Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Imperium Lechitow, Wandalowie, itd..
     
Lermontow
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 83.399

Michal
 
 
post 11/04/2016, 19:38 Quote Post

Witam Szanowne Grono,

sporo ostatnio pojawia się informacji o 'Imperium Lechitów', czy o tym, że np. Wandalowie to nasi przodkowie. Skąd to się bierze? Czyta się różną argumentację: a to, że zaborcy kierowali badania w kierunkach potwierdzających ich prawa do polskiej ziemii (co akurat jest możliwe, bo zarządzanie wiedzą, to władza;o)), a to coś innego. Jako przykłady podaje się np. kulturę Przeworską, czy sporą obecność pieców hutniczych w pewnych regionach Polski. Ostatnio znaleziono jakieś pobojowisko koło Rugii, czyta się o nierozkopanym kopcu Kraka...

Może Ktoś może to trochę usystymatyzował, gdzie są ewidentne nieprawdziwe mity, a gdzie faktycznie jest pole do nowych odkryć, czy ewentualnie rewizji pewnych elementów historii na naszych regionach..

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 12/04/2016, 10:08 Quote Post

QUOTE(Lermontow @ 11/04/2016, 20:38)
Witam Szanowne Grono,

sporo ostatnio pojawia się informacji o 'Imperium Lechitów',



Nie jestem na bieżąco. Naszemu koledze Prawdzicowi podłączyli w pokoju bez klamek Internet? Czy w Tropiu mają szybsze łącze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 12/04/2016, 10:50 Quote Post

QUOTE
czy o tym, że np. Wandalowie to nasi przodkowie.


Odsyłam do mapki:

http://www.historycy.org/index.php?showtop...dpost&p=1537269

Ten post był edytowany przez Domen: 12/04/2016, 11:14
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Paweł Gajtkowski
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.033
Nr użytkownika: 2.023

 
 
post 13/04/2016, 22:36 Quote Post

QUOTE(Lermontow @ 11/04/2016, 19:38)
czyta się o nierozkopanym kopcu Kraka...

Może Ktoś może to trochę usystymatyzował, gdzie są ewidentne nieprawdziwe mity, a gdzie faktycznie jest pole do nowych odkryć, czy ewentualnie rewizji pewnych elementów historii na naszych regionach..
*


Generalnie rewizje historyczne nie sprzyjają ani nacjonalistom, ani romantykom - czego dowodem jest rozkopany aż do dna "pradawny" kopiec Kraka, z pamiątką po stepowcach z VII w. zamiast wypełnionej skarbami komory grobowej słowiańskiego władyki tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 14/04/2016, 11:13 Quote Post

Spotkałem się wielokrotnie z teoriami, że Polska pochodzi od jakiegoś potężnego Imperium Lechitów. Oczywiście nie wierzę w to. Zastanawia mnie tylko kto, kiedy i na jakiej podstawie wysunął taką teorię. Gdzieś natknąłem się na informację, że w Biblii jest wzmianka o jakimś Lechistanie. Prawda to?
 
Post #5

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 14/04/2016, 11:28 Quote Post

QUOTE(Redar 1056czszrz @ 14/04/2016, 12:13)
Spotkałem się wielokrotnie z teoriami, że Polska pochodzi od jakiegoś potężnego Imperium Lechitów. Oczywiście nie wierzę w to. Zastanawia mnie tylko kto, kiedy i na jakiej podstawie wysunął taką teorię. Gdzieś natknąłem się na informację, że w Biblii jest wzmianka o jakimś Lechistanie. Prawda to?
*




Przecież napisałem sleep.gif Jak ktoś ma ochotę to pewnie w odległych tematach forum znajdzie tematy, w których autor się udziela. Albo jak ma wódkę pod ręką to może sięgnąć po http://www.wandaluzja.com/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
XenomorphNostromo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 231
Nr użytkownika: 78.742

 
 
post 14/04/2016, 12:57 Quote Post

QUOTE(Redar 1056czszrz @ 14/04/2016, 11:13)
Spotkałem się wielokrotnie z teoriami, że Polska pochodzi od jakiegoś potężnego Imperium Lechitów. Oczywiście nie wierzę w to. Zastanawia mnie tylko kto, kiedy i na jakiej podstawie wysunął taką teorię. Gdzieś natknąłem się na informację, że w Biblii jest wzmianka o jakimś Lechistanie. Prawda to?
*



Nie, aczkolwiek tak.
Jest w Księdze Sędziów wzmianka o Lechi (czy po angielsku Lehi). Idzie ona mniej więcej tak:

QUOTE
Wybrali się następnie Filistyni, aby rozbić obóz w Judzie, najazdy zaś swoje rozciągnęli aż do Lechi.10 Rzekli wtenczas do nich mieszkańcy Judy: "Dlaczego wystąpiliście przeciwko nam?" - "Przyszliśmy pojmać Samsona - odpowiedzieli - aby mu odpłacić za to, co nam uczynił". 11 Trzy tysiące mieszkańców Judy udało się wówczas do Samsona na szczyt góry skalnej w Etam ze słowami: "Czy nie wiesz, że Filistyni zawładnęli nami? Cóżeś nam uczynił?" Odpowiedział im: "Uczyniłem im to samo, co oni mnie uczynili". 12 "Przyszliśmy cię związać - rzekli do niego - i oddać w ręce Filistynów". Odparł na to Samson: "Przyrzeknijcie mi, że sami nie targniecie się na mnie". 13 "Nie! - odrzekli - zwiążemy cię tylko i oddamy w ich ręce, ale cię nie zabijemy". Związali go więc dwoma nowymi powrozami i sprowadzili ze skały. 14 Gdy tak znalazł się w Lechi, Filistyni krzycząc w triumfie wyszli naprzeciw niego, ale jego opanował duch Pana, i powrozy, którymi był związany w ramionach, stały się tak słabe jak lniane włókna spalone ogniem, a więzy poczęły pękać na jego rękach. 15 Znalazłszy więc szczękę oślą jeszcze świeżą, wyciągnął po nią rękę, uchwycił i zabił nią tysiąc mężów. 16 Rzekł wówczas Samson:
"Szczęką oślą ich rozgromiłem.
Szczęką oślą zabiłem ich tysiąc".
17 Gdy przestał mówić, odrzucił szczękę i nazwał to miejsce Ramat-Lechi. 18 Następnie odczuł wielkie pragnienie i zwrócił się do Pana modląc się: "To Ty dokonałeś wielkiego ocalenia ręką swego sługi, a oto teraz albo przyjdzie mi umrzeć z pragnienia, albo wpaść w ręce nieobrzezanych". 19 Wtenczas Bóg rozwarł szczelinę, która jest w Lechi, tak że wyszła z niej woda. [Samson] napił się jej i wróciły mu siły i ożył. Oto dlaczego nazwano to źródło En-Hakkore. Istnieje ono w Lechi do dnia dzisiejszego. 20 I przez dwadzieścia lat sprawował sądy nad Izraelem za czasów Filistynów


Księga Sędziów 15-20.

Ktoś uznał, że Ramat Lechi (po angielsku Jawbone Hill czyli Wzgórze Szczęki) to coś wspólnego z Lechią, Lechitami i wyszło na to, że gdybyśmy mieli cztery człogi więcej to wygralibyśmy wojnę w takim razie istniało jakieś lechickie imperium co nawet w Biblii o nim wspominają.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 14/04/2016, 22:23 Quote Post

Mianem lechickiej grupy językowej określa się języki/dialekty północno-zachodniosłowiańskie. Czyli dialekty polskie, pomorskie i połabskie. Łużyckie (zwłaszcza dolnołużycki) też są bliskie lechickim. Genetyka potwierdza, że ludy lechickie są faktycznie blisko ze sobą spokrewnione, jak też blisko z łużyckimi.

Natomiast dialekty czesko-morawsko-słowackie tworzą grupę południowo-zachodniosłowiańską. Pod względem genetycznym te ludy też są bliżej ze sobą nawzajem spokrewnione niż z ludami lechickimi. Serbowie Łużyccy plasują się genetycznie pomiędzy Polakami i Czechami, ale zdecydowanie bliżej Polaków.

Sudety i Karpaty wyznaczają granicę genetyczną dzielącą Słowian Zachodnich na te dwie grupy (z Łużyczanami pomiędzy, ale bliżej północnej). Przy czym góry jedynie utrwaliły te różnice (hamując mieszanie się populacji z przeciwległych stoków), ale powstały one już u zarania Słowiańszczyzny Zachodniej.

Ten post był edytowany przez Domen: 14/04/2016, 22:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
kolodziej
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.436
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 14/04/2016, 22:38 Quote Post

Taka moda była. Szukano przodków bardzo odległych i obowiązkowo potężnych. Nestor także wyprowadzał Rusów od Noego. U nas Kadłubek, Bielski i im podobni sugerowali się chyba zasięgiem języków słowiańskich. Interpretowali to pozostałością po wielkim królestwie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 14/04/2016, 22:41 Quote Post

QUOTE
Taka moda była. Szukano przodków bardzo odległych i obowiązkowo potężnych.


Ale kto szukał?

Bo Wandalami jak również Wenedami Słowian Zachodnich zwali nie tyle oni sami, co raczej ich sąsiedzi.

Ten post był edytowany przez Domen: 14/04/2016, 22:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
kolodziej
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.436
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 14/04/2016, 23:03 Quote Post

QUOTE(Domen @ 14/04/2016, 23:41)
QUOTE
Taka moda była. Szukano przodków bardzo odległych i obowiązkowo potężnych.


Ale kto szukał?

Bo Wandalami jak również Wenedami Słowian Zachodnich zwali nie tyle oni sami, co raczej ich sąsiedzi.
*



Jeżeli kronikarz podejmował sie zapisywania bieżących wydarzeń to obowiązkowo czynił długi i obfity wstęp. Wykazywał tamże jakich wspaniałych przodków miał aktualny władca.

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 14/04/2016, 23:28 Quote Post

Prokopiusz w Historii Wojen, III, xxii, 13-16 napisał o asymilacji Wandalów przez Słowian:

http://www.loebclassics.com/view/procopius..._LCL081.189.xml

"(...) Now as for those Vandals who remained in their native land, neither remembrance nor any name of them has been preserved to my time. (...) they were either overpowered by the neighbouring barbarians or they were mingled with them not at all unwillingly and their name gave way to that of their conquerors. Indeed, when the Vandals were conquered at that time by Belisarius, no thought occurred to them to go from there to their ancestral homes. For they were not able to convey themselves suddenly from Libya to Europe, especially as they had no ships at hand, but paid the penalty [2] there for all the wrongs they had done the Romans and especially the Zacynthians. (...)"

[2] In Arcana, 18, 5 ff., Procopius estimates the number of the Vandals in Africa, at the time of Belisarius, at 80,000 males, and intimates that practically all perished.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 15/04/2016, 7:36 Quote Post

CODE
Przyczyny są dwie - wszędzie na wschód od Polski nazywano Polaków Lachami, co utożsamia się z Lechitami, a historycy wywodzą od Lędzian. Wg Nestora plemiona Lachów np. Wiatyczy zamieszkiwały okolice rzeki Oki.


Nazwa "Lachy" jest zastrzeżona dla ludności Polski południowej i południowo-wschodniej. Czyli jakiś potomków Wiślan i Lędzian. Na pewno ta nazwa nie ogółu plemion polskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
DaaD
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 97.737

Krzysztof
 
 
post 22/04/2016, 15:42 Quote Post

A zamieszanie z tytułem Kronika Wielkopolska vs Kronika Lechitów i Polaków? A mapy na, k
tórych jest napisane Lechia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
starscream
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 25.031

 
 
post 22/04/2016, 18:53 Quote Post

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/264260/slow...lska-starozytna


Czyżby źródło tych wszystkich bajek o starożytnym imperium Lechitów? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej