Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konetabl We Francji
     
SharoRioni
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 82.391

Zawód: uczen
 
 
post 8/05/2013, 17:49 Quote Post

Witam!

Chciałem poruszyć pewne kwestie związane z urzędem konetabla w średniowiecznej Francji. Mam tu na myśli raczej późniejsze wieki, gdy sprawował on naczelne dowództwo nad wojskami z domeny królewskiej, a nie wczesne średniowiecze, kiedy konetabl był po prostu nadzorcą stajni.

1) Przejrzawszy listę konetablów francuskich zauważyłem, że z reguły pochodzili oni z dużych i dobrych rodów. Co działo się z ich majątkiem (tj. posiadłościami, zamkiem, wojskami), gdy przyjmowali tytuł konetabla? Wiem, że np. taki Bertrand du Guesclin pochodził z Bretanii, więc miał do Paryża całkiem spory kawałek drogi. Czy jako konetabl rezydował w domenie królewskiej przez cały czas czy tylko sporadycznie?

2) Czy kiedy konetablowie dowodzili armią królewską, to włączali do wojsk królewskich również swoje prywatne oddziały?

3) Dowodząc wojskami królewskimi konetabl występował w barwach i godle swojego rodu czy też króla?

Wiem, że to dosyć trudne i szczegółowe pytania, ale jeśli ktoś zna odpowiedź albo chociaż ma jakieś domysły, bardzo prosiłbym o odpowiedź. Z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej