Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

9 Strony « < 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bezprym?

Lehrabia

Podobno Raper
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant

post 2/11/2013, 19:06 Quote Post

Paszkwil kronikarski wszystkich powyżej?

Albo też obraźliwy przydomek, puszczony z nim do klasztoru.

Swoją drogą, u Galla nie ma o nim wzmianki.

To chyba materiał na osobną dyskusję.

User is offline  PMMini Profile Post #106

aljubarotta

VII ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.

post 2/11/2013, 22:36 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 2/11/2013, 18:48)

Otto uciekł na Ruś, jak podaje Gesta Chuonradi Wipona.

Mój błąd, to Bezprym uciekł na Ruś, gdyż Ottona z Gesta Chuonradi należałoby identyfikować z Bezprymem - roczniki hildesheimskie podają że to Bezprym najechał z Rusinami na kraj Mieszka.

QUOTE(Lehrabia @ 2/11/2013, 19:06)

Swoją drogą, u Galla nie ma o nim wzmianki.

To chyba materiał na osobną dyskusję.
*

Nie ma wzmianki imiennej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #107

Lehrabia

Podobno Raper

Maciej Kamiñski

post 3/11/2013, 17:31 Quote Post

Po otrzymaniu prywatnej wiadomości od użytkownika, którego nicka tu z pewnych zaznaczonych w tymże liście względów nie wspomnę, wycofuję się z mojego poprzedniego stanowiska - okazuje się, że Bezprym to w istocie było imię, pochodzenia węgierskiego, także wpływy matki odznaczyły się na pierworodnym (jak w przypadku Bolesława Chrobrego).

User is offline  PMMini Profile Post #108

Bolesław Zapomniany

III ranga
Nr użytkownika: 46.826

Marek
Stopień akademicki: Student historii
Zawód: student

post 3/11/2013, 22:05 Quote Post

Witam!

Istnieją co najmniej dwie teorie tłumaczące fakt wygnania przez Mieszka II swoich braci z kraju:

1. Albo spiskowali przeciw bratu i fakt ten wyszedł na jaw.
2. Albo bracia po śmierci Chrobrego dostali własne dzielnice we władanie, a Mieszko dążąc do jedynowładztwa, wypędził braci.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #109

karin mansdotter

III ranga
Nr użytkownika: 71.580

karin mansdotter
Stopień akademicki: magister
Zawód: studentka

post 8/11/2013, 20:47 Quote Post

a propo połączenia Bezpryma z Veszprem. Znalazłam książkę ,, Bezprym a Veszprem''. Studia onomastyczno-historyczne. autor wanda santarius , rok wyd 1959 zakład ossoliński

Ten post był edytowany przez karin mansdotter: 9/11/2013, 0:02

User is offline  PMMini Profile Post #110

Bolesław Zapomniany

III ranga

Marek

post 9/11/2013, 21:43 Quote Post

A ja bym polecał jeszcze dwa artykuły odnoszące się do postaci i panowania Bezpryma:

S. Syty, Mieszko II czy Bezprym mnichem u św. Romualda? [w:] Nihil superfluum esse. Prace z dziejów średniowiecza ofiarowane Profesor Jadwidze Krzyżaniakowej pod red. J. Strzelczyka i J. Dobosza, Poznań 2000.

oraz:

Z. Górczak, Bunt Bezpryma jako początek tzw. reakcji pogańskiej w Polsce. Na marginesie koncepcji Gerarda Labudy [w:] Nihil superfluum esse. Prace z dziejów średniowiecza ofiarowane Profesor Jadwidze Krzyżaniakowej pod red. J. Strzelczyka i J. Dobosza, Poznań 2000.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #111

maria kazimiera

I ranga
*
Nr użytkownika: 88.107

barbara olak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt

post 6/05/2014, 21:45 Quote Post

QUOTE(Bolesław Zapomniany @ 9/11/2013, 21:43)
A ja bym polecał jeszcze dwa artykuły odnoszące się do postaci i panowania Bezpryma:

S. Syty, Mieszko II czy Bezprym mnichem u św. Romualda? [w:] Nihil superfluum esse. Prace z dziejów średniowiecza ofiarowane Profesor Jadwidze Krzyżaniakowej pod red. J. Strzelczyka i J. Dobosza, Poznań 2000.

oraz:

Z. Górczak, Bunt Bezpryma jako początek tzw. reakcji pogańskiej w Polsce. Na marginesie koncepcji Gerarda Labudy [w:] Nihil superfluum esse. Prace z dziejów średniowiecza ofiarowane Profesor Jadwidze Krzyżaniakowej pod red. J. Strzelczyka i J. Dobosza, Poznań 2000.
*

15 maja br ma się ukazać książka o Bezprymie pióra Śliwińskiego

User is offline  PMMini Profile Post #112

Bolesław Zapomniany

III ranga

Marek

post 21/05/2014, 22:06 Quote Post

QUOTE(maria kazimiera @ 6/05/2014, 22:45)
QUOTE(Bolesław Zapomniany @ 9/11/2013, 21:43)

oraz:

*

15 maja br ma się ukazać książka o Bezprymie pióra Śliwińskiego
*

I oto jest biografia naszego władcy wink.gif : http://www.sredniowieczna.com.pl/?3677%2Cb...ima-wiosna-1032

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #113

Car Monarchista

Młody Niedźwiedź Syberyjski (nie gryzie, zjada w całości)
Nr użytkownika: 65.325

Premislaus I Lodziensis
Stopień akademicki: magister (adm.)
Zawód: Nordea Bank Sweden

post 27/05/2014, 9:43 Quote Post

QUOTE(Lehrabia @ 2/11/2013, 19:37)
Bezprym to nie imię (zresztą, kto by takie nadał? "Bez prawa do pierwszeństwa w sukcesji", znaczenie jak na dynastię co najmniej komediowe), tylko paszkwil kronikarski.

A kto ci powiedział, że "-prym" w staropolskim imieniu odpowiada łacińskiemu wyrazowi primus, "pierwszy"...? Choć niektóre imiona łacińskie na gruncie polskim utworzyły formy dwuczłonowe mieszane (np. Janisław od Jana), to jednak wątpliwe jest, by było tak w przypadku Bezpryma. Szczególnie że nie funkcjonowało wówczas jako imię.

Wg jednej z teorii (podpieranej łacińskim zapisem imienia m.in. jako Bezprem), "prym" stanowi zniekształconą formę członu "przem", tworzącego m.in. popularne w Polsce imię Przemysław. Także imię to powinno raczej brzmieć Bezprzem.

Pominę już teorię o węgierskim pochodzeniu, bo jak dla mnie "Veszprém" to madziaryzacja słowiańskiego imienia, tak jak w przypadku imienia László (Ladislav) czy Szoboszló (Sobeslav??).

Ten post był edytowany przez Car Monarchista: 27/05/2014, 9:51

User is offline  PMMini Profile Post #114

Lehrabia

Podobno Raper

Maciej Kamiñski

post 27/05/2014, 16:50 Quote Post

QUOTE(Car Monarchista @ 27/05/2014, 10:43)
QUOTE(Lehrabia @ 2/11/2013, 19:37)
Bezprym to nie imię (zresztą, kto by takie nadał? "Bez prawa do pierwszeństwa w sukcesji", znaczenie jak na dynastię co najmniej komediowe), tylko paszkwil kronikarski.

A kto ci powiedział, że "-prym" w staropolskim imieniu odpowiada łacińskiemu wyrazowi primus, "pierwszy"...? Choć niektóre imiona łacińskie na gruncie polskim utworzyły formy dwuczłonowe mieszane (np. Janisław od Jana), to jednak wątpliwe jest, by było tak w przypadku Bezpryma. Szczególnie że nie funkcjonowało wówczas jako imię.

Wg jednej z teorii (podpieranej łacińskim zapisem imienia m.in. jako Bezprem), "prym" stanowi zniekształconą formę członu "przem", tworzącego m.in. popularne w Polsce imię Przemysław. Także imię to powinno raczej brzmieć Bezprzem.

Pominę już teorię o węgierskim pochodzeniu, bo jak dla mnie "Veszprém" to madziaryzacja słowiańskiego imienia, tak jak w przypadku imienia László (Ladislav) czy Szoboszló (Sobeslav??).
*

Przemku, post nr 108.

User is offline  PMMini Profile Post #115

Car Monarchista

Premislaus I Lodziensis

post 28/05/2014, 7:08 Quote Post

QUOTE(Lehrabia @ 27/05/2014, 17:50)
Przemku, post nr 108.

Maćku, post 114 akapit 3.

User is offline  PMMini Profile Post #116

Lehrabia

Podobno Raper

Maciej Kamiñski

post 28/05/2014, 8:07 Quote Post

QUOTE(Car Monarchista @ 28/05/2014, 8:08)
QUOTE(Lehrabia @ 27/05/2014, 17:50)
Przemku, post nr 108.

Maćku, post 114 akapit 3.
*

A, faktycznie. No popatrz, a byłem pewien, że dopisałem jeszcze wycofanie się i z tej głupoty. Nawet mam do dziś w skrzynce wiadomość o treści: "Skąd ci się wzięło, że węgierskie?". No trudno, to moje niedopatrzenie.

User is offline  PMMini Profile Post #117

Car Monarchista

Premislaus I Lodziensis

post 28/05/2014, 9:33 Quote Post

QUOTE(Lehrabia @ 28/05/2014, 9:07)
A, faktycznie. No popatrz, a byłem pewien, że dopisałem jeszcze wycofanie się i z tej głupoty. Nawet mam do dziś w skrzynce wiadomość o treści: "Skąd ci się wzięło, że węgierskie?". No trudno, to moje niedopatrzenie.

Urazy nie żywię, mój miecz leży i kurzy się w carskiej piwnicy jak zwykł do tej pory wink.gif

Natomiast radzę uważać z rewelacjami nt. węgierskości pewnych imion i nazw. Madziarzy byli ludem napływowym na tereny zamieszkane znacząco przez Słowian i inne ludy, ich język musiał ulec ich wpływom, a nazwy miejscowości i niektóre imiona z tamtego okresu są albo zmadziaryzowane swym brzmieniem (Pécs od Pięćkościołów, Hajdúszoboszló, Esztergom od Strzegomia, wspomniany László i Domoszló) lub przetłumaczone z zachowaniem znaczenia. Sam Veszprém brzmi podejrzanie podobnie do niemieckiej nazwy miasta, Weissbruenn (Biały Most bodajże).
Zresztą cały język, podobnie jak to było z wieloma innymi, uległ obcym wpływom. Dopiero współczesny węgierski został "remadziaryzowany".

Dlatego z językiem polskim także należy uważać, bo mamy w nim zapożyczenia, takie jak odłaciński 'prymat', oraz zmianę znaczenia lub brzmienia niektórych wyrazów. Analizując pochodzenie imion trzeba brać pod uwagę zrekonstruowane brzmienie oryginalne. A rekonstruujemy je na podstawie łacińskich tekstów i innych, wyrazów wspólnych dla grupy językowej, itp.

Mówienie o Bezprymie jako bez pierwszeństwa jest jak z Ziemomysłem i pochodzeniem od ziemi, podczas gdy chodzi o "siem-", czyli krewny, swojak. Jedna literka zmieniła brzmienie i już wyraz staje się bliższy innemu.

User is offline  PMMini Profile Post #118

Krzysztof Grodzicki

V ranga
Nr użytkownika: 16.298

S.K
Zawód: uczen

post 25/08/2014, 20:41 Quote Post

Jakie wrażenie zrobiła na Was praca Śliwińskiego? Zgadzacie się z kilkoma dość pionierskimi hipotezami autora? wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #119

Dargas

IV ranga
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel

post 4/09/2014, 23:47 Quote Post

QUOTE(Krzysztof Grodzicki @ 25/08/2014, 20:41)
Jakie wrażenie zrobiła na Was praca Śliwińskiego? Zgadzacie się z kilkoma dość pionierskimi hipotezami autora? wink.gif
*

Jeśli określenie "pionierski" zdefiniujemy jako pochodzący od radzieckich Pionierów, czyli tych którzy przenoszą góry, zawracają rzeki, obalają prawa genetyki (i grawitacji), i są w awangardzie postępu, to jest w tej książce nie kilka, ale mnóstwo "pionierskich" hipotez.

Przeczytać koniecznie. Hit sezonu! Bardzo dobrze się czyta. Miła dla kieszeni cena (19 PLN)

Ten post był edytowany przez Dargas: 5/09/2014, 1:04

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #120

9 Strony « < 6 7 8 9 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej