Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rekonstrukcje twarzy - bezsens ?
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/09/2010, 22:00 Quote Post

Oto link z informacjami na temat rekonstrukcji plastycznej metodą Gerasimova, i rekonstrukcji laserowej
http://www.kryminalistyka.fr.pl/forensic_rekonstrukcja.php

Ten post był edytowany przez szapur II: 20/09/2010, 22:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
ymarq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 58.602

Emilia
Zawód: studentka
 
 
post 20/09/2010, 22:02 Quote Post

QUOTE(ymarq @ 20/09/2010, 22:49)
To niech idą do swojej roboty, poza tym podaj proszę źródło tej informacji - bo cos mi się jednak wydaje że i inne specjalizacje np. archeologiczne mają w tym swój spory udział


Przepraszam, odnosiło się to do ostatniej wypowiedzi szapura II smile.gif

W dalszym ciągu uważam, że są to po prostu zabawy historyczne, a nie coś "wnoszącego" jak to się ładnie mówi smile.gif
http://www.ufoinfo.pl/index.php?artid=167 o, proszę jakie "naukowe" strony o tym mówią rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 20/09/2010, 22:05 Quote Post

QUOTE(ymarq @ 20/09/2010, 23:02)
W dalszym ciągu uważam, że są to po prostu zabawy historyczne, a nie coś "wnoszącego" jak to się ładnie mówi smile.gif
*


A kto mówi, że każda praca ma coś realnego wnosić do badań? Taki np Brainiac, jaki to ma sens? Albo Mythbusters? A jednak to ciągnie ludzi do nauki, podobnie te antyczne ryjki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
ymarq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 58.602

Emilia
Zawód: studentka
 
 
post 20/09/2010, 22:09 Quote Post

Zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Telewizja a nauka? Nijak to się ma, chyba że oglądamy perfekcyjny film dokumentalny. Mythbusters - to jest dopiero czysta rozrywka, dla umysłów które w pewne rzeczy nie uwierzą, jeżeli nie zobaczą, a ponadto i tak mało co z wytłumaczenia prowadzących panów "dlaczego jest własnie tak, a nie inaczej" pozostanie.

Ciągnie? Być może, mimo to odważę się postawić tezę, że większośc ludzi popatrzy - stwierdzi - "ale brzydka ta dziewczynka" i pójdzie dalej. Te rekonstrukcje są dla mas. Masy szukają sensacji. Jw przykład z obalaniem mitów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 20/09/2010, 22:12 Quote Post

QUOTE(ymarq @ 20/09/2010, 23:09)
Zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Telewizja a nauka? Nijak to się ma, chyba że oglądamy perfekcyjny film dokumentalny. Mythbusters - to jest dopiero czysta rozrywka, dla umysłów które w pewne rzeczy nie uwierzą, jeżeli nie zobaczą, a ponadto i tak mało co z wytłumaczenia prowadzących panów "dlaczego jest własnie tak, a nie inaczej" pozostanie.
*


Zależy komu... Człowiekowi, którego dane zagadnienie zainteresuje, pozostanie w głowie całkiem sporo.
CODE

Ciągnie? Być może, mimo to odważę się postawić tezę, że większośc ludzi popatrzy - stwierdzi - "ale brzydka ta dziewczynka" i pójdzie dalej.

No to co?
CODE

Te rekonstrukcje są dla mas. Masy szukają sensacji. Jw przykład z obalaniem mitów.

No dobrze. A z tej masy wyłoni się kilku, którzy pójdą dalej danym tropem. To nie jest zysk dla nauki? To nie korzyść?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
ymarq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 58.602

Emilia
Zawód: studentka
 
 
post 20/09/2010, 22:17 Quote Post

QUOTE
Zależy komu... Człowiekowi, którego dane zagadnienie zainteresuje, pozostanie w głowie całkiem sporo.


ciekawi mnie w takim razie to "całkiem sporo". Uważam się za osobę zaitneresowaną starożytnością, lubię zdobywać wiedzę w tym temacie, ale prawdę mówiąc obejrzenie tej dziewczynki za wiele mi nie dało. Chyba że mam za niską wiedzę by dostrzeć jak wielka mądrość dzięki tej rekonstrukcji na mnie spłynęła? wink.gif

QUOTE
No to co?


No to szkoda czasu na to!

QUOTE
No dobrze. A z tej masy wyłoni się kilku, którzy pójdą dalej danym tropem. To nie jest zysk dla nauki? To nie korzyść?


Sądzę, że jakby takim ludziom po prostu nauczyciel podrzucił książkę, to też by się akurat te jednostki zainteresowały. Wyszłoby na to samo - a o ile czasu, pięniędzy i energii mniej trzeba wydać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 20/09/2010, 22:22 Quote Post

QUOTE(ymarq @ 20/09/2010, 22:17)
QUOTE
Zależy komu... Człowiekowi, którego dane zagadnienie zainteresuje, pozostanie w głowie całkiem sporo.


ciekawi mnie w takim razie to "całkiem sporo". Uważam się za osobę zaitneresowaną starożytnością, lubię zdobywać wiedzę w tym temacie, ale prawdę mówiąc obejrzenie tej dziewczynki za wiele mi nie dało. Chyba że mam za niską wiedzę by dostrzeć jak wielka mądrość dzięki tej rekonstrukcji na mnie spłynęła? wink.gif

QUOTE
No to co?


No to szkoda czasu na to!

QUOTE
No dobrze. A z tej masy wyłoni się kilku, którzy pójdą dalej danym tropem. To nie jest zysk dla nauki? To nie korzyść?


Sądzę, że jakby takim ludziom po prostu nauczyciel podrzucił książkę, to też by się akurat te jednostki zainteresowały. Wyszłoby na to samo - a o ile czasu, pięniędzy i energii mniej trzeba wydać.
*


Widzisz, rekonstrukcje nie są wcale takie błahe, np. rekonstrukcja facjaty Filipa II Macedońskiego daje wyobrażenie o skali modelowania w sztuce i medalierstwie antycznym.
http://www.kryminalistyka.fr.pl/forensic_groby_filip.php
Ps. Poza tym obawiałbym się o studia nad prehistorią, gdyby zajmowali się nimi ludzie od np. rekonstrukcji laserowej.
Poza tym dzięki różnym technikom kryminalistycznym, jeśli mamy szczątki, potrafimy więcej powiedzieć o przyczynach zgonu, trybie życia (np. diecie, chorobach) itd. A to ma wielkie znaczenie dla badań historycznych

Ten post był edytowany przez szapur II: 20/09/2010, 22:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 20/09/2010, 22:23 Quote Post

QUOTE(ymarq @ 20/09/2010, 23:17)
ciekawi mnie w takim razie to "całkiem sporo". Uważam się za osobę zaitneresowaną starożytnością, lubię zdobywać wiedzę w tym temacie, ale prawdę mówiąc obejrzenie tej dziewczynki za wiele mi nie dało. Chyba że mam za niską wiedzę by dostrzeć jak wielka mądrość dzięki tej rekonstrukcji na mnie spłynęła? wink.gif
*


Ciekawość to potężna siła smile.gif Nigdy nie chciałaś zobaczyć facjaty Julka Cezarego czy Ola Wielkiego?
CODE

No to szkoda czasu na to!

Może tobie, im, jak widać-nie.
CODE

Sądzę, że jakby takim ludziom po prostu nauczyciel podrzucił książkę, to też by się akurat te jednostki zainteresowały. Wyszłoby na to samo - a o ile czasu, pięniędzy i energii mniej trzeba wydać.

Oj, niekoniecznie. Kumpel nie cierpiał historii, dostał ode mnie Kozaków i teraz się zgłasza po książki co jakiś czas smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
RA.PA.AN
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 677
Nr użytkownika: 55.863

Stopień akademicki: mgr
Zawód: archeolog
 
 
post 20/09/2010, 22:30 Quote Post

QUOTE
Nie, skądże. Robią to jak najbardziej w porządku i wątpię by "oszukiwali". Nie zmienia to faktu, że jest to raczej hobby, które powinni uprawiać poza godzinami pracy  rolleyes.gif


Dlaczego hobby? Na nowe odkrycie w dziedzinie prehistorii człowieka czeka może kilka tysięcy ludzi na całym świecie. O wiele mniej niż przewinie się przez tydzień przez to muzeum i zobaczy brzydką dziewczynkę sprzed 2,5 tysiąca lat. Czy ważniejsze są potrzeby garstki czy tłumu?
Ludzie ci zapłacą za to w ciągu roku więcej niż ty zapłacisz podatków do końca życia (nie porównując już tego z sumą jaka z Twoich podatków pójdzie na badania nad tym o czym chcesz się dowiedzieć). Czy zatem nie należałoby zapytać raczej tych tłumów a nie Ciebie czy sobie życzą by ktoś dla nich rekonstruował takie twarze?
Wreszcie jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś nowego o ewolucji to powinnaś chyba zacząć od tego by samej zająć się badaniami i pracą nad tym a nie narzekać że ktoś nie robi tego co chcesz by robił...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 21/09/2010, 9:33 Quote Post

QUOTE(ymarq @ 21/09/2010, 0:09)
Ciągnie? Być może, mimo to odważę się postawić tezę, że większośc ludzi popatrzy - stwierdzi - "ale brzydka ta dziewczynka" i pójdzie dalej. Te rekonstrukcje są dla mas. Masy szukają sensacji.
*



Być może z czasem, na podstawie innego materiału, zrekonstruują wygląd jakiejś piękności starożytnej wink.gif

Te tak zwane masy interesuje przede wszystkim życie codzienne ludzi z przeszłości. I trzeba to brać pod uwagę, czy się to komuś podoba czy nie. Pytanie o wygląd starożytnych Greków jest standardem w każdej oprowadzanej przeze mnie wycieczce. Jestem więcej niż przekonana, że mała Myrtis przyciągnie do Muzeum Narodowego w Atenach więcej turystów niż wszystkie wystawione tam wazy czerwonofigurowe razem wzięte!!!

Zresztą, kwestia ta zajmuje również osoby zaintersowane historią bardziej niż przeciętnie np. nasi Forumowicze (patrz chociażby ten temat http://www.historycy.org/index.php?showtopic=68406 ).
Pomyśl tylko - jeśli kiedyś tego typu badania nad wyglądem ludzi sprzed tysięcy lat staną się powszechne, odpowiedź na pytanie karolaz77 będzie prosta wink.gif

Wszystko co posuwa naszą wiedzę o historii do przodu ma znaczenie! Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się być banalne. Sądzę, że jest to tak oczywiste, iż zaczynam podejrzewać, że zwyczajnie prowokujesz wink.gif

Ten post był edytowany przez fodele: 21/09/2010, 9:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 21/09/2010, 10:03 Quote Post

Naturalnie ani historycy ani archeolodzy w takiej rekonstrukcji nie uczestniczą.To są zadania dla specjalistów wykorzystujących techniki kryminalistyczne o czym wspominali przedmówcy.


QUOTE(szapur II @ 20/09/2010, 22:19)
Rzadko kiedy jesteśmy w stanie spojrzeć człowiekowi ze starożytności "w oczy". Dodam, że jest to projekt prowadzony, jak domyślam się z budynku, w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Atenach, prowadzi się takie projekty, by zwiedzający był bardziej zainteresowany ekspozycją i słusznie...
Ps. Rekonstrukcję twarzy można też zobaczyć np. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, w przypadku chyba którejś z eksponowanych mumii - co prawda nie zaawansowaną tak technologicznie wink.gif
*




W tym rzecz taka rekonstrukcja bez wątpienia uatrakcyjni wycieczki.
Co do Muzeum Archeologicznego w Krakowie jest również zdjęcie Rentgenowskie.Można na nim np zauważyć, że nasz pacjent miał dość daleko zaawansowaną skoliozę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 21/09/2010, 10:30 Quote Post

Dla mnie możliwość "spojrzenia prosto w twarz" ludziom sprzed setek czy tysięcy lat jest wręcz fascynująca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/09/2010, 11:46 Quote Post

Rzecz ciekawa, może znaczenia praktycznego nie ma, ale odczytanie hieroglifów też nie miało. Akurat ta konkretna rekonstrukcja mało mi się widzi - przy takim prognatyzmie można podejrzewać, że mała Myrtis to nie blady rudzielec a coś w stylu Obamy, ale generalnie jestem za.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
ymarq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 58.602

Emilia
Zawód: studentka
 
 
post 21/09/2010, 17:07 Quote Post

QUOTE
Dlaczego hobby? Na nowe odkrycie w dziedzinie prehistorii człowieka czeka może kilka tysięcy ludzi na całym świecie. O wiele mniej niż przewinie się przez tydzień przez to muzeum i zobaczy brzydką dziewczynkę sprzed 2,5 tysiąca lat. Czy ważniejsze są potrzeby garstki czy tłumu?
Ludzie ci zapłacą za to w ciągu roku więcej niż ty zapłacisz podatków do końca życia (nie porównując już tego z sumą jaka z Twoich podatków pójdzie na badania nad tym o czym chcesz się dowiedzieć). Czy zatem nie należałoby zapytać raczej tych tłumów a nie Ciebie czy sobie życzą by ktoś dla nich rekonstruował takie twarze?


Od kiedy to nauka jest na służbie mas? Zapytaj ludzi czy woleliby darmowego hamburgera, czy dowiedzieć się czegoś o Aleksandrze Wielkim - 90% wybierze hamburgera, wierz mi. I od kiedy kasa>nauka, co wynika Twojej wypowiedzi?
jak ktoś chce sobie tak zarabiać - ok, tylko niech się wtedy nie określa naukowcem, a biznesmenem.

QUOTE
Wszystko co posuwa naszą wiedzę o historii do przodu ma znaczenie! Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się być banalne.

Na wszystko jest czas, czas na takie zabawy będzie później. Quantum scimus gutta est, ignoramus mare - i o to mi ciągle chodzi, za mało wiemy na takie zabawy.

Zaspokajanie ciekawości - ok, byle to miało sens. Tanią sensacją jest twarz jakiejśtam dziewczynki. Tanią sensajcą, która nic nie wnosi, w przeciwieństwie do:
przytoczonego przykładu przez szapura - Filipa II Macedońskiego - jest to dobry argument, przyjmuję smile.gif Ale zawiera się to w tych wymienionych przeze mnie przypadkach, kiedy jest to uzasadnione, bo daje nam wiedzę np o chorobach z którymi zmagali się ówcześni ludzie czy o tym, jak przekłamywali malarze etc.

I swoją drogą, skoro to przyciąga ludzi do muzeów, to myślę że Olek Wielki przyciągnąłby bardziej niż anonimowa piękność. To po co nam ta bidulka?

Ten post był edytowany przez ymarq: 21/09/2010, 17:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 21/09/2010, 17:13 Quote Post

QUOTE(ymarq)
I swoją drogą, skoro to przyciąga ludzi do muzeów, to myślę że Olek Wielki przyciągnąłby bardziej niż anonimowa piękność. To po co nam ta bidulka?
Też tak myślę - tylko na jakiej podstawie chciałabyś odtworzyć twarz Aleksandra?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej