Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ludy morza, żródła i opracowania
     
TomaszVI
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 78.205

Tomasz Synowiec
Zawód: uczen
 
 
post 23/09/2013, 16:17 Quote Post

Chciałbym znalesć wszelkie źródła i opracowania na temat ludów morza dostepne w jezyku polskim (angielski tylko w ostateczności). Byłbym wdzięczny gdyby ktoś dał mi namiary na wszelkie informacje o tym tajemniczym ludzie.

P.S o poruszonej na forum teorii o Atlandydzie i kulturze megalitycznej juz słyszałem
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
milkyway
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 81.086

 
 
post 23/09/2013, 17:47 Quote Post

Rozumiem, że mówiąc o Ludach Morza masz na myśli znaczenie nadane temu terminowi przez Gastona Maspero? Jeśli tak to z literaturą w języku polskim będzie problem, poza szczątkowymi informacjami na ten temat w publikacjach ogólnych. Kiedyś sam czegoś szukałem i jak dobrze pamiętam po polsku nie udało mi się nic znaleźć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 23/09/2013, 20:48 Quote Post

QUOTE
Jeśli tak to z literaturą w języku polskim będzie problem, poza szczątkowymi informacjami na ten temat w publikacjach ogólnych. Kiedyś sam czegoś szukałem i jak dobrze pamiętam po polsku nie udało mi się nic znaleźć.


Widocznie słabo szukałeś wink.gif

QUOTE
P.S o poruszonej na forum teorii o Atlandydzie i kulturze megalitycznej juz słyszałem


Żarty odłóżmy na bok smile.gif

Że tak pozwolę sobie na autopromocje:
http://www.starozytnosci.pl/index.php?action=spist1
Dzisiaj napisałbym to zupełnie inaczej, ale w skróconej formie większość najważniejszych problemów związanych z wędrówką Ludów Morza jest tam zawarta. Nie zdradzę tajemnicy jak powiem, że w następnym numerze powinna się ukazać dosyć szczegółowa jak sądzę analiza filistyńskiej kultury materialnej, również z pewnymi nowymi informacjami o innych Ludach Morza, które mogły pojawić się w Kanaanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Oliphaunt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 319
Nr użytkownika: 55.960

Filip Or³owski
Zawód: nauczyciel
 
 
post 25/09/2013, 9:01 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 23/09/2013, 21:48)
Nie zdradzę tajemnicy jak powiem, że w następnym numerze powinna się ukazać dosyć szczegółowa jak sądzę analiza filistyńskiej kultury materialnej, również z pewnymi nowymi informacjami o innych Ludach Morza, które mogły pojawić się w Kanaanie.
*


Rozumiem, ze uwzględniasz tam także wnioski zawarte w tej pozycji:

Niesiołowski-Spano Łukasz, Dziedzictwo Goliata. Filistyni i Hebrajczycy w czasach biblijnych, Toruń 2012


 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 25/09/2013, 10:18 Quote Post

Rdzeń artykułu napisałem zanim książka Niesiołowskiego-Spano się ukazała, ale oczywiście potem musiałem zrobić korekty, uwzględniające spostrzeżenia autora. Zresztą kilka razy na Forum polecałem tę książkę, chociaż miejscami może być nieco ciężka do przetrawienia.
Generalnie jednak Niesiołowski pisał głównie o obrazie Filistynów w Starym Testamencie i na podstawie tegoż wyciągał swoje wnioski. Ja skupiłem się na problemie pochodzenia Filistynów i inicjalnej fazie ich obecności w Kanaanie, więc myślę, że można to będzie potraktować jako skromne uzupełnienie tego o czym pisał dr Niesiołowski.

Ten post był edytowany przez Marthinus: 25/09/2013, 10:19
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 25/09/2013, 11:14 Quote Post

J. Cieszewska „Ludy Morza” na tle przeobrażeń kulturowych w strefie pontyjsko-bałkańskiej w 2 połowie II tys. p.n.e.
https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/handle/10593/610
praca wydana też w skróconej wersji gdzieś w jakimś czasopiśmie UAMu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/09/2013, 11:20 Quote Post

Mam jednak parę wątpliwości smile.gif
Zasadniczo idzie mi o to, czy jest sens brać na serio te egipskie utożsamienia - plemię X - czapka z piórami, plemię Y - czapka z rogami etc. Sama ikonografia mykeńska pokazuje różne typy nakryć głowy (zwykle odpowiadające egipskim przedstawieniom), i nie bardzo widać, aby miało to być jakkolwiek etnospecyficzne, raczej jako różne trendy. Podobnie figurki sardyńskie. Pytanie, czy Egipcjanie sobie po prostu nie uprościli tego. A jeśli tak, to wtedy rozłażą się wnioski na temat terytoriów, z których konkretne plemiona miałyby pochodzić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 25/09/2013, 11:55 Quote Post

Ale ja nigdzie nie traktowałem tego jako jedyny, decydujący argument - raczej jako kolejną przesłankę. Odnosi się to zwłaszcza do Lukku.
W przypadku Szardan sprawa jest jednak nieco inna, bo te przedstawienia są charakterystyczne. Natomiast sama wiarygodność przedstawień z Medinet Habu, w kwestiach o których mówimy, jest pogłębiona przede wszystkim przez uzbrojenie a konkretnie miecze, które ewidentnie przypominają Naue II. Mykeńczycy takich konstrukcji nie znali.

Ten post był edytowany przez Marthinus: 25/09/2013, 11:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/09/2013, 16:30 Quote Post

Nie o wiarygodność mi idzie, raczej czy taka monotonia czapek w poszczególnych grupach miała związek z rzeczywistością. W sumie te z piórami chyba odbiegają, nie kojarzę jakoś, żeby Mykeńczycy się w takich przedstawiali. Może to i faktycznie jakiś anatolijski patent. Albo może jakaś moda italsko-anatolijska, która samą Grecję ominęła.
Te miecze to w których plemionach według egipskich przedstawień były? Bo to mogłaby być wskazówka, kto właściwie był z tej południowej Italii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 25/09/2013, 18:13 Quote Post

Kwestia rozprzestrzeniania się tych mieczów sama w sobie jest bardzo interesująca. Fakt jest faktem, że pojawiają się one na interesującym nas obszarze właśnie na przełomie brązu i żelaza i bardzo szybko wypierają dotychczasowe rapiery mykeńskie - chociaż były próby wyprodukowania mieczów siecznych łączących nowe prądy - F i G wg typologii N. Sandars. Znamy je między innymi z destrukcyjnego kontekstu w Ugarit z kartuszem Merenptaha, ale także 3 z Egiptu.
W Medinet Habu jest kilka przedstawień takich stosunkowo długich mieczów, zwłaszcza te zakończone rybim ogonem. Przedstawione są przede wszystkim w kontekście Szardan.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/09/2013, 21:51 Quote Post

To akurat może świadczyć, że Szardana faktycznie byli gdzieś z okolic Italii, choć raczej jeszcze nie samej Sardynii. W sumie te modne później w Licji czapki z piórami mogły do Anatolii przybyć właśnie z Sardami, którzy najwyraźniej mieli wtedy całkiem szeroką sieć kontaktów na wybrzeżach wschodniego Mediterraneum.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 26/09/2013, 10:45 Quote Post

Myślę, że tutaj ważniejszą wskazówką jest to, że Filistyni, których o zachodnie pochodzenie nie podejrzewamy konsekwentnie przedstawiani są z krótkimi mieczami, charakterystycznymi dla świata egejskiego - chociaż tak jak pisałem właśnie ten okres to czas w którym dosyć dynamicznie już się zaczyna od nich odchodzić na rzecz wzorów europejskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
samaia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 72.304

Maciej Kulczycki
 
 
post 18/04/2014, 20:32 Quote Post

Jest taka książka "Ostatnie zagadki przeszłości" - Felix R. Patturi. Na str. 184 jest rozdział "Katastrofa klimatyczna w Skandynawii w pradziejach". Katastrofa ta miała miejsce ok. 1200 p.n.e. i miała spowodować emigrację mieszkańców Jutlandii i okolic. Ponoć uzbrojenie (miecze, statki, hełmy) z reliefu w Medinet Habu mocno przypomina to z ówczesnej południowej Skandynawii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 21/04/2014, 14:31 Quote Post

QUOTE
Katastrofa klimatyczna w Skandynawii w pradziejach". Katastrofa ta miała miejsce ok. 1200 p.n.e. i miała spowodować emigrację mieszkańców Jutlandii i okolic.


Ten okres cechował się generalnie sporymi zmianami klimatycznymi na olbrzymich terenach a Skandynawia na pewno nie była tu "spiritus movens"

QUOTE
Ponoć uzbrojenie (miecze


Są znane egzemplarze tych mieczów z terenów Skandynawii, ale to nie jest tamtejszy wynalazek. Ich rdzeń znajduje się na obszarze dzisiejszych Niemiec i Czech

QUOTE
statki


Nie tyle statki co pewne motywy dekoracyjne i znowu niekoniecznie w samej Skandynawii a po prostu szerzej na terenie kultur pól popielnicowych

QUOTE
hełmy


To akurat najsłabiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 25/04/2014, 18:57 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 26/09/2013, 11:45)
Myślę, że tutaj ważniejszą wskazówką jest to, że Filistyni, których o zachodnie pochodzenie nie podejrzewamy konsekwentnie przedstawiani są z krótkimi mieczami, charakterystycznymi dla świata egejskiego - chociaż tak jak pisałem właśnie ten okres to czas w którym dosyć dynamicznie już się zaczyna od nich odchodzić na rzecz wzorów europejskich.
*


Zgadzam się- mamy też wcześniejsze nieco Freski z Pylos gdzie widać już krótkie a nie tradycyjnie długie miecze mykeńskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej