Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
30 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Atlantyda
     
Andras
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 2.670

 
 
post 23/12/2004, 16:17 Quote Post

Mit czy Fakt...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Nazija
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 1.456

 
 
post 23/12/2004, 16:28 Quote Post

Ostatnio przeczytałam, że Antarktyda to Atlantyda pokryta warstwą lodowca huh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Cezar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 2.637

Micha³
 
 
post 23/12/2004, 16:38 Quote Post

Ja kiedyś słyszałem, że Atlantyda leżała na zachód od Półwyspu Iberyjskiego...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Mintho
 

Wielka Ryba
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 692
Nr użytkownika: 2.033

 
 
post 23/12/2004, 17:41 Quote Post

No cóż, słyszałem o conajmniej 11 możliwych lokalizacjach Atlantydy. Przez długie lata uważałem, ze to mit, ale amerykańscy bohaterowie filmów/książek ostatecznie utwierdzili mnie w przekonaniu, że Atlantyda istnieje. I jesli ktoś ją może odkryć, to tylko amerykanin ratujący świat... sleep.gif
Atak całkiem szczerze to uważam, że to najlepiej udokumentowany mit pod słońcem happy.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Szpaq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 1.756

Stopień akademicki: surowy tessarius
Zawód: wrog publiczny
 
 
post 30/12/2004, 18:57 Quote Post

Ja jeśli miałbym już obstawiać jakąś teorię, to wybrał bym na pewno wariant Antarktydy. Kiedyś czytałem o tym w takiej gazecie "Faktor X". Ponoć w XVI wieku, jakiś, nie pamiętam już imienia, turecki admirał posiadał ciekawą mapę, z tajemniczym kontynentem, właśnie Antarktydą, wówczas jeszcze nieznaną. Był y tam zaznaczone góry, rzeki, nawet miasta. Kiedy indziej jeszcze słyszałem teorie iż właśnie, dzięki przybyszom z Atlandydy-Antarktydy, którzy ocaleli i wylądowali w Afryce, Egipt stworzył swoją cywilizację. A wszystko miało się rozgrywać ponad 10 tys lat temu (co poświadcza ułożenie piramid zgodnie z gwiazdozbiorem Oriona z owego czasu, i wiek Sfinksa), gdy oś ziemska była w innej pozycji - jak wiadomo dziś jest nieco odchylona. Owo odchylenie miało spowodować przeunięcie Atlandydy na biegun no i wiadomo...Poza tym nie wydaje mi się aby taka wielka cywlilizacja miała by się znajdować na jednej, małej wyspie na morzu Śródziemnym, czy gdzieś nieopodal, na Atlantyku, i zostać zniszczona przez pojedyńczy kataklizm jak wybuch wulkanu czy powódź. biggrin.gif
Tyle tych teorii. Aż człowiek chciałby się przenieść w czasie i zobaczyć, jak to było... happy.gif
Ale dosyć tego, wracamy do rzeczywistości wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.521
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/12/2004, 20:19 Quote Post

Co do kataklizmu to sie nie zgodze-mozemy spojrzec co sie stalo z mieszkancami Pompejow i ostatnio na Tajwanie i w okolicach. Katastrofa mogla byc nagla i zniszczyc wszystko w mgnieniu oka a przy owczesnym poziomie cywilizacji straty zazwyczaj byly nieodwracalne
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 30/12/2004, 21:06 Quote Post

A jkaieś pół roku temu Atlantyde odnaleziono tam gdzie pisał mniej więcej o niej Platon ... na terenie parku narodowego w Hiszpanii ale prace utrudnia fakt ochorny przyrody na tym terenie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 30/12/2004, 21:25 Quote Post

QUOTE
A jkaieś pół roku temu Atlantyde odnaleziono tam gdzie pisał mniej więcej o niej Platon ... na terenie parku narodowego w Hiszpanii ale prace utrudnia fakt ochorny przyrody na tym terenie


Drogi Polidaktylu Platon umieszczał Atlantyde na Oceanie Atlantyckim miała leżeć zaraz za słupami Heraklesa(Cieśniną Gibraltarską), a więc Hiszpania ma sie nijak do Platonowej koncepcji lokalizacji Atlantydy.


QUOTE
Ja jeśli miałbym już obstawiać jakąś teorię, to wybrał bym na pewno wariant Antarktydy. Kiedyś czytałem o tym w takiej gazecie "Faktor X". Ponoć w XVI wieku, jakiś, nie pamiętam już imienia, turecki admirał posiadał ciekawą mapę, z tajemniczym kontynentem, właśnie Antarktydą, wówczas jeszcze nieznaną. Był y tam zaznaczone góry, rzeki, nawet miasta. Kiedy indziej jeszcze słyszałem teorie iż właśnie, dzięki przybyszom z Atlandydy-Antarktydy, którzy ocaleli i wylądowali w Afryce, Egipt stworzył swoją cywilizację. A wszystko miało się rozgrywać ponad 10 tys lat temu (co poświadcza ułożenie piramid zgodnie z gwiazdozbiorem Oriona z owego czasu, i wiek Sfinksa), gdy oś ziemska była w innej pozycji - jak wiadomo dziś jest nieco odchylona. Owo odchylenie miało spowodować przeunięcie Atlandydy na biegun no i wiadomo...


Mówisz o mapie tureckiego admirała syułtańskiej marynarki Piri Reisie. A treśc twojego postu była juz kiedyś poruszania(stała się przedmiotem mojego sporu, czy raczej gorącej dyskusji z Coobeckiem smile.gif ) w temacie 'Jak to było z ta Ameryką)

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 30/12/2004, 21:39 Quote Post

No napisałem "mniej więcej" Słupy Herkulesa to cieśnina Giblartalska... i jej Pozostałości znaczy się raczej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Szpaq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 1.756

Stopień akademicki: surowy tessarius
Zawód: wrog publiczny
 
 
post 30/12/2004, 21:48 Quote Post

Indigo -> Pompeje, to nie cywilizjacja, tylko rzymskie miasto smile.gif Wyobrażasz sobie bardzo wysoce rozwinietą, jak na owe czasy cywilizację, gnieżdżącą się na jednej, małej wyspie z wulkanem "na pokładzie", lub ciągłym zagrożeniem przez zalanie, nie mającą innych posiadłości, jak chociażby kolonie (przyjmujemy obszar śródziemnomorski) i niemal czekającą na kataklizm, o której potem gnie wszelki niemal ślad?wacko.gif To by była chyba cywlizacja bardzo dziwnych ludzi, że tak to nazwę.
Nie chodziło mi o to czy katastrofa naturalna może powodować wielkie zniszcznia, czy nie - to oczywiste. Ale cywilizacja, zamieszkująca na kontynencie mającym 9 mln km. kw. bodajże, i - jeszcze, przyjmujemy, korzystne warunki do rozwoju i ekspansji w głąb lądu i nie tylko, nagle znika. Wybacz, ale erupcja czy powódź odpadają. To musiało być coś większego i nieco bardziej złożonego rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 30/12/2004, 22:22 Quote Post

Ostatnie tsunami pokazuje że różnie może być...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.521
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/12/2004, 22:52 Quote Post

Oki moze rzeczywiscie Atlantyda mogla byc rozwienieta cywilizacja ale zeby zajmowac 9 mln km2? Bez przesady. To jest bardzo wczesna starozytnosc. Wystarczylo zapewne takie jedno tsunami jak w Tajlandii i juz nie ma Atlantydy.
Przyklad z Pompejami mial pokazac co moglo sie stac z bogatym i rozwinietym miastem-przeciez pompejanie tez mysleli ze sa bezpieczni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Szpaq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 1.756

Stopień akademicki: surowy tessarius
Zawód: wrog publiczny
 
 
post 30/12/2004, 23:39 Quote Post

Napisałem o cywilizacji, na kontynencie o takim obszarze, zresztą popełniłem błąd, gdyż Antarktyda ma 14 mln. km. kw. happy.gif (pomyliło mi się z Australią) To czy Atlanci mogli by zajmować cały kontynent czy nie, to już całkiem inna sprawa. Osobiście wątpię, ale kto wie.
Do to tego ostatniego tsunami, to trudno mi się wypowiadać na ten temat w odniesieniu do Atlantydy, bo nie znam dokładnie ówczesnych warunków klimtyczno-pogodowych, ani ukształotowania powierzchni kontynentu, nie wiadomo nic na pewno, ale trzeba przyznać, że takie "kruczki" nieczęsto się zdarzają.
Czy by ich pogrążyło coś takiego, o ile to było możliwe, nie wiemy. Poza tym nie wiemy nawet na jakim dokładnie poziomie stali Atlanci i co znali, a czego nie.
Bardzo wczesna starożytność, no bardzo wczesna, wręcz niezbadana oddzielna epoka. Pytanie czy ją kiedykolwiek poznamy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 31/12/2004, 0:34 Quote Post

Zdjecie satelitarne bagiennych terenow poludniowego wybrzeza Hiszpanii na ktorym naukowcy doszukali sie ksztaltow dokladnie odpowiadajacych z opisu umieszczonego przez Platona w dialogach "Timaios" i "Kritias" Atlantydzie, nim ona zostala pochlonieta przez powodz.

user posted image

user posted image

Artykuł w Antiquity (po angielsku)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 1/01/2005, 20:08 Quote Post

Jeśli chodzi o Atlantydę to najlepszą bodaj książką na ten temat jest wciąż praca Ludwika Zajdlera pt. "Atlantyda" z 1972. W nowszych pozycjach zbyt wiele jest rewelacyjnych teorii i mało naukowego krytycyzmu.

Generalnie hipotez jest kilka. Możliwość by na Atlantyku istniał kiedyś kontynent jest z geologicznego punktu widzenia wykluczony, niezależnie od tego jakie będziemy snuli na ten temat przypuszczenia (o podniesieniu się poziomu oceanów czy ruchach płyt tektonicznych). Pomysł, by zaginionym lądem była Antarktyda jest frapujący, ale nie bardzo realny. Wiadomo co prawda, że w dalekiej przeszłości nastąpiło przesunięcie biegunów, tak, że dzisiejsza Sahara była niegdyś rejonem tętniącym roślinnością, ale działo się to przynajmniej w czasach, kiedy Homo Sapiens dopiero raczkował. Oczywiście możemy założyć, że 10-20 tysięcy lat p.n.e. istniała wysoko rozwinięta cywilizacja, której resztki tkwią teraz pod kilkoma kilometrami lodu, ale trudno uzasadnić, dlaczego w innych rejonach świata nie pozostały jakiekolwiek ślady jej istnienia. Przecież według Platona Grecy walczyli z Atlantydami. To jasne że jeszcze 1000 lat p.n.e. dla Achajów podróż na Morze Czarne był wyprawą na koniec świata (patrz: Argonautyka).

Rzekome dowody pozwalające przesunąć historię rozwoju ludzkiej cywilizacji w daleką przeszłość są obecnie wątpliwe. Egipskie piramidy zostały zbudowane w czasie III dynastii, wbrew temu co kiedyś twierdził Daniken. Gdy wątpliwości się rozwiały on i jemu podobni uczepili się Sfinksa, bagatelizując zdanie archeologów, którzy twierdzą uparcie że w IV tysiącleciu p.n.e. w Egipcie nie było śladów zorganizowanej państwowości, wysokiej wiedzy budowlanej ani naukowej. Jeśli chodzi o mapy Piri Reisa, to z tego co się orientuję zdaniem naukowców są one wielce niedokładne i sugerowanie jakoby zawierały dokładny obrys Antarktydy bez pokrywy lodowej jest sporym naciąganiem. Nie bądźmy więc naiwni. To trochę tak jakby twierdzić, że się znalazło kawałek mikroprocesora w pokładach z neolitu.

Najprawdopodobniej więc mit o Atlantydzie jest echem jakiejś lokalnej katastrofy, a najpewniej połączeniem kilku w jedną, bardziej spektakularną. Żeby daleko nie szukać Żydzi też twierdzili że potop zalał cały świat, tyle że dla ówczesnych ludzi ten "cały świat" to było "za tą górką i jeszcze trochę". I tak pobrzmiewać ma tu pamieć o wybuchu wulkanu na Santorynie i związanym z nim upadkiem kultury minojskiej (prawdopodobnie na skutek tsunami takich jak te niedawne) oraz, być może, zatopienie osiedli nad Morzem Czarnym, które niedawno odkryto. Wiele wskazywałoby na to, że to tam znajduje się kolebka pierwszej cywilizacji, Sumerów. Zainteresowanych odsyłam do ciekawej książki Iana Wilsona "Przed Potopem".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

30 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej