Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MIECZYSLAW RAKOWSKI, 1926 - 2008
     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 21/11/2008, 1:20 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 21/11/2008, 0:02)
Pod koniec lat siedemdziesiątych Andrzej Wajda nakręcił film "Bez Znieczulenia". Jest on chyba do kupienia lub wypożyczenia. Film oparty był na realiach ówczesnej "Polityki" Mieciowej rolleyes.gif
Może ktoś chciałby się wypowiedzieć confused1.gif Wszak ten film to rodzaj źródła historycznego...
*



jeśli sie nie mylę, to bohater był z kolei wzorowany na Kapuścińskim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 21/11/2008, 2:41 Quote Post

Chyba na zbitce kilku postaci rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Martainn
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 52.601

Marcin S.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Pracownik uczelni
 
 
post 13/01/2009, 19:11 Quote Post

Pozwolę sobie trochę odświeżyć temat, bo jak przeczytałem kilka postów to zjeżyły mi się włosy na głowie, a oczy prawie wyleciały z orbit.
Ja przepraszam, ale jeśli ktoś nazywa Mietka betonem, to chyba na prawdę nie wie o czym mówi. Czy beton nie zgadza się z główną linią partii, nazywany jest komunistycznym liberałem, sprzeciwia się nagonkom na Żydów, które rozpętały władze to to jest beton? No cholera, ja jednak znam trochę inne pojęcie betonu partyjnego.
Czy człowiek dający cynk KOR, że władze mogą wejść do stoczni jest betonem partyjnym?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/01/2009, 0:42 Quote Post

QUOTE(Martainn @ 13/01/2009, 20:11)
Pozwolę sobie trochę odświeżyć temat, bo jak przeczytałem kilka postów to zjeżyły mi się włosy na głowie, a oczy prawie wyleciały z orbit.
Ja przepraszam, ale jeśli ktoś nazywa Mietka betonem, to chyba na prawdę nie wie o czym mówi. Czy beton nie zgadza się z główną linią partii, nazywany jest komunistycznym liberałem, sprzeciwia się nagonkom na Żydów, które rozpętały władze to to jest beton? No cholera, ja jednak znam trochę inne pojęcie betonu partyjnego.
Czy człowiek dający cynk KOR, że władze mogą wejść do stoczni jest betonem partyjnym?
*



Faktycznie, Rakowski nigdy do betonu raczej zaliczany nie był. Dbał o to, by uchodzić za liberała. To był inteligentny karierowicz. Bardzo inteligentnie prowadził szmatławiec zwany Polityką. Wielu ludzi dało się na to nabrać.

Ostrzegł KOR, że władze MOGĄ wejść do stoczni... To ma być niby argument, że był liberałem? Nie rozśmieszaj mnie!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 14/01/2009, 2:59 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 14/01/2009, 0:42)

Faktycznie, Rakowski nigdy do betonu raczej zaliczany nie był. Dbał o to, by uchodzić za liberała. To był inteligentny karierowicz. Bardzo inteligentnie prowadził szmatławiec zwany Polityką. Wielu ludzi dało się na to nabrać.


Powinienem napisać Szanowny Emigrancie, ale mi ten przymiotnik jakoś przez klawiaturę przejść nie może sad.gif
Wymień Emigrancie czasopisma społeczno-polityczne z lat 60-tych i 70-tych wychodzące gdziekolwiek po polsku, które nie były wg Ciebie szmatławcami.

Ja się dałem nabrać Polityce wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Martainn
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 52.601

Marcin S.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Pracownik uczelni
 
 
post 14/01/2009, 7:48 Quote Post

Cholera szmatławiec zwany Polityką zdecydowanie sprzeciwił się wydarzeniom marca, szerokiej fali antysemityzmu jaka zapanowała w Polsce. Rakowski krytykował bez ogródek w ostrych słowach ówczesne działania władzy, za co Polityce również się oberwało. Rakowski zawsze występował przeciw antysemityzmowi i działalności antyinteligenckiej. W pewnym momencie zaczęły się pojawiać opinie, że sam Rakowski jest Żydem i powinien opuścić szeregi partii. Nie był zwolennikiem społeczeństw ZSRR, o których również pisał bardzo krytycznie, za co w ZSRR nie był postacią mile widzianą.
Przyszłość stoczni przewidział znakomicie. Już w 1988 roku chciał ją zlikwidować co było chyba najlepszym jego pomysłem. A tak to kolebka rządzona przez bandę darmozjadów z roku na rok popadała w coraz większe długi, nie wykorzystując nawet wielomilionowej pomocy ze strony UE. A teraz obwiniają za to rządzących dziś. Za 20 lat nieróbstwa. Ale tak jak w 1988 zarzucona Rakowskiemu zemstę i dorabiając do tego ideologią, tak Ci sami ludzie dorabiają ideologię dziś. Powtórka z rozrywki. Niektórzy ludzie jednak pamiętają co się działo w 88. Mimo upadku systemu w stoczni wiele się nie zmieniło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 14/01/2009, 7:59 Quote Post

QUOTE(Martainn @ 14/01/2009, 7:48)
Już w 1988 roku chciał ją zlikwidować co było chyba najlepszym jego pomysłem. A tak to kolebka rządzona przez bandę darmozjadów z roku na rok popadała w coraz większe długi, nie wykorzystując nawet wielomilionowej pomocy ze strony UE.
*



teraz widać przez kogo upadła PRL w sensie ekonomicznym (nie żeby w sensie politycznym, skąd) to darmozjady ze stoczni. Innych darmozjadów Rakowski już nie zanotował. Kopalnie to kwiat rentowności, a etatowi pracownicy PZPR to wprost profit center tego kraju.

Na forum pojęcie "betonu" zostało użyte przez użytkownika Bartłomieja Rychlewskiego w cudzysłowniu i chyba w miarę jasno wyjaśnione co przez to rozumie. Nie trzeba więc się odwoływać do propedeutycznej typologii używanej przez kolejkowych sowietologów (albo w autoocenie samych zainteresowanych) "beton - lliberał" (w USA mieli tez prosty uniwersalny podział jastrzębie - gołębie, gdzie jeden gołąbek i liberał i to nagrodzony za swój gatunek Noblem wydawał rozkazy masakrowania demonstranótw w Tibilisi i Wilnie).

Rakowski był zwolennikiem zmian umożliwiających bogacenie się a zarazem zamordyzmu politycznego. Dla mnie jest to chiński liberalizm. Nawet jak w swoim czasie "nie był z Mieciem". To później był na dobre i złe z tym co w swoim czasie stał wiernie z bronią przy Mieciu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Martainn
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 85
Nr użytkownika: 52.601

Marcin S.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Pracownik uczelni
 
 
post 14/01/2009, 8:05 Quote Post

Darmozjady - osoby wg. mnie winne za upadek stoczni już po upadku PRL. Nie stocznia winna za upadek PRL. Tego nie napisałem i jestem daleki od takich ocen.
Daleki jestem także od pozytywnych ocen PRL. Piszę tu konkretnie o Rakowskim, którego cenię i ceniłem i nie zgadzam się z fałszywymi ocenami, nie popartymi konkretnymi faktami historycznymi, a wyłącznie biciem piany i epitetami, jak to bywa w ocenie wszystkiego co związane z PRL.
Widzisz zamordyzm Pinocheta wyprowadził Chile z zapaści gospodarczej. Tego nikt mu nie odbierze. W końcu jeśli pracuje się z takimi sławami jak Fridmann ro sukces gwarantowany (do czego Fridmann nie chciał się przyznać, ale każdy kto zna jego poglądy odnajduje to w Chile, oprócz zamordyzmu rzecz jasna, chodzi o samą ekonomię).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 14/01/2009, 8:14 Quote Post

QUOTE(Martainn @ 14/01/2009, 8:05)
Darmozjady - osoby wg. mnie winne za upadek stoczni już po upadku PRL. Nie stocznia winna za upadek PRL. Tego nie napisałem i jestem daleki od takich ocen.
Daleki jestem także od pozytywnych ocen PRL. Piszę tu konkretnie o Rakowskim, którego cenię i ceniłem i nie zgadzam się z fałszywymi ocenami, nie popartymi konkretnymi faktami historycznymi, a wyłącznie biciem piany i epitetami, jak to bywa w ocenie wszystkiego co związane z PRL.
Widzisz zamordyzm Pinocheta wyprowadził Chile z zapaści gospodarczej. Tego nikt mu nie odbierze. W końcu jeśli pracuje się z takimi sławami jak Fridmann ro sukces gwarantowany (do czego Fridmann nie chciał się przyznać, ale każdy kto zna jego poglądy odnajduje to w Chile, oprócz zamordyzmu rzecz jasna, chodzi o samą ekonomię).
*



Jeśli jedyną decyzją o upadłości zakładu pracy była akurat Stocznia Gdańska oznacza, że tylko ten jedno przedsiębiorstwo było nierentowne.

Co do Pinocheta. Nie będe tu dyskutował czy Pinochet jest dobry czy zły (coć zawsze to prawicy przypisywano zachwalanie chilijskiego generała), ale jeśli założymy, że Pinochet wyprowadził Chile z zapaści pgospodarczej to po kim?

A Rakowski zamordyzmem miał wyprowadzać Polskę po kim? Po Jaruzelskim? Po Gierku? To niech ich zwolenników trzymałby za mordy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 14/01/2009, 8:34 Quote Post

QUOTE
nie zgadzam się z fałszywymi ocenami, nie popartymi konkretnymi faktami historycznymi, a wyłącznie biciem piany i epitetami,

Fakty historyczne podaje z wielką sumiennością wspomniany w jednym z poprzednich postów A. Dudek w "Reglamentowanej Rewolucji", były one wielokrotnie przytaczane w tym i innych tematach dotyczących oceny PRL-u

A są one takie, iż to właśnie za Rakowskiego została uchwalona "Ustawa o niektórych warunkach konsolidacji gospodarki narodowej" pozwalająca na przejmowanie w użytkowanie majątku państwowego przez osoby prywatne. Nic nie stało na przeszkodzie, aby dyrektor przedsiębiorstwa przekazał w użytkowanie ów majątek lub "tylko" zyski ze sprzedaży utworzonej przez siebie spółce, co z reguły się działo.
W końcu 1989 Prokuratura doliczyła się 1593 spółek "nomenklaturowych" czyli utworzonych przez osoby pracujące w administracji państwowej. Rzeczywista ilość była większa, gdyż nie policzono spółek z udziałem członków rodzin.
Raport NIK w październiku 1989 r stwierdza, iż w większości przypadków działalność takich spółek polegała na pośredniczeniu w sprzedaży pomiędzy przedsiębiorstwami a dotychczasowymi odbiorcami, przy czym sprzedaż polegała tylko na fakturowaniu dostaw kierowanych z magazynów fabrycznych prosto do odbiorców. (strona 191 pomienionej książki)

Towarzyszyło temu kompletne zaniedbanie polityki monetarnej i hperinflacja. Wiele lat minęło, nim udało się zlikwidować jej skutki kosztem wielu protestów społecznych (typu "Balcerowicz musi odejść"). Skutki oligarchicznego systemu gospodarczego odczuwa się do dziś. Prawdziwym ojcem zjawiska gorszego startu Polski w gospodarce rynkowej w porównaniu z sąsiadami, mimo teoretycznie lepszego potencjału (istnienie własności prywatnej) był właśnie M.F. Rakowski.

Ten post był edytowany przez pulemietczik: 14/01/2009, 10:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 15/01/2009, 6:06 Quote Post

Spójrzmy na sprawę tak.
Żyjesz w późnym PRLu, ale jeszcze przed Solidarnością. Zdobywasz fakty poprzez znajomych, prasę codzienną, Wolną Europę, telewizje reżymową, środowiska zawodowe i hobbystyczne, z którymi masz kontakt. Rodzina przekazuje Ci tradycję.
Jak zdobyć wiedzę o mechanizmach działających w otaczającej Cię rzeczywistości bez Polityki Rakowskiego confused1.gif rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 15/01/2009, 8:04 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 15/01/2009, 6:06)
Spójrzmy na sprawę tak.
Żyjesz w późnym PRLu, ale jeszcze przed Solidarnością. Zdobywasz fakty poprzez znajomych, prasę codzienną, Wolną Europę, telewizje reżymową, środowiska zawodowe i hobbystyczne, z którymi masz kontakt. Rodzina przekazuje Ci tradycję.
Jak zdobyć wiedzę o mechanizmach działających w otaczającej Cię rzeczywistości bez Polityki Rakowskiego confused1.gif  rolleyes.gif
*



jak już ta wiedza miała emanować z tego środowiska to bardziej poprzez film "Czterdziestolatek"

Ale może się myle - jakieś tytuły artykułów?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 15/01/2009, 9:15 Quote Post

Chyba masz na myśli, że "Czterdziestolatek" pokazywał mechanizmy rządzące PRLem. I to w atrakcyjnej, serialowej formie.
Zgadzam się z tym.
Jeśli chodzi o artykuły z Polityki PRLowskiej, to musiałbym się przejść do odpowiedniej biblioteki. Ale jeśli co najmniej trzech Czytelników mnie o to poprosi, to to zrobię!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
słucki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 68
Nr użytkownika: 46.080

 
 
post 15/01/2009, 17:16 Quote Post

Mieczysław Rakowski w porównaniu z innymi twardogłowymi działaczami rzeczywiście mógł uchodzić za partyjnego pragmatyka-liberała. Porażka w okręgach przedstawicieli betonu PZPR takich jak Janusz Kubasiewicz z Biura Politycznego w wyborach 1989 roku wzbudzila radość w komitetach obywatelskich. Z tym, że Rakowski był nielubiany jeszcze bardziej po drugiej stronie (nazwijmy ją obywatelską) za swoje aroganckie zachowanie w Stoczni w 1984 roku. Można powiedzieć więc, że teraz nie jest zaliczany do betonu. Wcześniej pewnie było różnie. Upadek wraz z listą krajową premiera PRL, krótko bo krótko, ale jednak fetowano. Wogóle myślę, że w tamtych czasach za bardzo się cieszono.

Należy pamiętać, że to on w 1990 roku jako I Sekretarz PZPR kwitował odbiór pożyczki od KPZR. W IIRP za taki numer w 1919 roku byłaby chyba kula w łeb. U nas dostał po latach program w telewizji publicznej. Za sprzeciw wobec antysemityzmu w 1968 roku uznanie. Za POLITYKĘ chyba jednak też. Ale jest z pewnością odpowiedzialny moralnie i politycznie za zbrodnie w PRL przynajmniej od grudnia 1975 roku do końca jej istnienia. Bo jak nie obarczyć nimi członka KC, wicepremiera, członka BP, sekretarza KC i premiera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 15/01/2009, 17:38 Quote Post

QUOTE(mata2010 @ 15/01/2009, 7:06)
Spójrzmy na sprawę tak.
Żyjesz w późnym PRLu, ale jeszcze przed Solidarnością. Zdobywasz fakty poprzez znajomych, prasę codzienną, Wolną Europę, telewizje reżymową, środowiska zawodowe i hobbystyczne, z którymi masz kontakt. Rodzina przekazuje Ci tradycję.
Jak zdobyć wiedzę o mechanizmach działających w otaczającej Cię rzeczywistości bez Polityki Rakowskiego confused1.gif  rolleyes.gif
*



ORGANOLEPTYCZNIE !!!!!!!!!

Ja widziałem, słyszałem i czułem co się dzieje wokół mnie, choć wtedy miałem gluty pod nosem i nie wierzę, że ludzie dorośli nie wiedzieli.. ( piszę o latach 70 - tych) - większość wiedziała tylko udawała, że nie wie, a później zapomniała, że udawała....
Poznawanie rzeczywistości na podstawie ,,Polityki" skutkuowałoby chyba twierdzeniem, że socjalizm w polskim wydaniu to najlepszy ustrój na świecie, z wadami co prawda, ale najlepszy. Mieciowa gazetka - była taką qasi - opozycyjnym czasopismem żeby komuchowie mogli powiedzieć, że panuje pluralizm i wolność słowa, a czytelnik mógł poczuć się ,,opozycjonistą".

Sam Miecio zgodził sie firmować swoją twarzą ekipę Jaruzela, w najczarniejszych dla Polski czasach wojny polsko - jaruzelskiej - więc o czym tu pisać ????
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej