Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wiarygodność statystyk w PRL, Czy statystyki z PRL mogą być źródłem?
     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 5/04/2017, 1:34 Quote Post

W statystykach PRL wyglądał wspaniale, Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej. Pytanie na ile te statystyki były fałszowane, czy można korzystać z roczników statystycznych jako pewnych źródeł? Czy roczniki statystyczne to tylko źródło o tym jak władza chciałaby, żeby było?

Wiem, że fałszowano wszystko. Statystyki były już od samego dołu zafałszowane, więc ci na górze nie wiedzieli dokładnie co się dzieje, oczywiście zdawali sobie sprawę, że statystyki są fałszywe, ale na ile fałszywe? Fałszowano sprawy, o których by nikt dziś nie pomyślał. Moja babcia pracowała jako kasjerka w kinie i musiała fałszować sprawozdania ze sprzedaży biletów. Dlaczego? Bo kino musiało wykazać, że na filmy radzieckie przychodzi tyle samo widzów co na amerykańskie. Jeśli tak nie było to od góry to regulowano tym, że takie kino nie dostawało kopii filmów zachodnich. A kino trzeba było utrzymać. Sprzedawano więc bilety na filmy radzieckie, na podstawie których to biletów wpuszczano na seanse filmów amerykańskich. W statystykach było potem, że film o Wanii, dzielnym żołnierzu obejrzało tyle samo osób Ojca Chrzestnego.
Mój tata przez pewien czas pracował w RSW Prasa Książka Ruch. Tam też fałszowało się statystyki. Był odgórny przykaz, że Trybuna Ludu nie może mieć zwrotów. Każdy kto cokolwiek wie o dystrybucji prasy, wie też, że coś takiego jest niemożliwe. Część zwrotów to np zwroty techniczne, źle wydrukowane, zniszczone w transporcie. No ale Organ nie mógł mieć zwrotów. Więc wpisywano zwroty na inne tytuły. A wszystko szło do przemiału. Redakcje innych gazet dostawały mniej pieniędzy ze sprzedaży, a statystykach pięknie wyglądało jak to Trybuna się sprzedawała całkowicie. Oczywiście stosowano też inne sztuczki, jak późniejsze dostarczanie innych tytułów. Trybuna przez swoją wielkość była też ulubioną gazetą babć sprzedających pietruszkę, najwygodniej się w nią pakowało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 5/04/2017, 7:09 Quote Post

Fałszowano sporo statystyk, to raczej fakt niepodlegający dyskusji, ale też bez przesady, że absolutnie wszystko. Organy bezpieczeństwa, jak i komitety terenowe prowadziłaby bardzo dokładne i rzetelne kartoteki doryczące chociażby współpracy ludności. Tam gdzie trzeba było wykazać coś na siłę przed wyższym szczeblem (realizacja planów) albo pokazać przed społeczeństwem (propaganda), tam oczywiście naciągano do granic możliwości faktyczne liczby. Tam jednak gdzie w grę wchodziło bezpieczeństwo systemu lub po prostu nie było sensu fałszowania czegokolwiek, dane można spokojnie przyjmować jako poprawne z oczywistą poprawką na pewne błędy merytoryczne lub metodologiczne, które to zdarzają się nawet w najbardziej transparentnych i obywatelskich państwach na świcie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
prym
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.878
Nr użytkownika: 70.734

Pawel Rymarczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: tlumacz
 
 
post 5/04/2017, 8:13 Quote Post

Kilkakrotnie brałem udział jako rachmistrz spisu udział w badaniach statystycznych (w PRL)i mogę stwierdzić, że zbieranie wiadomości było robione ze starannością. Dzisiaj tej staranności nie zauważyłem ponieważ zostałem objęty badaniami statystycznymi . Tak więc jeżeli wówczas statystyki były fałszowane to dzisiaj jest o wiele gorzej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
MightyQuinn
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 120
Nr użytkownika: 100.467

Thomas
Stopień akademicki: Pieronek
Zawód: Adwokat ale nie w PL
 
 
post 6/04/2017, 3:10 Quote Post

QUOTE(prym @ 5/04/2017, 8:13)
Kilkakrotnie brałem udział jako rachmistrz spisu udział w badaniach statystycznych (w PRL)i mogę stwierdzić, że zbieranie wiadomości było robione ze starannością. Dzisiaj tej staranności nie zauważyłem ponieważ zostałem objęty badaniami statystycznymi . Tak więc jeżeli wówczas statystyki były fałszowane to dzisiaj jest o wiele gorzej.
*



Nie wiem czy sie smiac czy plakac. Tak sie bardzo "starali" ze PRL wyszedl im na dziesiata gospodarke swiata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
marc20
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.395
Nr użytkownika: 80.503

Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 6/04/2017, 9:57 Quote Post

Nie spotkałem się z poważną próbą zakwestionowania podstawowych danych statystycznych PRL-u. Krytyka ma na ogół charakter jakościowy niż ilościowy,zarzuty odnoszą się do produkcji przestarzałych typów samochodów czy elektroniki a nie co do wyprodukowanej ich liczby.
QUOTE
Tak sie bardzo "starali" ze PRL wyszedl im na dziesiata gospodarke swiata.

Zależy jak liczyć. Analogicznie, to II RP była ósmą gospodarką świata.

rasterus
QUOTE
W statystykach PRL wyglądał wspaniale, Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej.

Statystyka jest niemiłosierna.

Znam gospodarstwo rolne,w którym przed wojną i przez większość PRL-u siłę pociągową stanowiły dwa konie. W latach 90'XX w. na tej samej powierzchni gospodarstwa rolnego pracował już Ursus C-360. Ciągnik ten ma pod maską 52 konie (mechaniczne). Z prostego porównania wynika,że w ciągu jednego pokolenia, chłopu przybyło w gospodarstwie 50 koni roboczych, co też stanowi wzrost o 2500 procent.

I na cóż ten niewdzięczny lud pracujący jeszcze narzeka ?

Ten post był edytowany przez marc20: 6/04/2017, 10:00
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 6/04/2017, 10:04 Quote Post

QUOTE
Nie wiem czy sie smiac czy plakac. Tak sie bardzo "starali" ze PRL wyszedl im na dziesiata gospodarke swiata.

W połowie lat 70 na 10 miejscu nie byliśmy, ale wg tych danych
http://www.worldeconomics.com/Data/Madison...0GDP%20Data.efp
Polska była bodaj na 15. Wyprzedzały nas:
1.USA
2.ZSRR
3.Japonia
4.RFN
oraz Wielka Brytania, Francja, Włochy, Kanada, Chiny, Indie, Meksyk, Hiszpania, Argentyna, Brazylia
QUOTE
Zależy jak liczyć.

Na ogół liczy się wytworzony PKB dry.gif (bez przeliczenia na głowę)

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej