Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Muhtesem Yüzyil - Wspaniałe Stulecie
     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 29/11/2014, 9:15 Quote Post

Serial turecki o Sulejmanie Wspaniałym. Fabuła jest skupiona na związku Sułtana z Roksolaną i ogólnie na Haremie ale nie brakuje także wątków politycznych. Nie jest to jakaś super produkcja i trochę telenowelowato-mydlana ale jednak ma poziom i da się spokojnie oglądać. Jest on bardziej dla kobiet bo nie ma w nim scen batalistycznych tylko dialogi i intrygi ale obejrzałem jeden odcinek i się wciągnąłem i oglądam wszystkie. Co ciekawe serial wywołał kontrowersje w Turcji że niby za bardzo ukazuje zdolność Sułtana do hedonizmu ale oni tak mają. Nawet Erdogan się w to włączył. Paradoksalnie w innych krajach serial wywołał ponoć zupełnie odmienne reakcje i przyczynił się do zmiany stereotypowego postrzegania Turcji. Ja mam podobnie. Jak oglądałem Pana Wołodyjowskiego to nienawidziłem Turków a teraz kibicuje poczynaniom Sułtana. smile.gif No ale za Sulejmana Porta miała z Rzeczpospolitą raczej dobre stosunki, więc wszystko się zgadza. smile.gif

Ten post był edytowany przez karolz77: 29/11/2014, 9:17
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 29/11/2014, 11:30 Quote Post

Hej!
Można powiedzieć, że serial jest sympatyczny, ale czy zupełnie zbieżny z historią, cóż... Może zbieżny z tym, co mogły odbierać kobiety członków tureckich elit? smile.gif Myślę, że to dobrze może scharakteryzować tą produkcję.
Inna rzecz, że sporo jest niedoróbek natury technicznej, kadrinazi o tym swego czasu pisał na swoim fejsie dość obszernie.
Ot, serial w sam raz dla mojego dziadka smile.gif

Ten post był edytowany przez Tromp: 29/11/2014, 11:30
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 29/11/2014, 12:09 Quote Post

QUOTE
Hej!
Można powiedzieć, że serial jest sympatyczny, ale czy zupełnie zbieżny z historią, cóż...


Zupełnie to pewnie nie, choć też nie zauważyłem póki co jakiś gwałtownych rozbieżności przynajmniej z ogólnym życiorysem Sulejmana czy ogólnym historycznym tłem. Więc IMO jeśli chodzi o historyczność to jest powiedzmy że no poprawnie. (Wiem, my chcemy, żeby wszystko było zgodne z historią. Sęk, w tym że nawet w pracach naukowych, nie wszystko jest zgodne a co dopiero w filmach. wink.gif))

Najważniejsze tu są relacje Sułtana z kobietami, więc wiadomo, że na pewno scenarzyści troszeczkę ubarwili i czy coś pododawali w tej kwestii.

QUOTE
Inna rzecz, że sporo jest niedoróbek natury technicznej, kadrinazi o tym swego czasu pisał na swoim fejsie dość obszernie.


A to tak. Na przykład te wizualizacje panoramy Istambułu to są anachroniczne, choć pewnie Kadrinaziemu chodziło też o jakieś detale co do ubioru czy budynków.

Ale w sumie mi to nie przeszkadza, bo tu są raczej najważniejsze dialogi, taki teatr telewizji. Choć do końca to nie jest niskobudżetowy serial. W każdym razie dobrze, że nasza tv to kupiła, bo może to kogoś zachęci do zagłębienia się w historię Turcji i tego wybitnego władcy, tym bardziej, że był on troszkę bardziej, życzliwy Polsce niż jego następcy. smile.gif

Ten post był edytowany przez karolz77: 29/11/2014, 12:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 29/11/2014, 12:13 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 29/11/2014, 13:09)
A to tak. Na przykład te wizualizacje panoramy Istambułu to są anachroniczne, choć pewnie Kadrinaziemu chodziło też o jakieś
*


M. in. mundury/ubiory wojskowe późniejsze o kilkadziesiąt lat. Pewnie "po taniości", żeby dało się jasno odróżnić, kto Turek, a kto nie-Turek, na przestrzeni iluś tam lat akcji serialu.
CODE

Ale w sumie mi to nie przeszkadza, bo tu są raczej najważniejsze dialogi, taki teatr telewizji. Choć do końca to nie jest niskobudżetowy serial. W każdym razie dobrze, że nasza tv to kupiła, bo może to kogoś zachęci do zagłębienia się w historię Turcji i tego wybitnego władcy, tym bardziej, że był on troszkę bardziej, życzliwy Polsce niż jego następcy. :)

A to na pewno-lepsze to, niż kolejny kretyński serial polskiej TV smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 29/11/2014, 12:21 Quote Post

Aha, i jest jeszcze jeden plus. Dobre ukazanie różnorodności urody tureckich kobiet. Bo przeciętnemu Polakowi to się pewnie kojarzy, że wszystkie Turczynki to czarnowłose babki o śniadej karnacji - nic bardziej mylnego. smile.gif Jest dużo takich ale też jest pełno kobiet o dość europejskiej urodzie. smile.gif Podobnie z facetami. Ale nic dziwnego skoro już państwo Osmanów to był tygiel i misz masz. Dlatego do serialu nie trzeba było zatrudniać aktorek z innych krajów, żeby grały niewolnice. smile.gif

Ten post był edytowany przez karolz77: 29/11/2014, 12:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Dawid_G
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 52.534

 
 
post 1/12/2014, 20:56 Quote Post

QUOTE
Aha, i jest jeszcze jeden plus. Dobre ukazanie różnorodności urody tureckich kobiet


Przekonałeś mnie smile.gif

Znalazłem pare odcinków na You Tube ( z angielskimi napisami) jakby ktoś reflektował.

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 1/12/2014, 21:08 Quote Post

QUOTE(dawid2009 @ 1/12/2014, 20:56)
QUOTE
Aha, i jest jeszcze jeden plus. Dobre ukazanie różnorodności urody tureckich kobiet


Przekonałeś mnie smile.gif

Znalazłem pare odcinków na You Tube ( z angielskimi napisami) jakby ktoś reflektował.
*



Namawiał, namawiał i namówił rolleyes.gif
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 2/12/2014, 11:47 Quote Post

Serial leci od poniedziałku do czwartku o 15.50 w TVP1. Powtórki są następnego dnia o 9.00. Dla pracujących nie jest to dobra pora, wiec niektórzy muszą się ratować YT.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 3/02/2016, 22:37 Quote Post

Odkopuję, odpowiedź do pytania o serial w wątku o Sulejmanie:
Trucizna musiałaby by być bardzo silna by przeniknąć przez pory w skórze i zadziałać. Nie jestem biologiem więc nie wiem czy to możliwe.
Co do aborcji to podsunięcie nałożnicy było we wiadomym celu, ciążę można odczytać jako wypadek przy pracy a aborcję strachem czy nie urodzi się chłopiec.

QUOTE
Serial leci od poniedziałku do czwartku o 15.50 w TVP1. Powtórki są następnego dnia o 9.00. Dla pracujących nie jest to dobra pora, wiec niektórzy muszą się ratować YT.

4 sezon można też oglądać na vod.tvp.pl wrzucają odcinek w dniu emisji. Swoją drogą zacząłem oglądać właśnie od 4 serii i jestem mile zaskoczony intrygami politycznymi- walką o władzę między synami, czy w poprzednich sezonach intrygi są mniej polityczne? Czytałem, że trochę polityki wprowadzili później po protestach, że czasy świetności prezentują tylko w haremie.
Pozdrawiam

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 3/02/2016, 22:58 Quote Post

Garść rzeczy się nie zgadza, np. Rüstem Pasza jako sprawca śmierci admirała Hizira Hayreddina Paszy "Barbarossy", który umarł śmiercią naturalną w wieku 68 lat, księżniczka Izabela Fortuna, która żyła w innej epoce, wizyta Anny Jagiellonki w Stambule, podczas gdy wiadomo, że ona nigdy nie wyjeżdżała za granicę, a już na pewno nie w latach 40. XVI wieku (nie wspominając o tym, że prawdziwa Anna Jagiellonka była brzydka). Za rządów Zygmunta Starego w Polsce nie było plagi szarańczy ani suszy. I nigdzie też nie znalazłem informacji o tym, jakoby już po zaślubinach z sułtanem Roksolana trafiła na kilka lat do niewoli. Zmienione okoliczności śmierci Rüstema Paszy (nigdzie nie znalazłem informacji, jakoby został zabity w zemście za śmierć księcia Mustafy) - to miało chyba być w ramach założenia walki dobra ze złem. Anachronizmy takie jak pomidory w sułtańskiej kuchni czy papużka falista, które do Imperium Osmańskiego trafiły dopiero w XIX wieku. I wiele szczegółów zostało odpowiednio podkoloryzowanych. Ale ogólnie, przebieg wydarzeń został odtworzony w miarę wiernie.

Jeśli chodzi o prowadzenie fabuły, to jedyne co mi się nie podoba, to dłużyzny - bohaterowie strasznie długo idą przez korytarz lub przez cokolwiek, co prowadzi do komnaty, w której jest osoba, z którą chcą rozmawiać. Bezsensowne zwolnienia tempa. Nawet gdy bohater się śpieszy, to i tak idzie najwolniej jak się da. Tak samo bohaterowie zwykle bardzo długo czekają nie wiadomo na co, zanim zaczynają mówić, w jakiej sprawie przyszli. Nie wiem czemu mają służyć te dłużyzny - jeśli budowaniu napięcia, to im się nie udaje. Nie tędy droga. Nadużywanie zwolnionego tempa niczemu nie służy.

Karolz77:
CODE
Jest on bardziej dla kobiet bo nie ma w nim scen batalistycznych tylko dialogi i intrygi

Może to kwestia budżetu. Powiedziałbym, że dwa pierwsze sezony są bardziej dla kobiet, ale dwa kolejne są już bardziej uniwersalne jeśli chodzi o odbiorców, bo jest mniej wątków miłosnych, a więcej polityki, intryg, zamachów, potyczek i scen pojedynków. Pewnie dlatego, że zmarła scenarzystka Meral Okay, a jej miejsce zajął Yılmaz Şahin.

Co do obsady, to moim zdaniem popełniono błąd, obsadzając samych Turków w rolach Rusinów, Greków, Chorwatów, Bośniaków, Serbów, Austriaków, Włochów i Hiszpanów. Bo gdy się to ogląda, to widać od razu, że obsada nie składa się z osób tych narodowości.

BTW, ciekaw jestem czy Roksolana, Ibrahim Pasza, Matrakçı Nasuh Efendi, Rüstem Pasza, Mehmed Sokollu, Malkoçoğlu Balı Bey i inni ludzie z otoczenia sułtana faktycznie również w rozmowach między sobą i w życiu prywatnym nie używali już języków ojczystych i je zapomnieli będąc na służbie tureckiej, a mówili językiem osmańskotureckim, czy mówili tym językiem, którego używali od dzieciństwa.

I czy np. Ibrahim Pasza rozmawiał z sułtanem wyłącznie po osmańskoturecku, czy może Sulejman znał grecki, albo czy porozumiewali się przez tłumacza.
W ogóle czy język osmańskoturecki był trudny czy łatwy do nauczenia? Czy łatwiejszy niż grecki czy serbski?

Ten post był edytowany przez Ambioryks: 3/02/2016, 23:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 3/02/2016, 23:04 Quote Post

QUOTE
wizyta Anny Jagiellonki w Stambule, podczas gdy wiadomo, że ona nigdy nie wyjeżdżała za granicę, a już na pewno nie w latach 40. XVI wieku (nie wspominając o tym, że prawdziwa Anna Jagiellonka była brzydka
Najlepsze było jak zaczęła flirtować z Selimem laugh.gif
Do plusów dodałbym jeszcze muzykę. Szczegóły są oczywiście fikcyjne ale wątki główne prowadzone są generalnie zgodnie z prawdą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 29/06/2016, 17:32 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 3/02/2016, 22:37)
Odkopuję, odpowiedź do pytania o serial w wątku o Sulejmanie:
Trucizna musiałaby by być bardzo silna by przeniknąć przez pory w skórze i zadziałać. Nie jestem biologiem więc nie wiem czy to możliwe.

Wygląda na to,że dawniej truto także ubrania. Nic jednak nie znalazłem o skuteczności trucizny w takiej formie:
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/hi...zarne-msze.read

Król natychmiast rozkazał La Reynie’emu przekazywanie treści zeznań dotyczących faworyty bezpośrednio sobie i zatajanie ich przed sędziami trybunału. Po pierwszych aresztowaniach, obejmujących osadzenie marszałka de Luxembourg w Bastylii, na dworze zapanowała panika. W styczniu 1680 r. hrabina de Soissons i markiza d’Alluye uciekły, zacichym przyzwoleniem króla, za granicę. W lutym Voisin spłonęła na stosie. Ale wtedy zaczęła mówić jej córka: o tym, że pani de Montespan zamawiała czarne msze w intencji utrzymania miłości króla i że w czasie jednej z tych mszy abbé Guibourg, wspólnik jej matki, zabił noworodka; że do matki przychodziła po jakieś proszki panna Desoeillets, zaufana pani de Montespan; wreszcie, że wspólnicy matki, przebrani za kupców bławatnych, usiłowali sprzedać zatrute jedwabie pannie de Fontanges –nowej kochance króla.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 29/06/2016, 18:08 Quote Post

Ten watek (z cytatu powyżej) był wykorzystany w trzeciej Markizie Angelice, którą wzorowano na kilku postaciach historycznych.
Służąca podłożyła jej zatrutą koszulę nocną. Po odkryciu (przebarwiała pościel na której leżała) i wychłostaniu nią zmarła.
Zresztą chyba każdy oglądał smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 27/11/2017, 14:00 Quote Post

Wątek z zatrutą suknią został wykorzystany także w Elizabeth Shekhara Kapura. Tam wyglądało to na truciznę typowo zabójczą, a w WS to coś zadziałało jak kwas, powodując bardzo silne podrażnienie lub rodzaj poparzenia. Wcześniej Hurrem buszuje w pracowni pałacowego rzemieślnika, i zostaje ostrzeżona by nie dotykała pewnej butelki, która zawiera tak właśnie działającą substancję. Pytanie, czy czymś o naturze kwasu dałoby się skazić futro, tak aby nie dało się dostrzec albo wyczuć zagrożenia.

Osobiście największy problem mam z batalistyką – co za bolesna chała, te ujęcia. Jak nie mieli kasy na zrobienie bitwy jak Allach przykazał smile.gif to pokazaliby pobojowisko lub coś w tym stylu i już. Koszmarny montaż sekwencji równoległych – napięcie rozłazi się w dłużyznach. Złożona z 3-4 tematów pompatyczna ścieżka dźwiękowa. Padyszach zamierza wydać siostrę na syna emerytowanego wielkiego wezyra, młodocianego nauczyciela – OK. Narzeczony wybiera się do grobu, a najbardziej zainteresowana dwójka w składzie: aktualny wielki wezyr oraz sułtanka wolą zwiać gdzie pieprz rośnie albo zapłakać się na amen, zamiast spróbować wyznać problem – najlepszemu przyjacielowi oraz bratu. Ech, scenarzyści smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 28/11/2017, 1:36 Quote Post

CODE
Osobiście największy problem mam z batalistyką – co za bolesna chała, te ujęcia. Jak nie mieli kasy na zrobienie bitwy jak Allach przykazał smile.gif to pokazaliby pobojowisko lub coś w tym stylu i już.

Bitwę pod Mohaczem widzialem tylko na osobnym filmiku na youtube ale fatalnie wyszla.
W ostatnim sezonie wojne mozna bylo poznac po tym ze sultan zamiazt w palacu siedzi w namiocie wink.gif
Zgadzam sie ze tu sie nie popisali.
Z tego co pamietam najgorsze byly jednak dłuzyzny z samą muzyką i spowolnieniem akcji. Odcinki daloby sie skrocic o 10 min.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej