Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pamiątki dawnego prawa w Polsce: przyklady,
     
Tomekarcheo
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 40.905

Zawód: doktorant
 
 
post 16/01/2011, 0:20 Quote Post

Dziękuję za wskazanie tej literatury.
Jednak jeśli chodzi o ten szkielet współczesny na rynku, to słyszałem o tym, ale później zdaje się okazało, że jednak ma pareset lat.
Pochówki antywampiryczne na obecnej wystawie pod płytą Rynku są mi znane, ta czaszka jednak była prezentowana na wystawie w Gmachu Głównym na Rynku i pochodziła z jakiś starszych badań.

Emigrant dzięki za informację.

W Krakowie istniał do XIX wieku kościółek św. Gertrudy w okolicach Plant na wysokości dzisiejszej Poczty Głównej (stąd ulica św. Gertrudy). Wokół niego znajdował się cmentarz wyłącznie dla osób ściętych mieczem. W niektórych latach chowano tam także osoby zmarłe na zarazę. Cała fundacja - kaplica i cmentarz była założona przez rodzinę słynnych Wierzynków. W XIX wieku kaplica ze względu na zły stan została rozebrana przez Austriaków, a teren cmentarza splantowany i obsadzony drzewami i krzewami tworzącymi dzisiejsze Planty.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3...rudy_w_Krakowie

Ten post był edytowany przez Tomekarcheo: 16/01/2011, 0:32
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 16/01/2011, 9:14 Quote Post

QUOTE(Tomekarcheo @ 15/01/2011, 22:19)
@krakowiak - Można prosić o jakąś literaturę o tych wyrokach na Szwedach i o znaleziskach ich szczątków?

Czy znane są jeszcze komuś inne miejsca straceń z Małopolski?

W Muzeum Historycznym Krakowa jakieś 3-4 lata temu w czasowej gablocie była wystawiona czaszka przebita gwoździem egzekucyjnym, czy wiadomo coś o niej bliższego?
*


Ja taką czachę widziałem w Muzeum Archeologicznym, ale to chyba z 5 lat temu. Na gwoździu był napis "Procul esto profani".
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 16/01/2011, 12:44 Quote Post

Ostatnią czarownicą skazaną na stos w Słupsku była Trina Papisten (egzekucja w 1701), zaś ostatnią w Europie Barbara Zdunk spalona w Reszlu w 1821 r. Dziś przy drodze do Korsz, w miejscu gdzie dokonano egzekucji stoi krucyfiks.
Z tego co się dowiedziałem planowane są też wykopaliska w miejscu gdzie stała szubienica w Kłodzku. Niedawno w pobliżu tego miejsca budowano prywatny dom i przy okazji znaleziono nieco kości. Zapowiadają się więc ciekawe odkrycia. A przy okazji - na tutejszym cmentarzu miejskim, leżącym przy drodze do Kudowy znajduje się krzyż pokutny z wyrytą włócznia.
Gdy pojedziemy dalej ta drogą w stronę Szalejowa napotkamy miły przybytek Wenery, noszący bodajże nazwę "Heidi", który stoi w miejscu związanym z dość ponurą sprawą z 1906 r. Wtedy to mieszkająca tu 9- letnia Ida Strauch została w odległości ok. 200 m od domu zawleczona w krzaki przez zboczeńca i zamordowana. Dziś o tym wydarzeniu przypomina krzyż, pod opiekują się także pracujące we wspomnianym przybytku panie. Zaś o mordestwie tym można przeczytać na stronie:
http://webcache.googleusercontent.com/sear...l&ct=clnk&gl=pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Tomekarcheo
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 40.905

Zawód: doktorant
 
 
post 16/01/2011, 15:42 Quote Post

Ja jeszcze dopowiem odnośnie Krakowa, że mało chyba kto zdaje sobie sprawę, że pręgierz, który znajdował się na Rynku zachował się w sporej części do dnia dzisiejszego. Stoi obecnie w Mydlnikach i stanowi część kapliczki. Ta kolumna widoczna na zdjęciu to właśnie ów pręgierz krakowski. Prof. J. Bogdanowski z Politechniki Krakowskiej proponował jego powrót na Rynek. Negocjacje trwają już dobrych kilka lat.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 16/01/2011, 16:07 Quote Post

QUOTE(Tomekarcheo @ 16/01/2011, 0:20)
W Krakowie istniał do XIX wieku kościółek św. Gertrudy w okolicach Plant na wysokości dzisiejszej Poczty Głównej (stąd ulica św. Gertrudy).


Zachował się ołtarz z tego kościoła. Znajduje się on dziś w kościele św. Mikołaja. Mimo szczerych chęci nie udało mi się go sfotografować. A to kościół był zamknięty, a jak był otwarty to ja nie miałem aparatu albo wyczerpywała mi się bateria. A jak jesteśmy przy prawie, to w kościele św. Mikołaja brał ślub Feliks Edmundowicz Dzierżyński, który wniósł olbrzymi wkład w stworzenie nowego prawa w Związku Sowieckim. Mieszkał on zresztą niedaleko stąd przy ul. Kołłątaja, w kamienicy, w której odwiedzał swoich znajomych inny spec od radzieckiego prawodawstwa, pisarz Włodzimierz Ilicz Ulianow. A gdybyśmy zatoczyli cyrklem okrąg, to w promieniu 1 km mieszkali jeszcze tacy prawodawcy jak: Kamieniew, Zinowiew, Bucharin, Inessa Armand oraz Józef Wissarianowicz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
voice02
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 52.673

Wojciech S
Stopień akademicki: mgr
Zawód: dziennikarz
 
 
post 11/08/2011, 6:05 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 9/10/2009, 22:08)
A wracając do dawnego praw, to przy końcu Kanoniczej, pod Wawelem, znajdował się areszt zwany "pod Telegrafem". Jakiś czas siedział tam autor "Dobrego wojaka Szwejka" J. Haszek, zatrzymany w Krakowie za włóczęgostwo, o czym przypomina pamiątkowa tablica.
*



I uważam, że to skandal eksponować tu Haszka - jeszcze pod jakim zarzutem - skoro w tym miejscu zatrzymywano o wiele więcej zacnych osób i to z powodów patriotycznych. Chociażby Henrykę Pustowójtównę, którą więziono tu od 22 marca 1863 do 2 kwietnia tegoż roku. Wspominają o tym Stella-Sawicki ("Ludzie i wypadki z 1861-1865") i Rawita-Gawroński ("Henryka Pustowójtówna"). Jest o tym i w monografii "Kraków w Powstaniu Styczniowym".
Może to właśnie upamiętnić, zwłaszcza, że zbliża się 150 rocznica Powstania Styczniowego?

Ten post był edytowany przez voice02: 11/08/2011, 6:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej