Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czyżbym miała prywatne grodzisko?
     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 22/04/2014, 16:55 Quote Post

W pobliskim temacie trwa dyskusja pro i anty wykrywaczowa, a mi „się samo znalazło”… Na polu rodziców, ilekroć ojciec pługiem przejechał, zbierałam skorupy. W końcu torbę pełną potłuczonej ceramiki zaniosłam archeologom, którzy miotełkowali właśnie Bardzo Stare Coś kilka kilometrów dalej. Kierownik wykopków – nawiasem mówiąc mąż mojej historyczki sztuki z liceum – obejrzał skorupki i wyraził opinię, że może to pochodzić ze średniowiecza. Ale nic szczególnie niezwykłego i najazdu archeo nie było. Szkoda. Ale to było dawno, bo byłam jeszcze przed maturą.

Niedawno dyskutowałam zajadle z siostrą na temat naturalnego jeziora na ziemi rodziców. Takie na oko kilka hektarów, a pośrodku ma busz szumnie zwany wyspą. Podobno archeolodzy podejrzewają tam istnienie grodziska czy coś. Na początek pokpiłam sobie z siostry, „taaaa, już…” Ale się okazało, że przy niskim stanie wody z jednej strony wyłazi grobla…

Na załączonym obrazku zdjęcie z lotni – różową krechą zaznaczone miejsce grobli, a kropkami pole skoruponośne. Miejsce: pogranicze Wielkopolski i Kujaw.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 22/04/2014, 19:33 Quote Post

Na podstawie samego zdjęcia trudno cokolwiek powiedzieć...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/04/2014, 19:46 Quote Post

To wydaje się dosyć prawdopodobne. Jeśli miałoby to być stanowisko średniowieczne na ostrowie w północnej Polsce to szczególnie Chudziak lubi takie rzeczy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 22/04/2014, 20:38 Quote Post

QUOTE
Na załączonym obrazku zdjęcie z lotni – różową krechą zaznaczone miejsce grobli, a kropkami pole skoruponośne. Miejsce: pogranicze Wielkopolski i Kujaw.

Ciut za mała wyspa na grodzisko. Może drzewiej, w czasach przedchrześcijańskich znajdował się tam jakiś chram lub gontyna (a w średniowieczu kaplica) ?
 
Post #4

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 22/04/2014, 21:52 Quote Post

Ja się też opierałam koncepcji, że coś tam w ogóle być mogło, dopiero jak usłyszałam że przy bardzo niskim stanie wody objawia się grobla, to przestałam pokpiwać z familii. A że na podstawie zdjęcia nie za wiele da się powiedzieć to też jasne. (ale przecież musiałam się pochwalić smile.gif I zdjęcie niczego sobie.)

Brat mi przedwczoraj tłumaczył, że archeolodzy mają jakiś argument związany z tym, że teren jest starorzeczem (???) Czyli chyba: wysepka w korycie, a obecnie jest tylko relikt w postaci wód jeziora w głębszym w tym miejscu dołku? Nie wiem jak powstają takie wysepki, bo dołek np. z działalności lodowca czy walnięcia meteorytu to łatwo mogę sobie wyobrazić. Ale wysepka? I nie przypominam sobie, by kiedykolwiek wylazło tam coś z ziemi, na wysepce lub w pobliżu. Wiecie, jakieś fragmenty kamienne lub drewniane.

Ale grobla jest. No chyba że jest naturalna –relikt jęzora, a wysepka była półwyspem. No i ślad ewentualnego stanowiska średniowiecznego jest po przeciwnej stronie grobli.

Bo na grodzisko to rzeczywiście krzynkę małe. I kto grodziska w samym dołku zakłada? Wodniki? tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/04/2014, 21:56 Quote Post

QUOTE(Eamr @ 22/04/2014, 21:52)
teren jest starorzeczem (???)
*



A gdzie jest rzeka???
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 22/04/2014, 22:04 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 22/04/2014, 21:56)
A gdzie jest rzeka???
*


Archeolodzy chyba mają na myśli baaaaardzo stare starorzecze. Rzeczywiście bajoro jest na ciągu często podłużych zbiorników wodnych z Gopłem na jednym końcu, a na drugim pęczkiem jezior w pobliżu Konina. W czasach współczesnych połączono to kanałem Warta-Gopło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 23/04/2014, 9:58 Quote Post

Ta wysepka wcale nie jest taka mała. Ma średnicę jakieś 50 m. Naprędce wyguglałem coś z wymiarami grodzisk, przypadkiem z południa woj. pilskiego. Kolejno: Laskownica 35x47 (majdan 25x30), Ninino 47x48 (18x20), Pierwoszewo 45x50 (30x45). Dalej nie chce mi się sprawdzać.
Do pilskich grodzisk pasuje, a czy do kujawskich - nie wiem.
Poziom wody w jeziorku mógł się podnieść, zamiast, jak straszą ekolodzy, opaść - to się zmienia niezależnie od aktualnej poprawności politycznej.

https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/bitst...zne_171-240.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 23/04/2014, 10:36 Quote Post

Mierzenie skalą na Google Maps dało jakieś 45 m takiego bardziej stałego podłoża. Jezioro jest dość głębokie – tak na środku tafli przy dość wysoko stojącej wodzie tyka 3-4 m nie łapała dna. Woda sięgała wtedy nieco dalej po zewnętrznej elipsie niż teraz, a czasem do drugiej linii wierzb. Nie wiem co się dzieje z wysepką, ale wygląda jakby się namulała i rozrastała. Grunt to w zasadzie tylko jej połowa? Znaczna część zielonego placka do tataraki i podobne.

Na focie z Google Maps widać sytuację.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
kalki
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 422
Nr użytkownika: 61.064

Krzysztof
Stopień akademicki: mgr
Zawód: SHEQ
 
 
post 23/04/2014, 10:37 Quote Post

QUOTE(Eamr @ 22/04/2014, 17:55)
Na załączonym obrazku zdjęcie z lotni – różową krechą zaznaczone miejsce grobli, a kropkami pole skoruponośne. Miejsce: pogranicze Wielkopolski i Kujaw.
*


To jest Kijowiec?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 23/04/2014, 10:38 Quote Post

W rzeczy samej smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 23/04/2014, 13:18 Quote Post

Vitam

dołek np. z działalności lodowca czy walnięcia meteorytu to łatwo mogę sobie wyobrazić. Ale wysepka? (Eamr)

Właśnie od walnięcia meteorytu mamy często takie wybrzuszenie centralne. Pod warunkiem oczywiście, że walnięcie jest odpowiednio duże, krater rzędu dziesiątków km co najmniej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Manicouagan_(jezioro)
Tak się rozkładają naprężenia w czasie zastygania krateru – środkową część wypycha do góry.
Tutaj raz, że jezioro jest na małe na wypiętrzenie centralne (to znaczy – ono by też było, ale malutkie i szybko starte przez erozję), dwa że kształt jeziora niezbyt do koncepcji meteoru pasuje...

ale przecież musiałam się pochwalić (Eamr)

Zdjęciem, lotnią, czy włościami rodzinnymi?
 
Post #12

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 23/04/2014, 13:44 Quote Post

QUOTE(Qbk @ 23/04/2014, 13:18)
ale przecież musiałam się pochwalić (Eamr)
Zdjęciem, lotnią, czy włościami rodzinnymi?
*


Zdjęcie nie mojej roboty (ale ładne), na lotni w życiu nie latałam (nie ze strachu, okazji nie było) czyli zostaje to trzecie, czyli możliwość „posiadania” obiektu archeologicznego na włościach smile.gif A przy okazji byłam ciekawa zdania Forumowiczów co sądzą o obiekcie. Siedzieć w gąszczu historyków, archeologów oraz innych speców i nie zapytać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 23/04/2014, 17:11 Quote Post

Vitam

na lotni w życiu nie latałam (nie ze strachu, okazji nie było) (Eamr)

W sumie byłoby dziwne, gdyby Gęś (zwłaszcza bojowa, taki średniowieczny F16) potrzebowała do latania czegokolwiek oprócz własnych skrzydeł. BTW, możesz sobie do rangi dopisać "...z Ostrowia Kijowieckiego". Ciekawe, jak to leci po gocku?

Siedzieć w gąszczu historyków, archeologów oraz innych speców i nie zapytać? (Eamr)

A nikt tam nie próbował robić wykopalisk? Jak nie teraz, to x lat temu?
 
Post #14

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 23/04/2014, 18:15 Quote Post

QUOTE
A nikt tam nie próbował robić wykopalisk? Jak nie teraz, to x lat temu?


Tutaj pytanie do Eamr:
Jak rozumiem teren nie jest wpisany do ewidencji stanowisk archeologicznych ani nie jest objęty ochroną?
Czy były w okolicy przeprowadzane jakieś badania powierzchniowe w ramach AZP?
Generalnie jeśli nie ma zagrożenia zniszczenia stanowiska to potrzeby badań ratowniczych nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej