Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wyprawa E. Nylena śladami Gotów, Czyli czwarty statek Beriga
     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/08/2009, 14:38 Quote Post

QUOTE(cack1913 @ 28/07/2009, 17:19)
Czy Kolega już wie ile było tych łodzi, bo chyba była czwarta, o której specjalnie przemilczano, ale źródła pochodzące z przysłowia ludowego (pomocna etnografia) mówią o tym wyraźnie.

Chciałbym wznowić pytanie do kolegi cacka1913 i dowiedzieć się kogo widzi na czwartym statku przybywającym wraz z królem Berigiem do Gothiskandzy?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 18/08/2009, 21:43 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 11/08/2009, 15:38)
QUOTE(cack1913 @ 28/07/2009, 17:19)
Czy Kolega już wie ile było tych łodzi, bo chyba była czwarta, o której specjalnie przemilczano, ale źródła pochodzące z przysłowia ludowego (pomocna etnografia) mówią o tym wyraźnie.

Chciałbym wznowić pytanie do kolegi cacka1913 i dowiedzieć się kogo widzi na czwartym statku przybywającym wraz z królem Berigiem do Gothiskandzy?

vapnatak
*



Czwartą wybrał się w latach 60. ubiegłego wieku E. Nylén, ale do Morza Czarnego nie dojechał bo [...], dlatego napisałem, że wyprawa była niezbyt głośna (specjalnie przemilczano).
Vapnatak. Już o tym pisałem w dyskusji z Tobą, myślałem, że sobie to przypomnisz. Napisałeś:
QUOTE
I.
Czytałem kiedyś o tezie jakoby na czwartym statku miel przybyć Herulowie. Jordnanes opisujący plemiona Skandii, wymienia wśród nich właśnie Herulów wypędzonych ze swych ojczystych siedzib przez Danów (Getica 24). Zabij mnie, ale nie pamiętam w tej chwili gdzie tą informację zdobyłem. Jak sobie przypomnę, to podam dokładne namiary.
II.

Słyszałem o czwartej z łodzi, ale słucham, może kolega nas zaskoczy czymś nowym, albo i nie...?
.

Myślałem, że przywołasz ten mój post.

Dla Kolegi Wasza Wysokość
Pisał też o tym (wyprawa, a nie czwarta łódź) J. Kmieciński: http://www.iaepan.edu.pl/archaeologia-polona/object/72 i w innych publikacjach (ta jest dostępna w Inter..).
Eksperyment był bardzo ciekawy, ale nie został (z wiadomych powodów) pomyślnie ukończony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Wasza Wysokość
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 51.225

 
 
post 19/08/2009, 6:49 Quote Post

Tak publikacje Kmiecińskiego są bardzo ciekawe. Czy mógłbyś napisać kilka słów o tej wyprawie E. Nylena? To szwedzki badacz? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
cack1913
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 448
Nr użytkownika: 33.837

 
 
post 21/08/2009, 10:11 Quote Post

QUOTE(Wasza Wysokość @ 19/08/2009, 7:49)
Tak publikacje Kmiecińskiego są bardzo ciekawe. Czy mógłbyś napisać kilka słów o tej wyprawie E. Nylena? To szwedzki badacz?  smile.gif
*



Tak, jest profesorem Szwedem. Tutaj link do krótkiego tekstu o nim, z okazji 90 urodzin: http://scienceblogs.com/aardvarchaeology/2..._erik_nylen.php
Ciekawa postać.
Wyprawa, o której słyszałem, miała na celu sprawdzenie możliwości komunikowania się "Gotów" z nad Morza Czarnego, droga wodną, z macierzą (?), dokładniej ujściem Wisły. Czy można było przetransportować łodzie przez dział wodny. Dopłynęli zdaje się do granicy na Bugu. Koledzy z miasta Łodzi lepiej by opisali tą wyprawę. Było to chyba w latach 60. gdy profesor bywał w Polsce.

Do Antiquity nie mam dostępu. Tam napisano: Erik Nylen's very interesting and original experimental navigation of the Polish river :antiquity.ac.uk/Ant/061/0325/Ant0610325b.pdf

Pozdrowienia
Cack
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej