Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie nazwiska Jaszczold ect.
     
Sasnins
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 78.051

Zawód: student
 
 
post 29/05/2012, 20:09 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 29/05/2012, 17:43)
Naród Prusów juz dawno wymieszałał sie z Polakami ,nawet nazwy rzek,jezior,miejscowosci zmienily swoj charakter i brzmienie np. Proszkowo / Pruszkowo ,Proszki / Pruszki ,Prusy zmieniły sie na Pruszki ,Kosmy Prusy które teraz nazywaja sie Kosmy Wielkie itd.
Zdaje sie wiec ze takich nazw pozostaje coraz to mniej, swiadczy to ze pruska swiadomosc narodowa nie miala ciaglosci juz dawno(wymarcie jezyka) i zaginela niestety wiele wiekow temu.

P.S.
Słyszałem ze na Litwie i w Sambii (Rosja)jest duza grupa rzekomych potomkow Prusów
*



Z moich obserwacji wynika, że co nieco ich się ostało na tzw. Litwie Mniejszej. W Sambii raczej niewielu. Zostali w większości wywiezieni do Niemiec, obecnie mieszkają głównie w okolicach Hamburga. W Polsce osób, które pochodzenie mają od Prusów też trochę jest, ale raczej to bardzo rozproszone teraz. Co ciekawe na litewsko-białoruskim pograniczu ludność nazywała się Barcjanami do pocz. XX wieku, ale oni sami nie wiedzieli dlaczego. Dziś wiadomo, że to byli potomkowie uciekinierów pruskich właśnie z Barcji.

Główne fale ucieczek miały miejsce w przypadku Prusów
po nieudanych powstaniach w XIII wieku - okolice dzisiejszego Wilna, Nowogródka, Grodna, a w Polsce o ile dobrze pamiętam aż na samą Małopolskę, a także nieco na zachód od dzisiejszej Warszawy.


Druga fala miała miejsce po przegranej przez Krzyżaków wojnie 1409-1411. Wówczas Prusowie uciekali przed sprzedaniem za długi. Osiedlali się często znów na Litwie i Polsce, tym razem jednak bliżej granic z Zakonem.

Prusowie również migrowali wewnątrz Zakonu. Ponownie częściowo zasiedlali Barcję, Galindię z Sasinią czy Jaćwież. Skala zjawiska jest różnie oceniana.

Ocena ilościowa osób z pruskim pochodzeniem jest oczywiście niemożliwa. Bo od ilu pokoleń wstecz można liczyć, że ktoś ma lub nie ma pochodzenia? Ile osób byłoby w stanie udowodnić takie pochodzenie? Szacuję, że na całym świecie znalazłoby się może nawet i z kilka-kilkanaście tysięcy względnie łatwych do udowodnienia takich przypadków, lecz są to tylko moje hipotezy, oparte raczej na przeczuciach, nie na faktach.

Ach, jeszcze do Pietrowa:
Dobrze, obserwuj takie zjawiska. Są przecież jawne, a w Polsce dobitnymi przykładami są właśnie Kaszubi czy Ślązacy. Pytanie tylko, co możesz na to poradzić? Zabronisz im? Zgodnie z Konstytucją mają prawo do swobody również w dziedzinie samookreślenia. Ta sama zresztą Konstytucja wyklucza podział państwa. Oderwanie od RP chociażby ara ziemi wymaga zmiany Konstytucji, a zmiana ta mogłaby nastąpić wyłącznie przy 2/3 poparcia posłów. W obecnym układzie polit. nie ma takiej opcji, uważam też, że taka możliwość nie pojawi się wcześniej niż za kilkadziesiąt lat. Mało tego, zatwierdzenie tak istotnej zmiany obwarowane pewnie by było referendami etc. Nie demonizowałbym zagrożenia. To tylko w PL wszyscy muszą być jednakowi, broń Boże tylko się z czymś nie wychylaj, bo na pewno jesteś albo tajniak, albo psychopata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 30/05/2012, 6:46 Quote Post

Cóż, Jugosławia i Czechosłowacja też miały konstytucje. Mniejsza zresztą o stopień prawdopodobieństwa natychmiastowego rozkładu państw; bardziej chodzi mi o to, że - jakkolwiek realne istnienie takich grup etnicznych (nie przesadzajmy, że "narodowości") jak Kaszubi, Ślązacy itp. nie podlega wątpliwości - to jednak mogą one się wykazać zauważalną ciągłością funkcjonowania (ze specyficznym dialektem, kulturą, obyczajami...). W przypadku "Prusów" ("Nowoprusów"?) takiego continuum nie ma, choćby i dlatego, że dawni Prusowie najpewniej nie tworzyli jednego narodu. Tendencje autonomiczne (np. RAŚ) oparte są ewidentnie na negacji otoczenia i nikt mi nie wmówi, że jest inaczej. Tę "nowopruskość" uważam za - jak napisałem - ciekawą intelektualną rozrywkę i impuls dla badań naukowych. Pod Prusów "podwieszali się" zresztą bardzo różni ludzie, kiedyś i obecnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
raba
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 77.862

przemolla
Zawód: bieszczadnik
 
 
post 29/12/2013, 22:42 Quote Post

Dla zainteresowanych tematem polecam książki Jana Powierskiego, a w szczególności "PRUSOWIE MAZOWSZE I SPROWADZENIE KRZYŻAKÓW DO POLSKI". Dwa lata temu odbyłem podróż dla mnie odkrywczą, a pomocą służyły mi książki tego autora. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej