Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cuda świata starożytnego
 
Który z tych cudów był najpiękniejszy ?
Piramida Cheopsa [ 31 ]  [23.13%]
Świątynia Artemidy w Efezie [ 9 ]  [6.72%]
Kolos Rodyjski w Rodos [ 29 ]  [21.64%]
Latarnia morska w Faros [ 18 ]  [13.43%]
Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie [ 34 ]  [25.37%]
Posąg Zeusa w Olimpii [ 8 ]  [5.97%]
Mauzoleum w Halikarnasie [ 5 ]  [3.73%]
Suma głosów: 134
Goście nie mogą głosować 
     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 9/10/2005, 17:55 Quote Post

Chciałbym jeszcze dodać że XIX wieczne możliwości nieco się różniły od starożytnych i moim zdaniem porównywanie kolosa ze statuą jest trochę dziwnę. To tak jakby porównać piramidy do wieży Eiffela. Wtedy zbudowanie takiego kolosa to był cud(dosłownie i w przenośni), a w XIX wymagało to tylko trochę wysiłku i gdyby ktoś się uparł mogliby francuzi rozpocząc produkcję statuł(nie wiem czy tak się pisze w liczbie mnogiej w Dopełniaczu, ale jak nie to mnie poprawcie) na masową skalę.

Pozdr.
Crassus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Publiusz Korneliusz Scypion A.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 4.582

 
 
post 10/10/2005, 17:18 Quote Post

Kolos rzeczywiście był cudem inżynierii starożytnej, ale osobiście zagłosowałem na Świątynię Artemidy w Efezie. Doczytałem się, że miała dł ok 100 i szerokość 66 metrów oraz podwójne rzędy kolumn. A od marmuru pięknie musiało odbijać się światło. cool.gif Szkoda że nie przetrwała (tu należy się podziw dla Imhotepa i egipcjan za zbudowanie piramid, które przetrzymały nawet barbarzyńskich Arabów obdzierających je z marmuru i piaskowca do budowy meczetów.) mad.gif

Dodać należy że Europejczycy nie byli lepsi. Rzymskie budowle służyły im jako kamieniołomy przez całe średniowiecze. Hmm.. tak to jest jak się nie potrafi czegoś naprawić smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 10/10/2005, 17:22 Quote Post

QUOTE(Publiusz Korneliusz Scypion A. @ 10/10/2005, 18:18)
A od marmuru pięknie musiało odbijać się światło. 
*



heh...jasne..zwłaszcza od pomalowanego rolleyes.gif
nęciło mnie zagłosowanie na Wiszące Ogrody, albo Kolos...ale zwyciężył pragmatyzm -LATARNIA W FAROS -RULEZ smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Mumtaz Mahal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 13.031

anna
Zawód: uczen
 
 
post 15/01/2006, 21:14 Quote Post

Liwio!
Ja tez głosowałam na latarnie z Faros:)
piramida to kupa kamieni, z zewnatrz nie widac jej urody, na 2 miejscu wg mnie jest kolos rodyjski, jakas tam swiatynia czy posag...hmmm grecja i rzym to moim zdaniem mało ciekawe panstwa (nie kwiestionuje oczywiscie ich dorobku kulturowego).Latarnia tez nie ejst egipska czy indyjska, ale jest ciekawsza od setek podobnych do siebie, praiwe poodlewanych z jednej formy rzezb.
Ave
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Megabyzos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 9.029

Stopień akademicki: Oświecony Satrapa
 
 
post 16/01/2006, 10:00 Quote Post

A ja głosuję na mauzoleum - raz że przetrwało do 1402 roku - dwa każdy większy grobowiec nazywa się mauzoleum a nie piramidą. Słowo zrobiło niesamowitą karierę co może świadczyć o tym jakie wrażenie wywierało na zwiedzających Halikarnas. Żal że połowa cudów zawaliła się wskutek trzęsienia ziemi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Ares!
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 479

Szymon
Zawód: Student
 
 
post 16/01/2006, 21:40 Quote Post

Wszystkie ładne ale ja i tak postawiłbym na Partenon w Atenach i jego posąg Ateny Partenos. Mimo, że nie zaliczany do 7 cudów to jednak dla mnie najwspanialszy zabytek architektoniczny staorytnosci. Jezlei chodzi o wybor z ów wyzej wymienionych to posąg Zeusa
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Filip II
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.011
Nr użytkownika: 3.493

 
 
post 23/01/2006, 10:55 Quote Post

Ja głosuję na latarnie morską w Faros, nikt nie wie jak wyglądała a ilu ludzi fascynuję! Już same oglądanie i czytanie wszystkich hipotez jest fascynujące.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 20:38 Quote Post

No to może trochę zmienię temat: a jak zareagowalibyście gdyby jakieś państwo chciało wybudować replikę jednego z cudów świata starożytnego? Strata pieniędzy, mżonki czy raczej coś interesującego? Sądzicie, że takie koszty budowli mogłyby się zwrócić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 23:10 Quote Post

Ja zagłosowałem na latarnię morską w Faros. Była nie tylko piekna, ale i praktyczna wskazując statkom drogę do Aleksandrii rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Bloody
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 18.220

Zawód: OOSN
 
 
post 23/05/2006, 3:28 Quote Post

Ja chciałem oddać głos na Wielką bibliotekę Aleksandryjską niestety jej nie ma w nakiecie, zatem oddałem na najbliższą latarnie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Memfis Project
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 17.796

Diabolis Interium
Zawód: uczeñ
 
 
post 23/05/2006, 20:24 Quote Post

Ankieta jak ankieta każdy ma swój gust i zagłosuje według niego.Głosuje na wiszące ogrody Babilonu ponieważ była to nie tylko martwa budowla ale także pozostająca w ciągłym ruchu i tętniąca życiem oaza na środku pustyni.Myśle,że połączenie pięknych wodospadów,fontann z najpiękniejszymi roślinami z całego świata musiały robić wrażenie. rolleyes.gif

P.S
Tym postem nie ujmuje broń Boże żadnym z innych cudów starożytności,ponieważ wszystkie zasługują na pochwały i podziw. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Bravo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 18.309

Rados³aw Niwinski
Zawód: uczen
 
 
post 24/05/2006, 17:55 Quote Post

Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich miłośników historii. Co do ankiety to zagłosowałem na wiszące ogrody, zapewne musiały być naprawdę piękne, ale Kolos też niczego sobie, jednak bardziej do gustu przypadł mi ogród.

Pozdrawiam

Ps: Polecam książke Świat starożytny i jego cuda autorstwa M. Żmudzińskiego, opisuje on wszystkie 7 cudów świata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 31/05/2006, 16:28 Quote Post

Głosowałem za wszącymi ogrodami k.Semiamidy.Mój głos zawdzięczają doskonałemu nawadnianiu,pięknosci i estetyki. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Memfis Project
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 17.796

Diabolis Interium
Zawód: uczeñ
 
 
post 31/05/2006, 19:29 Quote Post

QUOTE
Szkoda że nie przetrwała (tu należy się podziw dla Imhotepa i egipcjan za zbudowanie piramid, które przetrzymały nawet barbarzyńskich Arabów obdzierających je z marmuru i piaskowca do budowy meczetów.) 



Człowieku o czym ty piszesz?Imhotep zbudował piramidy?!(buaahahahah)Nie będę poraz setny powtażał kto zbudował piramidy,bo na tym forum jest to napisane ponad 20 razy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.931
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 31/05/2006, 20:30 Quote Post

QUOTE(Memfis Project @ 31/05/2006, 20:29)
QUOTE
Szkoda że nie przetrwała (tu należy się podziw dla Imhotepa i egipcjan za zbudowanie piramid, które przetrzymały nawet barbarzyńskich Arabów obdzierających je z marmuru i piaskowca do budowy meczetów.) 



Człowieku o czym ty piszesz?Imhotep zbudował piramidy?!(buaahahahah)Nie będę poraz setny powtażał kto zbudował piramidy,bo na tym forum jest to napisane ponad 20 razy.
*



Imhotep uchodzi za projektanta pierwszej piramidy Dżesera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej