Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Naród Kaszubski, czy coś takiego istnieje?
     
trojden
 

IV ranga
****
Grupa: Banita
Postów: 406
Nr użytkownika: 15.260

 
 
post 5/01/2007, 14:01 Quote Post

QUOTE(Jasnogród @ 4/01/2007, 11:35)
To nie była normalna Polska tylko PRL,nie utożsamiaj tego.

PRL Polską nie był ale nie da się ukryć że PRL tworzyli ludzie, którzy byli Polakami (początkowo było też trochę "ruskich").
I to właśnie ci POLACY wykończyli Kaszubów, Ślązaków, Mazurów, Łemków, Bojków itd. (Słowińcy chyba jednak wyzionęli ducha jeszcze w czasach Bismarcka).

QUOTE(Jasnogród @ 4/01/2007, 11:35)
Taka polityka to spadek po rewolucji francuskiej,czyli niszczenie wszelkich odmienności i unifikacja językowa.
*

Sam wymysliłeś tą bzdurę? Dajmy spokój Francuzom a weźmy się za osąd własnej hisorii. Zapewniam cię, że elity polityczne PRL, które zniszczyły w/w świat miały trochę inne "wzorce" i "ideały" i dla jasności czerpały je ze wschodu a nie z zachodu. Wątpię żeby te "elity" miały jakiekolwiek pojęcie o "rewolucji Francuskiej" bo ich wiedza rzadko wykraczała ponad dzieła Marksa i Lenina.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 5/01/2007, 14:14 Quote Post

Podpisuje się pod Jasnogrodem. I dodam jeszcze małe porównanie. Demokratyczna Francja, lata 70e XX wieku. Bretońskie dzieci dostają w szkole po łapach i zostają po lekcjach, jeśli ośmielą się powiedzieć cos po bretońsku...

trojdenie, sytuacja, którą opisałeś przypomina mi nieco sytuację języka irlandzkiego jeszcze jakieś 20 lat temu. Tymczasem odpowiednia polityka rządowa oraz moda na celtyckość robia swoje.
Jestem obserwatorem zewnętrznym, choć również mam wśród powinowatych kilkoro Kaszubów. Jednak widzę, że aktualnie mamy zarówno sprzyjającą, życzliwą polityke państwa, jak i modę na wszystko co kaszubskie. Oczywiste jest, że podwójne nazewnictwo ulic i pamiątki dla turystów nie załatwią problemu, ale czy nie obrazują początku procesu "powrotu do kaszubskości"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
trojden
 

IV ranga
****
Grupa: Banita
Postów: 406
Nr użytkownika: 15.260

 
 
post 5/01/2007, 17:09 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 5/01/2007, 14:14)
Podpisuje się pod Jasnogrodem.

A można prosić o jakieś w miarę sensowne wytłumaczenie tezy:
"O wpływie Rewolucji Francuskiej na proces wynarodowienia Kaszubów"
confused1.gif rolleyes.gif confused1.gif Wybacz, ale albo traktujemy się poważnie, tzn. dyskutujemy na argumenty albo ty bawisz się w piaskownicę - to beze mnie wink.gif

QUOTE(Ironside @ 5/01/2007, 14:14)
Oczywiste jest, że podwójne nazewnictwo ulic i pamiątki dla turystów nie załatwią problemu, ale czy nie obrazują początku procesu "powrotu do kaszubskości"?
*

Tak jak napisałem w pierwszym swoim poście w tym temacie - ja problem znam od podszewki bo dotyczy mnie samego - jestem wynarodowionym = spolonizowanym Kaszubem - patrz wyżej. Nie jestem co prawda reprezentatywnym przykładem procesu polonizacji (jak ładnie brzmi to słowo równe germanizacji...) Kaszubów bo moja matka rodzicielka przybyła pod Wawel gdzie powiła i wychowała niejakiego trojdena wink.gif Ale jak napisałem wczesniej moja najbliższa rodzina to Kaszubi; mama, ciotki, wujkowie, kuzynostwo i śp. babcia i dziadek i ich przodkowie, jak również znajomi w/w. A że ci Kaszubi są bardzo gościnni to jest mi dane na żywo i w pełnym zrozumieniu widzieć śmierć narodu kaszubskiego, który ty nazywasz "powrotem do kaszubskości". Żadnego powrotu nie ma i nie będzie gdyż naród kaszubski osiągnął już "dolną masę krytyczną" i od tego momentu jak wiesz z fizyki (ta nauka też przydaje się do rozumienia historii) następuje reakcja łańcuchowa - lawina zdarzeń, na które nikt już nie ma wpływu.

P.S.
Chętnie podyskutuję w innym wątku n/t możliwości uratowania i odtworzenia języka irlandzkiego. Myślę że to jest bardzo ciekawa sprawa. Irlandczycy mają szanse teoretyczne na zachowanie języka jeśli faktycznie państwo Eire przekona bądź zmusi do tej idei własny naród. Osobiście jednak jestem pesymistą w tej kwestii z uwagi na siłę przeciwnika.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Jan Kowalski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 19.288

 
 
post 5/01/2007, 17:33 Quote Post

Proszę mieć pretensje do wynalazców radia i telewizora. To te szatańskie wynalazki ponoszą największą odpowiedzialność z unifikacje językową
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
trojden
 

IV ranga
****
Grupa: Banita
Postów: 406
Nr użytkownika: 15.260

 
 
post 5/01/2007, 17:45 Quote Post

QUOTE(Jan Kowalski @ 5/01/2007, 17:33)
Proszę mieć pretensje do wynalazców radia i telewizora. To te szatańskie wynalazki ponoszą największą odpowiedzialność z unifikacje językową
*


Z tą tezą już możnaby polemizować.
Ciekawe czy Ironside uważa że radio i TV wymyślili francuscy rewolucjonisci w celu wyeliminowania narodu kaszubskiego? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
rdzeń_mysław
 

Nowicjusz
Grupa: Banita
Postów: 0
Nr użytkownika: 26.780

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 5/01/2007, 18:10 Quote Post

Witam . o co mnie chodziło z tem narodem ? a już wiem.

Widzicie moi mili. W pewnym momencie historii grupa ludzi uświadomia sobie że stanowi jakąś jedność. mimo różnych barrier (języka(szwajcaria), religii (indie) kultury (chiny) etc. W tym znaczeniu naród to grupa ludzi która kiedykolwiek utworzyła lub przynajmnie zrobiła cokolwiek w kierunku utworzenia państwowości.
W odróznieniu od Kaszubów np. slązacy podejmowali i nadal podejmują próby utworzenia własnego Państwa.(istniały księstwa slaskie) Inna sprawa że sa to tendencje co najmniej niepokojące.

Nalezy rozróznic myslenie plemmienne od narodowego.Myslenie plemnienne to jest takie w którym pewna grupa osób reprezentuje jedynie interesy elit danego plemienia a nie interes ogółu.Na tej zasadzie plemienia w średniowieczu raz należały do Czech , raz do Polski raz do Niemiec w zalezności od interesu bieżącego grupy trzymającej władze. Ludzie powinni mieć swiadomość narodową i absoludnie dązyć do zachowania swojej narodowosci. no ale sa to poglądy które obecnie odbierane są jak słusznie zauważyliście jako anachronizm.

Uwagi dla Annakina....

Przykład Zydów jest nie własciwy alebowiem oni posiadali przecież przez długi okres swoja państwowośc i cały czas dązyli do jej odtworzenia w jakimkolwiek miejscu i formie.

Baskowie - Nie zastanawia Cię dlaczego baskowie francuscy nie dążą
tak dramatycznie do włąsnej państwowości jak Ci po stronie hiszpańskiej ?

Kurdowie- cały ruch niepodległościowy oparty był w przeszłości na ideologi komunistycznej.

Walia jest nietypowym przypadkiem tzw. wspólnoty brytyjskiej
gdzie Walia Szkocja , maja daleko posuniętą swobodę. Jesli by chcieli jutro mieliby własne Panstwo. No ale tam przywódcy myśla nie tylko o sobie.Ruchy buntownicze w Wali i Szkocji miały charakter nie narodowy ale antyfeudalny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 6/01/2007, 0:16 Quote Post

Ej no, trojden, o co Ciebie idzie?? wink.gif Wydawało mi się, że piszę dosć jasno.
Kaszubi byli sekowani w PRL - w państwie totalitarnym i niesuwerennym.
Bretończycy byli sekowani w demokratycznej, egalite liberte i fraternite, wspaniałej i oświeconej Francji.
W demokratycznej Polsce takie numery nigdy nie miały miejsca - dlatego uważam, że absolutnie nie mamy się czego wstydzić.

 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
trojden
 

IV ranga
****
Grupa: Banita
Postów: 406
Nr użytkownika: 15.260

 
 
post 6/01/2007, 1:28 Quote Post

"Jasnogród" twierdzi że polska polityka wobec Kaszubów to spadek po rewolucyjnej Francji - ty to potwierdzasz - więc ja pytam co ma piernik do wiatraka, tj. Francja do Kaszubów?
To że Francuzi tępią swoje mniejszości to fakt tyle że mający niewiele wspólnego z Kaszubami, ktorych dla jasności potwierdzę tępili Polacy - co prawda z PRL ale jednak z punktu widzenia Kaszubów, którzy kiedyś uważali się za inny naród (choć bez ambicji niepodległościowych) ich kultura niszczona była (i została zniszczona) przez Polaków. Dzieci dawnych Kaszubów są dziś Polakami a nie Francuzami wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 6/01/2007, 15:28 Quote Post

trojden, no weź nei udawaj, że nie wiesz, o co Jasnogrodowi chodzi wink.gif Rewolucja francuska, w założeniu liberalna, niestety szybko przerodziła się w kolejny etap centralizacji państwa. A centralizacja często wiąrze się z takim czy innym gnębieniem mniejszości kulturowych i etnicznych. Pierwotna, rewolucyjna teoria marksitowska również zakładała "równanie na siłę". I nie wzięła tego z księżyca, ale w spadku po Morrelu, Rousseau i Jakobinach. A gdy się bolszewicy dorwali do władzy, zaczęli wprowadzać "równanie" w życie. Po 1944 takze u nas. Tak - w wielkim uproszczeniu - przedstawia sie pływ rewolucji francuskiej na sytuację Kaszubów w PRL wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 6/01/2007, 21:37 Quote Post

Za duzo do dyskusji nie wniose, ale proponowalbym, aby sie o nas nie martwic.My, Kaszubi mamy sie calkiem dobrze smile.gif.Moze, faktycznie jezyk coraz mniej uzytkowy, ale co poradzic? Damy sobie rade, tylko nie pomagajcie nam za bardzo smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
trojden
 

IV ranga
****
Grupa: Banita
Postów: 406
Nr użytkownika: 15.260

 
 
post 6/01/2007, 23:09 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 6/01/2007, 15:28)
A gdy się bolszewicy dorwali do władzy, zaczęli wprowadzać "równanie" w życie. Po 1944 takze u nas. Tak - w wielkim uproszczeniu - przedstawia sie pływ rewolucji francuskiej na sytuację Kaszubów w PRL wink.gif
*

No dobra, niech ci będzie (choć dalej twierdzę że ciemnogród PRL nie wiedział nic o ideałach Liberte,Egalite,Fraternite), tyle że nic to nie zmienia w fakcie że ci bolszewicy niszczący Kaszubskość byli autentycznymi Polakami - tego nawet ja zagorzały przeciwnik PRL zaprzeczyć nie mogę, nad czym bardzo ubolewam...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 7/01/2007, 0:10 Quote Post

Cóż, tak to bywa, gdy do władzy dorwie się dzięki cudzym bagnetom najgorsze barachło. Dla mnie ważne jest to, że teraz, gdy Polska jest mniej więcej demokratyczna, o takich numerach nie ma mowy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
trojden
 

IV ranga
****
Grupa: Banita
Postów: 406
Nr użytkownika: 15.260

 
 
post 7/01/2007, 17:07 Quote Post

No, tyle że dla Kaszubów to już jest musztarda po obiedzie. Za 20 lat (a może szybciej) Kaszuba mówiącego na co dzień w swoim języku będziesz mógł spotkać tylko na starych fotografiach...A za ten stan rzeczy będzie odpowiedzialny tylko "naród polski" - dołączymy do zaszczytnego grona Niemców, którzy zgermanizowali Połabszczyznę, Słowińców, Prusy z Jaćwieżą itd. jak również do "Ruskich", którzy mają na końcie całą pulę zrusyfikowanych narodów. Jednym słowem przejdziemy do historii pod mało zaszczytnymi ideałami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 13/01/2007, 22:58 Quote Post

Bez przesady. Komuniści w PRL to nie tylko Polacy, ale zwłaszcza Rosjanie i Żydzi (zwłaszcza decydenci), po '68 sytuacja się zmieniła i od tego czasu możemy mówić o Polakach aparatczykach rządzących PRL, ale Moskwa i tak miała głos decydujący.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 15/01/2007, 8:26 Quote Post

QUOTE
No, tyle że dla Kaszubów to już jest musztarda po obiedzie. Za 20 lat (a może szybciej) Kaszuba mówiącego na co dzień w swoim języku będziesz mógł spotkać tylko na starych fotografiach...

Chyba nie smile.gif Z moich doświadczeń wynika, że dużo osób mówi po kaszubsku na codzień, zwłaszcza na wsiach, a niektórzy znają tylko ten język (jak już wspominałam wcześniej w tym temacie). W pomorskich miastach za to nauka języka kaszubskiego jest modna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej