Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwiekszy wróg obu cesarstw
 
który wedlug was
Chnodomar(Alemanowie) [ 0 ]  [0.00%]
Attyla(Hunowie) [ 28 ]  [75.68%]
Teodoryk I Wielki(Ostrogoci) [ 1 ]  [2.70%]
Fritiger(Wizygoci) [ 1 ]  [2.70%]
Alaryk I(Wizygoci) [ 4 ]  [10.81%]
Bahram V (Sasanidzi) [ 0 ]  [0.00%]
Kawad I (Sasanidzi) [ 0 ]  [0.00%]
Chosroes I Anoszirwan(Sasanidzi) [ 2 ]  [5.41%]
Chosrow II Parwiz(Sasanidzi) [ 0 ]  [0.00%]
Cniva (Goci) [ 0 ]  [0.00%]
Gallien(Goci) [ 0 ]  [0.00%]
Alica (Goci) [ 0 ]  [0.00%]
Shapur II (Sasandzi) [ 1 ]  [2.70%]
Suma głosów: 37
Goście nie mogą głosować 
     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 21/10/2006, 17:26 Quote Post

Jak wiemy po podziale na cesartwa wschodnie i zachodnie a własciwie jeszcze przed nim.Wrogowie Rzymu i póżniej Konstantynopola przeszli transformacje.Przestały to być już w większości sojusze plemion i panstwa stworzone przez koczowników ma gruzach dawnych hellenistycznych imperiów.Zastpiły je Barbarzyńskie królestwa i sciślejsze zwiazki plemienne oraz odrodzone mocarstwa starozytności.

W związku z głosami w poprzednim temacie odnoszącym się do wodzów z okresu budowanai republiki Rzymskiej w jej mocarstwowym znaczeniu, mówiącymi o potrzebie uzupełnienia listy wodzów zdecydowałem sie na stworzenie tego tematu.

Ten temat odnosi się już do dziejów cesarstwa i jego podziału.
Oprócz brabarzynskich władców dodałem tu również Krółów Persji Sasanidzkiej ktora również nie raz swięiła tryiumfy w wojnie z Bizancjum.

Pewnie pojawią się głosy że należało by robić ten wątek na 2 tematy ale po co zapychać forum no i w końcu oba cesarstwa miały wpólnych wrogów których przywódcy sa tu wymienieni.

Jak znam życie znowu doczepicie się tematu ale to niewązne jak kogoś zaiteresuje to wejdzie
Zapraszam do dyskusjii
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 21/10/2006, 20:15 Quote Post

Wiem,że żadna ankieta nie jest,niestety doskonała ale brakuje mi tu Genzeryka.W końcu nazwa jego plemienia przeszła do kanonu językowego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 21/10/2006, 20:23 Quote Post

Za to jest parę postaci o których wiedzę będę na pewno chciał poszerzyc.Mam też pytanie odnośnie Chnodomara,czy to ten sam,którego pobił Julian Apostata?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 21/10/2006, 20:51 Quote Post

simon13
Dokładnie ten sam, który dostał łupnia pod Strasburgiem czy jak kto woli Argentoratum.

Genzeryk to wg. mnie nie do końca barbarzyńca. Wszak działał przy wsparciu jednej z rzymskich frakcji tongue.gif chociaż fakt złupił Wieczne miasto, jednak już nie stolicę...

Postawiłem na Atyllę
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 21/10/2006, 21:07 Quote Post

Attyla dobił konającego ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Anglik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 19.138

Bartek Kuzma
Zawód: uczen
 
 
post 21/10/2006, 21:53 Quote Post

Również postawiłem na Atylle, mimo że dobił konającego. Chociaż zawsze wydawało mi się, że zrobili to Alaryk i Genzeryk. Ten konający dał dla Hunów kopa na polach Kantaulunijskich. Poza tym mam dziwne wrażenie, że spośród wodzów stwarzających zagrożenie dla OBU cesarstw to Atylla jest najlepszy. Raczej Bizancjum nie walczyło z Alemanami, a Rzym z Sassanidami. Ale oczywiście mogę się mylić, specjalistą nie jestem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 21/10/2006, 22:27 Quote Post

A ja postawiłem na Szapura II - był na prawdę efektywny w swoich najazdach na wschodnie cesarstwo, o ile mnie pamięć nie myli wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 21/10/2006, 23:26 Quote Post

Anders
Hehehe to był mój typ, poleciłem go Daredevilowi smile.gif

Anglik
QUOTE
Raczej Bizancjum nie walczyło z Alemanami, a Rzym z Sassanidami. Ale oczywiście mogę się mylić, specjalistą nie jestem.

Hmmm i cóż z tego? Cesarstwo bizantyjskie było, przynajmniej teoretycznie, kontynuatorem Imperium Romanum na wschodzie. Dla mnie osobiście ostateczny upadek Imperium Rzymskiego nastąpił dopiero w 1453. Co zaś się tyczy walki z Alamanami, to walczył z nimi Julian, przy użyciu typowo wschodnich jeźdźców czyli clibanarii, człowiek który później ruszył na wyprawe przeciw Sassanidom, biorąc ze sobą część weteranów znad Renu. Odpowiedziałem więc chyba na twoje pytanie. Rzymianie wojowali zarówno z jednymi jak i z drugimi i to ci ze wschodu jak i zachodu.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 22/10/2006, 5:51 Quote Post

Co do Genzeryka to nie wiem jakie kryterium przyjąc by określic go jako barbarzyńcę lub też nie.Dla mnie decydujący byłby fakt,że był władcą barbarzyńskiego plemienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
bartek920
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 490
Nr użytkownika: 23.106

 
 
post 22/10/2006, 7:31 Quote Post

Zdecydownie Attyla. Swoją dzikością mógł z barbaryzować cały ówczesny świat. Nie cofał się przed niczym. I włąsnie ta okrytność i pewność decyzji sprawiały, że był najgroźniejszym wrogiem Cesarstwa Rzymskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 22/10/2006, 8:10 Quote Post

[/B]simon13[B]
Wybacz źle to ująłem, co do jego "barbarzyństwa" nie ma wątpliwości, chodziło mi raczej o to, że znalazł się, tam gdzie się znalazł niejako na zaproszenie Rzymian.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Anglik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 19.138

Bartek Kuzma
Zawód: uczen
 
 
post 22/10/2006, 11:47 Quote Post

Atylla może był barbarzyńcą, ale nie był jakiś niokiełznany. Potrafił przecież wchodzić w układy z Rzymianami i Bizantyjczykami. Myślę, że gdyby pożył dłużej to wcześniej czy później by się zromanizował. Swoją drogą byłoby to ciekawe.
Co do Genzeryka to był takim samym barbarzyńcą jak inni tylko, że znał już Rzym i jego kulture i sposób wojowania. To był efekt zaprzestania aktywnośći Rzymian za Renem i polityki tworzenia państw klienckich tak jak to miało na wschodzie. Niestety sprytni germańscy barbarzyńcy Rzymian, dostowali się do nich i nauczyli się wykorzystywać ich słabe strony. Tak było z lasem Teutonbyrskim, gdzie wódz Cherusków (Arminiiusz) był wcześniej oficerem w armii rzymskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 22/10/2006, 12:57 Quote Post

Chosroes II był nagroźniejszy. Zajął wschodnie prowincje Cesarstwa, razem ze słowianami oblegał Konstantynopol w 626 roku, miał też dobry pretekst (zemsta za śmierć Maurycjusza) także mocno ugodził cesarstwo ideologicznie (ukradł drzewo krzyża świętego z Jerozolimy). Właściwie za jego panowania tylko cesarska Afryka i niewielkie posiadłości włoskie były wolne od działań wojennych wrogich wojsk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Antonius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 459
Nr użytkownika: 18.870

Daniel Budacz
Zawód: student
 
 
post 22/10/2006, 13:23 Quote Post

Anglik
QUOTE
Tak było z lasem Teutonbyrskim, gdzie wódz Cherusków (Arminiiusz) był wcześniej oficerem w armii rzymskiej.

Chodzi ci zapewne o las Teutoburski.

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Anglik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 19.138

Bartek Kuzma
Zawód: uczen
 
 
post 22/10/2006, 15:50 Quote Post

QUOTE
Chodzi ci zapewne o las Teutoburski.

Tak. Przepraszam za pomyłkę. U jest koło U na klawiaturze i nie zobaczyłem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej