też jest istotne). Ja bardzo miło wspominam jego "poprawka z historii" na kanale "Kino Polska" - króciutkie, acz treściwe wykłady, przed filmami historycznymi- a że w większości były to filmy z okresu PRL, więc pan profesor miał co prostować. Oby więcej takich historyków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 27/03/2009, 23:54 Quote Post

Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich historyków, zajmujących się dziejami XX wieku. Polska nauka historyczna poniosła wielką stratę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 28/03/2009, 11:37 Quote Post

QUOTE(vifon @ 28/03/2009, 0:36)
był to człowiek, który potrafił swoją wiedzę przekazać (co też jest istotne).
*


I to w jaki przystępny sposób to czynił! Jego "Poprawkę z Historii" także wspominam jako jeden z lepszych programów historycznych. Wydaje mi się także, że był to człowiek ciepły także w życiu osobistym.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.585
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 29/03/2009, 17:22 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
O chorobie i śmierci Profesora dowiedziałem się przed chwilą, czyli z dużym opóźnieniem. Dowiedziałem się dzięki Waszym postom. Co mogę napisać? Z Pawłem Wieczorkiewiczem nie we wszystkim się zgadzałem, nie każda jego teza mnie przekonywała. Nie zmienia to jednak tego, iż zawsze ceniłem i wręcz podziwiałem jego erudycję. Jest jeszcze jedna rzecz związana z osobą zmarłego uczonego, która pozostaje mi bliska. Otóż uważam Profesora za wielkiego mistrza słowa i to nie tylko tego, jakim darzył nas poprzez telewizję i radio, ale przede wszystkim słowa pisanego. Zapytany o to, kto spośród autorów prac historycznych najbardziej inspiruje mój styl pisarski, odpowiem, że śp. prof. Paweł Wieczorkiewicz. Niech spoczywa w pokoju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/04/2009, 20:36 Quote Post

Polecam artykuł-wywiad z prof. Wieczorkiewiczem pt. Napiszmy historię Polski od nowa. Ukazał się w Rzeczpospolitej (sob.-niedz. 28-29 MARCA 2009) w ramach PlusMinus na str.A28. Bardzo ciekawy, choć z pewnością kontrowersyjny. Pokazuje jasno, że profesor miał otwartą głowę i podejście do badań historycznych godne prawdziwego uczonego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 3/04/2009, 21:33 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 3/04/2009, 20:36)
Polecam artykuł-wywiad z prof. Wieczorkiewiczem pt. Napiszmy historię Polski od nowa. Ukazał się w Rzeczpospolitej (sob.-niedz. 28-29 MARCA 2009) w ramach PlusMinus  na str.A28. Bardzo ciekawy, choć z pewnością kontrowersyjny. Pokazuje jasno, że profesor miał otwartą głowę i podejście do badań historycznych godne prawdziwego uczonego.
*


Jego żona była opiekunką naszego rocznika,On prowadził seminarium z wojny 1904-05.
Co do PZPR-owskiej przeszłości to z okresu w którym miałem przyjemność Go znać starał się robić co mógł dobrego dzięki swoim partyjnym kontaktom. smile.gif
To chyba za jego protekcją dostałem bumagę na dostęp do czytelni w Rembertowie
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

13 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej