Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Egzotyczne małżeństwa Piastów
     
Sfazowany tapicer
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 86.256

p
Stopień akademicki: p
Zawód: student
 
 
post 21/02/2016, 20:44 Quote Post

Jakie znacie najbardziej nietypowe kraje pochodzenia małżonek Piastów? Mi do głowy przychodzą żona Przemysła II, Rycheza, ze Szwecji oraz żona Kazimierza Opolskiego, Wiola, która miała rzekomo pochodzić z Bułgarii
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 25/02/2016, 1:04 Quote Post

Raczej klasyka to Niemcy, Węgry, Ruś oprócz owej Szwedki to raczej średnio egzotycznie ale rzecz nie w egzotyce a w jakości wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.074
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 25/02/2016, 1:20 Quote Post

Egzotyczne to były żony Kazimierza Wielkiego - pierwsza z Litwy, druga z Hesji, a trzecia to mieszczka z Pragi - na dodatek poślubiając ją Kazimierz nie miał unieważnionego małżeństwa z księżniczką heską. To dopiero egzotyka i szok dla ówczesnego społeczeństwa smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 25/02/2016, 2:25 Quote Post

Kwestia pochodzenia Wioli z Bułgarii została przekonywająco zakwestionowana przez W. Swobodę. Ale szkoda, bo byłby to kierunek rzeczywiście egzotyczny jak na położenie Polski. Zwrócę może uwagę na jeden dość oczywisty kierunek zawierania związków małżeńskich, poza wspominanymi - Czechy. Szwecja wbrew pozorom taka jakaś egzotyczna chyba by nie była, w końcu Skandynawia to tylko morze, no i już w X w. wystąpiły pewne związki matrymonialne. Może potem osłabia się to w związku z usamodzielnieniem się najpierw Pomorza, a potem już po czasach Krzywoustego, z przegrywaniem przez książąt polskich konkurencji do zwierzchnictwa nad Pomorzem Zachodnim z władcami Rzeszy i Danii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 25/02/2016, 7:34 Quote Post

A liczą się też dalekie mariaże Piastówien? wink.gif
np. Anna Kazimierzówna żona Ryszarda II angielskiego i Ryksa Bolesławówna, żona Alfonsa Imperatora.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 25/02/2016, 14:29 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 25/02/2016, 8:34)
A liczą się też dalekie mariaże Piastówien? wink.gif
np. Anna Kazimierzówna żona Ryszarda II angielskiego i Ryksa Bolesławówna, żona Alfonsa Imperatora.
*


Anna Czeska - bo o niej mówisz @aljubarotta - była prawnuczką Kazimierza, a nie jego córką. Więc chyba trochę zbyt daleko idącym jest użycie słowa Anna Kazimierzówna...

Pomyliłeś też Ryksy smile.gif.
Alfons Imperator był żonaty z Ryksą Śląską - córką Władysława Wygnańca i Agnieszki Babenberg. Potem była małżonką z Rajmundem II Berengara - hrabią Tuluzy, a następnie Albrechta II hrabiego von Everstein. (za K.Jasiński Rodowód Piastów Śląskich) Są też hipotezy wiążące ją z Rajmundem V z Tuluzy.

A Ryksa Bolesławówna była kolejno żoną króla Szwecji Magnusa Silnego, księcia nowogrodzkiego Włodzimierza i króla Szwecji Swerkera I Starszego. Matka króla Danii Kanuta V i księżnej duńskiej Zofii, żony króla Danii Waldemara I Wielkiego.

Ten post był edytowany przez lucam: 25/02/2016, 16:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 25/02/2016, 15:12 Quote Post

QUOTE(lucam @ 25/02/2016, 14:29)
QUOTE(aljubarotta @ 25/02/2016, 8:34)
A liczą się też dalekie mariaże Piastówien? wink.gif
np. Anna Kazimierzówna żona Ryszarda II angielskiego i Ryksa Bolesławówna, żona Alfonsa Imperatora.
*


Anna Czeska - bo o niej mówisz @aljubarotta - była prawnuczką Kazimierza, a nie jego córką. Więc chyba trochę zbyt daleko idącym jest użycie słowa Anna Kazimierzówna...

Pomyliłeś też Ryksy smile.gif.
Alfons Imperator był żonaty z Ryksą Śląską - córką Władysława Wygnańca i Agnieszki Babenberg. Potem była małżonką z Rajmundem II Berengara - hrabią Tuluzy, a następnie z Albrechtem II hrabią von Everstein. (za K.Jasiński Rodowód Piastów Śląskich) Są też hipotezy wiążące ją z Rajmundem V z Tuluzy.

A Ryksa Bolesławówna była kolejno żoną króla Szwecji Magnusa Silnego, księcia nowogrodzkiego Włodzimierza i króla Szwecji Swerkera I Starszego. Matka króla Danii Kanuta V i księżnej duńskiej Zofii, żony króla Danii Waldemara I Wielkiego.
*



Oh God.
Zarzekam się, ja to wiedziałem, nawet referat o Ryksie Władysławównie wygłosiłem biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Bezprym84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 139
Nr użytkownika: 80.561

Tomasz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/02/2016, 15:49 Quote Post

Z Piastówien można również wspomnieć o córce Miszka Starego - Wierzchosławie Ludmile wydanej za księcia Lotaryngii,czy też córce Kazimierza gniewkowskiego - Elżbiecie wydanej za bana Bośni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
lucam
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 739
Nr użytkownika: 33.018

Stopień akademicki: -
 
 
post 25/02/2016, 17:00 Quote Post

QUOTE(aljubarotta @ 25/02/2016, 16:12)
Oh God.
Zarzekam się, ja to wiedziałem, nawet referat o Ryksie Władysławównie wygłosiłem biggrin.gif

*


Ja wiem smile.gif. Zdarza się czasami smile.gif.

Zapomnieliśmy o Świętosławie smile.gif.

Na marginesie ciekawy mariaż mieli Gryfici - Eryk Pomorski był żonaty z Filipą Lancaster.
Mariaże Piastów, poza Ryksą, we Francji się nie zdarzały. Jest jeszcze mariaż Elżbiety Łokietkówny z Andegawenami, mariaż jak brzemienny w skutkach. Było nie było boczna linia Kapetyngów.

W dobie rozbicia dzielnicowego doszło również do wielu małżeństw w obrębie dynastii np. Władysław III Łokietek żonaty z Jadwigą Bolesławówna.

Ten post był edytowany przez lucam: 25/02/2016, 17:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej