Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Motyw śmierci w sztuce średniowiecza, (bez literatury)
     
Agawa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 20.565

Agnieszka Pirog
Zawód: student
 
 
post 18/08/2006, 22:55 Quote Post

Witam!!!
czy może ktoś mi pomóc z tematem "motyw śmierci w średniowieczu", ale nie chodzi mi o literaturę ale o sztukę( malarstwo, rzeźba, ewentualnie nagrobki, itd) mile widziane reprodukcje
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Cegła
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 20.567

Robert Domzalski
Zawód: student
 
 
post 19/08/2006, 23:34 Quote Post

'Taniec Śmierci' Hans Holbein

http://libraries.theeuropeanlibrary.org/Ro...reasures_en.xml (na dole strony, tytul 'danse macabre')

http://www.lamortdanslart.com/danse/dance.htm - bardzo dobra strona poswiecona tej tematyce (wersja jez. ang i fr), liczne reproducje

http://www.art.com/asp/sp-asp/_/pd--120639..._Paris_1485.htm sklep z reprodukcjami, mozna stad pobrac wzor

http://www.citadelle.org/index.cfm?p=09,02,00,00&art_ID=122 - francuska strona zawiera ilustracje i gars informacji

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Złomiarz umysłów
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 199
Nr użytkownika: 17.630

 
 
post 24/08/2006, 18:28 Quote Post

Warte obejrzenia sa nagrobki Ludwika XII i jego żony, biskupa Richarda Fleminga oraz Francois de Sarra - w tych trzech nagrobkach rzeźby przedstawiają rozkładające się zwłoki pochowanych osób.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 31/08/2006, 13:03 Quote Post

Ciekawym motywem jest Rycerz na Cmentarzu - gdzie zastępy truposzy brnonią modlącego się na cmentarzu rycerza przed goniącymi go zbrojnymi. O ile wiem w Polsce obraz z tym motywem znajduje się w kontrkatedrze w Kołobrzegu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Nympha Sreniavitae
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 19.462

...nimfa...
Stopień akademicki: jawnogrzesznica
 
 
post 5/09/2006, 12:26 Quote Post

Trudna sprawa. Tematyka śmierci w średniowieczu krąży w ogromnej większości wokół ukrzyżowania, a później także wokół wspomnianego Danse Macabre.

Ponadto częste są ilustracje śmierci osób świętych.
- Św. Łucji - Altichiero da Zevio, 1384, Florencja
- Św. Franciszka - Giotto di Bondone, 1300, Asyż

Jest śmierć męczeńska:
- Św. Stanisława - Puccio Capanna, 1338, Asyż
- Św. Stefana - Berdnardo Daddi, 1324, Florencja

Zaczerpnięta z Biblii:
- Rzeź Niewiniątek - Giovanni Pisano, 1301, Pistoia
- Śmierć Adama - Piero della Francesca, 1450-60, Arezzo
- Samobójstwo Judasza - Gislebertus, ok. 1130, Autun

Pogrzeb i opłakiwanie:
- Pogrzeb Dziewicy - Orcagna, 1359, Florencja
- i ten sam motyw - Taddeo di Bartolo, 1409, Siena

Są grobowce:
- Kardynała Braye w Orvieto - Arnolfo di Cambio
- Kardynała Gudiel - Giovanni di Cosma

I zmartwychwstanie:
- Św. Stanisław wskrzesza martwe ciało - Puccio Capanna, 1338, Asyż
- Grobowiec członków rodziny Bardi z freskiem przedstawiającym ich zmartwychwstanie - Maso di Banco

Częstym motywem w sztuce średniowiecznej był związany z danse macabre "triumf śmierci", którego przykładem może być florencki fresk Orcagny, freski Francesco Traini w Campo Santo w Pizie.
Hieronymus Bosch posługuje się motywem śmierci w celach moralizatorskich - w "Śmierci skąpca" potępia ślepą chciwość i gani człowieka, który nawet w obliczu śmierci nie jest w stanie odrzucić dóbr doczesnych by myśleć o zbawieniu duszy.


Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
trrusia
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 20.879

Zawód: historyk sztuki
 
 
post 2/02/2007, 23:31 Quote Post

To ja jeszcze dodam jakby ktoś się nadal ineteresował tym tematem: polecam średniowieczne rękopisy Godzinek; Oficjum za Zmarłych otwierała w nich zazwyczaj ilustracja związana ze śmiercią - albo Sąd Ostateczny, albo przedstawienie mszy za zmarłego (ewentualnie scena pogrzebu), ale zdarzały się też np. ilustracje legendy o Trzech Żywych i Trzech Umarłych (trzej umarli zazwyczaj prezentują kolejne fazy rozkładu zwłok). Polecam także słynną kartę z Wielkich Godzinek de Rohan, ze zmarłym który właśnie wyzionął ducha i zwraca się do Boga "w ręce Twoje Panie oddaje ducha mego...", w tych Godzinkach jest zresztą cały cykl ilustracji pogrzebu - polecam wpisanie w google "the rohan hours" wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
kot_mruczyslaw
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 34.015

...MK...
Stopień akademicki: studentka
Zawód: studentka
 
 
post 14/08/2007, 20:42 Quote Post

moje notatki do egzaminu...

#ŚMIERĆ OSWOJONA:
-wystawia się zwłoki na widok publiczny(osobno czaszki i piszczele)
-śmierć publiczna
-co 20 lat wykopywane są zwłoki(żeby zrobić miejsce na nowe)
-w Austrii ossuarium(czaszki pomalowane w elementy roślinne wskazujące cechy ludzkie)
-śmierć zespala się z życiem
-totalna akceptacja śmierci
-cmentarz w centrum miasta


#OSUARIUM:
-galeria do wystawiania zwłok-znajdowała sie przed cmentarzem
-modne były tam przechadzki ze swą lubą, budowały się stragany, kwitło rzemiosło, zdarzały się burdele...
-po 9 dniach rozkopywano grób(około 12-36 godzin po zgonie rozpoczyna się proces gnilny, po około 60-72 godzinach tworzą się gazy gnilne i ciało puchnie) i wkładano następne zwłoki a poprzednie wystawiano do oglądania
-jak nie było miejsca zwłoki przywiązywano do drzewa


#Legenda o 3 żywych i 3 umarłych
-3 rycerzy spotyka swoje odpowiedniki w trumnach


-zmysłowość podkreślająca rozkład(choroby, zgnilizna)
-balsamowanie zwłok=okadzanie jałowcem
-kiedy ktoś umarł na obczyźnie gotowano jego ciało aby oddzieliło się od kości i na miejscu chowano tkanki miękkie, a kości wieziono do ojczyzny



#ŚMIERĆ:
-NAGŁA:strach, niepożądana, diabelska, nagłą śmierć cesarza Barbarossy potępiono, kiedy chłopa trafił na polu piorun nie mógł być pochowany na cmentarzu, samobójcom ucinano głowę i chowano na cmentarzu, który nie miał bram aby nie mogła się z niego wydostać dusza
-WOLNA=godna("Pieśń o Rolandzie")


#ARS MORIENTI-sztuka umierania
-podręczniki
-według scenariusza
-pogrzeb od kilku dni do kilku miesięcy
-króla chowano dzień po wyborze następnego


#OKAZJONALNA ARCHITEKTURA POGRZEBOWA:
-KATAFALK-w świątyni, podstawa pod trumnę
-CASTUM DOLORIS-baldachim, świece, kwiaty, portret trumienny, posągi, maski pośmiertne z wosku)
-ŁOŻE NARODU-na zewnątrz


#TRIUMF POGRZEBOWY:
-scenografia, biesiady, kwestia honoru, kazania, msze, nabożeństwa, polowania, postać odgrywająca zmarłego idąca na czele pochodu...


#EGZEKUCJE
-publiczne
-duża popularność
-doszli do tego jak nacinać człowieka żeby reagował

#RELIKWIE
-handel
-ruch pielgrzymkowy
-prestiż
-podróby


#GROBY NEGATYWNE:
-SAMOTNY-poza miastem, śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach
-ZBIOROWY=PORZERACZ CIAŁ-anonimowy, chowano w takim wrogów na polu bitwy, przy kataklizmach
-KONCEPCJA GROBU SZUBIENNICZEGO=
śmietnisko+szubienica(hańba)+publiczne wystawienie zwłok



#DANCE MACABRE:
-śmierć-częściej jako mężczyzna
-rozkład ciała->szkielet->kościotrup
-śmierć zaprasza wszystkich
-kobiety w różnych etapach śmierci
-śmierć z kosą/łukiem i strzałą na wozie ciągniętym przez woły/wierzchem na wole/krowie
-apokaliptyczny jeździec galopujący po stosach ciał
-magiera zlatująca w dół na skrzydłach nietoperza


#POCHÓWEK:
-APUD ECCESIA-poza kościołem
-AD SANCTOS-przy świętym,pochowani w krypci epod prezbiterium katedry możni byli bliżej relikwii świętego/ołtarza co miało im zapewnić zbawienie, płyty nagrobne w podłodze*


#IKONOGRAFIA:
- żywych i 3 umarłych
-taniec śmierci
-ikonografia rozkładu
-triumf śmierci
-ars moriendi
-pytanie: gdzie podziali się wszyscy?
-śmierć oswojona V-XVIIIw n.e.

tak to było w średniowieczu...
dla kontrastu:
przełom XIX i XX w widział śmierć trochę inaczej:
-zdziczała, zdehumanizowana
-zło konieczne
-zdepersonalizowana
-wstydliwa
-nie pożądana
-w centrum zainteresowania to co aktualne

_______
*fetor, odgłosy z pod podłogi(rozkład ciał)=odgłosy zza światów
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 15/08/2007, 9:00 Quote Post

QUOTE(Andrzej @ 31/08/2006, 14:03)
Ciekawym motywem jest Rycerz na Cmentarzu - gdzie zastępy truposzy brnonią modlącego się na cmentarzu rycerza przed goniącymi go zbrojnymi. O ile wiem w Polsce obraz z tym motywem znajduje się w kontrkatedrze w Kołobrzegu.


Oto ten rycerz:

http://www.dziedzictwo.ekai.pl/_album/951,500,q.jpg

A oto link dla główno zainteresowanego Aqawy:

http://www.dziedzictwo.ekai.pl/

Tu możesz znaleźć, myślę, każdy motyw śmierci jaki występuje w polskich świątyniach zabytkowych. Spróbuj, może coś z tego wyjdzie.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ulalaala
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 41.430

Ula
 
 
post 20/02/2009, 16:09 Quote Post

dzieki historykom napisałam ładna prace na ten temat na ustna maturke , motyw smierci w lit i sztuce sredniowiecza i baroku . mam wszystkie materialy wiec jak komus sie przyda to moge pomoc
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
olka260
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 54.128

Ola
 
 
post 27/02/2009, 13:48 Quote Post

QUOTE(Ulalaala @ 20/02/2009, 16:09)
dzieki historykom napisałam ładna prace na ten temat na ustna maturke , motyw smierci w lit i sztuce sredniowiecza i baroku . mam wszystkie materialy wiec jak komus sie przyda to moge pomoc
*


ja byłabym chętna wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
jednosladowiec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 54.670

Jan Brzeczyszczykiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 14/03/2009, 20:14 Quote Post

Napisać prace na temat motyw śmierci w średniowieczu to nie sztuka trudniej jest napisać na temat "Motyw śmierci w sztuce POLSKIEGO średniowiecza" Więc prosił bym o pomoc, nigdzie nie mogę tego znaleźć. Czy Polacy w ogóle malowali śmierć w średniowieczu? Z góry dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 15/03/2009, 13:42 Quote Post

Temat śmierci w Polsce może się wydawać początkowo trudniejszy, gdyż u nas nie ma wielu "popularnych" zabytków średniowiecznych z korowodem/tańcem kościotrupów (Danse Macabre, Totentanz) tak jak na Zachodzie dzieła Michaela Volgemuta czy Bernta Notke. Tego typu wizerunki pojawiają się u nas na dużą skalę w baroku. Natomiast innych przedstawień śmierci jest dużo - choćby sceny przedstawień śmierci Chrystusa - Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża np. Ukrzyżowanie z Chomranic, tak samo motyw Zaśnięcia Maryi Panny - słynny Ołtarz Wita Stwosza, Poliptyk Grudziądzki czy Ołtarz z Zaśnięciem z fary w Bodzentynie (aut. być może Mikołaj Czarny). Motyw szkieletu pojawia się natomiast w przestawieniach Św. Stanisława - na płycie nagrobnej kardynała Fryderyka Jagiellończyka w katedrze wawelskiej pojawia się ujęcie patrona Polski ze wskrzeszonym Piotrawinem. Podobnie nagrobki królewskie i książęce (Wawel, Lubiąż, Muzeum Narodowe we Wrocławiu) można dołączyć do motywu śmierci - przedstawiają władcę w momencie przejścia z jednego do drugiego świata, w pozycji na poły stojącej, na poły leżącej, a na tumbach pojawia się motyw procesji żałobnej. Również można zahaczyć o motyw Misericordia Domini - przedstawienie Chrystusa stojącego w grobie ukazującego rany - takie przedstawienie znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie oraz w krużgankach k. Św. Katarzyny w Krakowie (zdjęcia na wiki tu) oraz podobny nieco motyw Vir Dolorum - Męża Bolesci - ujęcie martwego lub zmartwychwstałego Chrystusa ukazującego swe rany.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
jednosladowiec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 54.670

Jan Brzeczyszczykiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 19/04/2009, 19:25 Quote Post

Już dawno tu nie byłem. Wybrałem jednak obraz Opłakiwanie z Chomranic. Więc mam pytanie, bo natrafiłem na mały problem otóż nie mam pojęcia kim jest ta osoba która klęczy przy ciele Jezusa (ten co zasłania mu lewy bok).Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym gościu. Proszę o pomoc z góry dziękuje smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 20/04/2009, 11:30 Quote Post

Witam
czasem bardzo trudno dojść do tego co te obrazy przedstawiają. Mogę Ci poradzić dokładne zapoznanie się z ewangeliami i apokryfami nowotestamentowymi, i wynotowanie sobie osób które były obecne pod krzyżem. W zasadzie osoba ta nie ma żadnych cech charakterystycznych, na pewno nie jest święta - wskazuje na to brak nimbu. MOze jakąś wskazówką byłby strój tej osoby? Musisz dociec kto się ubierał w ten sposób w epoce kiedy obraz powstawał.
POzdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 20/04/2009, 11:35 Quote Post

Może to Szymon Cyrenejczyk lub sam autor obrazu?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej