Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kodeks Azcatitlan, Wszystko co wiecie o tym kodeksie.
     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 21/11/2007, 18:03 Quote Post

WITAM!!

Może dyskusja na ten temat była już kiedyś prowadzona ( choć nie znalazłem jej w archiwalnych postach historyków.org) to jednak chciałbym ożywić dyskusje na ten temat i uzyskać możliwie największa ilość informacji o tym azteckim kodeksie.
W jakich okolicznościach powstał. Czy jest znany jakiś konkretny autor. Co, oprócz zarysu historii azteków znajdowało się w jego obrębie. Wiadomo mi o hiszpańsko i francusko języcznych wydaniach, ale co z polskimi czy angielskimi wydaniami? Czy ktoś się ich podją?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
etubel
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 605
Nr użytkownika: 23.553

Przemyslaw Mazur
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archiwista
 
 
post 23/11/2007, 10:36 Quote Post

Jeden z ciekawszych kodeksów znany również jako "Histoire de Mexicaine", którego faksimile opublikował w Paryżu w 1949 roku zasłużony badacz mexickiej przeszłości R.H. Barlow. Właśnie tam, we francuskiej Bibliotece Narodowej, znajduje się oryginał liczący sobie około pięćdziesięciu stron ukazujących na barwnych malowidłach dzieje Mexików od momentu rozpoczęcia wędrówki z ich praojczyzny Aztlan (stąd zresztą nazwa kodeksu), panowanie kolejnych naczelników plemiennych, a następnie huey tlatoani, inwazje Kastylijczyków oraz wstępną fazę wczesnokolonialną. Ten swoisty "komiks" to istna gratka także ze względu na jedyną w swym rodzaju plastyczną stylistykę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 23/11/2007, 23:24 Quote Post

Dosyć ważna informacją byłaby dla mnie wiadomość o jakimś angielskim lub polskim tłumaczeniu tego tekstu. Czy dokonał ktoś tego? Czy jest to gdzieś ogólnie dostępne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
etubel
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 605
Nr użytkownika: 23.553

Przemyslaw Mazur
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archiwista
 
 
post 24/11/2007, 21:04 Quote Post

Na polskie tłumaczenie raczej opuśćmy przysłowiową zasłonę milcznia (zresztą dotyczy to większości źródeł dotyczących Mezoameryki). Na szczęście sedno kodeksu to ilustracje. Proponuję spróbować na wydziałach iberystyki w miastach uniwersyteckich (zależy skąd jesteś). Reprint niemal napewno znajduję się w bibliotece Muzeum Archeologicznego w Warszawie, ale jeszcze to sprawdzę i dam znać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 25/11/2007, 12:38 Quote Post

Tak właśnie myślałem, że co do tego języka to ciężka sprawa. Właśnie słyszałem, że to głównie ma formę jakiegoś quasi "komiksu".Ja jestem z Krakowa i mam znajomą na Iberystyce i mówi, że biblioteka wydziałowa wygląda jak ta z czasów podstawówki czyli bardzo ubogo ale przejdę się tam i spytam.Jak nie tam to spróbuję w bibliotece Archeologii UJ bo z tego co wiem w tym roku prowadzili oni wykopaliska w Ameryce Środkowej więc może w Dzięki Bardzo
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 25/11/2007, 12:39 Quote Post

Tak właśnie myślałem, że co do tego języka to ciężka sprawa. Właśnie słyszałem, że to głównie ma formę jakiegoś quasi "komiksu".Ja jestem z Krakowa i mam znajomą na Iberystyce i mówi, że biblioteka wydziałowa wygląda jak ta z czasów podstawówki czyli bardzo ubogo ale przejdę się tam i spytam.Jak nic tam nie znajdę to spróbuję w bibliotece Archeologii UJ bo z tego co wiem w tym roku prowadzili oni wykopaliska na terenie Ameryce Środkowej, więc raczej zajmują się tego typu sprawami . Dzięki Bardzo
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
etubel
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 605
Nr użytkownika: 23.553

Przemyslaw Mazur
Stopień akademicki: mgr
Zawód: archiwista
 
 
post 26/11/2007, 8:08 Quote Post

Ewentualnie spróbuj wymiany międzybibliotecznej. Podejrzewam, ze nie bedzie problemu by Iberystyka UJ dogadała się z bibiloteką Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Powodzenia !
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 26/11/2007, 14:43 Quote Post

Dzięki za cenne ready i informacje. Jak wyczerpię możliwości w Krakowie to spróbuje tej wymiany międzybibliotecznej. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej