Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najbardziej zasłużone państwo starozytne,
 
Jakie jest waszym ulubione Państwo Starożytne.?
Mezopotamia [ 6 ]  [7.06%]
Egipt [ 7 ]  [8.24%]
Rzym [ 42 ]  [49.41%]
Indie [ 1 ]  [1.18%]
Chiny [ 3 ]  [3.53%]
Palestyna [ 0 ]  [0.00%]
Grecja [ 22 ]  [25.88%]
Persja [ 4 ]  [4.71%]
Suma głosów: 85
Goście nie mogą głosować 
     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 14/12/2009, 20:21 Quote Post

QUOTE
Mógłbyś po prostu o obu nie mieć pojęcia, lub zaczytywać się jeszcze większymi dziełami greków. Ale nie o jakości jest tu mowa, a o ilości. Ilościowo pozostało najwięcej wpływów rzymskich w obecnym świecie - i nie ważne że ta kultura jest właściwie pochodna greckiej, skoro ktoś kiedyś postanowił prawie grecką kulturę rzymską oddzielić jako niezależną tego się trzymam i nie wnikam w koligacje.


Po coś to zostało uwypuklone... wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 14/12/2009, 20:26 Quote Post

Rozumiem, że teza bez argumentacji li tylko powtarzana cyklicznie ma stać się prawdą? Powtarzam prośbę o oryginalne idee, które to stworzyli Rzymianie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 14/12/2009, 22:48 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 14/12/2009, 20:26)
Rozumiem, że teza bez argumentacji li tylko powtarzana cyklicznie ma stać się prawdą? Powtarzam prośbę o oryginalne idee, które to stworzyli Rzymianie.
*


Ależ to nie jest temat o ideach Rzymian (ani Greków) - nie dam się wciągnąć ponownie w porównania obu kultur, a tymbardziej w - 'co by było gdyby' rzymianie nie podbili greków.
Myślę że jasno wyłożyłem 'kawę na ławę' w poprzednich postach.
Nawet jeśli Rzym byłby tylko rodzajem greckiej kultury lub jej późniejszą formą a nawet był samą kulturą grecką - to mogę śmiało powiedzieć że współczesna kultura (jako bardzo szerokie pojęcie) w znacznej mierze pochodzi od tegoż Rzymu (nawet jeśli to kultura grecka) i w niczym to nie ujmuje ani Grekom ani Rzymianom, również nieistotne staje się skąd ten Rzym uzyskał swoją kulturę.
Przeciwne twierdzenie - jakoby to grecka kultura miała zasadniczy wpływ na świat - byłoby poprawne gdybyśmy nie uznawali Rzymu jako odrębnej kultury - można przyjąć że kultura grecka przechodzi w rzymską - jednak to rzymska jest 'ostatnim spadkobiercą'.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 15/12/2009, 9:06 Quote Post

Idąc tym tropem rozumowania każdy kolejny najeźdźca rejonu śródziemnomorskiego przekazuje nam więcej niż jego poprzednicy. To ciekawe co mamy dzięki Gotom!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 15/12/2009, 17:18 Quote Post

Ale po tych najeźdźcach Rzym dalej stoi i dalej ma wpływ na Europę. Nawet dzisiaj ma - choć to wpływ głównie religijny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 16/12/2009, 10:30 Quote Post

QUOTE(Chris_w @ 15/12/2009, 17:18)
Ale po tych najeźdźcach Rzym dalej stoi i dalej ma wpływ na Europę. Nawet dzisiaj ma - choć to wpływ głównie religijny.
*


Ale tak rozumując to po najeździe Rzymian Ateny nadal stały i do dziś stoją. Miały też dalej wpływ, kulturalny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 16/12/2009, 11:04 Quote Post

QUOTE(Theodorus @ 16/12/2009, 10:30)
QUOTE(Chris_w @ 15/12/2009, 17:18)
Ale po tych najeźdźcach Rzym dalej stoi i dalej ma wpływ na Europę. Nawet dzisiaj ma - choć to wpływ głównie religijny.
*


Ale tak rozumując to po najeździe Rzymian Ateny nadal stały i do dziś stoją. Miały też dalej wpływ, kulturalny.
*



Stoi jeszcze parę innych miast - ale co z tego wynika? Czy moda, kanon lub etos powstający w tych miastach jest traktowany globalnie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 16/12/2009, 18:41 Quote Post

QUOTE(Chris_w)
Stoi jeszcze parę innych miast - ale co z tego wynika? Czy moda, kanon lub etos powstający w tych miastach jest traktowany globalnie?
Oczywiście - choćby igrzyska olimpijskie.
Impreza o zasięgu światowym, obejmująca nawet Chiny itp. "zółte kraje" w których tyle o Rzym dbają co my o cesarza Qin Shi Huanga czy szoguna Tokugawę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 17/12/2009, 0:51 Quote Post

QUOTE(sargon @ 16/12/2009, 18:41)
QUOTE(Chris_w)
Stoi jeszcze parę innych miast - ale co z tego wynika? Czy moda, kanon lub etos powstający w tych miastach jest traktowany globalnie?

Oczywiście - choćby igrzyska olimpijskie.

Nie odmawiam grekom śladów w obecnej światowej kulturze. Mam tylko inne zdanie o tym, że to oni wnieśli największy wkład w europejską/globalną kulturę.
QUOTE(sargon @ 16/12/2009, 18:41)
Impreza o zasięgu światowym, obejmująca nawet Chiny itp. "zółte kraje" w których tyle o Rzym dbają co my o cesarza Qin Shi Huanga czy szoguna Tokugawę...

Jakby tak wspomnieć czasy kolonialne, portugalczyków, jezuitów - to trochę słyszeć musieli, z łaciną kontakt mieli i krzyż też poznali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 17/12/2009, 1:08 Quote Post

QUOTE
Nie odmawiam grekom śladów w obecnej światowej kulturze. Mam tylko inne zdanie o tym, że to oni wnieśli największy wkład w europejską/globalną kulturę.


W sumie to trochę dziwna kłótnia/dysputa smile.gif. Wygląda to mniej więcej tak, że jeden mówi (tj. Chris) że Rzymianie wnieśli więcej idei dla świata. Sargon i Gajusz natomiast (w sumie też ja podzielam to zdanie), że było to wszystko możliwe dzięki Grekom. Jak można zauważyć, de facto obie strony mają racje smile.gif. Proponowałbym przyjąć za niezbite, iż Rzymianie zaadaptowali kulturę grecką, dodając do niej trochę, acz niewiele, swoich idei, następnie przelewając je na dużą część Europy. Ogółem tych idei, nazwiemy kulturą łacińską, wbrew pozorom, z zawoalowanymi wieloma aspektami kultury greckiej. Zatem przyjmując ten tok rozumowania, przyjąć możemy, że "żadna z kultur nie jest gorsza od drugiej", bo każda z nich coś ważnego dokonała: Grecy stworzyli myśl, Rzymianie zaś zrobili z niej czyn. Tak więc osiągnęliśmy cudowny konsensus smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 17/12/2009, 8:02 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 17/12/2009, 1:08)
jeden mówi (tj. Chris) że Rzymianie wnieśli więcej idei dla świata.

Zasłużyli się tym że te idee rozpropagowali - samo wnoszenie idei jeszcze nie oznacza dużego wpływu na świat.
Wiem, wiem poruszony był już wątek że grecy lepiej by to rozpropagowali - ale tego już się nie dowiemy.
QUOTE(Vergilius @ 17/12/2009, 1:08)
Sargon i Gajusz natomiast (w sumie też ja podzielam to zdanie), że było to wszystko możliwe dzięki Grekom.

Nawet ja tego nie neguję.
Przypomina to drogę od 'wynalezienia' do 'wdrożenia' - samo wynalezienie jeszcze nie oznacza powszechnego użycia, dopóki ktoś tego nie wdroży. Tranzystor wynaleziono tuż po wojnie - ale największy wpływ ma w czasach późniejszych (teraz) - i mimo że zdaję sobie sprawę, że bez odkrycia nie ma wogóle wdrażania - to sądzę że ważniejsza w elektronice była masowa produkcja tranzystora - która przez tańsze wyroby elektroniczne, zmieniła oblicze świata.
Analogicznie większe znaczenie ma dla mnie narzucenie rzymsko-greckiej kultury na pół europy - niż istnienie tej kultury w Grecji.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 17/12/2009, 11:38 Quote Post

QUOTE(Chris_w @ 17/12/2009, 9:02)
Nawet ja tego nie neguję.
Przypomina to drogę od 'wynalezienia' do 'wdrożenia' - samo wynalezienie jeszcze nie oznacza powszechnego użycia, dopóki ktoś tego nie wdroży. Tranzystor wynaleziono tuż po wojnie - ale największy wpływ ma w czasach późniejszych (teraz) - i mimo że zdaję sobie sprawę, że bez odkrycia nie ma wogóle wdrażania - to sądzę że ważniejsza w elektronice była masowa produkcja tranzystora - która przez tańsze wyroby elektroniczne, zmieniła oblicze świata.
Analogicznie większe znaczenie ma dla mnie narzucenie rzymsko-greckiej kultury na pół europy - niż istnienie tej kultury w Grecji.
*


Grecka kultura została rozpropagowana, ale na wschodnia część basenu morza śródziemnego i dalej do Indii. Natomiast Rzymianie ją zubożyli i te marne resztki rozpropagowali na zach. Europę. Zresztą do końca imperium część wsch. cesarstwa (grecka) była lepiej zagospodarowana, bogatsza i kulturalnie stała na wyższym poziomie. I jeszcze tak na marginesie to wiele dzieł greckich dotrwało do naszych czasów nie dzięki Rzymianom, a Arabom!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 17/12/2009, 17:55 Quote Post

QUOTE
I jeszcze tak na marginesie to wiele dzieł greckich dotrwało do naszych czasów nie dzięki Rzymianom, a Arabom!


A rzeczywiście, słuszna uwaga. Co by było, gdyby nie kordobańskie i bagdadzkie biblioteki rolleyes.gif...
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 17/12/2009, 18:42 Quote Post

QUOTE(Chris_w)
Nie odmawiam grekom śladów w obecnej światowej kulturze. Mam tylko inne zdanie o tym, że to oni wnieśli największy wkład w europejską/globalną kulturę.
Wcześniej użyłeś słowa "znikomy".

QUOTE
Jakby tak wspomnieć czasy kolonialne, portugalczyków, jezuitów - to trochę słyszeć musieli, z łaciną kontakt mieli i krzyż też poznali.
Tak, "trochę"... O igrzyskach olimpijskich słyszał chyba każdy, zwłaszcza po Tokio 1964, Seulu 1988 i Pekinie 2008. Może wskażesz jakiąs międzynarodową imprezę kulturalną wywodzącą się z Rzymu zorganizowaną w Azji na taką skalę? Konkres łacinników? Sobór pekiński? Nie?

QUOTE
Wiem, wiem poruszony był już wątek że grecy lepiej by to rozpropagowali
Ale to Ty go poruszyłeś...

QUOTE
Analogicznie większe znaczenie ma dla mnie narzucenie rzymsko-greckiej kultury na pół europy - niż istnienie tej kultury w Grecji.
Kultura grecka to nie tylko Grecja - zerknij na zasięg oddziaływania kultury hellenistycznej - od Kartaginy po Indie.
Czy może chodzi o dzisiaj? No to wracamy do tych igrzysk.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 17/12/2009, 21:30 Quote Post

QUOTE(sargon @ 17/12/2009, 18:42)
QUOTE(Chris_w)
Nie odmawiam grekom śladów w obecnej światowej kulturze. Mam tylko inne zdanie o tym, że to oni wnieśli największy wkład w europejską/globalną kulturę.
Wcześniej użyłeś słowa "znikomy".

Mniej jest czysto greckich osiągnięć w świecie niż rzymskich (lub greckich zmodyfikowanych przez rzymian).

QUOTE(sargon @ 17/12/2009, 18:42)
QUOTE
Jakby tak wspomnieć czasy kolonialne, portugalczyków, jezuitów - to trochę słyszeć musieli, z łaciną kontakt mieli i krzyż też poznali.
Tak, "trochę"... O igrzyskach olimpijskich słyszał chyba każdy, zwłaszcza po Tokio 1964, Seulu 1988 i Pekinie 2008. Może wskażesz jakiąs międzynarodową imprezę kulturalną wywodzącą się z Rzymu zorganizowaną w Azji na taką skalę? Konkres łacinników? Sobór pekiński? Nie?

Święta Bożego Narodzenia nie są greckim osiągnięciem - a data pochodzi od rzymian. I są chyba bardziej powszechne niż igrzyska.

QUOTE(sargon @ 17/12/2009, 18:42)
QUOTE
Wiem, wiem poruszony był już wątek że grecy lepiej by to rozpropagowali
Ale to Ty go poruszyłeś...

Odniosłem takie wrażenie - z cytatu:
QUOTE
jestem przekonany, ze kultura hellenistyczna sięgała "trochę dalej" i w III/II w pne miała się całkiem dobrze. Póki nie przyszli Rzymianie, tak jakoś dzwnym zbiegiem okoliczności.


QUOTE(sargon @ 17/12/2009, 18:42)
QUOTE
Analogicznie większe znaczenie ma dla mnie narzucenie rzymsko-greckiej kultury na pół europy - niż istnienie tej kultury w Grecji.
Kultura grecka to nie tylko Grecja - zerknij na zasięg oddziaływania kultury hellenistycznej - od Kartaginy po Indie.

W ten sam sposób kultura europejska jest kulturą rzymską. A zasięg jej oddziaływania od bieguna do bieguna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej