Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Normanowie Sycylijscy
     
sniesp
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 41.225

 
 
post 9/02/2008, 12:45 Quote Post

cze,
dostałem karniaka z historii, niemam zielonego pojęcia o czym mam napisać, nie słuchałem - nie wiem gdzie szukać, wiem tyle że chodzi o średniowiecze biggrin.gif

potrzebuje tekst o Normanach Sycylijskich, szukałem na forum niestety nie znalazłem nic

potrzebuje zapisać 3 strony w zeszycie a5 tongue.gif ,treść zapewne nie będzie dogłębnie sprawdzana, więc może być lanie wody

gdyby któryś z szanownych kolegów był stanie napisać-wkleić to byłbym wdzięczny

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 9/02/2008, 18:13 Quote Post

Przede wszystkim zagladnij do R. A. Brown, Historia Normanow, Bellona.
http://ksiegarnia.bazarek.pl/opis.php/id,5...W-RAllen-Brown/

Wiecej info:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...=0&#entry286547
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=26917
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
merch
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 54.915

 
 
post 14/05/2009, 22:25 Quote Post

taki ladny temat , a zadnej dyskusji

Bylam posrednio oszolomiona Sycylijskimi Normanami , kultura materialna , jaka po nich zostala i wszystkie glowne ulice noszace imie bylo nie bylo najezdcy Krola Rogera robia niesamowite wrazenie. Musieli miec olbrzymia kulture rzadzenia , skoro jako najezdcy tak ladnie sie zasymilowali i spowodowali ze kraj bylo nie bylo wielokulturowy tak pieknie i jak sadze pokojowo rozkwitł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 14/05/2009, 23:29 Quote Post

QUOTE
Musieli miec olbrzymia kulture rzadzenia , skoro jako najezdcy tak ladnie sie zasymilowali i spowodowali ze kraj bylo nie bylo wielokulturowy tak pieknie i jak sadze pokojowo rozkwitł.


Chyba władcy normańscy z dynastii Hauteville trochę się różnili od "typowych" krzyżowców prowadzących rekonkwistę czy też wyprawy przeciw "niewiernym".
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 22/06/2009, 14:12 Quote Post

Browna mam. Ale informacji dotyczących Królestwa Sycylii i choćby Rogera II jak na lekarstwo. Brakuje mi dostępu np do starej pozycji Tadeusz Kruszyński, "Złoty wiek sztuki sycylijskiej" Warszawa 1928 czy Jerzego Hauzińskiego "Kraje i kultury śródziemnomorskie" Poznań 1990. Wie ktoś może gdzie można coś takiego wypożyczyć?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
PrinceChort
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 51.388

Slawek
Zawód: student
 
 
post 18/02/2010, 21:21 Quote Post

Odnośnie Normanów w Italii polecałbym książki/artykuły autorstwa G.A. Loud np.The Age of Robert Guiscard: Southern Italy and the Norman Conquest,2000), a odnośnie samego Rogera II: Roger II of Sicily, Rex-Tyrannus, In Twelfth-Century Political Thought - Helen Wieruszowski w Speculum 1963.Parę ciekawych prac można uzyskać z sieci (oczywiście legalnie)z Deremilitari, ewentualnie z Medieval Sourcebook(źródła).
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
PrinceChort
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 51.388

Slawek
Zawód: student
 
 
post 18/02/2010, 22:01 Quote Post

Ostatnio całkiem sporo dzieje się w historiografii Normanów, a zwłaszcza tych z Italii. Jest kilku autorów "młodego pokolenia", którzy zajmują się problemem tożsamości i asymilacji "włoskich" Normanów (Paul Oldfield i Ewan Johnson). Oprócz tego dość duży wkład mają profesor G.A. Loud i Chibnall Marjorie.

Rian:
"Chyba władcy normańscy z dynastii Hauteville trochę się różnili od "typowych" krzyżowców prowadzących rekonkwistę czy też wyprawy przeciw "niewiernym".
Pierwsze wrażenie oczywiście jest takie, że faktycznie się różnili, lecz prawda jest taka, że w czasach rodu Hautevillów, mowa o początkach ich przygód, struktura odpowiedzialna za legalizację ich podbojów na zasadzie krucjat jeszcze się w pełni nie wykształciła (listy Leona IX i Grzegorza VII). Nie zmienia to faktu, iż motywacja normańskich dowódców krucjat i braci H. była dość przyziemna wg. Williama z Apulii "zaraz po powrocie z Italii zaczęli zachęcać swych krewnych aby udali się z nimi z powrotem do Italii. Opowiadali o żyzności ziemi i tchórzostwie ludzi, którzy tam żyli....Tymi o to sposobami przekonali wielu; niektórych ponieważ posiadali niewiele, lub wcale, innych ponieważ chcieli pomnożyć majątek już posiadany. Wszyscy kierowali się chęcią wzbogacenia." Tak naprawdę to właśnie oni dali przykład innym Normanom m.in. Bohemundowi i Wilhelmowi, który zaczął jako Bękart, a skończył z bardziej chwalebnym przydomkiem "Zdobywca". Wspólną cechą normańskich podbojów była autoryzacja ze strony papiestwa, nieistotne czy dana dobrowolnie, czy pod przymusem wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/02/2010, 13:28 Quote Post

QUOTE(PrinceChort @ 18/02/2010, 23:01)
Nie zmienia to faktu, iż motywacja normańskich dowódców krucjat i braci H. była dość przyziemna


Dążenie do zdobycia ziem i bogactwa dla świetności rodu to nie była w Średniowieczu motywacją przyziemną...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Oliphaunt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 319
Nr użytkownika: 55.960

Filip Or³owski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 19/02/2010, 13:51 Quote Post

Jak się wydaje cecha charakterystyczną Normanów, jako społeczności, był pragmatyzm. Tam gdzie warunki to umożliwiały, nie wahali się używać przymusu, przemocy, z premedytacją niszczyć lokalne elity, pozbawiając ludność miejscową potencjalnych przywódców buntu. Vide Anglia. Bliskość kontynentu i metropolii, jaka było księstwo Normandii, możliwość sprowadzenia dużej ilości francuskich, bretońskich i fladryjskich rycerzy, czy szerzej osadników uwalniała od konieczności współpracy z lokalnymi elitami. Z czego tym chętniej korzystano, że elity te, mogły potencjalnie stanowić sojuszników dla skandynawskich inwazji.
Tymczasem tam, gdzie kooperacja z lokalnymi społecznościami i elitami, była nieodzowna, tak jak w południowej Italii i na Sycylii, tam Normanowie nie widzieli najmniejszego problemu w takiej współpracy. Wymagając jedynie lojalności. Za tolerancja władców Sycylii nie stoi bowiem, jakakolwiek wielka ideologia, tylko czysty pragmatyzm i realna ocena sytuacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej