Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
130 Strony « < 121 122 123 124 125 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> WOJCIECH JARUZELSKI, 1923 - 2014
     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 3/06/2014, 12:19 Quote Post

Speców od chowania komuś bliskich w naszym kraju nigdy nie brakowało ( vide: dywagacje odnośnie Piłsudskiego, Kaczyńskiego, Sikorskiego, Kuklińskiego czy Szymborskiej, Mrożka etc) ale jak dotyczyć ten poceder ma rodziny tego speca to słychac jedynie wrzask "jak tak można", "gdzie moja wolność" itp. Proponuję stosować jeden standard a nie dopasowywać standard do "swoich" i "obcych".
Nikt nie twierdzi iż miał czystą przeszłość bo był , wiele na to wskazuje, członkiem informacji wojskowej podobnie jak Kukliński więc... mamy już kilku agentów GRU na tym cmentarzu ( Bierut też ponoć był a i można poznajdować wielu innych ich agentów tam pochowanych).
Nic nowego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1831

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 3/06/2014, 12:28 Quote Post

CODE
W której był kapusiem GRU o pseudonimie Wolski; nawet na polskojęzycznych komunistów kapował rosyjskojęzycznym. Nic dziwnego, że tak mu ufali i już po stanie wojennym złoto-platynowy order Lenina dostał.
Jeśli zaś chodzi o salomonowe rozwiązania co do pochówku, to są i inne koncepcje:
http://niezalezna.pl/55943-kibice-pozegnali-jaruzelskiego

Sam mialem to wrzucic ale mnie kolega uprzedzil.Pokazuje czym dla mlodego pokolenia jest osoba i pogrzeb WJ
 
User is offline  PMMini Profile Post #1832

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.878
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 3/06/2014, 13:20 Quote Post

QUOTE(Kamaz73 @ 3/06/2014, 11:26)
Też uważam że było to salomonowe rozwiązanie iz pochowano go na Powązkach wojskowych w kwaterach 1 AWP której żołnierzem był i był nawet kilka razy rannym na wojnie ( walczył więc o Polskę z bronią w ręku za co winien mieć szacunek).
Szkoda jednak iż doszło do zaburzeń uroczystości na pogrzebie bo jest to powód do wstydu dla Nas wszystkich Polaków niezależnie czy się traktuje tą postać historyczna tak czy siak.
Czytałem jego ostatnio opublikowany wywiad w GW... jest mocny, chociaż opublikowany został dopiero teraz ( został zarejestrowany kilka lat temu).
Mój kolega po misji w Afganistanie wylądował po IED w szpitalu na Szaserów gdzie , jako ranny, wylądował na leczeniu i obserwacji. Generał też tam był i sam z siebie podszedł do mojego kolegi by powiedzieć parę miłych słów oraz wskazać iż też był ranny w walce i doskonale rozumie jego cierpienie oraz doświadczenia. Niby niewiele ale... facet był zawsze wyczulony na sprawy żołnierzy polskich nie ważne czy w PRLu czy i w wolnej Polsce. Ot taki normalny gest który moim zdaniem wskazuje iż kwatera wojskowa mu się należała i dobrze że tam spoczął. Jest niewątpliwie postacia kontrowersyjną odpowiedzialną za wiele zbrodni i działan komunistycznej Polski ale... trzeba pamiętać iż ta Polska musiała taka być bo taki świat wtedy taki był. U Nas był SW czy wydarzenia 56, 68 czy 70, 76 roku a w innych krajach przy masowych protestach tez trup się kładł gęsto w tym w takiej Francji, USA czy WB ( chociażby walki z Irlandczykami). Obecnie jest to nie do pomyślenia ale wtedy były inne normy.
Ja kiedyś też , za gówniarza, myślałem o tej postaci jak najgorzej ale obecnie nie mam już tak złej oceny tej postaci bo "różowe " okulary co do tego czym była ówczesna "S" i ówczesny PZPR mi opadły. I wśród jednych i drugich mozna było trafić na niezłe świnie i ludzi rozsądnych. Na szczęście zamiast radykałów do głosu i w "S" i w PZPR podochodzili Ci drudzy więc zamiast zadymy i kolejnych jezior polskiej krwi przemiany miały charakter pokojowy i cywilizowany. Doskonalę sobię też zdaję sprawę z tego ż ich by nie było gdyby nie konsekwentna i pokojowa praca polskiego kościoła z takimi mężami stanu jak kardynal Wyszyński czy św. Karol Wojtyła którzy lali zimną wodę wszelkiej maści "macierewiczopodobnym" radykałom czy wspierali tych komunistów którzy chcieli się porozumieć a nie zabijać.
Gdyby nie Ci ludzie po obydwu sronach być może nadal byśmy byli europejskim "bantustanem" zdemolowanym przez wojnę polsko- polską i rachunkami krzwd o wiele większymi niż te które mamy. Jest w tym udział także WJ i to też należy zapisywać na jego plus bo to On trzymał swoich radykałów w ryzach bo nie brakowało i takich co by kazali żołnierzom strzelać do ludzi ze wszystkiego co mieli i to w komitywie z innymi wojskami z UW.
Ma rację WJ iz nie zależnie od SW i tak trzeba było czekać aż świat dojrzeje do wolności dla Polski i to nietylko ten na wschodzie bo i na zachodzie też.
*



W zasadzie to zaciekawiła mię druga część wypowiedzi kolegi nie dotycząca pogrzebu ale szeregu stwierdzeń o morzu polskiej krwi oraz bantustanie.
Może tego kolega nie wie ale Solidarność była ruchem przeciwnym przemocy wiec skąd się u kolegi wzięło przekonanie że propagowała przemoc.
Po drugie może jest na odwrót to gruba kreska jest przyczyną korupcji a co za tym idzie gorszego rozwoju gospodarczego w naszym kraju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1833

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 3/06/2014, 13:53 Quote Post

QUOTE(Jaum @ 3/06/2014, 13:28)
CODE
W której był kapusiem GRU o pseudonimie Wolski; nawet na polskojęzycznych komunistów kapował rosyjskojęzycznym. Nic dziwnego, że tak mu ufali i już po stanie wojennym złoto-platynowy order Lenina dostał.
Jeśli zaś chodzi o salomonowe rozwiązania co do pochówku, to są i inne koncepcje:
http://niezalezna.pl/55943-kibice-pozegnali-jaruzelskiego

Sam mialem to wrzucic ale mnie kolega uprzedzil.Pokazuje czym dla mlodego pokolenia jest osoba i pogrzeb WJ
*


Z pewnością dla młodego pokolenia? Nie dla pewnej części, części - ugrupowań kibicowskich, która zaczęła mieć w pewnym momencie po prostu bardzo prawicowe, skrajne zapatrywania, po prostu jak kibice w różnych krajach Europy. W Polsce może nie ma, albo nie są widoczni lewicujący jak w pewnych przypadkach na zachodzie - przyczyną takiego stanu rzeczy może jest to, że komuniści ani partie lewicowe nie starały się pozyskiwać masowego poparcia w stylu bojówek "aktywu robotniczego" tak jakoś po marcu 1968. Wchodzi jeszcze w grę tak naprawdę zanikszerszych wpływów politycznych ugrupowań lewicowych wśród tzw. szerszych warstw społecznych. Widziałem już tu zachwyt niektórych, ależ patriotyzm, problem tylko w tym, że ten patriotyzm jest połączony w owych ugrupowaniach z działaniami w rodzaju ustawek, wyskokami szowinistycznymi (typu kibice Legii niedawno w Wilnie itd.) Że tego typu napis zawisnął sobie na trybunie Legii - zupełnie mnie nie dziwi.

Ps.
Prym:
CODE

Może tego kolega nie wie ale Solidarność była ruchem przeciwnym przemocy

Generalnie pewnie tak, jak się nie ma narzędzi przemocy to trzeba deklaratywnie "być przeciw przemocy", jakkolwiek zdarzały się grupki typu zabójcy sierż. Karosa i ich opiekun, ks. Zych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1834

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.878
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 3/06/2014, 14:12 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 3/06/2014, 13:53)
QUOTE(Jaum @ 3/06/2014, 13:28)
CODE
W której był kapusiem GRU o pseudonimie Wolski; nawet na polskojęzycznych komunistów kapował rosyjskojęzycznym. Nic dziwnego, że tak mu ufali i już po stanie wojennym złoto-platynowy order Lenina dostał.
Jeśli zaś chodzi o salomonowe rozwiązania co do pochówku, to są i inne koncepcje:
http://niezalezna.pl/55943-kibice-pozegnali-jaruzelskiego

Sam mialem to wrzucic ale mnie kolega uprzedzil.Pokazuje czym dla mlodego pokolenia jest osoba i pogrzeb WJ
*


Z pewnością dla młodego pokolenia? Nie dla pewnej części, części - ugrupowań kibicowskich, która zaczęła mieć w pewnym momencie po prostu bardzo prawicowe, skrajne zapatrywania, po prostu jak kibice w różnych krajach Europy. W Polsce może nie ma, albo nie są widoczni lewicujący jak w pewnych przypadkach na zachodzie - przyczyną takiego stanu rzeczy może jest to, że komuniści ani partie lewicowe nie starały się pozyskiwać masowego poparcia w stylu bojówek "aktywu robotniczego" tak jakoś po marcu 1968. Wchodzi jeszcze w grę tak naprawdę zanikszerszych wpływów politycznych ugrupowań lewicowych wśród tzw. szerszych warstw społecznych. Widziałem już tu zachwyt niektórych, ależ patriotyzm, problem tylko w tym, że ten patriotyzm jest połączony w owych ugrupowaniach z działaniami w rodzaju ustawek, wyskokami szowinistycznymi (typu kibice Legii niedawno w Wilnie itd.) Że tego typu napis zawisnął sobie na trybunie Legii - zupełnie mnie nie dziwi.

Ps.
Prym:
CODE

Może tego kolega nie wie ale Solidarność była ruchem przeciwnym przemocy

Generalnie pewnie tak, jak się nie ma narzędzi przemocy to trzeba deklaratywnie "być przeciw przemocy", jakkolwiek zdarzały się grupki typu zabójcy sierż. Karosa i ich opiekun, ks. Zych.
*


Owi licealiści nie byli członkami ruch Solidarność. Po drugie to był jedyny wypadek. Po trzecie to władza rozpoczęła spiralę przemocy, której pozostała część narodu nie odpowiedziała przemocą. Więc pisanie o jakiś krwawych jatkach jest dowodem albo głębokiej ignorancji albo uleganiem propagandzie serwowanej przez popleczników pochowanego generała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1835

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 3/06/2014, 14:24 Quote Post

Chyba sam gdzieś Prymie widzisz "pisanie o krwawych jatkach". Po prostu ówczesna Solidarność nie mogła iść na konfrontację siłową i poza tym musiała unikać tego typu prowokacji ze strony władz z wielu przyczyn.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1836

     
Morpheuss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 704
Nr użytkownika: 88.133

Asmodeusz
Stopień akademicki: III krag piekla
Zawód: Operator smolarki
 
 
post 3/06/2014, 14:27 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 3/06/2014, 14:53)
Widziałem już tu zachwyt niektórych, ależ patriotyzm, problem tylko w tym, że ten patriotyzm jest połączony w owych ugrupowaniach z działaniami w rodzaju ustawek, wyskokami szowinistycznymi (typu kibice Legii niedawno w Wilnie itd.) Że tego typu napis zawisnął sobie na trybunie Legii - zupełnie mnie nie dziwi.
*



Co mają wspólnego ustawki i robienie awantur, z negowaniem komunistycznego kapusia i marionetki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1837

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/06/2014, 14:37 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 3/06/2014, 13:53)
Generalnie pewnie tak, jak się nie ma narzędzi przemocy to trzeba deklaratywnie "być przeciw przemocy", jakkolwiek zdarzały się grupki typu zabójcy sierż. Karosa i ich opiekun, ks. Zych.
*


Ile jeszcze takich grupek znasz na 10-milionowy ruch? Ilu jeszcze funkcjonariuszy MO poległo na posterunku broniąc się przed bojówkami antykomunistycznymi?

Ten post był edytowany przez emigrant: 3/06/2014, 14:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1838

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 3/06/2014, 14:39 Quote Post

Musisz Morpheussie zapytać się o to organizatorów wszystkich tych imprez, na szczęście jedna organizacja, co prawda trochę taki półświatek, na oficjalny adres i telefon rzecznika trudno liczyć, ale może się mylę - i mają taką osobę. Akurat o ile mnie pamięć nie myli, to też nie jedyny transparent pod adresem zmarłych...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1839

     
MGora78
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 577
Nr użytkownika: 62.918

 
 
post 3/06/2014, 15:30 Quote Post

A ja bym chciał tych wszystkich oburzonych zapytać:

1) Kto decyduje o miejscu pochówku zmarłych?
2) Kto jest "właścicielem" cmentarza komunalnego ?
3) Czy na cmentarzach komunalnych można zabronić pochówku?

Jeżeli uważacie, że ktoś mógł nie pozwolić na pochowanie Jaruzelskiego na Powązkach, to chętnie się dowiem i poczytam na jakiej podstawie miał to zrobić.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1840

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 3/06/2014, 19:37 Quote Post

QUOTE(fgdxx @ 3/06/2014, 13:36)
1. A co do kuklinskiego to zdradzl on jedynie antypolska klike ktora najchetniej calkowicie zrobilaby z nas republike radziecka w zamian za granty od ruskich. 2.To nie bylo panstwo polskie tylko banda moskiewskich marionetek. 3.To ze bierut i inni byli chowani na powazkach- to byly czasy PRL, wiec wiadomo ze chowano tam zdrajcow ktorzy w opini komuchow byli zasluzeni. 4.Ale podono mamy wolna Polske a nie PRL wiec nie ma tam iejsca dla sowieckich namiestnikow Obecna pseudoelita powtarza ze mamy wolny kraj i 25 lat wolnosci itp. a tym pogrzebem poikazala ze III RP to faktycznie PRL-bis, jeszcze jak widzialem usmiechnietych ubekow ktorzy smiali sie w twarz swoim niedoszlym ofiarom(ktos podawal jakis artykul w ktorym opisane bylo jak jeden AK-owiec zobaczyl ubeka ktory go torturowal, i znowu ten ubek tryumfowal). 5.Jak widzialem jak najwazniejsze osoby w panstwie oddawaly honory jaruzelskiemu to zaczalem sie zastanawiac czy, tak jak w jednym odcinku kiepskich, ktos otworzyl butelke z komuna i ja uwolnil, przez co PRL powrocil.
*


1. Każdy ma prawo do swoich bohaterów. Dla mnie Kukliński splamił mundur oficera WP Ty możesz mieć inne zdanie i niech tak zostanie.
2. W tym państwie ( ówczesnym PRLu) żyli Polacy Czy Ci się podoba czy nie, a na jego czele stał też WJ i to On tą władzę oddał pokojowo pod wpływem nacisku owych ówczesnych ludzi ( między innymi "S").
3. Tak to prawda iż byli chowani ówcześnie komuniści którzy dla wielu są synonimem zdrady zaś boahaterów chowano pod murem czy w niewiadomych kwaterach ale... genialność wolności naszego kraju polega na tym iż uszanuje się obecnie każdego Polaka bez względu na poglądy czy dokonania i że można chować bohaterów dla różnych Polaków tam gdzie uważają iż powinni leżeć a nie dyktować rodzinom i ich bliskim gdzie mają leżeć bo jakaś grupka się z tym nie zgadza. Pochowano Kaczyńskiego na wawelu chociaż dla mnie pasuje tam tak jak pięść do nosa, Kuklinskiego na Powązkach chociaż jest dla mnie osobą podobnie mętną jak Jaruzelski bo zdradzał głównie dane o Polsce a nie Sowietach i to za kasę i pracę na zachodzie a nie z przyczyn ideowych ale... chciano ich tam pochować i są ludzie którzy tego oczekiwali i ich zaprosili więc... tak się stało i tym się rózni Polska obecna od PRLu że każdy swoich bliskich może legalnie , zgodnie z prawem pochować i uczcić a nie kogoś się wyklucza lub chce traktować jak wielu bohaterów z czasów minionych. Są różni Polacy i mają różne zdania skoro w powstaniu warszawskim potrafiono współpracować ( a był to ostatni akord niepodległości aż do upadku komunizmu) to cieszę się iż obecnie wróciliśmy do tych wzorców a nie próbujemy kopiować wzorce komunistyczne z czasów PRLu i komuś zabraniać robic to co jest mu prawnie i zwyczajowo przypisane.
4. Każdy może wypisywać bzdury i mądrości wierząc w nie święcie. Masz do tego pełne prawo i jest to zasadnicza różnica od tego co było w PRLu. Jak widac korzystać potrafisz. Szkoda że nie wiesz dlaczego może nie wiesz jak było w PRLu.
5. Poważni ludzie traktują poważnie swoje państwo i porządek prawny a nie ulegają emocjom. WJ był byłym Prezydentem wolnej Polski i generałem WP a prawo określa co mu z tego tytułu przysługuje i trzeba było mu to dać bo mu się poprostu należało. takie jest prawod :"dura lex sed lex". Możemy wylewać krokodyle łzy iż powinno byc inaczej ale decydował jego status w momencie śmierci a postać ta miała szereg czynów złych ale też i dobrych na swoim sumieniu. Wierzący wiedzą iż Bóg go sprawiedliwie osądzi a wszyscy muszą uznać stan prawny a nie biadolić iż nie jest tak jak mi się wydaje. Są różni Polacy którym się różnie wydaje i dlatego decyduje prawo a nie widzimisię a protestować i demonstrowac można zawsze byle by nie na cmentarzach czy w trakcie mszy bo takie mamy zwyczaje od stuleci.


 
User is offline  PMMini Profile Post #1841

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.878
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 3/06/2014, 22:27 Quote Post

Nec magis est vituperandus proditor patriae quam communis utilitatis aut salutis desertor propter suam utilitatem aut salutem.
Jako, że z kolegi taki amant łaciny, to mały cytat z Cycerona, który określa stosunek do ludzi pokroju WJ.
Druga uwaga Kukliński nie splamił munduru oficera WP jak już to oficera LWP i ta jedna literka robi wielką różnicę.
Trzecia uwaga WJ oddał władzę bo mu tak w Moskwie kazano. O niczym on nie decydował.Jakby próbował tej władzy nie oddać to by skończył jak pewien jegomość z Rumuni co też miał inne zdanie na temat oddania władzy i nie pojął mądrości etapu.
Zdrajców, którzy przez całe życie służyli obcemu mocarstwu wrogiemu w naszemu kraju się nie chowa z wielką pompą przynajmniej ja o czymś takim w naszej historii nie słyszałem. I to jest zwyczaj dość stary. Cyrk na pogrzebie to konsekwencja nie uszanowania tego zwyczaju.
Cały problem w tym, ze w naszym kraju prawo jest tylko twarde do maluczkich a zawdzięczamy to miedzy innymi WJ.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1842

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 3/06/2014, 22:31 Quote Post

QUOTE(prym @ 3/06/2014, 23:27)
Druga uwaga Kukliński nie splamił munduru oficera WP jak już to oficera LWP i ta jedna literka robi wielką różnicę.
*


A ona była gdzie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1843

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 4/06/2014, 6:35 Quote Post

QUOTE(prym @ 3/06/2014, 23:27)
Druga uwaga Kukliński nie splamił munduru oficera WP jak już to oficera LWP i ta jedna literka robi wielką różnicę.

To WJ tym bardziej munduru oficera WP nie splamił.
QUOTE
WJ oddał władzę bo mu tak w Moskwie kazano.

No to pokaż ten rozkaz.
QUOTE
O niczym on nie decydował.

Skoro o niczym nie decydował, to nie ponosi żadnej odpowiedzialności czy winy. Twierdzisz, ze obie sprawy, jakie mu wytoczono sa bezpodstawne. Bo akty oskarżenia w obu przypisuja mu decydowanie. A ty twierdzisz, ze prokuratura błądzi a facet niewinny.
QUOTE
Jakby próbował tej władzy nie oddać to by skończył jak pewien jegomość z Rumuni

A czemu nie jak Fidel Castro?
QUOTE
Zdrajców, którzy przez całe życie służyli obcemu mocarstwu wrogiemu

Czyli słuzył mu od urodzenia? Jako dziecko, na Syberii, starając sie dostac do armii Andersa, walcząc z Niemcami i jako prezydent RP? Co ty bierzesz?

Ten post był edytowany przez balum: 4/06/2014, 8:03
 
User is offline  PMMini Profile Post #1844

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.878
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 4/06/2014, 8:04 Quote Post

IPN stwierdziło, że JW był agentem Informacji Wojskowej o pseudonimie Wolski od roku 1946. Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że Informacja Wojskowa była przedłożeniem NKWD. A jej spadkobierczyni WSI przedłużeniem GRU. Jako, że agentem służb specjalnych przestaje się być na pogrzebie ale własnym stąd wniosek, że WJ przez cale dorosłe życie służył obcemu mocarstwu.
Tak więc zamiast zarzucać komuś bredzenie może kolega zmniejszy swoją ignorancję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1845

130 Strony « < 121 122 123 124 125 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej