Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
38 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ars Belli wydawnictwa Attyka
     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 26/03/2008, 18:17 Quote Post

Ars Belli to seria wydawnicza wydawnictwa Attyka, poświęcona (acz nie tylko), starożytnej historii wojskowości. W serii tej ukazały się na razie:

AB 1. Ryszard Kulesza, Maraton.
AB 2. Ryszard Kulesza, Wojna Peloponeska.
AB 3. Jarosław Wojtczak, Powstanie Tupaka Amaru.

http://www.wanax.pl/index.php?d=szukaj&producent=40

Zaś w najbliższym czasie ukażą się:

AB 4. Jacek Rzepka, Cheroneja.
AB 5. Krzysztof Kęciek. Zama.

Nazwiska autorów i tytuły pierwszych książek powinny być, co niektórym forumowiczom znane. Wcześniej bowiem ci autorzy pisali i wydawali swoje książki pod szyldem Bellony. Więc nie trzeba się obawiać wartości tychże książek. Chciałbym zaprosić szanownych forumowiczów do dyskusji nad tą serią. Która po wydanych i zapowiedzianych tytułach, może jeszcze nieraz nas zadziwić i ucieszyć zarazem. Możemy ją uznać za stojącą na wysokim poziomie i dobrze uzupełniającą konkurencją, wobec Bellony. Która mimo, że wydaje dużo więcej książek o starożytności to są one, czasami niezbyt wysokich lotów. Przez, co takie małe wydawnictwa, jak Attyka i ich serie zyskują przewagę, unormowując swoją pozycję na rynku. Dając nam czytelnikom większą możliwość wyboru. Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/03/2008, 20:05 Quote Post

"Maraton" to nowe wydanie "Maratonu 490 p.n.e." z serii HB. Nie wiem, czy jest ono w jakikolwiek sposób poprawione.

"Wojna peloponeska" to nowe wydanie książki "Ateny-Sparta 431-404 p.n.e." z serii HB i tutaj mamy pewność, że jest ono poprawione - cytuję:

"Wojna Peloponeska jest nową, w dużej mierze napisaną powtórnie, wersją wydanej w 1997 r. pracy "Ateny-Sparta 431-404 p.n.e." Całkowicie zmieniono m.in. rozdział poświęcony dziejom Sparty, dodano liczne uzupełnienia dotyczące historii Argos, Koryntu i Aten, a także samego przebiegu wojny. Jak pisze we wstępie Autor: "Wprowadziłem do tekstu sporo poprawek i uzupełnień, ale tam, gdzie moje poglądy nie uległy modyfikacji, zrezygnowałem z pisania książki od nowa. W tym sensie jest to rzecz i nowa, i stara zarazem". Wymieniono materiał ilustracyjny, dodano nowe aneksy i mapy. Zmiany objęły również transkrypcję greckich imion własnych i nazw geograficznych."

Co do "Powstania Tupaka Amaru" (znanego z kilku książek w serii HB Jarosława Wojtczaka) to jest to niewydany wcześniej materiał: "stanowi pokłosie wyprawy Jarosława Wojtczaka do Peru, odbytej na przełomie 2006 i 2007 roku."

Zapowiadane tytuły brzmią dla mnie, jako miłośnika starożytności, znakomicie. Zarówno bitwa pod Cheroneją, jak i pod Zamą nie doczekały się jeszcze monografii w języku polskim, więc czekam na nie niecierpliwie (pierwsza ma się ukazać w czerwcu, druga w sierpniu). Szczególnie zależy mi na Cheroneji, ponieważ o bitwie pod Zamą łatwiej znaleźć informacje (m.in. autor "Zamy" - znany nam z 4 książek wydanych w Bellonie i 1 wydanej w Attyce - Krzysztof Kęciek - opisywał ją już w "Dziejach Kartagińczyków" i "Wojnie Hannibala").
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 26/03/2008, 22:13 Quote Post

"Maraton" to nowe wydanie "Maratonu 490 p.n.e." z serii HB. Nie wiem, czy jest ono w jakikolwiek sposób poprawione.

Czytając recenzje umieszczone na stronie Wanaxa, wyczytałem że zaszły pewne, acz niewielkie zmiany w książce.

Co do "Powstania Tupaka Amaru" (znanego z kilku książek w serii HB Jarosława Wojtczaka) to jest to niewydany wcześniej materiał: "stanowi pokłosie wyprawy Jarosława Wojtczaka do Peru, odbytej na przełomie 2006 i 2007 roku."

Który jako jeden, z nielicznych w języku polskim porusza tą tematykę. Oby więcej takich książek poruszających dzieje Ameryki Południowej.

Zapowiadane tytuły brzmią dla mnie, jako miłośnika starożytności, znakomicie. Zarówno bitwa pod Cheroneją, jak i pod Zamą nie doczekały się jeszcze monografii w języku polskim, więc czekam na nie niecierpliwie (pierwsza ma się ukazać w czerwcu, druga w sierpniu).

Jedynym mankamentem tego wydawnictwa, jest to, że jego książki wychodzą dość nieregularnie. Ale pomimo tego na takie zapowiedzi, jednak warto czekać wink.gif.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Łukasz Przybyło
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 712
Nr użytkownika: 38.774

Stopień akademicki: dr n.w.
Zawód: analityk finansowy
 
 
post 26/03/2008, 22:18 Quote Post

Na pewno zastanowie się nad kupnem Cheroneji. Zawsze interesował mnie Filip II i Aleksander. A tu obydwaj na polu bitwy!!! Ciekawy jestem czy to będzie dobra ksiązka. Mam nadzieję że tak.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Wanax
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 18.697

 
 
post 27/03/2008, 0:14 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 26/03/2008, 18:17)
Zaś w najbliższym czasie ukażą się:

AB 4. Jacek Rzepka, Cheroneja.
AB 5. Krzysztof Kęciek. Zama.


Zgodnie z informacją jaką otrzymałem od wydawcy kolejne zapowiadane tytuły serii to:

AB 6. Dariusz Kupisz, Wojny polsko-rosyjskie. XVI wiek
AB 7. Dariusz Kupisz, Wojny polsko-rosyjskie. XVII wiek

Pozdrawiam smile.gif

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
AlbertWarszawa
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.138
Nr użytkownika: 33.799

Stopień akademicki: magister
 
 
post 27/03/2008, 11:01 Quote Post

Warto dodać, że poza serią Ars Belli wydawnictwo Attyka wydaje też inne książki - ukazały sie dotychczas "Dzieje Kartagińczyków" i "Monarchia macedońska", a w planach są: "Filip II" i reprint "Dziejów upadku monarchii macedońskiej".
Poza tym znalazłem w internecie inną książkę tego wydawnictwa, której nie ma w sklepie Wanaxa: "Powstańcza Starówka".
O innych książkach nic nie wiem (ale chyba nic więcej nie wydali), bo niestety wydawnictwo nie prowadzi strony internetowej, co w dzisiejszych czasach jest według mnie dużym, niezrozumiałym błędem. Nie chodzi mi o to, by była jakaś rozbudowana, ale żeby była w ogóle, tutaj wzorem może być strona Inforteditions - solidna, prosta, bez "fajerwerków", nie wymaga dużego nakładu pracy.
No i faktycznie, rzadko coś wydają, ale akurat to nie jest ani wadą, ani zaletą. Najważniejsza jest jakość, a pod tym względem jest, jak dotychczas, całkiem nieźle.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 27/03/2008, 11:15 Quote Post

O innych książkach nic nie wiem (ale chyba nic więcej nie wydali), bo niestety wydawnictwo nie prowadzi strony internetowej, co w dzisiejszych czasach jest według mnie dużym, niezrozumiałym błędem. Nie chodzi mi o to, by była jakaś rozbudowana, ale żeby była w ogóle, tutaj wzorem może być strona Inforteditions - solidna, prosta, bez "fajerwerków", nie wymaga dużego nakładu pracy.

To niestety wielka szkoda, że wydawnictwo nie prowadzi własnej strony internetowej. Być może się to wkrótce zmieni. Cieszy na szczęście fakt, że wszelakie informacje o ich książkach dostarcza szanowny Wanax wink.gif.

No i faktycznie, rzadko coś wydają, ale akurat to nie jest ani wadą, ani zaletą. Najważniejsza jest jakość, a pod tym względem jest, jak dotychczas, całkiem nieźle.

Również nie uważam tego za wielka wadę. Bo wtedy mamy pewność co do wydanej książki. Ale szkoda jednak, że wychodzą one dość rzadko.

QUOTE
AB 6. Dariusz Kupisz, Wojny polsko-rosyjskie. XVI wiek
AB 7. Dariusz Kupisz, Wojny polsko-rosyjskie. XVII wiek[/I]


Te zapowiedzi, wydają się równie ciekawie co podane wyżej. Myślę jednak, że p. Dariusz Kupisz nie pójdzie drogą Pawła Skworody i nie wyda dobrej acz krótkiej "przekrojówki". Ale poczekajmy na razie, aż te książki się ukażą.

Pozdrawiam!


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 27/03/2008, 15:17 Quote Post

wydawnictwo rozwija się ciekawie.
Ja czekam z niecierpliwością i na Cheroneę bo nie ma opisu tej bitwy po polsku.
I na nową książkę Kęćka, którego pisartwo nie ukrywam bardzo przypadło mi do gustu.

Szkoda że wydawnictwo nie wydaje wiecej pozycji. Ale jeżli wiazało by się to ze spadkiem poziomu to lepiej tak jak jest.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 28/03/2008, 18:20 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 26/03/2008, 23:13)
Oby więcej takich książek poruszających dzieje Ameryki Południowej.
*



Święte słowa. Ja również bardzo ubolewam nad faktem, że jakże przecież fascynująca tematyka konfliktów i wojskowości Ameryki Łacińskiej "cieszy" się u nas niemal zerowym zainteresowaniem wielkich wydawnictw historycznych i autorów.

QUOTE(Wanax @ 27/03/2008, 1:14)
AB 6. Dariusz Kupisz, Wojny polsko-rosyjskie. XVI wiek
AB 7. Dariusz Kupisz, Wojny polsko-rosyjskie. XVII wiek
*



Te prace mnie nie interesują, może pierwsza z nich, ale tylko troszeczkę.

QUOTE(Damian W. @ 27/03/2008, 12:15)
Również nie uważam tego za wielka wadę. Bo wtedy mamy pewność co do wydanej książki.
*



Pewności nie mamy nigdy. Według mnie szkoda, że w rzeczonej serii kolejne książki ukazują się dość rzadko.

Jeżeli chodzi o moje stanowisko w sprawie "Ars Belli" to podobnie jak Inforty, książki Attyki nie cieszą się moim zainteresowaniem ze względu na dobór tematów o jakich traktują. Dlatego nie zbieram ich i w związku z tym nie będę podejmował się oceny.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 28/03/2008, 18:54 Quote Post

Święte słowa. Ja również bardzo ubolewam nad faktem, że jakże przecież fascynująca tematyka konfliktów i wojskowości Ameryki Łacińskiej "cieszy" się u nas niemal zerowym zainteresowaniem wielkich wydawnictw historycznych i autorów.

Na szczęście Gronostaju nastały lepsze czasy i tematyka Ameryki Południowej wraca do łask. Czego przykładem mogą być niedawno wydane w PIW-ie książki o Inkach i walkach narodowowyzwoleńczych narodów południowoamerykańskich. Jednakże, jest to wciąż jednak "kropla w morzu" potrzeb.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 28/03/2008, 19:08 Quote Post

Jeśli chodzi o tematykę walk w Ameryce Łacinskiej to bardzo ciekawą ksiażką jest pozycja Harvey Robert
"Libertadores. Bohaterowie Ameryki Łacińskiej"
o walkach krajów latynoamerykańskich o niepodlagłość w I połowie XIX wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 30/03/2008, 19:04 Quote Post

Tak śmiem zauważyć szanowni koledzy, że większość autorów którzy wydali w tej serii swoje prace współpracowała, w większym lub mniejszym stopniu, z Belloną. I jak widać po zapowiedziach dochodzą nowi, konkretniej zaś w osobach Dariusza Kupisza i Krzysztofa Kęćka. Być może Ci autorzy pójdą drogą p. Ryszarda Kuleszy i wydadzą w tej serii książki, które wyszły w Historycznych Bitwach? Ten fakt ucieszyłby zapewne wielu miłośników starożytnej bądż RON-wskiej historii wojskowości. Którzy albo, nie zdążyli ich książek, wcześniej zakupić m.in., z tego powodu, że książki tych autorów wyszły kilka lat temu i do tej pory nieukazało się ich wznowienie. Albo czekają aż na Allegro pojawią sie egzemplarze o przyzwoitej cenie. Co sądzicie szanowni koledzy o pomyśle reedycji ksiażek wyżej wspomnianych autorów, w niniejszej serii?

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 3/04/2008, 18:38 Quote Post

Kto żyw niech zasuwa na stronę Wanax'a gdyż w zapowiedziach Attyki pojawił się "Gettysburg" Grzegorza Swobody - wydanie poprawione rolleyes.gif może p. Krzysztof co-nieco uchyli rąbka tajemnicy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 3/04/2008, 19:12 Quote Post

Należy jeszcze dodać, że wyjdzie Krzysztof Kęciek, Starożytność wyklęta. Archeolodzy i łowcy sensacji.. Ta zapowiedż wydaje się również ciekawa wink.gif.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/04/2008, 19:14 Quote Post

Rafale!
Należy od razu zastanowić się, co wydawca rozumie pod pojęciem "poprawione". Dotąd książka Grzegorza Swobody ukazywała się dwukrotnie, a ów drugi raz był edycją poprawioną. Chodzi zatem o przedruk wydania z roku 1999, czy też może mamy do czynienia z "poprawą poprawy"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

38 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej