Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wybuch gazu w Gdańsku a działania UOP, Sugestie Cenckiewicza
     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/08/2016, 8:16 Quote Post

Sprawa od paru dni przewija się w mediach. Więcej tu znaków zapytania niż pewników. A zaczęło się jakoś tak: https://www.facebook.com/permalink.php?stor...739&pnref=story

QUOTE
W święta Wielkiej Nocy w wysokim bloku przy ulicy Wojska Polskiego 39 w Gdańsku-Wrzeszczu wybuchł gaz, w efekcie czego budynek się częściowo zawalił, a później – ze względu na dalsze osunięcia – został wyburzony za pomocą ładunków wybuchowych. W tej tragedii zginęło 22 osoby, a prokuratura uznała, że sprawcą tej katastrofy był mieszkaniec z parteru, który również zginął w wybuchu gazu.
Minęło ponad 10 lat, kiedy pracując kilka lat nad sprawą Wałęsy i przygotowując książkę „SB a Lech Wałęsa” spotkałem się z kilkoma osobami – urzędnikami miejskimi, pracownikami tajnych służb, strażakami, a nawet byłym wiceministrem spraw wewnętrznych, którzy niezależnie od siebie mówili tak: „wybuch gazu w Gdańsku był operacją UOP, zaś ofiary niezamierzonym wypadkiem przy pracy”.
Dopytywałem: jak to możliwe?! Pewien funkcjonariusz b. SB, ale świetnie ustosunkowany w środowisku UOP/ABW, tłumaczył mi, że w zawalonym bloku mieszkał płk. Adam Hodysz, którego ekipa prezydenta Lecha Wałęsy z delegatury UOP w Gdańsku, podejrzewała o przetrzymywanie kopii dokumentów agenturalnych Wałęsy/”Bolka”. „Upozorowali wybuch gazu – mówił – żeby wyprowadzić później wszystkich mieszkańców i wejść do mieszkania Hodysza. Przesadzili, budynek się zawalił i zginęli ludzie. Ale do mieszkania i tak weszli”. Wskazywał na ekipę wałęsiarzy z UOP w Gdańsku opisaną w książce „SB a Lech Wałęsa”… Prezydent Wałęsa i jego ludzie czyścili wówczas archiwa ze wszystkich komprmateriałów.
Opowiadałem tę historię ś.p. Januszowi Kurtyce i współautorowi książki „SB a Lech Wałęsa”, ale – co zrozumiałe – żaden z nich nie dawał mi wiary. Dowodów nie było, a Adam Hodysz nie chciał o tym mówić. Powtarzał tylko do mnie te słowa: „nie chcę mówić o Wałęsie, bo przez niego ledwie życia nie straciłem”. To było intrygujące, ale wciąż słabe dowodowo.
Zdradzę przy okazji pewien fakt: w pierwotnej wersji książki „SB a Lech Wałęsa” był nawet fragment dotyczący wybuchu gazu w Gdańsku (opierałem się na wstępnym raporcie straży pożarnej w którym była hipoteza zamachu), ale decyzją Prezesa i współautora wyleciał. Ryzyko było wówczas zbyt duże, a dowodów – powtarzam – mało.
Piszę o tym wszystkim, bo po blisko roku walki doszło do odtajnienia akt prokuratorskich dotyczących sprawy Zbigniewa Grzegorowskiego – zaufanego SB-eka Wałęsy, później UOP-owca, a teraz funkcjonariusza ABW (o zgrozo), o którym zresztą pisałem w tym roku w „Do Rzeczy”. Grzegorowski był zamieszany w proces wyparowywania akt obciążających Wałęsę w gdańskim UOP. Został po 16 latach oczyszczony z zarzutów, choć sąd uznał, że do kradzieży akt doszło. Zabrakło dodatkowych twardych dowodów (sprawę opiszę wkrótce).
Jednak w aktach sprawy Grzegorowskiego znalazłem niesamowity dokument: wniosek dowodowy Grzegorowskiego z 28 września 2005 r., w którym pisze on o znalezisku w mieszkaniu Hodysza właśnie w czasie tragedii bloku przy ulicy Wojska Polskiego. I dodaje, że UOP miał te informacje od swojego agenta! Szok!
Może więc wstrząsające opowieści moich źródeł informacji polegały na prawdzie?
Tyle razy mówiłem, że sprawa Wałęsy na wiele pięter i wymiarów, i że nie da się tego przykryć i zakończyć nawet „teczkami Kiszczaka”.
Zamieszczam fragment dokumentu, w którym jest zresztą też inny wątek, ale to przy innej okazji. Zresztą czytajcie…


Co o tym myślicie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 12/08/2016, 8:25 Quote Post

Nie prościej było wejść z nakazem przeszukania?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Jerzy M
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 74.117

Jerzy Morawiec
 
 
post 12/08/2016, 8:33 Quote Post

Co to za tajemnica, jeśli co najmniej kilka osób (urzędnicy miejscy, strażacy itd.) wiedziało, że to LW zorganizował zamach?
No chyba, że nie wiedzieli, tylko słyszeli, że to był wałęsowski zamach.
A dla pewnych środowisk, nie ma znaczenia, czy ktoś wie, czy tylko powtarza jakąś zasłyszaną plotkę.
Znaczenie ma tylko to, czy to co mówią pasuje do koncepcji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 12/08/2016, 8:45 Quote Post

Co to jest "LW"?
Jaki zamach?
O co tu chodzi?

To jest poważny zarzut.
Bynajmniej nie mam w tym przypadku na myśli przedmówcy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 12/08/2016, 8:47 Quote Post

Średnio wierzę w takie "sensacje". Ale, że po nastaniu "dobrej zmiany" wychodzą różne "kwiatki", to mnie nie dziwi. Czekać tylko na oficjalne ogłoszenie (potwierdzone nowymi podręcznikami historii), że III RP to było przedłużenie PRL-u, a faktyczną niepodległość Polska odzyskała po wygranej PiS-u...
Ciekawe jakie nowe "sensacje" wyjdą na światło dzienne i jakie "prawdy" zostaną zadekretowane... Lech Kaczyński najwybitniejszym mężem stanu zaraz po Piłsudskim? Rząd Olszewskiego najwybitniejszym rządem polskim w historii?

Ten post był edytowany przez master86: 12/08/2016, 8:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Jerzy M
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 74.117

Jerzy Morawiec
 
 
post 12/08/2016, 9:08 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 12/08/2016, 8:45)
Co to jest "LW"?
Jaki zamach?
O co tu chodzi?

To jest poważny zarzut.
Bynajmniej nie mam w tym przypadku na myśli przedmówcy.
*


Przepraszam, miałem na myśli oczywiście Lecha Wałęsę.
A zorganizowanie eksplozji, to chyba jest formą zamachu, prawda?

Zresztą wg. prawicowych standardów, to nie jest poważny zarzut.
Gdzie tam przesadzonej eksplozji gazu, do bycia "ruskim agentem" lub podłożeniu bomb w samolocie do Smoleńska.

Ten post był edytowany przez Jerzy M: 12/08/2016, 9:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.389
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 12/08/2016, 10:08 Quote Post

https://www.facebook.com/permalink.php?stor...100009463637739

CODE
Nigdzie nie napisałem, że UOP wysadził blok w powietrze w kwietniu 1995 r. Rzeczpospolita podkręca newsa, niepotrzebnie. Sprawa jest do zbadania, gdybym wiedział to bym napisał!


Ziarno posiał, stara się wycofać, po czym wrzuca to:

https://www.facebook.com/permalink.php?stor...100009463637739

CODE
Wyjątkowo linkuję ten portal, bo tekst Staszka Janeckiego świetny! Ten kto myśli i czyta (ze zrozumieniem) wie o co chodzi


Artykuł kończy się tym:
Nie ma bezpośrednich dowodów na to (przynajmniej na razie), że wybuch gazu w bloku, gdzie mieszkał ppłk Adam Hodysz był skutkiem operacji tajnych służb, wszystko jedno, czy zamierzonym czy ubocznym. Jednak wybuch gazu akurat w tym bloku i w tym czasie jest co najmniej bardzo dziwny. Można mówić o przypadku, ale przypadki też mają granice. Tym bardziej że tajne służby robiły wszystko, by pomóc Lechowi Wałęsie znaleźć i przejąć wszelkie dokumenty dotyczące TW Bolka. Angażowały się w operacje absolutnie skandaliczne, a wręcz nielegalne. Bo nie chodziło o interes państwa, tylko interes Lecha Wałęsy. Jeśli przez kilka lat tajne służby prowadziły nielegalne operacje i nikomu włos nie spadł z głowy, a wręcz zaangażowani w nie funkcjonariusze byli nagradzani, to mogły się bardzo rozzuchwalić i stracić wszelkie hamulce. Wtedy ryzykowanie życiem przypadkowych ludzi jest nie tylko wyobrażalne, ale i bardzo prawdopodobne. Takie rzeczy działy się w wielu krajach i dotyczyły wielu służb. Wybuch gazu mógł być zaplanowaną akcją, tyle że skutki przeszły wszelkie wyobrażenia. Nie wiem, czy tak było, ale polskie państwo musi zrobić wszystko, żeby to wyjaśnić. Bo jeśli tak było, mielibyśmy do czynienia z niewyobrażalnym bezprawiem i straszną zbrodnią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 12/08/2016, 10:18 Quote Post

Czy aktualna władza próbuje ten problem wyjaśnić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/08/2016, 11:35 Quote Post

QUOTE(master86 @ 12/08/2016, 8:47)
Średnio wierzę w takie "sensacje". Ale, że po nastaniu "dobrej zmiany" wychodzą różne "kwiatki", to mnie nie dziwi. Czekać tylko na oficjalne ogłoszenie (potwierdzone nowymi podręcznikami historii), że III RP to było przedłużenie PRL-u, a faktyczną niepodległość Polska odzyskała po wygranej PiS-u...
Ciekawe jakie nowe "sensacje" wyjdą na światło dzienne i jakie "prawdy" zostaną zadekretowane... Lech Kaczyński najwybitniejszym mężem stanu zaraz po Piłsudskim? Rząd Olszewskiego najwybitniejszym rządem polskim w historii?
*


Krótka piłka- czyli twierdzisz, że obenca władza wymysla tego typu zbiegi okoliczności. Z preparowaniem dokumentów włącznie, tak?
To raz, po drugie jaką konkretnie prawdę "zadekretował" tu Cenckiewicz według Ciebie?

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/08/2016, 11:36
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 12/08/2016, 12:00 Quote Post

Emigrancie, mnie po prostu śmieszą te wszystkie "sensacje" wychodzące na światło dzienne, odkąd PiS dorwał się do koryta. To wszystko.
A do Cenckiewicza nic nie mam. Co więcej tym fragmentem:
QUOTE
Nie ma bezpośrednich dowodów na to [...] Jednak [...] jest co najmniej bardzo dziwny.

można podsumować całą politykę historyczną sympatyków PiS-u (i nie mam na myśli Cenckiewicza, żeby była jasność) i dziennikarzy węszących spiski przeciw najznamienitszej partii w historii Polski. Przecież cała ich narracja dot. III RP to służby specjalne i spiski, które mają chyba tylko wykazać, że prawdziwa historia prawdziwie niepodległej Polski zaczyna się od przejęcia władzy przez PiS rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez master86: 12/08/2016, 12:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/08/2016, 12:07 Quote Post

QUOTE(master86 @ 12/08/2016, 12:00)
Emigrancie, mnie po prostu śmieszą te wszystkie "sensacje" wychodzące na światło dzienne, odkąd PiS dorwał się do koryta. To wszystko.
A do Cenckiewicza nic nie mam. Co więcej tym fragmentem:
QUOTE
Nie ma bezpośrednich dowodów na to [...] Jednak [...] jest co najmniej bardzo dziwny.

można podsumować całą politykę historyczną sympatyków PiS-u (i nie mam na myśli Cenckiewicza, żeby była jasność) i dziennikarzy węszących spiski przeciw najznamienitszej partii w historii Polski. Przecież cała ich narracja dot. III RP to służby specjalne i spiski, które mają chyba tylko wykazać, że prawdziwa historia prawdziwie niepodległej Polski zaczyna się od przejęcia władzy przez PiS rolleyes.gif
*


Piszesz, że do Cenckiewicza nic nie masz, ale jeśli sie okaże, że ma rację Np. z Wałęsą to powyższe co do III RP okaże się prawdą. To sie zdecyduj. To raz.

A dwa: jakie gołe fakty wyzierają z dotychczas odkrytych dokumentów w tytułowej sprawie? Bez wyciagania wniosków na razie.

Trzy: Czy takie "co najmniej bardzo dziwny" nie powinno być w/g Ciebie podstawą do wszczęcia śledztwa?

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/08/2016, 12:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 12/08/2016, 12:22 Quote Post

Dla mnie w tym przypadku sprawa jest prosta.
Składa się doniesienie do prokuratury o podejrzenie popełnienia przestępstwa i sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego, czyli art. 164 KK.
Ktoś się odważy?
Ja na pewno nie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/08/2016, 12:24 Quote Post

master86
QUOTE
Przecież cała ich narracja dot. III RP to służby specjalne i spiski


Trochę to na marginesie dyskusji, ale tak mi się skojarzyło. Gdy PIS był w opozycji media związane z tą partią niejednokrotnie sugerowały, że rząd jest uwikłany w eliminację przeciwników politycznych czy innych niewygodnych osób*. Nawet prezes Kaczyński miał podobno jakąś "listę śmierci". PiS trochę już rządzi a żadne dawne oskarżenia tego typu nie przełożyły się na konkretne zarzuty prokuratorskie. W ogóle - cisza. Teraz i tamte sprawy i ta przywołana przez Cenckiewicza (z innego wszakże okresu, ale też III RP) mogłyby zostać wyjaśnione. Krok po kroku. Tajemnice i niedomówienia by się rozwiały.

----------------------------

*Żeby nie być gołosłownym i dla przypomnienia, na szybko znaleziony jeden cytat:

QUOTE
Wraz z rządami Donalda Tuska pojawił się w III RP „seryjny samobójca”, upodabniając nasz kraj do państwa, w którym „zbrodnia doskonała” stała się powszechnym narzędziem sprawowania władzy i metodą rozwiązywania konfliktów.


http://www.gazetapolska.pl/24507-przybywa-...jnego-samobojcy

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 12/08/2016, 12:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/08/2016, 13:11 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 12/08/2016, 12:24)
PiS trochę już rządzi a żadne dawne oskarżenia tego typu nie przełożyły się na konkretne zarzuty prokuratorskie. W ogóle - cisza. Teraz i tamte sprawy i ta przywołana przez Cenckiewicza (z innego wszakże okresu, ale też III RP) mogłyby zostać wyjaśnione. Krok po kroku. Tajemnice i niedomówienia by się rozwiały.
*


Najpierw trzeba przeszukać bazę dokumentacyjną. Z tego, co wiem jest to robione.

A Cenckiewicza postawa jest beż zarzutu. Póki nie miał w ręku dokumentów, póty nie wpsominał publicznie o sprawie. Odkryte dokumenty pozwalają drążyć wątek. Tym bardziej, że jak zwykle z drugiej strony mamy kłamstwa, bezprawne działania i wyjaśnienia typu "odgruzowywałem w przebraniu".

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/08/2016, 13:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
dd100
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 591
Nr użytkownika: 73.323

 
 
post 12/08/2016, 13:14 Quote Post

To ja może podrzucę jeszcze Cenckiewiczowi dwa tropy. Pożar w hali stoczni. Hala stoczni i wszystko jasne. Drugi trop to wypadek autokarowy na Kokoszkach, pewnie nim też ktoś jechał ważny lub powiązany z LW. Te dwie tragedie pewnie UOP też zorganizował.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej