Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największa cywilizacja starozytnosci
 
Jaka jest największa cyliwizacja starożytnośći?
Grecja: [ 27 ]  [17.20%]
Egipt: [ 20 ]  [12.74%]
Mezopotamia: [ 7 ]  [4.46%]
Chiny: [ 23 ]  [14.65%]
Indie: [ 2 ]  [1.27%]
Rzym: [ 63 ]  [40.13%]
Fenicjanie: [ 7 ]  [4.46%]
Persja: [ 7 ]  [4.46%]
Inne [ 1 ]  [0.64%]
Suma głosów: 157
Goście nie mogą głosować 
     
Artatama
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 16.288

Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/04/2006, 17:38 Quote Post

Dyskusja o cywilizacji i jej wielkości cokolwiek dziwaczna. Coś jakby dzidzi małe pytać:"A kogo ty słoneczko bardziej lubisz? Mamusię,tatusia dziadziusia, babcię, wujka, ciotunię...."
A już rozważania o Sumerach i wielkości ich niesłychanej chętnie a złośliwie bym potraktował, gdyby ktoś wcześniej tego nie uczynił.
Z wyników głosowania wynika, że głosujący nie wyszli się poza kanon podręczników szkolnych. Coś takiego to juz nawet u uczniów szkół średnich, a rzeczywiście historią się interesujących nie uchodzi. U sudentów historii (tych po pierwszym roku)- kompromitacja zupełna.
Proponuję dokonać rachunku rzeczywistych osiągnięć poszczególnych cywilizacji - myślę o tym, co przetrwało do dziś w realnym świecie i z czego ludzie korzystają, nieświadomi osoby autora, twórcy, wynalazcy, czy jak tam kto to nazwie.
Pozostaje Rzym.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
kg24
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 16.106

Zawód: student
 
 
post 6/04/2006, 13:52 Quote Post

QUOTE(Artatama @ 5/04/2006, 19:38)
Dyskusja o cywilizacji i jej wielkości cokolwiek dziwaczna. Coś jakby dzidzi małe pytać:"A kogo ty słoneczko bardziej lubisz? Mamusię,tatusia dziadziusia, babcię, wujka, ciotunię...."
A już rozważania o Sumerach i wielkości ich niesłychanej chętnie                    a złośliwie bym potraktował, gdyby ktoś wcześniej tego  nie uczynił.
Z wyników głosowania wynika, że głosujący nie wyszli się poza kanon podręczników szkolnych. Coś takiego to juz nawet u uczniów szkół średnich, a rzeczywiście historią się interesujących nie uchodzi.            U sudentów historii (tych po pierwszym roku)- kompromitacja zupełna.
Proponuję dokonać rachunku rzeczywistych osiągnięć poszczególnych cywilizacji - myślę o tym, co przetrwało do dziś w realnym świecie              i z czego ludzie korzystają, nieświadomi osoby autora, twórcy, wynalazcy, czy jak tam kto to nazwie.
Pozostaje Rzym.
*



No troszkę dziwna dyskusja ale wcale nie aż tak zła, właściwie trudno wyodrębnić tylko Rzym. Jak wiadomo dominująca do niedawna na świecie kultura, czyli kultura Europejska utworzyła się na 3 filarach : Grecja, Rzym, chrześcijaństwo. Stąd śmiem stwierdzić, że chcąc wyodrębnić "najlepszą" cywilizację nie można jednak, tak jak to zrobiłem wcześniej w tym temacie postawić tylko na jedną cywilizację.
Dlatego, wybrałbym Grecję i Rzym, inaczej według mnie się nie da. Co wy na to?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Forrestus Regis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 16.194

Jakub Sypianski
Zawód: licealista
 
 
post 6/04/2006, 16:28 Quote Post

kq24, jestem pewien, że zaraz ktoś oskarży Cię o subiektywizm i "faworyzowanie" "przodków" cywilizacji, której dziś jesteś częśćią :-) Ktoś zaraz powie, że nie można brać pod uwagę tego, co z danej cywilizacji wyrosło, bo o tym decyduje łut szczęścia.

Ponieważ więc jestem pewien, że wkrótce ktoś napisałby takiego posta, więc od razu mu się sprzeciwię :-D

Otóż jesteśmy historykami, prawda? A dla historyka to właśnie ciągłość w czasie powinna być podstawowym kryterium oceny dowolnego zjawiska? Bo czymże jest zazwyczaj tzw. "łut szczęścia"? Dla mnie jest on sumą innych czynników takich jak np. zdolni politycy, czy sprawna służba medyczna. Nie wykluczam, że łut szczęścia ma często znaczenie, ale nie dałoby się chyba pracować nad historią zakładając w każdym wydarzeniu "przypadek". Tak więc oceniajmy cywilizacje z punktu widzenia historii. A to, że wszystko mogło wyglądać inaczej gdyby nie zbieg okoliczności w którymś momencie potraktujmy jako oczywistość i wspominajmy o niej najwyżej we wstępach do książek poświęconych takim rozważaniom :-)

PS Dlaczegego są tutaj dwa prawie identyczne tematy? :-P

W jednym temacie chodzi o przykłady wyższości jednej cywilizacji nad drugą, a wdrugiej chodzi o raczej subiektywne (tak Sargonie tongue.gif) odczucia. Odnoszę jednak wrażenie, że tematy zbyt bardzo na siebie zachodzą. Proponowałbym połączenie obydwu tematow, przy czym kolejność postów byłaby wedle ich kolejności napisania, więc mielibyśmy mały mix. biggrin.gif Możemy tematy połączyć. Jeśli ktoś jest przeciw, albo za, to proszę na PM. Za trzy dni zapadnie wyrok. smile.gif
Ponury Żniwiarz
Aktualne wyniki:
Za 0
Przeciw 1
Wyrok: tematy zostają.


Ten post był edytowany przez Ponury Żniwiarz: 9/04/2006, 19:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 6/04/2006, 18:49 Quote Post

Nic ważnego nie napiszę drogi Forrestusie, bo już jedna dyskusja jest smile.gif

Chciałbym tylko podkeślic, ze ja nie uwazam się za historyka - najlepiej moge się chyba określić jako inzyniera o specjalności "wymiana ciepła", którego hobby jest historia - i tak traktowana wybiórczo (czyt - nie cała smile.gif ) ze względu na brak czasu.
QUOTE
Bo czymże jest zazwyczaj tzw. "łut szczęścia"? Dla mnie jest on sumą innych czynników takich jak np. zdolni politycy, czy sprawna służba medyczna.
Z kolei dla mnie jest on związany np. z pojęciem entropii i zasadą nieoznaczoności Heisenberga rolleyes.gif - a ogólnie mówiąc ze wszystkimi czynnikami, które są zupełnie niezależne od działalności ludzi.

Wiec "najlepszą" (bleee) cywilizacją wcale nie musi być ta, od której pochodzi nasza, tylko dlatego, ze jako jedyna miała okazję się rozwinąć. rolleyes.gif
Za to największą (najbardziej zaawansowaną w historii świata) jest na pewno nasza.


QUOTE(Ponury Żniwiarz)
a w drugiej chodzi o raczej subiektywne (tak Sargonie ) odczucia

Nooo, subiektywną ocenę czy też odczucia tak czy siak w ostatecznym rozrachunku można wyrzucić za burtę, bo przecież tak naprawdę nic nikomu nie daje biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
crook
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 15.720

Piotrek
 
 
post 6/04/2006, 20:52 Quote Post

Zaznaczyłem Romę. Wieczne miasto. Piękne miasto.
Wielkie imperium... jak feniks z popiołów wiele razy popadało w ruinę i pod wodzą kolejnego przywódcy odżywało. Okupowali egipt faraonów, uczyli się z ksiąg greckich filozofów. Rzym zawdzięcza wiele starszym cywilizacjom. Europa średniowieczna zawdzięcza jeszcze więcej Rzymowi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
selenora
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 18.852

Zawód: uczen
 
 
post 7/06/2006, 14:49 Quote Post

Ja jestem z Egiptem. Wiele osiągneli, rozwineli sporo dziedzin życiowych. No i za piramidy i hieroglify.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
boryslukasz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 19.556

lukasz godlewski
Zawód: student
 
 
post 4/07/2006, 8:07 Quote Post

Napoczatku serdecznie witam, jestem tu nowy. smile.gif
Niezgadzam sie z wami chloapki. Moim zdaniem to chiny bylynajwieksza cywilizacja z 3 powodow.
Dlaczego upadl rzym??? Z powodu chin. Kiedy chiny sie polaczyly, okres 5 krulest, rozpoczely ekspansje, podbily mandzurie oraz zewnetrzne stepy mongli, to spowodowalo ze Hunowie ( mongolowie dla niektorych) musieli spierda.... Rzym dysponowal okolo 26legionami w tamtym okresie +14 zacieznej jazdy ktora miala sie szybko pszemieszczac, dla Chin byla by to tylko jedna z ich 5 armi.
Byly najludniejsze i mialy najbardziej rozwniete miasta na swiecie.
Nawed rzym importowal jedwab z chin, ktory byl bardzo drogi a dla Chinczykow...domyslcie sie
Po 3 kultura, tu chyba nietrzeba pisac
Sorki za bledy ale jestem dyslektykiem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Gritzmann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 19.247

katarzyna gritzmann
 
 
post 4/07/2006, 9:54 Quote Post

Trudno mowić o "najwiekszej cywilizacji", bo każda z wymienionych była na swój sposób wielka w każdej było coś czego nie było w pozostałych.
Ja stawiałabym na Chiny z powodu wynalazków...
K.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 4/07/2006, 10:19 Quote Post

QUOTE(boryslukasz @ 4/07/2006, 9:07)
Napoczatku serdecznie witam, jestem tu nowy. smile.gif
Niezgadzam sie z wami chloapki. Moim zdaniem to chiny bylynajwieksza cywilizacja z 3 powodow.
Dlaczego upadl rzym??? Z powodu chin. Kiedy chiny sie polaczyly, okres 5 krulest, rozpoczely ekspansje, podbily mandzurie oraz zewnetrzne stepy mongli, to spowodowalo ze Hunowie ( mongolowie dla niektorych) musieli spierda.... Rzym dysponowal okolo 26legionami w tamtym okresie +14 zacieznej jazdy ktora miala sie szybko pszemieszczac, dla Chin byla by to tylko jedna z ich 5 armi.
Byly najludniejsze i mialy najbardziej rozwniete miasta na swiecie.
Nawed rzym importowal jedwab z chin, ktory byl bardzo drogi a dla Chinczykow...domyslcie sie
Po 3 kultura, tu chyba nietrzeba pisac
Sorki za bledy ale jestem dyslektykiem
*


O czym ty piszesz? O władcy pierścieni czy co??? Jakie legiony zaciężnej jazdy? Może o 14 jeźdźców ci chodzi? Niby Chiny to ile miały żołnierzy? W szczytowym okresie ich armia doszła do 800-900 tyś na papierze. Nigdy nie przekroczyła miliona. To może oznaczać, że albo liczby bierzesz z księżyca, albo zmniejszasz liczebność sił rzymskich albo zawyżasz chińskich.
A tak wogóle to z tego co pamiętam t o w starożytności przedzalnie jedwabiu już sie na zachodzie zdażały tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
boryslukasz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 19.556

lukasz godlewski
Zawód: student
 
 
post 4/07/2006, 16:27 Quote Post

Wybacz ile masz lat??? Jestes niedouczony!
Po 1: Jedwabny szlak
Po 2: Kiedy plemiona germanom szczegolnie Frankow, Sasow i Ostogotow zaczely blyskawicznie sie przemieszczac po Cesarstwie, legiony sie niesprawdzaly. Dlatego utworzono oddzialy z samej jazdy, chyba wiez ze podstawa legionu byl piechor a nie jezdziec!!!! Z mienilo sie to w 313 razem z edyktem Mediolanskim drogi kolego.
Po 3: nieosiagala miliona???? Drogi Hostoryku slaby z Ciebie historyk, powaznie! Dam Ci przyklad okolo 425r 1,5mil armia wkroczyla do xian czy jakos tak, stolicy najwiekszego plemienia Hunow.
Moja rada czytaj czytaj czytaj i jeszcze raz wiecej czytaj!
smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 4/07/2006, 17:45 Quote Post

Ja osobiście jestem za Rzymem, moze nawet nie dlatego ze nasza dzisiejsza cywilizacja bardzo dożo im zawdziecza ( wynalazki i te sprawy) ale w szczególności za to ze potrafili podbic wiekszośc z ówczesnych wielkich imperiów ( grecja , egipt , wygrana z kartaginą )ich poziom nauki jak na tamte czasy był bardzo wysoki , mnieli swietne pomysły , doskonale dowodzili. Mysle ze dzienki temu przetrwali tak długo i zdobyli tak wiele
Pozdro Swarog
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Swarog
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 82
Nr użytkownika: 18.740

 
 
post 4/07/2006, 17:47 Quote Post

A co do wypowiedzi boryslukasz w której pisze on o armii chińskiej która mniala ponad 1,5 mln zolniezy to naprawde szczerze wątpie by takie cos mnialo mniejsce
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
boryslukasz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 19.556

lukasz godlewski
Zawód: student
 
 
post 4/07/2006, 22:01 Quote Post

Armia chinska na wiek V i VI szacuje sia na okolo 4-5mln, prawde mowiac to niebylo tak duzo, liczac powstania ktore ciagle musiala zdlawiac, napady plemion Tureckich, ktore dopiero w VII wieku udalo sie powstrzymac, co bylo przyczyna ich 1 wedrowki do europy.

Ale po czesci przyznaje wam racje koledzy, Rzym osiagnol wiele, pamietajmy jednak ze wiele sobie przywlaszczow od Grekow i Selycydenow, chyba tak sie to pisze, chodzi mi o glowne panstwo po rozpadku imperium Aleksandra ze stolica w Antiochi. Chinyczkom zawdzieczamy ogromna ilosc wynalazkow, ktore sa napewno ich a nie... Np wedka hehe
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
arcadious
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 2.840

Zawód: Filolog
 
 
post 4/07/2006, 23:00 Quote Post

Ja nie wiem co zaznaczyć, bo osobiście stawiałbym na Minojczyków.. Niestety nie mogę zakwalifikować ich do żadnej kategorii, bo to przeciez nie Grecy.. Ankieta mało precyzyjna smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Silesian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 15.737

Mark Almighty
Stopień akademicki: Bêdzie, bêdzie...
Zawód: uczeñ
 
 
post 5/07/2006, 0:42 Quote Post

ja stawiam na Chiny...wielka cywilizacja porównywalna obszarem do Rzymu, który nie może poszczycić się tak wielkim gronem naukowców i wynalazców...nie ma co porównywać potęgi militarnej bo i Rzym i Chiny panicznie bały się mongolskich plemion...właściwie tylko nad tymi dwoma cywilizacjami sięzastanawiałem w ankiecie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej