Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Toropcem 1609 r.
     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 7/05/2014, 14:26 Quote Post

Czy ktos ma mniej-wiecej dokladne dane pro przebieg tego malo znanego starcia? ze strony polsko-litewskiej dowodzil Jan Kiernozicki (Kiernożycki)[1] – polski wojskowy czasów Wielkiej Smuty, pułkownik, stronnik Drugiego Łże-Dymitra, z jego nominacji wojewoda wiaziemski[1].

Rotmistrz Kiernozicki wyruszył ze swoim oddziałem z Tuszyna, zajął Twer, Torżok i podszedł pod Nowogród Wielki, działając przeciw Michaiłowi Skopin-Szujskiemu. Odstąpił jednak od miasta, kiedy ten dowódca rosyjski otrzymał pomoc od innych miast. Ostatecznie został rozbity został przez połączone siły rosyjsko-szwedzkie przy Kamionkach (po-innemu pod Toropcom )w maju (25 kwietnia st. st.) 1609 roku[2].(Wiki)
ze strony moskiewskiej dowodzili Ewert Horn i Fiodor Czulkow,bitwa zostala wygrana przez rosjan i najemnikow Horna.historycy rosyjski 20 -go wieku liczebnosc polakow rachuja po-roznemu -od 2 az do 6 tys..

Ten post był edytowany przez danil: 7/05/2014, 14:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 7/05/2014, 15:27 Quote Post

Rozumiem że rosyjską Wikipedie i stronę Toropca już zaliczyłeś?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Kettler
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 77.471

 
 
post 13/06/2014, 17:29 Quote Post

Na temat tej bitwy w ogóle jest bardzo mało wiadomości. Myślę, że w źródłach nie ma opisu przebiegu bitwy, i dlatego wszystkie opracowania podają tylko ogólnikową wzmiankę, oraz ewentualnie jakieś szczegóły.
Nawet Widekind, który przy pisaniu swojego dzieła korzystał z raportów i listów oficerów szwedzkich walczących na ziemiach państwa Moskiewskiego, nie podaje jak dokładnie przebiegała bitwa.
Ja przynajmniej w swoich poszukiwaniach nie znalazłem zbyt wiele na ten temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
herbert5
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 93.978

Herbert Nessel
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczen
 
 
post 20/06/2014, 21:00 Quote Post

Witam
W książce "O Kreml i Smoleńszczyzne" natknąłem się na informacje że o działalności wojskowej Jana Kiernożyckiego pisze więcej Konrad Bussow.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej