Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Forty Północnej Europy?, Kto wie co to jest?
     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 3/06/2010, 9:10 Quote Post

Vitam

Jak widać jest to podobny kształt - łodzi, tylko sama konstrukcja jest o wiele większa (RA.PA.AN)

Łodziopodobny kształt tego czegoś na zdjęciach MW od razu rzucił mi się w oczy i w pierwszej chwili też pomyślałem o cmentarzu. Wielkość by się chyba zgadała, rzecz w tym, że to coś z "fortów" ma prostopadle ścięte oba końce - a łodzie cmentarne mają typowe, ostre zakończenie łodzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 3/06/2010, 11:09 Quote Post

W Trelleborg (środkowa fotka) jest muzeum i kilka rekonstrukcji wikińskich chałup. Te łodziopodobne to tzw. długie domy, typ powszechnie stosowany na całym świecie. Fajne zdjęcia:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Trelleborg2.JPG
http://www.panoramio.com/photo/3251130
Z wygięcia ścian wynikło wygięcie kalenicy (albo na odwrót).
Po co Wikingowie zadali sobie dodatkową robotę, nie mam pojęcia. Może to budowali szkutnicy, którym nie przyszło do głowy że coś może być nie wygięte? Może kwestia przyzwyczajenia, jak u tego gościa, co po odbyciu 25 letniego wyroku swoją willę przemalował na szaro i wstawił kraty w oknach...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 3/06/2010, 16:21 Quote Post

QUOTE(teemem @ 3/06/2010, 12:09)
W Trelleborg (środkowa fotka) jest muzeum i kilka rekonstrukcji wikińskich chałup. Te łodziopodobne to tzw. długie domy, typ powszechnie stosowany na całym świecie. Fajne zdjęcia:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Trelleborg2.JPG
http://www.panoramio.com/photo/3251130
Z wygięcia ścian wynikło wygięcie kalenicy (albo na odwrót).
Po co Wikingowie zadali sobie dodatkową robotę, nie mam pojęcia. Może to budowali szkutnicy, którym nie przyszło do głowy że coś może być nie wygięte? Może kwestia przyzwyczajenia, jak u tego gościa, co po odbyciu 25 letniego wyroku swoją willę przemalował na szaro i wstawił kraty w oknach...
*


Wszystko prawie gra, tylko dlaczego wewnątrz murów zestawiono te chatki w kwadraty? Rzędem chyba było by bardziej ekonomicznie, tak jak w Eketorps, zresztą tam chatki mają proste, nie wygięte ściany -o ile mi wiadomo jest to całkowicie zrekonstruowane stanowisko- skansen taki:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/06/2010, 16:34 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 3/06/2010, 9:10)
Vitam

Jak widać jest to podobny kształt - łodzi, tylko sama konstrukcja jest o wiele większa (RA.PA.AN)

Łodziopodobny kształt tego czegoś na zdjęciach MW od razu rzucił mi się w oczy i w pierwszej chwili też pomyślałem o cmentarzu. Wielkość by się chyba zgadała, rzecz w tym, że to coś z "fortów" ma prostopadle ścięte oba końce - a łodzie cmentarne mają typowe, ostre zakończenie łodzi.
*



To, co wrzucił RAPAAN ( i do czego ja piję)to zupełnie co innego niż zdjęcia MW.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 3/06/2010, 20:19 Quote Post

Vitam

To, co wrzucił RAPAAN ( i do czego ja piję)to zupełnie co innego niż zdjęcia MW. (emigrant)

No patrz pan, panie dzieju, a ja głupi bym się w życiu nie domyślił że ułożony z kamieni zarys łodzi to coś zupełnie innego niż ścieżynka wydeptana do gołej ziemi w kształt beczki... tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/06/2010, 20:55 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 3/06/2010, 20:19)
Vitam

To, co wrzucił RAPAAN ( i do czego ja piję)to zupełnie co innego niż zdjęcia MW. (emigrant)

No patrz pan, panie dzieju, a ja głupi bym się w życiu nie domyślił że ułożony z kamieni zarys łodzi to coś zupełnie innego niż ścieżynka wydeptana do gołej ziemi w kształt beczki... tongue.gif
*



To gdzie masz łodziopodobny kształt na zdjęciach MW?

A jeżeli piszesz o zdjęciu RAPAANA, to gdzie tam masz prostopwadle ścięte oba końce?

O których w końcu zdjęciach piszesz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 3/06/2010, 22:40 Quote Post

Vitam

To gdzie masz łodziopodobny kształt na zdjęciach MW?
A jeżeli piszesz o zdjęciu RAPAANA, to gdzie tam masz prostopwadle ścięte oba końce?
O których w końcu zdjęciach piszesz? (Emigrant)


A przeczytałeś kilka ostatnich wypowiedź? Moja ma #16:

Łodziopodobny kształt tego czegoś na zdjęciach MW od razu rzucił mi się w oczy i w pierwszej chwili też pomyślałem o cmentarzu. Wielkość by się chyba zgadała, rzecz w tym, że to coś z "fortów" ma prostopadle ścięte oba końce - a łodzie cmentarne mają typowe, ostre zakończenie łodzi.

Podaję przecie, o których zdjęciach piszę: MW. Łodziopodobny kształt na tych zdjęciach - Te łodziopodobne to tzw. długie domy (Teemem).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
MW77
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 65.093

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: handlowiec
 
 
post 8/06/2010, 13:45 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 3/06/2010, 23:40)
Vitam

To gdzie masz łodziopodobny kształt na zdjęciach MW?
A jeżeli piszesz o zdjęciu RAPAANA, to gdzie tam masz prostopwadle ścięte oba końce?
O których w końcu zdjęciach piszesz? (Emigrant)


A przeczytałeś kilka ostatnich wypowiedź? Moja ma #16:

Łodziopodobny kształt tego czegoś na zdjęciach MW od razu rzucił mi się w oczy i w pierwszej chwili też pomyślałem o cmentarzu. Wielkość by się chyba zgadała, rzecz w tym, że to coś z "fortów" ma prostopadle ścięte oba końce - a łodzie cmentarne mają typowe, ostre zakończenie łodzi.

Podaję przecie, o których zdjęciach piszę: MW. Łodziopodobny kształt na tych zdjęciach - Te łodziopodobne to tzw. długie domy (Teemem).
A źródłem tej wiedzy jest? Ustawianie w kwadraty też w tym źródle jest opisane?
*


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
ARmator
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 85.717

Jan Kowalski
Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/12/2013, 23:22 Quote Post



Może też być to przypadkowa zbieżność wynikająca z pewnej prostej sprawy. Otóż koło jest najbardziej ekonomiczną figurą dla fortów. Ma największe pole powierzchni przy danym obwodzie a zatem przy danym nakładzie pracy związanym z sypaniem wałów ma najwięcej miejsca w środku. Zapewne dla tego zostało wybrane przez obeznanych z matematyką Asyryjczyków (zresztą u tych zdarzały się też obozy owalne). Wyznaczenie dróg i bram po liniach kardynalnych może mieć pewne znaczenie symboliczne czy kultowe ale też dosyć prozaiczne. Łatwiej dzięki temu połapać się w kierunkach, określić godzinę po położeniu słońca czy wreszcie przekazać gdzie atakuje wróg (łatwiej krzyknąć - "jest przy wschodniej bramie!" niż "jest przy bramie położonej w dwóch trzecich pomiędzy wschodem a zachodem! wink.gif )Generalnie jest to element wprowadzający pewne uporządkowanie.

Witam,
przepraszam że odgrzewam stary wątek - ale nie mogę przejść obojętnie obok wątku z 4 bramami:)
Najprościej jest mieć jedną - brak pomyłek podczas okrzyku -WRÓG U BRAM!, dodatkowo przeciw Twojej teorii świadczy konieczność usytuowania bram wdł kompasu żeby uniknąć południowo-zachodniej lokalizacji:)- NIEMNIEJ GRATULUJĘ TWÓRCZEJ WENY:)
Generalnie są to forty -słabo umiejscowione w większości (równina to nie najlepsze miejsce obronne), jeden niewysoki wał i aż 4 bramy -ale kto zabroni takiej fantazji?

pozdrawiam,
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
ARmator
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 85.717

Jan Kowalski
Stopień akademicki: magister
 
 
post 4/12/2013, 23:31 Quote Post

QUOTE(MW77 @ 31/05/2010, 22:18)
Witam,
zdecydowałem się na założenie tego postu w dziale starożytność z 2 powodów;
1. zamieściłem podobny wsród speców od wikingów i cisza..
2. przeczytałem o opisywanych miejscach w kontekscie starożytnej grecji(serio). O co chodzi: Pewien Duńczyk , Hannson, odkrył że 4 grody wikingów są b. podobne do siebie i znajdują się w linii prostej, której przedłużenie biegnie do delf- miała to być trasa wędrówek Apolla do Hiperborejów na północy.
Mnie tam ta linie tylko w dużym oddaleniu da się doprowadzić do Delf, im bliżej tym jednak gorzej, wiec teoria naciągana.
Niemniej załączam foty tych ośrodków i dla porówniania innej twierdzy wikingów.
Czy ktoś ma pomysł dlazcego 3 pokazane "grody"
-są prawie identyczne
- co to za ślady prostokątów?
- po kiego są w linii?
- czy ten kształt coś komuś się z czymś sensownym kojarzy?
z góry dzięki za opinie.
*


Kolego, zrozumiałe że forty pieścieniowe mogą wzbudzać zainteresowanie - głównie dlatego że są rzadkim przykładem takiego zastosowania geometrii - jak słusznie zauważyłeś nie przykładano do tego większej wagi.Było by super gdyby były tylko 4 takie forty i to w linii prostej.NIESTETY:
fortów jest co najmniej 8 na terenie Danii i Szwecji, dodatkowy jest w Anglii (Warham Camp Norfolk)
I nie da się ich połączyć linią bez względu na jej grubośćsmile.gif

Niemniej nie zniechęcaj się - historia to stawianie pytań i szukanie odpowiedzi.
często inny punkt widzenia bardzo się przydaje i nie zniechęcaj się odpowiedziami małych zakompleksionych ale wszechwiedzących ludków, których też na tym forum pełno..

pozdrawiam,
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej