Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> XLI Olimpiada Historyczna 2014/2015
     
faust97
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 80.265

Maciej
Zawód: uczen
 
 
post 8/07/2014, 16:23 Quote Post

Otwieram temat dotyczący przyszłorocznej olimpiady historycznej. Jaką specjalizacje bierzecie, jak się przygotowujecie.
Ja wybieram specjalizacje nowożytność XVI-XVIII w.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Quentizar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 94.278

Lukasz
Zawód: uczen
 
 
post 10/07/2014, 12:56 Quote Post

Cześć, od września będę uczniem klasy II, a to będzie mój pierwszy raz w olimpiadzie. Wybrałem XIX wiek (nie wiem czy dobrze zrobiłem wacko.gif). Jak na razie zamierzam odświeżyć sobie ten okres, później poczytam trochę książek, a pod koniec wakacji przypomnę i poszerzę swoją wiedzę na temat poprzednich epok.
Czy osoby, które brały udział w poprzednich olimpiadach mogłyby podzielić się swoimi wrażeniami? Przeraża mnie lekko forma tej olimpiady, a i chodzą słuchy, że wyniki bywają niesprawiedliwe...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Eulalia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 82.207

 
 
post 10/07/2014, 14:02 Quote Post

Witam wszystkich.
Moją specjalizacją jest średniowiecze. W nadchodzącym roku szkolnym będę w trzeciej klasie. W ubiegłym roku wzięłam udział w OH. Zamierzałam zobaczyć jak to wygląda, do czego najbardziej należy się przyłożyć, gdzie mam braki... Doszłam do etapu okręgowego w Poznaniu. Niestety nie udało mi się przejść dalej - miałam 80 punktów (to był dolny próg, od którego wysyłali prace do Warszawy). Niestety okazało się, że granicą od której kwalifikowało się dalej było 90 punktów. Widząc, że stosunkowo niewiele mi zabrakło do etapu ogólnopolskiego jestem bardzo zmotywowana. :)Jeśli chodzi o niesprawiedliwe wyniki - to prawda. Zależy na jaką komisję się trafi. jeżeli chodzi o etap szkolny to tutaj raczej nie ma większych problemów, by przejść. Na etapie okręgowym cz. pisemnej dużo zależy od szczęścia - jeżeli trafi się na surowego sprawdzającego może być różnie. Jeśli chodzi o komisje na cz. ustnej to też wiele zależy od tego kogo się spotka. Ja akurat nie narzekam, bo dostałam się do bardzo sympatycznej komisji (co nie oznacza, że do łagodnej), ale słyszałam jak niektórzy obok mnie byli bardzo natarczywie przepytywani i dopytywani o szczegóły. Jednak jestem zdania, że dobra wyuczona osoba, która ma choć trochę 'gadane' jest w stanie sobie poradzić na ustnym.
W wakacje zamierzam sobie powtórzyć cały materiał, jaki przerobiłam dotychczas na historii (starożytność, średniowiecze, nowożytność). Oprócz tego chcę przeczytać jak najwięcej książek związanych z moją specjalizacją (już mała sterta się uzbierała smile.gif ). I oczywiście mam jeszcze zamiar przeczytać ponownie książki z mojej listy lektur. Zdaję sobie sprawę, że to są bardzo ambitne plany i, że szanse na przeczytanie tego wszystkiego są małe, ale można próbować tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Bartolomèo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 94.280

Zawód: uczeñ
 
 
post 10/07/2014, 15:35 Quote Post

Witam, od nowego roku szkolnego będę uczniem drugiej klasy i zamierzam wziąć udział w Olimpiadzie. W trzeciej klasie gimnazjum zostałem laureatem Kuratoryjnego Konkursu Historycznego, wprawdzie forma tego konkursu różni się od olimpiady ale zawsze to jakieś doświadczenie. Jako specjalizację wybrałem XIX wiek. Od końcówki kwietnia zacząłem czytać książki poświęcone tej tematyce, zarówno te ze spisu lektur jak i spoza. Teraz zamierzam to kontynuować i równocześnie zacząć przypominać i rozszerzać wiedzę z innych epok.
Mam też pytanie do osób, które uczestniczyły w poprzednich edycjach Olimpiady:
Jaka część sprawiała większe problemy, pisemna czy ustna? Jak należy do tego wszystkiego podejść?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Eulalia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 82.207

 
 
post 10/07/2014, 15:49 Quote Post

Mi największą trudność sprawiła część pisemna. Jeśli nie trafi się na odpowiedni temat i nie opisze się go według wymagań egzaminatora to są raczej małe szanse na przejście dalej do cz. ustnej.
W cześć ustnej też dużo zależy od szczęścia, ale zawsze jak się dostanie jakieś trudne pytanie to jest szansa na wybrnięcie z tego. I akurat dla mnie ta część jest o wiele przyjemniejsza. tongue.gif
Jeśli chodzi o przygotowanie się to w zeszłym roku zaczęłam się na poważnie przygotowywać dopiero na tydzień przed etapem okręgowym, wcześniej tylko przeczytałam lektury. Gdyby nie to, że trafiłam na temat wypracowania (pisałam o relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich) to było by ze mną kiepsko. Wydaje mi się, że najważniejsza jest znajomość swojej epoki. Trzeba wiedzieć, jak najwięcej o niej, ponadto warto kojarzyć wybitnych historyków zajmujących się danym okresem, znać ich opinie na różne tematy. Też bardzo ważne jest by znać historyków i kronikarzy, którzy spisywali dzieje wybranego okresu. I przede wszystkim trzeba być jak najbardziej oczytanym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Tarja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 76.894

Zawód: uczeñ
 
 
post 11/07/2014, 10:32 Quote Post

Również zamierzam w tym roku spróbować swoich sił w olimpiadzie. Niestety będzie to moja ostatnia szansa, bo jestem już w trzeciej klasie. W poprzednim roku miałam dokładnie taką samą sytuację jak Eulalia - również 80pkt i tylko nominacja do etapu centralnego. Moją epoką jest XX wiek, a w tamtym roku temat na etapie okręgowym dosłownie nas zmasakrował. Największym błędem jaki też wtedy popełniłam było olanie historii z podstawy programowej. Ze swojej epoki byłam świetna, natomiast jak musiałam odpowiadać ze średniowiecza to hmm... Wolę tego nie komentować ;-) Zresztą wtedy miałam podejście zupełnie na luzie, bo startowałam po raz pierwszy i chciałam przede wszystkim zobaczyć jak to wszystko wygląda, w ogóle nie liczyłam na to żeby przejść dalej. Teraz również staram się podejść do tego na spokojnie i mam nadzieję, że w tym roku organizatorzy będą bardziej łaskawi dla XX wieku ;-)

BTW. To nie XII a już XLI edycja Olimpiady ;-)

Ten post był edytowany przez Tarja: 11/07/2014, 10:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
faust97
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 80.265

Maciej
Zawód: uczen
 
 
post 12/07/2014, 20:21 Quote Post

Co do nazwy mój błąd, napisałem "l" zamiast "L". Co do olimpiady, brałem udział w tamtym roku, ale ulali moją pracę. Dostałem 4 jak każda osoba z mojej szkoły pisząca prace z nowożytności. Przyczepili mi się głównie do bzdur typu interpunkcja, tak jakby za wszelką cenę chcieli mnie ulać. Co do przygotowań teraz studiuję historie RON, potem prawdopodobnie zapoznam się z pracami Wójcika i Rostworowskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
szymmac
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 87.337

Zawód: uczeñ
 
 
post 15/07/2014, 12:40 Quote Post

QUOTE(faust97 @ 12/07/2014, 20:21)
Co do nazwy mój błąd, napisałem "l" zamiast "L". Co do olimpiady, brałem udział w tamtym roku, ale ulali moją pracę. Dostałem 4 jak każda osoba z mojej szkoły pisząca prace z nowożytności. Przyczepili mi się głównie do bzdur typu interpunkcja, tak jakby za wszelką cenę chcieli mnie ulać. Co do przygotowań teraz  studiuję historie RON, potem prawdopodobnie zapoznam się z pracami Wójcika i Rostworowskiego.
*


Jeśli wybierasz nowożytność to polecam jeszcze prof. Tazbira
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Mat00
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 82.849

Stopień akademicki: -
Zawód: Uczen
 
 
post 19/07/2014, 21:52 Quote Post

Ja wybieram znowu średniowiecze wink.gif W zeszłym roku jako,że byłem w I klasie LO ,nie miałem większych szans na przejście i rzeczywiście odpadłem na I etapie- moja praca została oceniona na 4 (do II etapu kwalifikują się prace od 4+ ) Jestem zmotywowany i myślę,że w tym roku uda mi się !

Ten post był edytowany przez Mat00: 19/07/2014, 21:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
frodoo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 94.429

boggdan
Zawód: uczen
 
 
post 21/07/2014, 15:45 Quote Post

Czy mógłbym prosić o wskazówki od olimpijczykow ktorzy wybrali xx wiek o wskazowki rady, propozycje syntez, ksiazek do tego okresu? Co czytac i jak sie przygotowac na xx wiek ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Philosmenos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 82.313

 
 
post 21/07/2014, 17:39 Quote Post

QUOTE(Bartolomèo @ 10/07/2014, 15:35)
Witam, od nowego roku szkolnego będę uczniem drugiej klasy i zamierzam wziąć udział w Olimpiadzie. W trzeciej klasie gimnazjum zostałem laureatem Kuratoryjnego Konkursu Historycznego, wprawdzie forma tego konkursu różni się od olimpiady ale zawsze to jakieś doświadczenie. Jako specjalizację wybrałem XIX wiek. Od końcówki kwietnia zacząłem czytać książki poświęcone tej tematyce, zarówno te ze spisu lektur jak i spoza. Teraz zamierzam to kontynuować i równocześnie zacząć przypominać i rozszerzać wiedzę z innych epok.
Mam też pytanie do osób, które uczestniczyły w poprzednich edycjach Olimpiady:
Jaka część sprawiała większe problemy, pisemna czy ustna? Jak należy do tego wszystkiego podejść?
*




Większe sprawia ustna. Należy do tego podejść na luzie - może się trafić egzaminator, który za wszelką cenę zechce Ci pokazać, że on jest lepszy niż ty i sprawa bierze w łeb wink.gif.
Przede wszystkim - czytać. Teraz są wakacje, bierz w dłonie spis lektur i po kolei - czytamy wszystko, dopiero od nowego roku szkolnego uczysz się faktografii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Waćpan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 94.357

 
 
post 22/07/2014, 0:52 Quote Post

I na mnie jako laureata zacnego konkursu kuratoryjnego oraz miłośnika historii od lat najmłodszych przyszedł czas, aby sprawdzić swoich sił w olimpiadzie. Jako specjalizacje wybrałem najbliższy mi XX wiek. W tej chwili powoli, w zagospodarowanym wakacyjnym czasie, zaczynam współpracę z lekturami. Przejrzałem trochę tematy z poprzednich olimpiad jednak z powodu ich obszerności dość ciężko znaleźć konkretne informacje. Dlatego podłączam się do kolegi od filozofii. Czy jakiś uczestnik mógłby poradzić mi pod jakim kątem najlepiej przygotować się do XX, na co zwrócić szczególną uwagę, co lubi się powtarzać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Tarja
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 0
Nr użytkownika: 76.894

Zawód: uczeñ
 
 
post 23/07/2014, 16:58 Quote Post

Ciężko powiedzieć. Zeszły rok pokazał, ze wszystkiego można się spodziewać z epoki XX wieku. Temat o konfliktach na bliskim wschodzie zmasakrował większość uczestników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Waćpan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 94.357

 
 
post 23/07/2014, 21:33 Quote Post

No rzeczywiście, nie brzmi to za ciekawie wink.gif A mogłabyś przybliżyć o co chodziło dokładnie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Philosmenos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 82.313

 
 
post 23/07/2014, 23:24 Quote Post

QUOTE(Waćpan @ 23/07/2014, 21:33)
No rzeczywiście, nie brzmi to za ciekawie  wink.gif A mogłabyś przybliżyć o co chodziło dokładnie?
*



Przeczytaj temat z zeszłego roku z olimpiady z okręgu i zastanów się ile byś napisał. Ja miałam XIX wiek, ale słyszałam ten jęk zawodu na sali, gdy przeczytali wiek XX.
Ogólnie takich tematów się nie robi w szkole więc hmm... rozumiem rozczarowanie - mało kto nastawiał się na tak "nieruszany" dział.

Ten post był edytowany przez Philosmenos: 23/07/2014, 23:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

14 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej