Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kult Powstania Warszawskiego
     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 20/10/2015, 12:27 Quote Post

QUOTE(BrunetWieczorowaPora @ 20/10/2015, 11:59)
Zanikanie wszelkich idei w dzisiejszym swiecie jest wszechobecna. Zastepuje ja masowosc, ktora spowodowana jest pustka ideowa zwyklych ludzi. W dzisiejszych czasach malo kto interesuje sie polityka, a jeszcze mniej osob czyta Dmowskiego. Z roku na rok rosnie warstwa ludzi, ktorzy maja wszystko w du.. Nie chodza na wybory, nie wiedza co sie dzieje na swiecie. Jedyne co ich interesuje to jak zarobic, a potem to przepic, przebalowac. Kiedys tego nie bylo...
*


O, to jest mit smile.gif Zawsze większość społeczeństwa miała wszystko w du... poza własnym kałdunem smile.gif

Widzisz to czerwone ?
Tromp, i TY to napisales ????
Jestem zaskoczony.
Ostrzezenie.
Moderator N_S



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 20/10/2015, 21:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.631
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 20/10/2015, 13:09 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 20/10/2015, 13:27)
QUOTE(BrunetWieczorowaPora @ 20/10/2015, 11:59)
Zanikanie wszelkich idei w dzisiejszym swiecie jest wszechobecna. Zastepuje ja masowosc, ktora spowodowana jest pustka ideowa zwyklych ludzi. W dzisiejszych czasach malo kto interesuje sie polityka, a jeszcze mniej osob czyta Dmowskiego. Z roku na rok rosnie warstwa ludzi, ktorzy maja wszystko w du.. Nie chodza na wybory, nie wiedza co sie dzieje na swiecie. Jedyne co ich interesuje to jak zarobic, a potem to przepic, przebalowac. Kiedys tego nie bylo...
*


O, to jest mit smile.gif Zawsze większość społeczeństwa miała wszystko w du... poza własnym kałdunem smile.gif
*


Tia
To samo mówiło się o moim pokoleniu ale nastąpił wybór papieża potem Solidarność i chociaż na chwilę było inaczej.
Ale obserwacja trafna bo większość społeczeństwa chce po prostu żyć.
Natomiast przy całym bardzo krytycznym - wręcz wrogim stosunku do decyzji o PW jak najbardziej uważam że należy obchodzić tę rocznicę. M.in. dlatego aby podobny przykład chciejstwa i braku liczenia się z realiami już się nie powtórzył. Aczkolwiek wiem że moja sygnaturka jest niestety prawdziwa sad.gif
Niemniej bohaterstwa i odwagi tym walczącym na barykadach nikt nie może odmówić.
 
User is online!  PMMini Profile Post #17

     
pejotlbis
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 97.178

Piotr Jakubowski
 
 
post 21/10/2015, 15:43 Quote Post

Trzeba pamietac że dyskusja na temat
Powstania rozpoczęła się tuz po jego zakończeniu i trwa do dziś,mamy narracje : emigracyjna, krajowa z tym ze krajowa ewoluowała od stalinowskiej poprzez gomułkowską,czy jak kto woli moczarowską,az do czasów Jaruzelskich, , lata 90-te, lata od 2004 do dziś
czasy stalinowskie- zupełna negacja i domniująca właściwie do dzis mowa o bohaterstwie ludności i żolnierzy, przy jednoczesnej nieodpowiedzialności dowództwa AK /"Kanał" A. Wajda 1956/
moczarowska- częściowa "rehabilitacja" odcinki seriali "Kolumbowie"- "Oto dziś"/J.Morgenstern 1970/ ;"Podziemny Front""Przeprawa"/H.Drappela 1965/
Koniec Gierka filmy "Godzina 'W'"/ J.Morgenstern 1979/
Od roku 1983 zaczęło się zbieranie pamiątek po Powstaniu, co zaowocowało w końcu w 2004 po licznych perypetiach otwarciem Muzeum, ale wcześniej bo w już 1982 roku miała miejsce plenerowa wystawa w dawnej fabryce Norblina na Woli "Powstanie Warszawskie" z zainscenizowanymi ruinami i barykadą.
Lata 90-te to odmienne podejście : Wyborcza i kłamstwa, Wielkie widowisko z 1994 I.Cywinskiej
Lata 2004 do dzisiaj -otwarcie muzeum ,filmy "Miasto 44"/J.Komasa 2014/;"Powstanie Warszawskie"/J.Komasa 2014/, "Czas Honoru- Powstanie"/M.Rogalski 2014/
Wyliczyłem te rzecz jasna nie wszystkie utwory filmowe i wydarzenia artystyczne n/t Powstania dlatego ze pobiezne wyliczenie tytułów swiadczy juz o zmianach w jego postrzeganiu , wszystkie te filmy z różnym natężeniem oglądane są do dziś, a piszę o filmach dlatego że, przecież najgorszy nawet film fabularny, /czy multimedialne muzeum/ bardziej oddziaływuje na świadomość historyczną odbiorcy, niż najlepsza ,wiekopomna praca historyczna których napisano po dziś dzień całą bibliotekę.
Po 1989 roku mieszało się i miesza dalej stare-PRL-owska negacja ,z nowym -spontaniczna afirmacja ,mówiąc w wielkim uproszczeniu, choć trzeba pamiętać że Powstanie wielkim zainteresowaniem i chlubą zaczęło się cieszyc wśród młodziezy przecież niedawno, ludzie edukowani w PRL-u mieli/ i mają/ powkładane w głowy kalki o bezsensie i winie.
Młodziez poszukajaca odkurza starych bohaterów ,i ich ideały- bezsensem dla nich są wykłady o "klęsce" i "obłędzie" w której to narracji obok prawicowych publicystów uczestniczy takze lewica skrupulatnie no i przeciez w sposób całkiem uzasadniony wylicza się liczbę ofiar ,rozmiary zniszczenia, stalinowską prowokację, absurd militarny...
Mówiąc krótko zwolennicy i przeciwnicy mówią innymi językami i nie ma na to rady.
Kult ten / o ile tak mozna powiedziec / to inaczej głód, głód ideałów i wzorców, młodzież podobnie jak w czas zaborów i pamiątek po Powstaniu Styczniowym czuje że zyje w dalej zniewolonym kraju, i stąd uznanie dla rówiesników sprzed 70 lat/?/- przeciez porównywalnego z dzisiejszym , spontanicznego wśród młodzieży kultu Powstania Styczniowego w latach 30-tych XXwieku nie było...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
BrunetWieczorowaPora
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 92.134

Lew Tolstoj
Stopień akademicki: licencjat
Zawód: wychowawca
 
 
post 21/10/2015, 17:39 Quote Post

Pejotlbis o jakiej mlodziezy piszesz w swoim poscie?

Mozna powiedziec, ze ja dzisiejsza mlodziez znam lepiej niz wlasna matke. Po pierwsze mam 23 lata, wiec sam sie jeszcze zaliczam do mlodziezy. Po drugie na codzien pracuje z mlodzieza gimnazjalna w Ognisku TPD. Po trzecie z pewnych wzgledow znam tez dobrze mlodziez udzielajaca sie aktywnie na stadionach pilkarskich.

Jezeli chodzi o mlodziez inteligencka o prawicowych pogladach to zauwazylem wsrod niej duze zainteresowanie tworczoscia Piotra Zychowicza. Jego ksiazki rozchodza sie w takich ilosciach, ze uznawane sa za bestsellery. Poza tym wsrod prawicowej mlodziezy jest tez bardzo duzo fanow Korwina, ktory ma zdecydowanie negatywny stosunek do Powstania Warszawskiego i jego kultu.

Jezeli chodzi o mlodziez z rodzin nieinteligenckich to zauwazylem wsrod nich manie zwiazana z Powstaniem Warszawskim. Wsrod tej grupy ostatnimi czasy swoj reunion przezywa ruch narodowy, ktory przyciaga ich glownie anty imigranckimi i tresciami. Nastepuje u nich dziwne polaczenie wielkiego kultu dla Powstania Warszawskiego i lajkowania fanpejdzu ONRu na facebooku.

Ten post był edytowany przez BrunetWieczorowaPora: 21/10/2015, 17:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
pejotlbis
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 97.178

Piotr Jakubowski
 
 
post 21/10/2015, 20:07 Quote Post

QUOTE(BrunetWieczorowaPora @ 21/10/2015, 18:39)
Pejotlbis o jakiej mlodziezy piszesz w swoim poscie?

Mozna powiedziec, ze ja dzisiejsza mlodziez znam lepiej niz wlasna matke. Po pierwsze mam 23 lata, wiec sam sie jeszcze zaliczam do mlodziezy. Po drugie na codzien pracuje z mlodzieza gimnazjalna w Ognisku TPD. Po trzecie z pewnych wzgledow znam tez dobrze mlodziez udzielajaca sie aktywnie na stadionach pilkarskich.

Jezeli chodzi o mlodziez inteligencka o prawicowych pogladach to zauwazylem wsrod niej duze zainteresowanie tworczoscia Piotra Zychowicza. Jego ksiazki rozchodza sie w takich ilosciach, ze uznawane sa za bestsellery. Poza tym wsrod prawicowej mlodziezy jest tez bardzo duzo fanow Korwina, ktory ma zdecydowanie negatywny stosunek do Powstania Warszawskiego i jego kultu.

Jezeli chodzi o mlodziez z rodzin nieinteligenckich to zauwazylem wsrod nich manie zwiazana z Powstaniem Warszawskim. Wsrod tej grupy ostatnimi czasy swoj reunion przezywa ruch narodowy, ktory przyciaga ich glownie anty imigranckimi i tresciami. Nastepuje u nich dziwne polaczenie wielkiego kultu dla Powstania Warszawskiego i lajkowania fanpejdzu ONRu na facebooku.
*



Po co pytasz skoro sam doskonale odpowiadasz na swoje własne pytanie?
Otóż to, inteligencik czyta Zychowicza i Ziemkiewicza i ze szkiełkiem i okiem pyszni się świadomością że wie wszystko o Narodowym Micie, prostaczek stawia na emocje, polubienia ONR wynikają z niewyrobienia ideologicznego, piszę trochę ironicznie bo ani jedni, ani drudzy zupełnej racji nie mają .Jedni mają wzorce głupie czy mądre, ale autentyczne, drudzy ze smiesznym poczuciem wyższości myślą że poznali Prawdę, ale to też wynika z głodu /ostatecznego wyjasnienia?/, gdyby nie wynikało, to by popularność "Obłędu" i "Samobójstwa" nie była taka wielka.
Nawiązując jeszcze do pytania "Czy można swiadomośc narodową budować na kanwie klęski?"
Moim skromnym zdankiem jest to żle postawione pytanie, poniewaz nikt swiadomości narodowej nie buduje na jednym wydarzeniu, najpierw było odzyskanie i obrona niepodległosci w 1920, potem próba obrony niepodległosci :wojna 1939 ,odzyskania niepodległosci: siły na zachodzie,siły kościuszkowskie ; II Korpus ; w kraju podziemie i Powstanie; żołnierze niezłomni
Kwestionowanie jednego wydarzenia z tego ciągu doprowadza w końcu do kwestionowania wszystkiego, jeśli po co powstanie?, no to po co wrzesień'39?, a jeśli po co i to było no to teraz Zychowicz wziął się za rozprawę z "błędami" Piłsudskiego z 1919 roku, w końcu dojdzie do tego
/mam nadzieję że moderator mi nie przyłoji/ że Czartoryski powinien inaczej polityką Imperium Rosyjskiego kierować-a dalej już tylko Adam i Ewa pozostanie do rozliczenia.

Ten post był edytowany przez pejotlbis: 21/10/2015, 20:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 11/03/2017, 11:16 Quote Post

Czy tylko mi się wydaje, że temat Powstania Warszawskiego trochę w ostatnim czasie przygasł. Zainteresowanie tematem, temperatura i intensywność dyskusji wokół niego nie są takie same, jak w okresie powstawania Muzeum Powstania Warszawskiego, okrągłych rocznic wybuchu - 60. i 70., płyty "Lao Che" (Lao Che Powstanie Warszawskie), czy książki P. Zychowicza?

Ten post był edytowany przez Fuser: 11/03/2017, 11:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.251
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 11/03/2017, 11:29 Quote Post

Powstanie jest nierozerwalnie związane z AK. Ta jest utożsamiana z całym narodem. Teraz na topie gorących tematów są żołnierze niezłomni, bo gdy naród zmęczony wojną (a co za tym idzie i większość szeregów byłego AK) w ten czy inny sposób próbował się odnaleźć w narzuconej rzeczywistości oni kontynuowali walkę. A że część polityków uważa ze naród ostatnimi czasy był często otumaniony (do tego stawianie się kombatantów pomysłom Antoniego) to i trzeba było sobie znaleźć adekwatnych bohaterów. Tak więc i temat aktualnie został odsunięty dla bardziej medialnego i budzącego jeszcze większe emocje.

Ten post był edytowany przez Gajusz Mariusz TW: 11/03/2017, 11:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 11/03/2017, 11:38 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 11/03/2017, 12:29)
Tak więc i temat aktualnie został odsunięty dla bardziej medialnego i budzącego jeszcze większe emocje.
*


To nie jest tak, że na dłuższą metę można popularność jakiegoś tematu historycznego narzucić bądź zredukować.
Popularność tematyki Powstania Warszawskiego w różnych aspektach była w niemałej mierze inicjatywą oddolną, osób po prostu nią zainteresowanych, chcących poszerzyć swoją wiedzę, czy też znawców oraz pasjonatów tej tematyki dysponujących niemałą wiedzą. Więc pytanie na ile temat został odsunięty, a na ile wygasł, czy wygasa naturalnie z innych powodów.

Ten post był edytowany przez Fuser: 11/03/2017, 11:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.251
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 11/03/2017, 11:52 Quote Post

Ok, pisałem o ludziach którzy nie siedzą w temacie dziesięciolecia tylko tych co podłapali go z bieżących wydarzeń, najczęściej medialnych. I z samego faktu o odgrzebaniu niezłomnych jestem bardzo zadowolony to wobec używania go do aktualnej walki politycznej całkowicie nie. Czy temat PW wygasa z naturalnych powodów? Nie wiem, ale niestety z naturalnych powodów odchodzą ostatni uczestnicy. sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 11/03/2017, 12:06 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 11/03/2017, 12:52)
Ok, pisałem o ludziach którzy nie siedzą w temacie dziesięciolecia tylko tych co podłapali go z bieżących wydarzeń, najczęściej medialnych.
*


Myślę, że sporo osób niezależnie od wieku zaangażowało się w tematykę powstania pod wpływem mediów, czy jakiś głośnych, czy mniej lub bardziej spektakularnych wydarzeń upamiętniających powstanie, czy powstańców. W znacznej części byli to ludzie młodzi, którzy z oczywistych powodów nie mogli siedzieć w temacie dziesięciolecia, a stał się on dla nich z jakiś powodów autentycznie istotny. Pytanie, czy jest wciąż i czy będzie dla kolejnych generacji. Od fali największego zainteresowania powstaniem w ostatnich latach minęło, według mnie, jakieś 10 lat. Czy dla licznych obecnych nastolatków jest i będzie to temat równie istotny, jak dla części ich rówieśników dekadę wcześniej? Mam wątpliwości, ale może się mylę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Ro1byrt
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 89.420

Robert
 
 
post 9/01/2018, 20:26 Quote Post

Ten tekst zostal wywalony a uzytkownik dostal ostrzezenie.
Jesli ponownie bedziesz uzywac wulgaryzmy to wylecisz z Forum.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 9/01/2018, 20:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.838
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/01/2018, 20:39 Quote Post

QUOTE
I przyznam, że jest w tym sporo racji.

Napiszę tak.

Tekst w obecnym brzmieniu nie nadaje się na forum ze względu na użyty język. Wykropkować wypadało by w nim dużo więcej niż zostało to już zrobione.
Nie widzę też podania źródła skąd on pochodzi i kto jest jego autorem.


A ogólnie - powala brakiem wiedzy niestety...

QUOTE
Jak tam w tej Polsce usiedzieć? Ani tam spokoju, ani wygody. Jak spać stale z pistoletem pod poduszką? Jak chodzić po ulicach?

Ta osoba, która go pisała zastanowiła się choć przez chwilę, jak po ulicach chodzili Rosjanie okupujący ten kraj przez dziesiątki lat?
W szkole spała na lekcjach, kiedy na historii uczono o zaborach wink.gif?

QUOTE
Tu się nie da jak w Danii czy innej Francji rozwiesić obwieszczeń po placach z nowymi rozporządzeniami i wszyscy rozejdą się do chałup.

Tej bzdury też szkoda komentować.


Także reasumując.
Prosiłbym o źródło skąd pochodzi cytat, bo na razie nadaje się raczej na dyskusję na poziomie przypomnienia podręcznika do podstawówki - poziom za niski jak na nasze forum.


 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 9/01/2018, 20:44 Quote Post

Niestety racji zero - tylko próba racjonalizacji klęski i hekatomby. Gdybyśmy byli tacy groźni to by się zabory nie utrzymały do wielkiej wojny pomiędzy zaborcami. w czasie DWS też byliśmy tłuczeni jak miło a nasze możliwości zadawania strat były niskie. Cudów nie ma - płasko i prawie wszędzie dojedziesz czołgiem jak trzeba.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Ro1byrt
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 89.420

Robert
 
 
post 9/01/2018, 20:55 Quote Post

Ten tekst był do przeczytania "między" wierszami.
Nie było tam żadnych konkretnych faktów, a skoro temat nazywa się kult powstania warszawskiego postanowiłem go zamieścić.

A co do źródła to nie mam, znalazłem go jako komentarz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.838
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/01/2018, 21:24 Quote Post

QUOTE(Ro1byrt @ 9/01/2018, 21:55)
Ten tekst był do przeczytania "między" wierszami.
Nie było tam żadnych konkretnych faktów, a skoro temat nazywa się kult powstania warszawskiego postanowiłem go zamieścić.

A co do źródła to nie mam, znalazłem go jako komentarz.
*


Jako przykład jak ludzie tworzą kult, który opiera się na wierze a nie wiedzy faktycznie tekst się nadaje. Jednak skoro trudno zweryfikować kto jest autorem, jaki poziom wiedzy reprezentuje, w jakim kontekście to napisał...
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej