Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

460 Strony « < 458 459 460 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Allochtonizm vs autochtonizm, Wyliczenie argumentów

Szeptyc

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw

post 29/11/2019, 17:20 Quote Post

QUOTE(FSZ @ 29/11/2019, 16:47)

. Dzisiejsi Bułgarzy posługują się językiem słowiańskim głównie za sprawą prawosławia.

A ja myślałem, że Słowianie slawizowali Bałkany mieczem czy raczej pałką, a tu patrzaj słowiańscy popi nieśli
na Bałkany dobrą nowinę, coś takiego, musiałem nie doczytać.
Ale zaraz czy przypadkiem centrum Prawosławia to nie była Grecja i stamtąd nastąpiła chrystianizacja Słowian Południowych?

User is offline  PMMini Profile Post #6886

mlukas

VII ranga
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr

post 29/11/2019, 17:51 Quote Post

QUOTE(Szeptyc @ 29/11/2019, 17:20)

. Dzisiejsi Bułgarzy posługują się językiem słowiańskim głównie za sprawą prawosławia.

Ale zaraz czy przypadkiem centrum Prawosławia to nie była Grecja i stamtąd nastąpiła chrystianizacja Słowian Południowych?
*

Cyryl i Metody mówi ci coś?

User is offline  PMMini Profile Post #6887

FSZ

III ranga
Nr użytkownika: 101.434

post 29/11/2019, 17:53 Quote Post

A ja myślałem, że Słowianie slawizowali Bałkany mieczem czy raczej pałką, a tu patrzaj słowiańscy popi nieśli
*

Językiem liturgicznym prawosławia w Europie jest głównie staro-cerkiewnosłowiański a nie grecki.

Ten post był edytowany przez FSZ: 29/11/2019, 18:00

User is offline  PMMini Profile Post #6888

GniewkoSynRybaka

VII ranga
Nr użytkownika: 100.904

post 29/11/2019, 18:02 Quote Post

QUOTE(FSZ @ 29/11/2019, 17:53)

*

Językiem liturgicznym prawosławia w Europie jest głównie staro-cerkiewnosłowiański a nie grecki.
*

slawizacja elit bułgarskich nie odbywała się za sprawą prawosławia jako jego efekt ale równolegle z chrystianizacją.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6889

Szeptyc

III ranga
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw

post 29/11/2019, 18:12 Quote Post

QUOTE(mlukas @ 29/11/2019, 17:51)

*

Cyryl i Metody mówi ci coś?
*

Moja skromna wiedza ogranicza się do tego, że pochodzili z Bizancjum i mogli mieć przynajmniej częściowo pochodzenie słowiańskie po matce(podobno) i zajmowali się christianizacją Słowian ale do głowy mi nie przyszło, że propagowali
język słowiański myślałem odwrotnie tzn. christianizowali Słowian bo jako Bizantyjczycy znali język słowiański.

Czyli jak rozumiem poszli christianizować Słowian i przy okazji slawizowali Bułgarów?

Ale zaraz,zaraz to by oznaczało, że już wtedy interesujące nas terytorium było zamieszkane w większości przez Słowian w każdym
razie ludzi mówiących po słowiańsku, czyli nie przekonuje mnie twierdzenie, że słowiańscy popi byli nośnikiem
języka słowiańskiego en masse bo on już wtenczas musiał być dominujący w tym rejonie.

Ten post był edytowany przez Szeptyc: 29/11/2019, 18:49

User is offline  PMMini Profile Post #6890

Alexander Malinowski 3

VII ranga
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 29/11/2019, 18:58 Quote Post

QUOTE(kolodziej @ 27/11/2019, 13:16)
Nie uważam, żeby masowe gwałty miały duży wpływ na populację. W tych czasach dzieci traktowało się jak inwentarz a nie jak ludzi. Kłopotliwe ciąże - do wiedźmy a niechciane bękarty do stawu. Prędzej naturalne osadnictwo na opustoszałym terenie.
*

To prawda. Przeżywały głównie dzieci wspierane przez ojca.
Wspieranie dzieci nieznanych rodziców to dopiero po 1945, bo podobno w II RP adopcje były nadal wewnątrz rodziny.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6891

Alexander Malinowski 3

VII ranga
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 29/11/2019, 19:22 Quote Post

QUOTE(Domen @ 27/11/2019, 14:43)
Z kolei na zachodzie i w centrum wielu ma wpływy zachodnie oraz pd.-zach. Widziałem wyniki Ukraińca z centrum kraju, który jest najbliższy Słowakom. A nie wie o żadnych "egzotycznych" przodkach.

Niektórzy Ukraińcy z okolic Karpat nawet zbliżają się do Chorwatów.

*

Ukraińcy z Zachodu oraz Słowacy mają dużo haplogrupy I, która chyba oznacza bałkańskich myśliwych z Karpatów. Słowianie, tacy, jak Polacy, zalali niziny, a myśliwi przetrwali w górach.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6892

GniewkoSynRybaka

VII ranga
Nr użytkownika: 100.904

post 29/11/2019, 23:23 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 29/11/2019, 19:22)
QUOTE(Domen @ 27/11/2019, 14:43)
Z kolei na zachodzie i w centrum wielu ma wpływy zachodnie oraz pd.-zach. Widziałem wyniki Ukraińca z centrum kraju, który jest najbliższy Słowakom. A nie wie o żadnych "egzotycznych" przodkach.

Niektórzy Ukraińcy z okolic Karpat nawet zbliżają się do Chorwatów.

*

Ukraińcy z Zachodu oraz Słowacy mają dużo haplogrupy I, która chyba oznacza bałkańskich myśliwych z Karpatów. Słowianie, tacy, jak Polacy, zalali niziny, a myśliwi przetrwali w górach.
*

w górach nikt nie przetrwał - we wczesnym średniowieczu Karpaty były praktycznie bezludne. Zaludnili je z Bałkanów pochodzący ale PASTERZE. Teza o myśliwych to wymysł.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6893

Bolbochan

Nowicjusz
Nr użytkownika: 56.707

Krzysztof Niedzwiecki
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informatyk

post 30/11/2019, 16:56 Quote Post

QUOTE(Yngvi @ 22/04/2016, 9:21)
Ale chyba nie zostały odnalezione takie klady (zakładam, że gdyby zostały to byś nas poinformował), a autochtoniści już szaleją. Pewnie Adam i Ewa to też Słowianie.
*

Po części tak. Bo są pra ... pra przdkami słowian wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6894

Radek8484

VII ranga
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT

post 3/12/2019, 9:29 Quote Post

Badacze pod kierunkiem naukowców z University of Maryland National-Socio Environmental Synthesis Center (SESYNC) postanowili sprawdzić, na ile słuszne są przekonania o kluczowym znaczeniu tej pandemii dla losów świata. Korzystając z różnych zestawów danych badali konkretne procesy, które można by przypisać skutkom choroby. Niczego szczególnego nie znaleźli.

Po raz pierwszy tak dużą ilość danych z różnych dziedzin przeanalizowano pod tym kątem - mówi pierwszy autor pracy, dr Lee Mordechai z SESYNC i Princeton Climate Change and History Research Initiative (CCHRI). Jeśli ta dżuma była tak kluczowym momentem w dziejach człowieka, jeśli doprowadziła w krótkim czasie do śmierci jednej trzeciej, a może i połowy ówczesnej populacji basenu Morza Śródziemnego, jak się czasem twierdzi, powinny być na to jakieś dowody. My nie znaleźliśmy żadnych.

Wśród analizowanych danych były zarówno źródła pisane, inskrypcje, systemy monetarne, papirusy, próbki pyłku roślin, genomy bakterii dżumy, wreszcie wykopaliska archeologiczne na cmentarzach, pochodzące z okresu od 300 do 800 n.e. Nasza publikacja zmienia opinię o historii tego okresu z perspektywy środowiskowej, która nie zakłada, że dżuma była odpowiedzialna za ówczesne zmiany na świecie - dodaje dr Merle Eisenberg z SESYNC i CCHRI. To o tyle znaczące, że to historycy zadawali tu pytania o jej potencjalne społeczne i ekonomiczne skutki.

Okazało się, że autorzy poprzednich hipotez koncentrowali się na najbardziej sugestywnych opisach, ignorując setki współczesnych tekstów, które o epidemii dżumy nie wspominały w ogóle. Mimo, że temat skutków pandemii jest wymagającym i interdyscyplinarnym polem badań, autorzy wcześniejszych prac koncentrowali się tylko na źródłach z ich specjalności. Jesteśmy pierwszą grupą, która szukała skutków pierwszej pandemii dżumy w bardzo różnych źródłach - mówi prof. Timothy Newfield z Georgetown University. O dżumie często mówiono, że zmieniała bieg historii. Ale to zbyt łatwe wytłumaczenie. Trzeba jeszcze znaleźć związek przyczynowo-skutkowy.

Tymczasem okazało się, że wiele danych, na  przykład dotyczących produkcji rolnej wskazuje na to, że pewne zmiany nastąpiły wcześniej i pandemia nie miała na nie wpływu. Do szacowania produkcji rolnej wykorzystaliśmy badania pyłku roślin, nie wykazały one związanego z dżumą efektu. Gdyby nagle spadła liczba osób pracujących w polu, musiałoby to być widoczne. A nie jest - dodaje prof. Adam Izdebski, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Max Planck Institute for the Science of Human History.

Badania nie wykazały też zmiany zwyczajów związanych z grzebaniem zmarłych. Badaliśmy dane na temat pochówków przed i po przejściu pandemii Justyniana, nie zauważyliśmy znaczącej zmiany w częstości pochówków indywidualnych i zbiorowych - dodaje Janet Kay z Princeton University. Jej zdaniem widać tu wyraźny kontrast z epidemią Czarnej Śmierci, która przyszła 800 lat później i istotnie zmieniła formy pochówku.

https://www.rmf24.pl/nauka/news-nie-taka-dz...zna,nId,3366584

https://www.pnas.org/content/early/2019/11/...1903797116.full

User is offline  PMMini Profile Post #6895

460 Strony « < 458 459 460 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej