Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

946 Strony « < 944 945 946 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 1666: królewska victoria pod Mątwami

Deveriell

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 97.527

Stopień akademicki: magister

post Wczoraj, 13:10 Quote Post

Dobra, my bad. Dzięki za sprostowanie.

PS a moze lepiej znak państwowy w takim samym formacie jak herb z czasów powstania listopadowego (tarcza dwudzielna).

Ten post był edytowany przez Deveriell: Wczoraj, 13:12

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14176

Oksza

VI ranga
Nr użytkownika: 56.931

post Wczoraj, 14:11 Quote Post

orkan
Cóż takiego się stało, że Orzeł Biały niańczy na piersi swej litewską Pogoń? Litwini to konsultowali?
Dlaczego nie można dać dla państwa na tarczy czwórdzielnej naprzemiennie? Skąd takie upokorzenie Litwy?

Dlaczego Orzeł ma koronę otwartą?

Flagi ok. Są takie jakie wg mnie powinny być smile.gif

Słówko o stosunkach polsko-brytyjskich.
Mam nieodparte wrażenie, że przenosimy nasze wyobrażenia i wiedzę na alt-decydentów. Moim zdaniem Polacy nie będą aż tak ostrożni i bojaźliwi. Duma i wiara we własne siły im na to nie pozwolą. No bo dlaczego mają się wręcz lękać by nie narazić się Brytyjczykom? Być może Wyspy są poza zasięgiem Rzeczpospolitej, ale Hanower już tak jakby nie. WB wszechwładna jeszcze nie jest.

User is offline  PMMini Profile Post #14177

Draken

II ranga
**
Nr użytkownika: 103.940

post Wczoraj, 14:22 Quote Post

Czy państwa na drodze do Hanoweru by nie podniosły larum, że RON je gwałci jakby nasze wojska miały się wybrać do europejskich posiadłości dynastii hanowerskiej?

User is offline  PMMini Profile Post #14178

Gietrox

II ranga
**
Nr użytkownika: 103.328

post Wczoraj, 14:32 Quote Post

QUOTE(orkan @ 22/08/2019, 1:01)
1. Stosunki z Anglią.

Staramy się mieć jak najlepsze. Nie zamykamy przed nimi naszego rynku. Zresztą ich asortyment tkanin jest inny niż nasz. My produkujemy drogie i doskonałe jakościowo sukno śląskie i tanie nastawione na masowy zbyt sukno wielkopolskie a Anglicy są gdzieś po środku. Nasz bilans handlowy nadal jest dodatni. I nie chodzi tu o żywność - Anglicy dzięki rewolucji upraw stali się na tym polu sami wystarczalni i sami eksportują ziarno - ale o materiały okrętowe takie jak klepki dębowe, sosna masztowa, konopie lniane dobre na liny i płótno lub gotowe już liny i płótno, węgierską miedź, osmańską saletrę. W czasach wielkiej potrzeby dostarczamy im sztaby żelaza lub gotowe działa.

I że byście mieli tego świadomość że handel angielski na Bałtyku był dla ich samych ważniejszy niż jakieś indyjskie eskapady. Handel bałtycki miał wielokrotnie wyższe obroty niż handel z Azją i wyższe obroty niż handel triangularny. Szwedzi też im dostarczają materiały okrętowe wiele tysięcy ton żelaza lub gotowych dział oraz tysiące kilogramów sztab miedzi. Szwedzi dostarczali im mosiądz na którego tajemnice wyrobu zachowali latami w tajemnicy. Szwedzi my i Niemcy byli dla nich wielkim rynkiem zbytu jak i importu.

Handel Anglii ułatwiał fakt oddalania się od nie go Holandii, która przechodziła z ryzykownych operacji kupieckich i ryzykownej armatorki w świat bezpiecznych inwestycji finansowych - zarówno bankowych jak i asekuracyjnych.

( Nam to nie grozi gdyż mamy większe względem kapitału zaplecze rolniczo - przemysłowe, większy rynek i mniej kapitału.)

Parlament Angielski z tylko sobie oddaną pasją zniszczył wszystkie monopolowe spółki handlowe Stuartów w tym Ryzykantów, Wschodnich i Moskwiczan. Te towarzystwa istniały tylko ich cele odbiegły od handlu i przeniosły się w wymiar społeczny. Zniesienie tych monopoli jeszcze bardziej zwiększył obroty handlowe na kierunku Cesarskim, Polskim i Szwedzkim. Anglicy z zadowoleniem zaakceptują rolę pośrednika kupców szwedzkich i polskich niż handlu bezpośredniego z nieprzewidywalnym państwem rosyjskim (miało monopol na handel zagraniczny). Lepiej handlować z protestantami lub nawet katolikami mającymi pewne standardy kupieckie niż z humorzastym carem.

W koloniach staramy się być niewidoczni dla Anglików. Przycupnęliśmy sobie gdzieś na uboczu na wyspach dziewiczych i na Tobago. Drażnić ich może Grenada ale tak nie do końca gdyż sami francuzom odebrali wyspę St Vincent. Dlatego nie wzięliśmy Trynidadu, aby nie denerwować Anglików gdyż ta wyspa leży przy ważnym dla nich szlaku ładunków z Indii i z Afryki do 13 kolonii. Jak widzicie nasza polityka w Ameryce polega na tym, że jesteśmy ale jak by nas nie było.  wink.gif

W Indiach sami Anglicy zasłużyli na to że miejscowi przykręcili im śrubę co skutkowało upadkiem pierwszej HEIC. Dołożyli się tu Holendrzy ich wojna cenowa na przyprawy.

Anglicy nadal zajmują kluczowe miejsce w panowaniu nad morzem gdyż w pełni kontrolują najważniejszy szlak handlowy z mórz północnej Europy na Atlantyk tzn Kanał Angielski. Droga północna nadal była groźna przy ówczesnej technice żeglowania i mało z niej korzystano.

Nasza flota ma w tym układzie geograficznym marginalne peryferyjne znaczenie. Aby prowadzić działania morskie wokół Anglii musielibyśmy mieć stały punkt bazowania. Nad kanałowe porty francuskie odpadają gdyż zostały pozbawione fortyfikacji. Porty atlantyckie francuskie albo są za ciasne aby jeszcze pomieścić nasze okręty albo za płytkie. Holendrzy i cesarstwo ze zrozumiałych względów odpadają. Daleko dystansowe rejsy liniowców zawsze musiały być wsparte jakimś lokalnym punktem bazowania. Przy ogromnej ciasnocie i obecności wiele setek ludzi taki liniowiec wymagał dostaw zaopatrzenia co jakiś czas. Dlatego na eskapady na inne kontynenty płynęły małe lub mało średnie liniowce i to wsparte tendrami. Wielkie i dużo średnie liniowce miały ograniczony zasięg działania.

2. Dania i Szwecja w naszej ATL ma zupełnie inne relacje również dzięki Polsce niż w OTL. Przede wszystkim linia szwedzka Oldenburgów ma potomków więc Dani nie grozi okrążenie przez linie niemiecką. Szwedzi nakarmieni ziemiami na wschodzie próbują je przetrawić. Nie mają zamiaru wszczynać wojen w tym z Danią o odwiecznie szwedzką Norwegię co nie wyklucza konfliktu w przyszłości. Celem polityki duńskiej będzie zjednoczenie Królestwa z Szlezwikiem i Holsztynem.

Silny sąsiad na północy jest w nie w sosie podniesionym do rangi królów UK elektorów hanowerskich. Wszystko to powoduje raczej chłodne relacje Duńczyków z Anglikami.  Duńczycy pamiętają angielską i holenderską interwencję roku 1700. Dania współpracuje z RON na Antylach i w Indiach. Sama przeżywa dzięki pieniądzom z wynajmu wojsk renesans żeglugowy. Powstają nowe statki i nowi armatorzy. Wzmaga się wymiana handlowa z duńskimi Antylami i Indiami. Przez cały wiek XVIII Duńczycy dochodzą do posiadania znacznej floty handlowej - ponad 2000 statków powyżej 100 łasztów.

3. Analizowaliśmy z Duncanem wybuch wojny Anglii/Hanoweru i ich sojuszników protestanckich w Rzeszy z Szwecją o Bremen - Werde. Parlament Angielski w obliczu obsługi długu publicznego (obsługa roczna 60-80% dochodu rocznego budżetu parlamentu) nie wyraził by zgody na długą i kosztowną wojnę ze Szwecją. Nieprzypadkowo Anglicy powrócili do wojowania w 1739. Wtedy skutki reform finansów państwa premiera Wilpola były widoczne. Obniżenie kosztu pieniądza do 3% co było światowym rekordem, wprowadzenie niespłacalnych konsol (wieczne obligacje których możliwość spłaty przez dłużnika regulowała specjalna klauzula np po 25 latach), wprowadzenie funduszu amortyzacyjnego. Wszystko to doprowadziło spadek udziału obsługi długu w budżecie państwa do ok 10%. Przy takim budżecie można było sobie powojować. Dlatego możliwe było "Ucho Jenkinsa". Natomiast sam Hanower nawet połączony z Lunenburgiem nie miałby żadnych szans na utrzymanie Bremen - Werde. Ściągnięte z Szwecji oddziały indelta rozjechały by hanowerskie wojska i ich sojuszników pod tak wspaniałym wodzem. Nie ten czas. Jednak kolejni Jurki na tronie Anglii będą pamiętali o dostępie do morza ich elektoratu.

4. Nie spoilerując ujawnię tylko, że ciężar polityki Osmanów przesunie się na prawo od Stambułu. Ekipa sułtańska trzymała szczęśliwie Osman daleko od zawieruch na zachodzie od nich przez blisko 20 lat w OTL. Spróbujemy utrzymać ten wynik. smile.gif  Wprowadzali wzorce zachodnie ale nie dawali się w nic wciągnąć. Zasoby ich imperium pochłaniał inny cel. Ten cel stał się przyczyną buntu janczarów w OTL w 1730 gdyż nie chcieli walczyć przeciwko muzułmanom choć odmiennej konfesji i do tego biednych jak mysz kościelna (brak łupów).

Nam posiadanie brzegów M Czarnego do niczego jest potrzebne. Mamy dostęp do ujść rzek i to nas zadowala. Przypominam że Azow, Kaffa, Taman, Oczak, Kilia, Gałacz itd. to nie obrona wybrzeża przed desantem z morza tylko obrona morza przed inwazją z lądu. To pierwsza rubież obrony Stambułu.
Po za tym za naszą linią twierdz jest jeszcze co kolonizować. Sama dzisiejsza Ukraina to 40 mln hektarów ziemi uprawnej to około 2,5 mln łanów. To 800 tyś gospodarstw 3 łanowych (czarnoziem jest łatwiejszy do obróbki) dla których potrzeba 4,8 mln rodzin kmiecych i co najmniej 2,4  rodzin małorolnych lub bezrolnych. A my tam mamy dopiero 900 tyś kolonizatorów, 300 tyś tutejszych i jeszcze Ruś Czerwoną, Podole i Wołyń do skolonizowania na nowo.
Nam tez wojenka o Jedysan i Besarabie się nam nie uśmiecha. Nie ma takiej potrzeby ani gospodarczej ani politycznej.

5. Holendrzy jak się zorientowali że robią za angielskich frajerów w wojnach kontynentalnych dali sobie z tym spokój. Woleli robić interesy. To ich kapitały sfinansowały rozwój angielskiego transportu i przemysłu oraz bankowości i asekuracji. Ostatni raz robili za angielski podnóżek w wojnach 1740-1748 stanowiąc niemałą część armii Cumberlanda.

6. Wojna z Hiszpanią nie jest wojną zaborczą. Pilnujemy Status Quo po Utrechcie i Rastatt. Hiszpania i tak będzie zmuszona do oddania Sardynii i Sycylii. Jednak mamuśka swoich synów dostanie coś na otarcie łez.  wink.gif Nasza obecność na M śródziemny ma też inny cel o którym się dowiecie w następnych odcinkach.
*

1. Okej. Dobre relacje z Anglią to dobry pomysł, ale podział tej kolonii hiszpańskiej by ich nie drażnił. Skoro sami dostaliby część ziem, to po co się irytować?
2. Czyli można powiedzieć, że sojusz bałtycki jest niemal nie do rozbicia.
3. Czyli do wojny austriackiej powinien być spokój. O ile wojna z nimi nie wybuchnie wcześniej...
4. Wojny osmańsko-perskie? W sumie logiczny kierunek ekspansji, ale niech się nie wpychają do Indii, bo im pokażemy pazury Orła wink.gif .
5. Więc wielkość Holandii jak w OTL przejdzie do historii.
6. Szkoda. Kolonie hiszpańskie to byłby łakomy kąsek dla naszego króla. Ale jestem ciekaw, o co chodzi z siłami na Morzu Śródziemnym.

User is offline  PMMini Profile Post #14179

orkan

IX ranga
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr

post Wczoraj, 22:14 Quote Post

QUOTE(Deveriell @ 22/08/2019, 13:04)
Czy ja dobrze rozumiem, że zrezygnowano z tradycyjnej szachownicy z orłem i pogonią oraz herbem dynastii panującej na środku? Czemu tak?

BTW herb z orłem białym trzymającym pogon na piersi może spotkać się z wrogością na Litwie, ponieważ sugeruje że WKL jest podrzędnym, a nie równym członkiem unii por. herb rosyjskiego Królestwa Polskiego.
*

A ty wiesz że ta cała szachownica to jeden heraldyczny byk? Jedyny prawidłowy herb królewski sporządzili heraldycy wiedeńscy na zleceni Habsburgów z okazji triumfu Sobieskiego. Wzrok orłów i pogonii nie jest tam rozbiegany na różne strony tylko patrzą na siebie zgodnie z prawidłami heraldycznymi.
No ale to tylko nieprawidłowo sporządzony znak królewski.

Wymyśl zatem inne godło. Powtarzam godło a nie herb. Czyli żadnych tarcz herbowych, koron herbowych tylko godło.

CODE
Cóż takiego się stało, że Orzeł Biały niańczy na piersi swej litewską Pogoń? Litwini to konsultowali?

Bo to jest godło a nie herb. Wzorowałem się tu na godle Rosji Imperialnej (czarny orzeł z Jurkiem zabijającym smoka na piersi) czy na godle Czechosłowacji czyli biały lew z krzyżem Krywania na piersi.

CODE
BTW herb z orłem białym trzymającym pogon na piersi może spotkać się z wrogością na Litwie, ponieważ sugeruje że WKL jest podrzędnym, a nie równym członkiem unii por. herb rosyjskiego Królestwa Polskiego.

To nie herb tylko godło. Kolejny Król umieszczając w herbie Korony Polskiej swoją tarczę herbową na piersi orła czuł się podrzędnym i nierównym wobec korony uczestnikiem Sejmu? Przecież ja tego nie wymyśliłem z sufitu. To stary polski zabieg heraldyczy. Zobacz sobie orła Sobieskiego, Orła Wazów czy Wettynów. Oni nie czuli despektu że ich tarcza herbowa jest na piersi orła herbu Korony Polskiej.

Oksza
CODE
Dlaczego nie można dać dla państwa na tarczy czwórdzielnej naprzemiennie? Skąd takie upokorzenie Litwy?

Bo to nie jest godło a herb i to herb królewski. Skoro uważacie że Litwini takim godłem mogą być urażeni to może kompromis: godło zostaje a herb ma dwa pola. Jedno z orłem drugie z pogonią a nad tarczą herbową zamknięta korona.

Po za tym wszyscy królowie elekcyjni wkładali herbowi Korony Polskiej tarczę ze swoim rodowym herbem i jakoś nie czuli się z tym nie komfortowo albo urażeni. smile.gif

CODE
Dlaczego Orzeł ma koronę otwartą?

Bo to orzeł wzorowany na orle z czasów naszej świetności czyli na orle Jagiellońskim. Po za tym nad tarczą herbową masz zamkniętą koronę o której nie pisałem bo wydawało mi się ze wszyscy wiemy wygląda wielki i mały herb RON w OTL. wink.gif

CODE
Słówko o stosunkach polsko-brytyjskich.
Mam nieodparte wrażenie, że przenosimy nasze wyobrażenia i wiedzę na alt-decydentów. Moim zdaniem Polacy nie będą aż tak ostrożni i bojaźliwi. Duma i wiara we własne siły im na to nie pozwolą. No bo dlaczego mają się wręcz lękać by nie narazić się Brytyjczykom? Być może Wyspy są poza zasięgiem Rzeczpospolitej, ale Hanower już tak jakby nie. WB wszechwładna jeszcze nie jest.

Gdyż ci decydenci mają w głowie hasełko Wilhelma III przed wszczęciem nowego konfliktu z Francją czyli HW : Będziemy walczyć z Francją by Francja była nie za silna". I tą propagandę wojenną zasiał wśród Wigów w parlamencie. Nasi decydenci pamiętają jak łatwo przyszło Anglikom montowanie koalicji antyfrancuskiej. Nasi decydenci sami widzieli na własne oczy owoce kapitałów holenderskich na wyspach. Kanały, drogi , wynalazki, piękne rezydencje. Po za tym to nie jest już tylko samotna mała Anglia z Walią z 1701. To zjednoczone królestwo zajmujące całe wyspy brytyjskie, posiadające Gibraltar i Minorkę i monopol na handel z koloniami hiszpańskimi. Kraj mający liczne wpływy w Europie i największą flotę. Po za tym rywalizujemy o ich względy z Cesarzem aby wrazi godziny W przynajmniej byli neutralni. smile.gif

Draken

CODE
Czy państwa na drodze do Hanoweru by nie podniosły larum, że RON je gwałci jakby nasze wojska miały się wybrać do europejskich posiadłości dynastii hanowerskiej?

Kto się wybiera do Hanoweru?

User is offline  PMMini Profile Post #14180

Wilczyca24823

IX ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun

post Wczoraj, 23:26 Quote Post

Po za tym nad tarczą herbową masz zamkniętą koronę o której nie pisałem bo wydawało mi się ze wszyscy wiemy wygląda wielki i mały herb RON w OTL. wink.gif

Ja nie wiem tongue.gif ale sobie poszukam wink.gif

Wzorowałem się tu na godle Rosji Imperialnej (czarny orzeł z Jurkiem zabijającym smoka na piersi) czy na godle Czechosłowacji czyli biały lew z krzyżem Krywania na piersi.

Słowacja nie była równorzędnym wobec Czech członem w Czechosłowacji (o ile dobrze pamietam), w przeciwieństwie do WKL w RON. Rosja imperialna również nie tworzyła federacji z równorzędnym partnerem.

Ale oczywiście rozumiem chęci. Może godłem powinien zostać Orzeł i Pogoń opierające się o krzesło tronowe? Skoro to nie ma znaczenia, to niech godłem RON będzie Pogoń z Orłem na tarczy jeźdźca. Przynajmniej będzie normalnie, a nie "matrioszka" herbów (jagielloński na Pogoni znajdującej się na piersi Orła).

Po za tym wszyscy królowie elekcyjni wkładali herbowi Korony Polskiej tarczę ze swoim rodowym herbem i jakoś nie czuli się z tym nie komfortowo albo urażeni.

Oni nie byli tak stałą częścią składową RON jaka było WKL. Mogąc umieścić na herbie Korony albo RON swoją tarczę dostępowali zaszczytu tongue.gif no i tutaj piszesz o herbach królewskich, nie o godle RON wink.gif zaś godło Litwy nigdy nie znalazło się na godle Korony.

Bo to nie jest godło a herb i to herb królewski.

Bez królewskiego herbu na środku czwórdzielnego pola mógłby być równie dobrze herbem całej RON. Czy musi się aż tak różnić od herbu królewskiego?

P.S.:Wiem, gdzie popełniłam błąd. Herb nie może różnić się od godła?

User is offline  PMMini Profile Post #14181

Deveriell

III ranga
Nr użytkownika: 97.527

post Wczoraj, 23:49 Quote Post

QUOTE(orkan @ 22/08/2019, 22:14)
Wymyśl zatem inne godło. Powtarzam godło a nie herb. Czyli żadnych tarcz herbowych, koron herbowych tylko godło.
*

Lol, a gdzie ja pisałem o godle? Ja cały czas odnosiłem się do herbu, a mówiąc bardziej konkretnie do tego fragmentu:

QUOTE(orkan)
4. Herb. Herbem państwa będzie orzeł biały z tarczą czerwoną z wizerunkiem pogoni na piersi umieszczony oraz z z otwartą koroną ma głowie na czerwonej tarczy herbowej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14182

Wilczyca24823

IX ranga

Ewa Mach

post Wczoraj, 23:54 Quote Post

Chwilka. Tam przecież herb RON i godło RON będą wyglądać tak samo (w końcu herb to godło umieszczone w tarczy herbowej). Tylko są opisane w różnych punktach. Litwini będą mieli więc obiekcje do obydwu znaków.

User is offline  PMMini Profile Post #14183

Draken

II ranga
**
Nr użytkownika: 103.940

post Dzisiaj, 00:32 Quote Post

Generalnie jak dla mnie pomysł tarczy podzielonej na cztery/dwie części z Pogonią i orłem jest najprostszy i najlepszy chyba. Każda inna wariacja tego będzie powodować wkurzenie jakiejś grupy.

Druga też sprawa, herb lepiej żeby był rozpoznawalny, a pomysł z orłem z tarczą jest lekko mylący. Sporo państw używało takich znaków.

User is offline  PMMini Profile Post #14184

orkan

IX ranga
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr

post Dzisiaj, 00:41 Quote Post

CODE
Słowacja nie była równorzędnym wobec Czech członem w Czechosłowacji (o ile dobrze pamietam), w przeciwieństwie do WKL w RON.

Była równorzędnym podmiotem. Godło w herbie małym musi być proste i tak sobie to wymyślili. W herbie średnim było 5 pól z herbami 5 historycznych krain. W herbie wielkim na tarczy znalazły się herby wszystkich krain Czechosłowacji.

CODE
Rosja imperialna również nie tworzyła federacji z równorzędnym partnerem.

Na piersi orła widniało godło WXM czyli Jurek ze smokiem. Potem to rozbudowano o herby historycznych krain jakie wchodziły w skład imperium.

Ale oczywiście rozumiem chęci. Może godłem powinien zostać Orzeł i Pogoń opierające się o krzesło tronowe?

Mówimy jeszcze godle czy już o herbie?

CODE
Skoro to nie ma znaczenia, to niech godłem RON będzie Pogoń z Orłem na tarczy jeźdźca.

Czuję że wciągasz mnie w pułapkę.

CODE
Przynajmniej będzie normalnie, a nie "matrioszka" herbów (jagielloński na Pogoni znajdującej się na piersi Orła).

A to jakiś problem?

CODE
Bez królewskiego herbu na środku czwórdzielnego pola mógłby być równie dobrze herbem całej RON. Czy musi się aż tak różnić od herbu królewskiego?

Myślę że Sejm jako emanacja państwa chciałby mieć swój znak graficzny.

CODE
Chwilka. Tam przecież herb RON i godło RON będą wyglądać tak samo (w końcu herb to godło umieszczone w tarczy herbowej). Tylko są opisane w różnych punktach. Litwini będą mieli więc obiekcje do obydwu znaków.

Powiedz mi w czym umniejsza godność Litwina fakt że w uproszczonym znaku graficznym jakim musi być godło tarcza Pogoni - symbol litwy jest umiejscowiona na piersi Orła? Nie rozumiem tego argumentu. To symbolizuje przywiązanie korony do Litwy i Litwy do Korony.

Dobra robimy jak w Czechosłowacji.
Godło zostaje bez zmian.

Herb mały:
na czerwonej tarczy wpisane godło.

Herb średni: na czerwonej tarczy dwa oddzielone pola połączone zamkniętą koroną nad tarcza. Po lewej stronie patrząc na nie go z nadprzeciwka pogoń skierowana do wewnątrz tarczy. Na drugim polu tarczy orzeł patrzący w kierunku pogoni.

Herb wielki:
na tarczy podzielonej na cztery pola, na górnych polach pogoń patrząca w stronę orła, na dolnych polach orzeł odwrócony w stronę pogoni. Dookoła tarczy łańcuch orderu orła białego, nad tarczą zamknięta korona. Tarcza umieszczona na cokole podtrzymanym przez dwa anioły, w tle rozpostarty płaszcz z gronostajów artystycznie obwiązany a u góry zwieńczony ponownie zamkniętą koroną.

Wszystkie wizerunki polskich znaków królewskich jakie macie w podręcznikach i macie w internecie są nieprawidłowo sporządzone. Wszystkie za wyjątkiem tego, przygotowanego przez heraldyków wiedeńskich. Można zobaczyć na wiki przy haśle Herb rzeczypospolitej obojga narodów tylko tam pola są na odwrót no i Litwini mają niebieskie tło.

Ten post był edytowany przez orkan: Dzisiaj, 00:45

User is offline  PMMini Profile Post #14185

Wilczyca24823

IX ranga

Ewa Mach

post Dzisiaj, 01:07 Quote Post

Wszystkie wizerunki polskich znaków królewskich jakie macie w podręcznikach i macie w internecie są nieprawidłowo sporządzone. Wszystkie za wyjątkiem tego, przygotowanego przez heraldyków wiedeńskich.

Kiedyś o tym czytałam...ale dawno temu.

Orzeł i Pogoń opierające się o tron to jeszcze godło - w końcu mogą występować bez tarczy.

I dobrze czujesz, że to pułapka smile.gif

Bo skoro nie jest problemem umiejscowienie Pogoni na piersi Orła, to jakim problemem jest umiejscowienie Orła na tarczy Pogoni? To byłby symbol Litwy walczącej w imię Korony i Korony wiernie chroniącej Litwę. Tym lepszy symbol Sejmu jako emanacji państwa. Jagiellonów już nie ma.

Poza tym musisz kopiować Rosjan?

Na piersi orła widniało godło WXM czyli Jurek ze smokiem

Ale WXM to państwo już nie istniejące, skoro przekształciło się w imperium? RON nie likwidowała ani Korony, ani Litwy. Sami Litwini mogą mieć obiekcje, dlaczego w godle RON ich godło jest mniejsze od godła Korony.

User is offline  PMMini Profile Post #14186

946 Strony « < 944 945 946 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej