Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wasze ulubione plemię germańskie
 
Wasze ulubione plemię germańskie czasu Wielkiej Wędrówki:
Greutungowie (Ostrogoci, Goci Wschodni) [ 14 ]  [8.64%]
Terwingowie (Wizygoci, Goci Zachodni) [ 11 ]  [6.79%]
Gepidowie [ 2 ]  [1.23%]
Wandalowie [ 39 ]  [24.07%]
Frankowie [ 38 ]  [23.46%]
Alemanowie [ 3 ]  [1.85%]
Swebowie [ 3 ]  [1.85%]
Longobardowie [ 12 ]  [7.41%]
Herulowie [ 4 ]  [2.47%]
Skirowie [ 1 ]  [0.62%]
Rugiowie [ 2 ]  [1.23%]
Anglowie i Sasi [ 28 ]  [17.28%]
inni [ 5 ]  [3.09%]
Suma głosów: 162
Goście nie mogą głosować 
     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 13/11/2007, 12:18 Quote Post

Postanowiłem wybadać użytkowników zainteresowanych epoką Wielkiej Wędrówki ludów, które z ówczesnych plemion germańskich darzą największą sympatią wink.gif

P.S. Nauczyłem się wreszcie robić ankiety tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
August III Sas
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 36.678

Zawód: uczen
 
 
post 13/11/2007, 17:25 Quote Post

Stawiam na ALemanów! Wspanaiły duch wali, organizacja społeczna, dyscyplina, okrucieństwo...i troche kultury biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 13/11/2007, 22:07 Quote Post

Ja sam zaznaczyłem Greutungów. Niezwykle interesujący (zwłaszcza, że mało znany) jest problem związku plemiennego, którzy stworzyli na stepach, prawdopodobnie wspólnie z niektórymi szczepami sarmackimi i słowiańskimi. No i oczywiście późniejsze dzieje tego ludu i najbardziej poważanej germańskiej dynastii - wielkich Amalów.

I właśnie zauważyłem, że w ankiecie pominąłem Burgundów #$%&^$#@!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/11/2007, 22:07 Quote Post

Wandalów bo najprawdopodobniej pochodzili z moich okolic, poza tym plemię z czarną propagandą, nie zasłużoną. A także Gepidów za rozbicie Hunów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 13/11/2007, 22:17 Quote Post

Wybrałem Swebów, ale sympatią darzę również Wizygotów - wszak od syna Sweba i Wizygotki wziął się mój forumowy nick... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 13/11/2007, 22:20 Quote Post

Hehe! Nareszcie ktoś wpadł na genialny pomysł z ankietą! rolleyes.gif
Zagłosowałem na Ostrogotów, choć wszystkie plemiona germańskie mi się podobają! Już się nie mogę doczekać aż się temat rozwinie i dojdzie do prawdziwej, mega, dyskusji! Mam taka nadzieję... wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 13/11/2007, 22:25 Quote Post

rycymerze, a czemu akurat Swebów (abstrahując oczywiście od pół-Sweba Ricimera wink.gif)? Moim zdaniem jedyne, co ich wyróżnia, to wyjątkowa żywotność. Pojawiają się w źródłach już w I w.p.n.e. a znikają z nich w zasadzie dopiero wraz z muzułmańskim podbojem Hiszpanii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 13/11/2007, 22:40 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 13/11/2007, 23:07)
Ja sam zaznaczyłem Greutungów. Niezwykle interesujący (zwłaszcza, że mało znany) jest problem związku plemiennego, którzy stworzyli na stepach, prawdopodobnie wspólnie z niektórymi szczepami sarmackimi i słowiańskimi. No i oczywiście późniejsze dzieje tego ludu i najbardziej poważanej germańskiej dynastii - wielkich Amalów.
*



Słuszny post. Jordanes pisał jakoby państwo za czasów Hermanaryka rozprzestrzniało się od M. Bałtyckiego po M. Czarne, wchłaniając swym zasięgiem szereg plemion, w tym: Esti, Finów Zachodnich, Sklawinów, Antów, Wenetów, nie mówiąc już o Gepidach, z którymi jest pewnien problem, bo mówi się, że przybyli zaraz za Gotami, ale byli zawsze od nich uzależnieni. Szkoda tylko, że opis Jordanesa nie ma swego "obicia", np. u Ammiana - naocznego światka, (prawie że), tych wydażeń.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 13/11/2007, 22:45 Quote Post

Gepidzi przybyli chyba trochę wcześniej? I czasem nie szli inną drogą na południe? No i nie zawsze byli uzależnieni...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 13/11/2007, 23:22 Quote Post

Tradycja głosi, że Gepidowie byli odłamem Gotów, którzy się spóźnił z wypłynięciem ze Skandzy i musiał gonić resztę Gotów, którzy od tej pory oskarżali ich o gnuśność i tchórzostwo.

Gepidowie (a przynajmniej pewne ich odłamy) prawie na pewno byli uzależnieni od Hermanaryka. Pod batem Hunów siedzieli jedni i drudzy, a po zrzuceniu jarzma Goci Wschodni bardzo szybko przeniknęli do Cesarstwa, zostawiając Gepidów i inne plemiona w Panonii.

Oczywiście przez całę te stulecie ciężko jest mówić o tym, aby którekolwiek z pelmion bło jednolite. Już pod Adrianopolem walczyli ramię w ramię Terwingowie, Tajfalowie, pewna liczba Greutungów, Alanów, a nawet Hunów. W armii Alaryka dominowali Terwingowie, ale byli tam też Greutungowie, Gepidowie i inni. W Tuluzie do tej mieszanki dołączyli liczni Alanowie. Lud Teodoryka Wielkiego to z kolei głównie Greutungowie, ale również Rugiowie czy dawni żołnierze Odoakra - zwłaszcza Skirowie i Herulowie. Jeden wielki tygiel. W zasadzie nazwy takie jak "państwo Wizygotów" są czysto umowne i stosuje się je tylko dla ułatwienia smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 14/11/2007, 0:47 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 13/11/2007, 22:25)
rycymerze, a czemu akurat Swebów (abstrahując oczywiście od pół-Sweba Ricimera wink.gif)? Moim zdaniem jedyne, co ich wyróżnia, to wyjątkowa żywotność. Pojawiają się w źródłach już w I w.p.n.e. a znikają z nich w zasadzie dopiero wraz z muzułmańskim podbojem Hiszpanii.
*



Główną w sumie przyczyną mego wyboru była postać rzeczonego Flaviusa Ricimera, który w roku 456 wydał rozkaz do zamordowania Avitusa, niegdysiejszego prefekta Galii... Ten pół - Sweb, pół Wizygot, dowódca armii, w roku 461 z kolei pozbył się następnego augusta - tym razem zdolnego oficera Aecjusza, niejakiego Majoriana... Sam Rycymer też bawił się w intronizację zachodnich cesarzy - vide Libiusz Sewer - de facto był chyba jednak właściwym grabarzem Imperium, dziwię się zatem, skąd moja sympatia ku niemu - chyba tylko dlatego, że jego miano miło brzmi dla mego ucha... tongue.gif Wracając zaś do samych Swebów, to zgodzę się z Twoją słuszną uwagą nt. ich żywotności - jednak, jak zresztą wszystkim tutaj wiadomo wink.gif, dla doraźnych celów wojennych poszczególne plemiona germańskie łączyły się w większe związki pod wspólnym dowództwem: takim właśnie był związek Swebów, którzy w I w. p. n. e. pod dowództwem, nazwijmy to, "króla" Ariowista usiłowali opanować Galię... Jak zatem widzimy, na tle pozostałych Germanów niczym szczególnym się nie wyróżniali, no, może poza wspomnianą żywotnością, której jednak w roku 585 kres położył niejaki Leowigild, władca Wizygotów... smile.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 14/11/2007, 2:21 Quote Post

Ja z kolei mam bardzo dużą słabość do Ostrogotów, a konkretnie do Teodoryka Wielkiego rolleyes.gif. Cenię sobie jego zmysł polityczny, prężne państwo, fascynację kulturą rzymską oraz fundacje artystyczne w Rawennie. Ponadto, na drugim miejscu podałabym Wizygotów, przede wszystkim za kulturę ("cywilizowaną") i sztukę (skarb z Guarrazar, architektura wizygocka). I ex aequo Frankowie: za tych wszystkich cudownych (ale często okrutnych niestety) Chlotarów, Grimoaldów, Teodoryków, Teudebertów, Childeryków etc., Neustrię, Austrazję i Burgundię i ich wzajemne animozje smile.gif. Zagłosowałam jednak na Ostrogotów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/11/2007, 8:33 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 14/11/2007, 0:22)
Tradycja głosi, że Gepidowie byli odłamem Gotów, którzy się spóźnił z wypłynięciem ze Skandzy i musiał gonić resztę Gotów, którzy od tej pory oskarżali ich o gnuśność i tchórzostwo.

Gepidowie (a przynajmniej pewne ich odłamy) prawie na pewno byli uzależnieni od Hermanaryka. Pod batem Hunów siedzieli jedni i drudzy, a po zrzuceniu jarzma Goci Wschodni bardzo szybko przeniknęli do Cesarstwa, zostawiając Gepidów i inne plemiona w Panonii.
*



Pierwsza część postu, rzeczywiśćei ciekawa Ironsidzie. rolleyes.gif "Gnuśniei i trzóchrzliwi" Gepidowie? Dobre! smile.gif

Co do drugiej części: są dowody na to, że część Ostrogotów po rozbiciu ich przez Balambera w 375 r., została "przy boku" Hunów, stając się pomocnikami w dalszej części podbojów. Jednak część tych samych Ostrogotów uciekła na zachód. Tak podaj H. Wolfram.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/11/2007, 8:39 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 13/11/2007, 23:45)
Gepidzi przybyli chyba trochę wcześniej? I czasem nie szli inną drogą na południe? No i nie zawsze byli uzależnieni...
*



Eeee... no co Ty. wink.gif Gepidzi zawsze szli w ślad za Gotami.
Znaleźli się prawie na tych samych terenach co Goci.
Współcześni archeolodzy mówią nawet, że byli tak uzależnieni od Gotów, że przejęli nawet ich kulturę archeologiczną. Jednak w latach 60-tych minionego wieku J. Kmieciński, wysnuł teorię, jakoby Gepidzi mieli swoją własną kulturę, lecz nazwaną gocko-gepidzką. Pod takim tytułem ten sam archeolog wydał książkę. Nie powraca się już do tej ekstrawaganckiej teorii.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
demsza
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 36.264

Marian Marunski
Zawód: handlowiec
 
 
post 14/11/2007, 10:35 Quote Post

Wybrałaem Anglów i Sasów bo uważa że okres anglo-saski w dziejch Anglii to skądinąd jeden z najbardziej interesujacych okresów w historii. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej