Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Herodot
     
kasjopea90
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 69.311

 
 
post 27/11/2010, 21:20 Quote Post

witam wszystkich!


mam prosbe, czy moze mi ktos pomoc w odnalezieniu bibligrafii do "Dziejów" Herodota a uscislając do IV ksiegi?


z góry dziekuje za pomoc:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.144
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 27/11/2010, 21:25 Quote Post

W dobrej bibliotece naukowej jest coś takiego zwyle jak L'Année philologique, jest to bibliografia ogólnoświatowa antyku, notuje m.in. prace monograficzne i przyczynkarskie dla poszczególnych autorów starożytnych greckich i rzymskich. Tomy odpowiadają piśmiennictwu z danego roku, ostatnio wyszedł tom dla 2008 r. Miłego szukania, czasem biblioteki uniwersyteckie wykupują licencję na korzystanie on-line.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Matete
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 72.668

Mateusz Okonski
Zawód: Student
 
 
post 30/04/2011, 12:43 Quote Post

Witam!

Na wstępie przepraszam, za odgrzewanie tak starego tematu, jednak nie chciałem robić bałaganu i zakładać kolejnego nt. Herodota.

Poszukuję literatury na temat Herodota i jego dzieła. Piszę pracę licencjacką o wspomnianym autorze, jego dziele i okresie życia. Na razie udało mi się wyszukać następujące pozycje, które w mniejszym lub większym stopniu dotyczą tematu:

1. Bravo B., Wipszycka E., Historia starożytnych Greków, t. I, Polskie Wydawnictwo Naukowe,
Warszawa 1988
2. Cytowska M., Szelest H., Historia literatury starożytnej, Wydawnictwo Naukowe PWN,
Warszawa 2006
3. Finley M.I., Grecy, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1965
4. Hammond N.G.L., Dzieje Grecji, przekł. A. Świderkówna, Państwowy Instytut Wydawniczy,
Warszawa 1973
5. Herodot, Dzieje, przekł. S. Hammer, wyd. Czytelnik, Warszawa 2008
6. Jurewicz O., Winniczuk L., Starożytni Grecy i Rzymianie w życiu prywatnym i państwowym,
Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973
7. Kubiak Z., Dzieje Greków i Rzymian: piękno i gorycz Europy, wyd. Świat Książki, Warszawa 2003
8. Kubiak Z., Literatura Greków i Rzymian, wyd. Świat Książki, Warszawa 1999
9. Lengauer W., Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego, wyd. DiG, Warszawa 1999
10. Leveque P., Świat grecki, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973
11. Lloyd G.E.R., Nauka grecka od Talesa do Arystotelesa, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1998
12. Łanowski J., Literatura Grecji starożytnej w zarysie, Państwowe Wydawnictwo Naukowe,
Warszawa 1987
13. Łoś S., Świat historyków starożytnych, wyd. Znak, Kraków 1968
14. Marincola J., Greek Historians, wyd. The Classical Association, Cambridge 2001
15. Martin T., Starożytna Grecja: od czasów prehistorycznych do okresu hellenistycznego,
wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1998
16. Musiał D., Świat grecki od Homera do Kleopatry, wyd. Trio, Warszawa 2008
17. Olmstead A.T., Dzieje imperium perskiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1974
18. Rachet G., Słownik cywilizacji greckiej, przeł. Ewdoksia Papuci-Władyka, wyd. Książnica,
Katowice 2006
19. Sinko T., Literatura grecka, t. I, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1959
20. Sprawski S., Grecja Starożytna [w.] Historia Grecji, Bonarek J., Czekalski T., Sprawski S.,
Turlej S., Wydawnictwo Literackie, Kraków 2005
21. Swayne G.C., Herodotus, wyd. William Blackwood and Sons, Londyn 1870
22. Świderkówna A. (red.), Słownik pisarzy antycznych, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 1982
23. Vernant J.P. Źródła myśli greckiej, przekł. J. Szacki, wyd. Słowo Obraz Terytoria, Gdańsk 1996
24. Winniczuk L. (red.), Słownik kultury antycznej, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 1991
25. Wipszycka E. (red.), Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu, Państwowe Wydawnictwo
Naukowe, Warszawa 1986
26. Witkowski S., Historiografja Grecka i nauki pokrewne, t. I, wyd. Polskiej Akademii Umiejętności,
Warszawa, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Wilno, Zakopane 1925

Promotor mojej pracy wykaz ten zatwierdził wstępnie, jednak chcę go jeszcze rozszerzyć. Dziś odszukałem jeszcze dwie pozycje:

1. Marchewka A., Homerycki język Herodota, Gdańsk 2002
2. Turasiewicz R., Herodot i jego dzieło, Wrocław 1979


W mojej pracy najbardziej pomocny okazał się na razie wstęp Hammera do Herodota (poz. 5), książka Łosia (poz. 13) i Witkowski (poz. 26). Pozycje te zajmują się tematem szerzej niż pozostałe (w których często na temat Herodota jest tylko wzmianka, lub 2-3 strony), dlatego też z nich najwięcej udało się wykorzystać informacji. Nie są to jednak pozycje zbyt świeże, a opieranie pracy na tak małej ilości prac mnie nie satysfakcjonuje (promotora i recenzenta zapewne też nie smile.gif ). Poszukuję zatem książek nowszych, mogą być również anglojęzyczne. Korzystałem z bazy FIDKAR (choć nie wiem, czy robiłem to poprawnie, bo naprawdę nie wielep ozycji udało się odszukać), z katalogu BJ oraz sporo czasu przesiedziałem na GoogleBooks. Rozglądałem się też w internecie np. ze strony http://classics.uc.edu/~johnson/herodotus/biblio.html . Zaciekawiła mnie informacja o L'Année philologique. Gdzie mogę z tego skorzystać ?
Macie może Państwo jakieś pomysły, o co mogę rozszerzyć swoją bibliografię ?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
bartxxl
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 44.653

Zawód: student
 
 
post 30/04/2011, 13:12 Quote Post

Poradę dam trochę błahą, bo widzę przekład Herodota z Czytelnika, więc radzę zajrzeć do wydania z BN, tam wstęp jest Turasiewicza, nie wiem na ile aktualny, ale zapewne o wiele większy niż w Czytelniku i jakaś bibliografia, chyba uzupełniana przez kogoś po śmierci Turasiewicza, tam możesz znaleźć odniesienia po polsku, ale i w obcych językach (nie wiem na ile aktualne).
zajrzyj do D. Asheri, A. Lloyd, A. Corcella, A Commentary on Herodotus I-IV, ed. O. Murray, A. Moreno, Oxford 2007.
Tam na pewno sporo znajdziesz.
Zawsze możesz zajrzeć do wysłużonego Wikarjaka, Historia powszechna Herodota, Poznań 1961.
Bravo pisał dobre rzeczy też o Scytii u Herodota.

Oprócz tego zawsze na początek warto jest przeczytać Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem";), choć oczywiście nie jako pozycję naukową, ale miły wstęp.

Ten post był edytowany przez bartxxl: 30/04/2011, 16:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 30/04/2011, 15:26 Quote Post

Jest też Brill's Companion to Herodotus Bakker'a, De Jong i van Wees'a, wydane w Leidzie, Bostonie i Kolonii w 2002 r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 30/04/2011, 16:05 Quote Post

QUOTE(Matete)
Poszukuję literatury na temat Herodota i jego dzieła. Piszę pracę licencjacką o wspomnianym autorze, jego dziele i okresie życia. Na razie udało mi się wyszukać następujące pozycje, które w mniejszym lub większym stopniu dotyczą tematu
Lloyd "Nauka grecka od Talesa do Arystotelesa" Herodota wymienia tylko trzykrotnie, za każdym razem dotyczy to jego wzmianek nt. innych osób. Herodotem jako takim Lloyd (przynajmniej w tej pracy) się nie zajmuje smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Matete
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 72.668

Mateusz Okonski
Zawód: Student
 
 
post 1/05/2011, 16:40 Quote Post

Witam!

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Czy nie ma w języku polskim nowszych pozycji, dotyczących Herodota ? Nie mówię tutaj o książkach, są przecież jeszcze czasopisma historyczne (Meander dla przykład). Tam znalazłem np. artykuł "Świat Herodota"(XXXII 1977). Jednak w dalszym ciągu są to rzeczy "z brodą".

Macie Państwo jeszcze jakieś pomysły ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
bartxxl
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 44.653

Zawód: student
 
 
post 1/05/2011, 18:11 Quote Post

Z nowszych rzeczy po polsku?
Głombiowski K., Pojęcia "hellenizm" .... coś tam u Herodota, "Meander" 53: 2003.
Sieroń J., Pojęcie cierpienia w "Dziejach" Herodota, "Nowy Filomata" 2006 (numer albo zeszyt, nie wiem, bo nie widziałem, 3).
T. Polański, Konflikt wschodu i zachodu w historiografii greckiej od Herodota do Prokupiusza z Cerazei, "Vox Patrum" 2004.
R.S. Wójcikowski, Dejokes - geneza państwa medyjskiego, "Nowy Filomata" 11/2 2007.

Przepraszam, że nie poukładane te opisy, ale nie chciało mi się i nie miałem czasu;).
Znalazłoby się trochę więcej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Matete
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 72.668

Mateusz Okonski
Zawód: Student
 
 
post 1/05/2011, 19:17 Quote Post

O, dziękuję.
Ten Meander też znalazłem (58/2003) smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Agaton
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 56.858

Stopień akademicki: student
 
 
post 17/03/2013, 17:31 Quote Post

Poszukuje wstępu do Dziejów autorstwa R. Turasiewicz dysponuje ktoś w formie elektronicznej ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Amica
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 47.975

 
 
post 17/03/2013, 22:31 Quote Post

proszę bardzo
wstęp można pobrać z chomika
http://chomikuj.pl/Lifegift/Historia/Herod...,2341331228.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Agaton
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 56.858

Stopień akademicki: student
 
 
post 18/03/2013, 9:45 Quote Post

Dziękuje wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej