Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lwy w starożytnej Europie
     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 2/02/2012, 12:07 Quote Post

Kwestia, która mnie ostatnio zainteresowała jest z pogranicza historii starożytnej oraz zoologii smile.gif Wiadomo, że antyczną Grecję zamieszkiwały lwy - te groźne zwierzeta pojawiają się w wielu mitach, których akcja toczy się na obszarze starożytnej Hellady. poza tym jednak, ich opisy znajdujemy również w dziełach stricte historiograficznych - np. w opisie najazdu armii Kserksesa na Grecję jest opis zaatakowiania obozowiska śpiacych Persów przez stado wygłodniałych lwów (z tego co pamietam wydarzyło sie to gdzieś w Tracji).

Intryguje mnie jaki był zasięg wystepowania wielkich kotów w południowej Europie w czasach historycznych? Zamieszkiwały dzisiejszą Grecję, może Bułgarię ale czy cos więcej? Jaka była północna i zachodnia granica ich występowania (Dunaj?)? Kiedy ostatecznie lwy zniknęły ze Starego Kontynentu? Czy dotrwały jeszcze do czasów rzymskich a może jeszcze dłużej? Czy są jeszcze jakieś opisy kontaktów Europejczyków z tymi zwierzetami u innych starozytnych historyków?

Zdaje się na wiedzę miłosników starozytności z tego forum (Szapur II może Ty będziesz cos wiedział?) smile.gif

Ten post był edytowany przez Travis: 2/02/2012, 12:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Borys78
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 75.320

Borys
Zawód: Zwalniam
 
 
post 2/02/2012, 12:50 Quote Post

Czytałem o tym kiedyś, bo podobnie jak Ciebie zainteresował mnie ten temat.
Z tego co pamiętam:

- Lwy Europejskie występowały w całej Europie południowej, a więc początkowo nie tylko na Bałkanach ale i np. na półwyspie Iberyjskim, w Italii, południowej Francji. Zamieszkiwały przy tym lasy, ale stepy już nie. Stąd ich zasieg na Bałkanach był ograniczony na Północy linią Karpat południowych i stepami węgierskimi.

- około roku 20 p.n.e. w Italii już nie było Lwów, w podobnym okresie lwy znikają ostatecznie z reszty Europy poza Grecją i Macedonią

- uważa się, że ostatnie lwy w Europie przetrwały w dolinie rzeki Aliakmon ok. 100 roku n.e. (zapamiętałem ten Aliakmon bo skojarzył mi się z II wojną światową i brytyjczykami w Grecji;P)

- jednak nie oznacza to wyginięcie gatunku "Lew europejski", po populacja europejskich lwów przetrwała na Kaukazie do średniowiecza włącznie.

Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Borys78: 2/02/2012, 12:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 2/02/2012, 13:07 Quote Post

Super, dzieki za ciekawą odpowiedź, o cos takiego mi chodziło smile.gif

QUOTE
uważa się, że ostatnie lwy w Europie przetrwały w dolinie rzeki Aliakmon ok. 100 roku n.e.

Od razu podrzucam mapkę, żeby uświadomic sobie, jaka to część Grecji:
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=...=20060628161159
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 30/03/2012, 16:18 Quote Post

Lwy żyły najprawdopodobniej na terenie całej Grecji (Italii, południowej Francji, Półwyspie Iberyjskim) aż do I wieku n.e. Zniknęły na skutek polowań masowo przeprowadzanych zarówno przez Greków jak i Macedończyków oraz Rzymian.

Na stronie 14 zamieszczonego poniżej linku znajduje się mapka, jaką w swojej pracy z roku 2009 zamieściła zooarcheolog dr Eftychia Yannouli. Na mapce zawarte są stanowiska archeologiczne na terenie Grecji, gdzie znaleziono lwie szczątki.

Czarna kropka to Ντικίλι Τας (Filippi) - jedyne miejsce z okresu neolitu.
Inne miejsca wskazują odkrycia z epoki brązu:
9 - Kastanas (Καστανάς)
18 - Kalapodi (Καλαπόδι)
21 - Pylos (Πύλος)
23 - akropol w Mykenach
24 - Tyryns
31 - Herajon na Samos
32 - Agia Irini
Trzeba również nadmienić o odkryciu lwich kości w Delfach, szczątki te pochodziły z okresu geometrycznego lub mykeńskiego.

http://www.scribd.com/doc/40883177/%CE%95%...endencies-and-h
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/03/2012, 17:45 Quote Post

Fodele, dzięki za odświeżenie tematu. Przez przypadek natrafiłem na Wikipedii na niezmiernie interesujący artykuł poświęcony ostatniemu chyba dziko żyjącemu wielkiemu kotu na terenie Europy (uciekinierów z ZOO nie ma co liczyć wink.gif ) Sprawa dotyczy co prawda końca XVIII wieku ale myślę, że warto ją tu poruszyć. Oto niezwykła historia krwiożerczego Lamparta z Samos:

QUOTE
There are no recent reports of encounters with the animal in Greece, though at the end of the 18th century an Anatolian leopard from Asia Minor was forced, either by a flooding of the Maeander River or by wildfire, to swim over to the nearby Samos Island, where it became the apex predator and the scourge of domestic animals.
The Kaplani (Greek: Καπλάνι from Turkish: Kaplan meaning Tiger) was hunted by farmers and shepherds and was forced to take refuge in a cave. The entrance was documented as being blocked with large stones so that the animal would die out of hunger and thirst. After some time, a villager named Gerasimos Gliarmis opened a hole and climbed down the cave unarmed, in order to find the leopard's corpse. But the animal had managed to survive eating the remains of its old prey and drinking the water which had gathered in the cave's hollow. The leopard tried to fight his way out, but the villager's brother, Nikolaos Gliarmis, also climbed down the cave for help and managed to kill it. Gerasimos Gliarmis was injured by the wildcat in his chest and died a short time later from infection.
The dead leopard was embalmed and is today displayed at the Natural History Museum of the Aegean on Samos Island.[10] The story of the animal and the exhibit inspired distinguished Greek author Alki Zei for her novel Wildcat under glass (Greek: Το καπλάνι της βιτρίνας, a.k.a The Tiger in the Shop Window, 1963).

http://en.wikipedia.org/wiki/Anatolian_leopard
(dół strony)

I zdjęcie już wypchanej bestii z greckiego muzeum na Samos:
http://blogs.sch.gr/60dimpat/files/2009/09/kaplani.jpg

Ten post był edytowany przez Travis: 30/03/2012, 18:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 30/03/2012, 18:27 Quote Post

Cos dziwny leb ma ten lampart.Taki nie lamparci
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/03/2012, 18:31 Quote Post

Tu inne ujęcia:

http://www.liako.gr/news/culture-archived-...ece-museum.html
http://www.flickr.com/photos/v_niko/5192065085/
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 30/03/2012, 18:33 Quote Post

Dla mnie dalej on jest dziwny ale ok dzieki.
Wiesz moze kiedy zniknely ostatnie lamparty z Samos,bo ten przyplynal sobie z Azji Mniejszej.Pozatym lamparty zyly w sredniowieczu chyba tez w Italii,gdzies tak czytalem
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/03/2012, 18:36 Quote Post

QUOTE
Wiesz moze kiedy zniknely ostatnie lamparty z Samos

Nie mam pojęcia. Ale z treści artykułu wynikałoby, że ten okaz był już ewenementem (w dodatku przepłynął wpław wąską cieśninę oddzielającą Samos od Azji Mniejszej). Fodele jest ekspertem od dziejów Grecji, ona może to wiedzieć.

QUOTE
lamparty zyly w sredniowieczu chyba tez w Italii,gdzies tak czytalem

A to bardzo ciekawy trop!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 30/03/2012, 18:40 Quote Post

QUOTE(Travis @ 30/03/2012, 19:45)
Fodele, dzięki za odświeżenie tematu.


Ja zwyczjnie bardzo lubię ten temat wink.gif

Tu dość obszerna stronka o niezwykłym "zwierzu", którego zresztą bardzo mi żal... :

http://www.samoshost.gr/samos/kaplani.htm

I jeszcze link do pierwszego odcinka greckiego serialu dla dzieci opartego na wspomnianej w powyższym artykule książce Aliki Zei - "Kaplani z gabloty" (Το καπλάνι της βιτρίνας):

http://www.youtube.com/watch?v=uKr7e5GtTYY

Ten post był edytowany przez fodele: 30/03/2012, 18:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 30/03/2012, 18:58 Quote Post

Super, dzięki za zgłębienie tematu! Choć między nami mówiąc to spodziewałbym się raczej krwawej jatki w stylu "Duch i mrok" a nie bajki dla dzieci sleep.gif Ale w sumie to zwierzę miało na koncie tylko jedną ofiarę wśród ludzi, jak wynika z Wikipedii zajmowało się głównie polowaniem na zwierzęta domowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 30/03/2012, 19:20 Quote Post

Widocznie Aliki Zei też żal było futrzaka, gdyż w jej powieści zwierzę to nie jest wyłącznie złem wcielonym, zaopatrzyła je ona również w tzw. dobre moce. Chociażby to, że źle wypchane zwierzątko zaopatrzono w jedno oko o kolorze czarnym, a drugie o kolorze błękitnym zostało bardzo sympatycznie wykorzystane przez pisarkę. Wspomina ona w swojej książce, że kiedy Kaplani spozierało na czarnym okiem, przynosiło zło i katastrofy, ale kiedy spoglądało niebieskim - zsyłało na świat dobrobyt i pokój smile.gif

Co do pytania Jaum... aż takim ekspertem nie jestem (choć bardzo mi miło, że wierzysz w moje umiejętności Travisie!). Zakładam jednak, że był to jedyny, pierwszy i chyba ostatni tego typu dziki kot, jaki - na swoje nieszczęście - pojawił się na wyspie. Zresztą zupełnie przypadkiem, jak opowiada jego historia.
Jaum słusznie zauważył również, że jego głowa nie przypomina lamparciej. Kociak został nieporadnie, wręcz źle wypchany. W dzisiejszych czasach poddano go "konserwacji", ale ze względu na delikatność materiału nie poważono się na poprawianie wcześniejszych błędów, gdyż rzekomo groziło to zniszczeniem jedynego przecież egzemplarza.

Ten post był edytowany przez fodele: 30/03/2012, 19:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Jaum
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.329
Nr użytkownika: 76.075

 
 
post 31/03/2012, 11:08 Quote Post

Nie byl to pierwszy dziki kot.Na wiki pisze ze wystepowal podgatunek lamparta na Samos i o niego wlasnie sie pytalem,kiedy zniknal
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 31/03/2012, 12:52 Quote Post

QUOTE(Jaum @ 31/03/2012, 13:08)
Nie byl to pierwszy dziki kot.Na wiki pisze ze wystepowal podgatunek lamparta na Samos i o niego wlasnie sie pytalem,kiedy zniknal
*



Nie wiem czy lampart występował tam jako zwierzę lokalne, ale skoro Wiki tak pisze, pewnie ma rację.
W każdym razie Tournefort w swoich zapiskach z podróży (1717) przedstawia przekonanie mieszkańców Samos, o tym że w różnych okresach historycznych zwierzęta te w obliczu zagrożenia pokonywały odległość 1,7 km, jaka dzieli wyspę od wybrzeży Azji Mniejszej. Pisze o tym również Edward D. Clarke jeszcze w roku 1801. Dzisiejsi znawcy tematu twierdzą, iż te kotowate są bardzo dobrymi pływakami i że absolutnie nie wyklucza sie, iż mogły przepłynąć tak niewielki dystans.
O lamparcie na Samos, który żyłby tam w czasach późniejszych niż Kaplani, nie słyszałam...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 1/04/2012, 9:27 Quote Post

Warto pamiętac, że lwy występujące w Grecji w czasach starożytnych to podgatunek azjatycki, który wtedy miał zasięg od Bałkanów po Indie. Obecnie na wolności wystepuje tylko w jednym rezewacie w zachodnich Indiach. W Polsce do zobaczenia w łódzkim ZOO.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej