Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak zmarl Aleksander Wielki ?
     
hieronim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 3.448

 
 
post 3/02/2005, 10:48 Quote Post

QUOTE(Maciek @ Feb 2 2005, 02:58 PM)
No tak masz rację. Justunus wspomina że była lodowato zimna, Arrian że "wytrysjuje" z gór Tauros i jest chłodna i czysta, Rufus że gdy tylko wszedł fo rzeki zaczął "sztywnieć", pobladł i prawie uszło z niego życie, Diodor że zapadł na ciężką chorobę a Plutarch że choroby tej nabawił się przez kąpiel i zdrętwienie w rzece kyndos.
Cóż a ja zapamiętałem sobie że byłio to w górskich pariach tej rzeki... sad.gif
*



Tak przy okazji czy wiesz może, gdzie można zdobyć wymienione przez Ciebie dzieła w języku polskim (poza Arrianem)?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #46

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 3/02/2005, 16:28 Quote Post

QUOTE(hieronim @ Feb 3 2005, 11:48 AM)
QUOTE(Maciek @ Feb 2 2005, 02:58 PM)
No tak masz rację. Justunus wspomina że była lodowato zimna, Arrian że "wytrysjuje" z gór Tauros i jest chłodna i czysta, Rufus że gdy tylko wszedł fo rzeki zaczął "sztywnieć", pobladł i prawie uszło z niego życie, Diodor że zapadł na ciężką chorobę a Plutarch że choroby tej nabawił się przez kąpiel i zdrętwienie w rzece kyndos.
Cóż a ja zapamiętałem sobie że byłio to w górskich pariach tej rzeki... sad.gif
*



Tak przy okazji czy wiesz może, gdzie można zdobyć wymienione przez Ciebie dzieła w języku polskim (poza Arrianem)?
*


Ja wszystkie kupwałem w antykwariatach lub na allegro. Diodora natomiast nie znalazłem nigdzie i wydrukowałem sobie wersję angielską.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
minucjusz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.034

 
 
post 23/02/2005, 13:17 Quote Post

Jak sadzicie jak zmarl Aleksander Wielki ??

Słyszałem kilka wesji, według mnie najbardziej bliska prawdy jest teza że pod koniec życia Aleksander tak jak i jego ojciec był alkoholikiem. Wycieńczenie organizmu w połączeniu najprawdopodobniej z malarią bądz "wirusem nilowym" mogło byc przyczyną śmierci 33 letniego mężczyzny. dry.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
MaciejB
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 3.989

 
 
post 23/02/2005, 18:35 Quote Post

Według mnie najprawdopodobniejsza wersja to to że został otruty lub rzeczywiście dostał malarii
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
Huascar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 4.091

 
 
post 24/02/2005, 16:16 Quote Post

Ja tam myśle, że się schlał na śmierć albo ktoś miał z nim na pieńku i go otrół. Nie zdziwiłabym się - tak nadętych, wrednych i pewnych swojej świetności młodzianów żadko się spotyka. Chociaż może to tylko moje osobiste wrażenie:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
Nalotta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 4.143

Zawód: archeolozka:)
 
 
post 26/02/2005, 20:39 Quote Post

Według Michaela Harta: "Aleksander nagle zapadł na malarięi zmarł po dziesięciu dniach choroby". Jest to bardzo prawdopodobna, choć niestety sad.gif mało romantyczna wersja. Poza tym polecam książkę Hart'a "100 postaci, które miały największy wpływ na historię", w której możeccie znaleść m.in. bioografię Aleksandra. Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #51

     
iskand
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 5.604

Zawód: uczen
 
 
post 28/04/2005, 8:07 Quote Post

moim zdaniem zostal otruty ludzie nigdy nie mogli zniesc prawdziwego geniusz zarowno militarnego jak i politycznego (np. cezar) dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #52

     
DeMON
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 1.476

 
 
post 2/05/2005, 13:16 Quote Post

Dla mnie podejżane jest otrucie ponieważ zmarł po kilku miesiącach choroby a jakby ktoś chciał go faktycznie otruć podałby mu śmiertelną dawkę...ale wszystko jest możliwe smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #53

     
sarmata18
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 6.837

Stopień akademicki: rotmistrz
Zawód: towarzysz husarski
 
 
post 28/05/2005, 9:26 Quote Post

czytałem ksiazke "sensacje starozytnosci"w ktorej raczej jasno było napisane ze nasz bohater był homoseksualista wiec jestem za wersja ze zmarl na ówczesnego aidsa tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #54

     
P.A.Hadrianus
 

Princeps Senatus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 572
Nr użytkownika: 1.385

Imperator Caesar Traianus Hadrianus Aug.
Stopień akademicki: Consul Triplex
Zawód: Pontifex Maximus
 
 
post 28/05/2005, 10:36 Quote Post

Sarmata18 poczytaj trochę na naszym forum o seksualności starożytnych zanim następnym razem zamierzasz pisać perełki w stylu:

"był homoseksualista wiec jestem za wersja ze zmarl na ówczesnego aidsa".

Prosiłbym o bardziej merytoryczną dyskusję.
Może książeczki typu "sensacje" fajnie się czyta ale nie mogą stanowić podstawy do rzetelnej dyskusji na bardzo ciekawy swoją drogą temat.


DeMON to właśnie najbardziej popularne były trucizny działające długofalowo, tak aby upodobniły się do choroby. Aby nikt nie posądzał o zbrodnie ewentualnych beneficjentów śmierci danej osoby. Tak mogło być np. z Napoleonem I, którego Anglicy skutecznie podtruli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #55

     
UfoI988
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 7.070

Zawód: uczeñ
 
 
post 5/06/2005, 19:48 Quote Post

Jest dużo wersji śmierci Aleksandra,
według mnie mało prawdopodobne jest by został otruty, miał nadal silną pozycje wśród swoich generałów, wiedzieli oni zresztą że po śmierci Aleksandra Imperium może się rozpaść i nastąpi wojna domowa.
Niezdrowy tryb życia, długa wojna to doprowadziło do jakiejś choroby.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #56

     
Świętosława
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 8.327

Zawód: uczen
 
 
post 10/08/2005, 18:01 Quote Post

Jego śmierć jest dość zagadkowa... jego cialo zagineło więc nie mozna nawet tak tego sprawdzić.. ale wielu osobom zależaloby na jego śmierci wiec raczej otrócie a co do śmierci naturalnej to w jego wieku to raczej za wcześnie i nie pisali by cierpiał na jakas chorobę chyba wiec...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #57

     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 11/08/2005, 8:44 Quote Post

polecam w tym temacie pracę K. Nawotki, Śmierć i grób Aleksandra Wielkiego, Poznań 2005. Do kupienia jest na allegro!

btw. do Macieja,
Dziwię się, że nie wiesz, iż Diodora, prócz fragm. z ks. I 30-41 i 63-64 Opisanie Nilu i budowniczowie piramid tłum. W. Maciejewskim, Poznań 1994 - nigdy nie przełożono. Mają to nadrobić i ok. następnego roku, 2007 też wchodzi w grę, wydadzą w całości - czekam z niecierpliwością.

żywot Aleksandra pióra Plutarcha wydano całkiem niedawno w tej brzydkiej serii AKA bodaj w tomie I. Chociaż radzę poczekać, aż wyda go Proszyński, bo tłumaczenie K. Korusa jest o niebo lepsza i bardziej fachowe niż M. Brożka -ale niestety nie wiemy kiedy wydadzą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #58

     
gissa
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 8.431

Gissa
 
 
post 24/08/2005, 12:46 Quote Post

Podobno Roksana chciała wywieźć chłopca w głąb Azji gdzie w imieniu swego ojca miał zjednoczyć podbite wcześniej plemiona i pomścić tatusia którego mieli zamordować (a jednak) jego generałowie (zmęczeni jego boskością).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #59

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 24/08/2005, 13:28 Quote Post

QUOTE(gissa @ 24/08/2005, 13:46)
Podobno Roksana chciała wywieźć chłopca w głąb Azji gdzie w imieniu swego ojca miał zjednoczyć podbite wcześniej plemiona i pomścić tatusia którego mieli zamordować (a jednak) jego generałowie (zmęczeni jego boskością).
*



...a co, pamiętniki Roksany opublikowano?? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #60

12 Strony « < 2 3 4 5 6 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej