Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największa cywilizacja starozytnosci
 
Jaka jest największa cyliwizacja starożytnośći?
Grecja: [ 27 ]  [17.20%]
Egipt: [ 20 ]  [12.74%]
Mezopotamia: [ 7 ]  [4.46%]
Chiny: [ 23 ]  [14.65%]
Indie: [ 2 ]  [1.27%]
Rzym: [ 63 ]  [40.13%]
Fenicjanie: [ 7 ]  [4.46%]
Persja: [ 7 ]  [4.46%]
Inne [ 1 ]  [0.64%]
Suma głosów: 157
Goście nie mogą głosować 
     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 24/03/2006, 17:01 Quote Post

Ja głosowałem na Egipt.A jakie jest wasze zdanie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Beleg
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 15.362

Pawel
Zawód: uczen
 
 
post 24/03/2006, 17:29 Quote Post

Zależy jak na to spojrzeć. Jeśli chodzi o kulturę to myślę, że Grecja. Patrząc pod kątem dominacji na świecie to Rzym. Mezopotamia tworzyła jedną z najstarszych cywilizacji. Jeśli muszę wybierać to wybieram Grecje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 24/03/2006, 18:30 Quote Post

A jakie są kryteria wielkości cyliwizacji: wielkość, zasięg, osiągnięcia cyliwizacyjne, wielkość budowli(egipt wink.gif ), ilość wartości które przetrwały do dnia dzisiejszego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
LORD NERO
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 10.697

Mateusz
Stopień akademicki: Uczen
Zawód: Uczen
 
 
post 24/03/2006, 20:23 Quote Post

Ja stawiam na Rzym. Ogólnie za potęgę militarną, zasięg i wpływy. "wielkość" cywilizacji, myśle że można odebrać jako respekt który budziła w danym okresie... ale... każda chyba miała jakiś okres w której mogła zabłysnąc... Dobrze byo by sprecyzowaćwłaśnie te kryteria.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Elear Polski
 

Wierny Sługa Forum!
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 584
Nr użytkownika: 14.289

Michal
Zawód: Licealista
 
 
post 25/03/2006, 19:09 Quote Post

Chodzi mi przede wszystkim o postęp cyliwizacyjny,wynalazki,osągnięcia dla ludzkośći,kulturę itp.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
BlizZ
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 15.744

 
 
post 25/03/2006, 21:50 Quote Post

Dzisiejsi Europejczycy chyba najwięcej mają po Rzymianach.. Rzymianie mieli sporo po Grekach tongue.gif Pewne rzeczy w prostej linii odziedziczyliśmy jeszcze po Babilończykach i Egipcjanach, a ponad miliard współczesnych mieszkańców Chin, pewnie po swoich przodkach. Dlatego ciężko powiedzieć. Osobiście wybrałbym jednak Rzym, ze względu na duży wpływ na kulturę, języki i różne dziedziny nauki ( choć do nauki akurat Rzymianie się moim zdaniem zbytnio nie przykładali i jak pisałem wcześniej, raczej czerpali z osiągnięć Greków )
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
craft
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 15.021

 
 
post 25/03/2006, 22:06 Quote Post

Ja uważam że cywilizacja Mezopotamska była najważniejsza .Cywilizacja ta po pierwsze stworzyła wielkie miasta jak na te czasy (zamieszkiwało w nich do kilkudziesieciu tysiecy ludzi ),a po drugie w Mezopotami powstało pismo, co prawda niedoskonałe bo nauka pisma klinowego wymagała wileu lat nauki (ok. 600 znaków posiadało to pismo).Co prawda kultura ta rozprzestrzeniła się w wyniku koniecznych dla tego państw wymian handlowych z innymi ludami(Mezopotamia posiadała tylko urodzajne gleby ale nie posiadała zadnych innych surowców do rozwoju ),ale dzięki tej kulturze powstała choćby cywilizacja egipska,a Grecy niesłusznie twierdzili ze własnie Egipt był początkiem ich kultury. Tak naprawde to państwo faraonów prowadziło politykę izolacji, jedyne kontakty chandlowe Egipt prowadził z miastem Byblos.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
BlizZ
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 15.744

 
 
post 25/03/2006, 22:38 Quote Post

A czy wynalezienie pisma klinowego miało jakiś wpływ na powstawanie alfabetów np. w starożytnych Chinach ? Tak z ciekawości pytam bo to nie mój okres i nie mam zbyt wiele materiałów na ten temat ... Wydaje mi się jednak że każda cywilizacja po jakimś czasie sama by wynalazła jakiś rodzaj pisma - np. Aztekowie czy Majowie raczej nie mieli styczności z Sumerem lub Babilonem ... Choć zrobili to oczywiście znacznie później tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 25/03/2006, 22:41 Quote Post

Grecja. Nie upadła jak Rzym czy Persja, rozwinęła Egipską i Babilońską naukę, stworzyła filozofię, wygrywała wielkie bitwy z Persami, stworzyła demokrację...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 25/03/2006, 22:45 Quote Post

Muszę wtrącić coś od siebie, bo widząc taką wypowiedź nie mógłbym nie zabrać głosu.

QUOTE
Ja uważam że cywilizacja Mezopotamska była najważniejsza .Cywilizacja ta po pierwsze stworzyła wielkie miasta jak na te czasy (zamieszkiwało w nich do kilkudziesieciu tysiecy ludzi ),a po drugie w Mezopotami powstało pismo, co prawda niedoskonałe bo nauka pisma klinowego wymagała wileu lat nauki (ok. 600 znaków posiadało to pismo).

Oczywiście uważać tak możesz, każdy ma inne zainteresowania. Rozumiem, że z jakichś tam względów interesuje Cię bardziej Mezopotamia od Egiptu, jednak pisząc to co napisałeś niżej wypadałoby choć trochę znać historię Egiptu by wysunąć tezę, jakoby egipska cywilizacja zawdzięczała swe powstanie Sumerom.

QUOTE
Co prawda kultura ta rozprzestrzeniła się w wyniku koniecznych dla tego państw wymian handlowych z innymi ludami(Mezopotamia posiadała tylko urodzajne gleby ale nie posiadała zadnych innych surowców do rozwoju ),ale dzięki tej kulturze powstała choćby cywilizacja egipska,a Grecy niesłusznie twierdzili ze własnie Egipt był początkiem ich kultury. Tak naprawde to państwo faraonów prowadziło politykę izolacji, jedyne kontakty chandlowe Egipt prowadził z miastem Byblos.


Przypomnę że Sumerowie pojawili się w Mezopotamii w IV tysiącleciu p.n.e., prawdopodobnie ok 3200 r. p.n.e. Stworzyli kilka imponujących ośrodków miejskich, z ważniejszych można wymienić choćby Uruk, Ur, Nippur, Larsę, Kisz, Eridu, Lagasz czy Ummę, jednak okres wczesnodynastyczny w Mezopotamii zaczyna się dopiero w 2800 r. p.n.e. i tą datę uznać można dopiero za powstanie cywilizacji Sumerów nad Tygrysem i Eufratem. Słynne grobowce królewskie odkryte w 1922 r., datowane na I dynastię z Ur powstały ok 2500 r. p.n.e. W tym czasie piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa w Egipcie już stały. Poza tym Egipt Górny i Dolny zjednoczony został ok 3100 r. p.n.e. i tą datę przyjmuje się za początek cywilizacji nad Nilem. Jak więc Sumerowie mieliby pomóc Egipcjanom stworzyć ich cywilizację i kulturę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 25/03/2006, 22:57 Quote Post

i znów dylemat Perska ciężka jazda i Absolutyzm czy Grecka demokracja i Hoplici oraz zasady wojny
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
BlizZ
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 15.744

 
 
post 25/03/2006, 23:09 Quote Post

Mimo wszystko nie uważam żeby absolutyzm można było rozpatrywać w kategoriach osiągnięcia biggrin.gif Demokracja chyba bardziej, choć pewnie już jakieś plemię jaskiniowców wpadło kiedyś na taki pomysł tongue.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 25/03/2006, 23:18 Quote Post

Fenicka, a w szczególności kartagińska, bo z cywilizacji stricte fenickich trzymała się najdłużej.
Dlaczego - ponieważ często bywa niedoceniana i mieszana z błotem, a w dniach swej świetności wreprezentowała poziom porównywalny z grecką, którą w kilku kilku aspekatach przewyższała (o Rzymie nie wspominając).


Subiektywnie jednak rzecz ujmując nasza cywilizacja wyrosła bezpośrednio z cywilizacji grecko-rzymskiej tak wiec z naszego punktu widzenia największą jest naturalnie właśnie cywilizacja Grecji i Rzymu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 5/04/2006, 14:11 Quote Post

Każda się w czymś zasłużyła ale mi się najbardziej podoba Grecka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
kg24
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 16.106

Zawód: student
 
 
post 5/04/2006, 16:22 Quote Post

Stawiam na Rzym, jakby tak trochę pofilozofować to jego wschodnia część upadła w 1453....
ale nie zbluzgajcie mnie bo piszę, że to tylko sfera filozofowania...


tak serio : zasięg, kultura, architektura, nauka, wykorzystanie dorobku cywilizacyjnego innych cywilizacji...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej