Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cahokia
     
Conan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 67.227

Marcin Klempka
Zawód: uczeñ
 
 
post 20/08/2010, 13:33 Quote Post

Witam. Jestem tu nowy i chciałbym dowiedzieć na temat Cahokii. Wiem, że jest to miasto stwożone przez tzw. kulturę Missisipi.
Czy jednak stworzyli jakiś rodzaj państwa-miasta (czy posiadali ziemię pod swoim panowaniem) i czy prowadzili jakiś rodzaj kampanii militarnych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 20/08/2010, 17:37 Quote Post

istnienie Cahokii to okres ok. 600 r. ne - 1400 r.

Szczyt rozwoju Cahoki to przypuszczalnie XIII wiek. Wtedy to miało je zamieszkiwać nawet do 40tys. ludzi. Słynęli z tego że budowali olbrzymie ziemne kopce na szczycie których umieszczali najważniejsze budowle (przypuszczalnie siedzibę władcy) oraz także groby. W mieście zauważalne spore rozwarstwienie społeczne(a więc podział na rolników,rzemieślników, arystokrację), na jego szczycie znajdował się wódz, ewentualnie mogła być to rządząca arystokracja.
W życiu religijnym istotna była wiedza astronomiczna - odkryto stanowisko do obserwowania takich zjawisk.
Z tego co się orientuję to znaleziono pochówek jakiejś znaczącej osoby(wodza?)w otoczeniu wielu innych ludzi(służba, małżonki, a może jeńcy wojenni?) złożonych prawdopodobnie w ofierze po śmierci tego domniemanego wodza. Władza i znaczenie takiej osoby musiały być więc spore.
prawdopodobnie Cahokianie prowadzili rozległy handel, natomiast ich władza zapewne wykraczała poza samo miasto i okoliczne pola. Mogła obejmować także inne pobliskie ludy które pozostawały w stanie zależności od Cahokii.
Mieszkańcy miasta otoczyli je palisadą, jednak jej funkcje nie są do końca jasne - możliwe ze nie służyła ona obronie ale jakimś rytuałom religijnym.
Główną roślina uprawną była kukurydza. Co ciekawe rzemieślnicy indiańscy znali miedz z której wytwarzano prawdopodobnie różne ozdoby mogące mieć znaczenie religijne.
Miasto prawdopodobnie upadło na wskutek przeciągłej suszy lub powtarzających się powodzi - Indianie zbyt silnie przekształcili rejony wokół miasta m.in wycinając drzewa, ziemią z nad rzeki mogli usypywać kopce co sprzyjało zalewaniu miasta...
Zapewne Indianie z Cahokii walczyli z innymi ludami, jednak w mieście nie ma dowodów by padło ono ofiarą zbrojnego ataku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Conan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 67.227

Marcin Klempka
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/08/2010, 19:38 Quote Post

Dzięki wielkie!
A więc prawdopodobnie prowadzili wojny z innymi plemionami.
Mam jeszcze jedną prośbę. Czy mógłby mi ktoś podać informacje na temat państw prekolumbijskich stworzonych przez Indian Ameryki Północnej?
Czy ludy takie jak Anasazi czy Kultura Missisipi tworzyły coś na sposób imperii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/08/2010, 9:29 Quote Post

Kazda wioska Anasazi rządziła się sama, więc raczej nie można tu mówić o tworze państwo - podobnym smile.gif
Szczyt rozwoju Missisipian przypada na okres przed przybycia białego człowieka, dlatego nie ma żadnych relacji pisemnych o ich wioskach czy państwie. W chwili przybycia konkwistadorów kultura ta była już wstanie upadku.
Dlatego główne źródło wiedzy to wykopaliska archeologiczne, a te w jasny sposób nie powiedzą o strukturze politycznej Cahokii i okolic - nikt tam nie zaznaczał granic wink.gif.
Przypuszczalnie największy ośrodek narzucał swoją władze mniejszym, ale cięzko określić zasięg tego zjawiska...

Co do innych "państw" indiańskich w Ameryce pn to teraz na myśl przychodzą mi tylko Indianie Natchez - spadkobiercy kultury missisipi, bardziej złożoną formę polityczną miała też Liga irokezów, były też podejmowane lokalne próby zjednoczenia plemion(Tecumseh).

Tutaj trochę pisze o budowniczych kopców -
http://radessa.republika.pl/art1.htm

Trochę pisze też o tym w książce
CHARLES C. MANN
1491. AMERYKA PRZED KOLUMBEM


 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Conan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 67.227

Marcin Klempka
Zawód: uczeñ
 
 
post 25/08/2010, 14:56 Quote Post

Mam jeszcze jedną prośbę.
Czy mógłby ktoś podać mi link do atlasu historycznego, z tym, żeby znajdowały się w nim mapy ameryki prekolumbijskiej? I czy ktoś z was natrafił kiedyś na mapę obrazującą (w przybliżeniu) wpływy poszczególnych miast Kultury Missisipi bądź "państwa" Indian Natchez?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
serpent
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 59.464

Stopień akademicki: Klon Filipa Augusta
Zawód: KLON BANITA
 
 
post 29/08/2010, 18:29 Quote Post

Kultura Missisipi:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mississi...s_HRoe_2010.jpg

Natchezów terytorium w stanie Luizjana
http://www.native-languages.org/louisiana.htm
i w stanie Mississipi
http://www.native-languages.org/mississippi.htm
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 29/08/2010, 19:00 Quote Post

a moze troche mieszanki literatury pieknej z archologiczna autor Edge, Witches of Cahokia http://www.amazon.com/Witches-Cahokia-Raym...e/dp/0979473721
albo pary autorow Gear, People of the River http://www.amazon.com/People-River-North-A...83104217&sr=1-4
i latwiej, i przyjemniej smile.gif

Notka o temacie:
to o jednak nalezy samemu sie podeukowac via wikiepdia w temacie kultury Mississippi np 'miasto ' Natchez http://en.wikipedia.org/wiki/Emerald_Mound_Site
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Conan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 67.227

Marcin Klempka
Zawód: uczeñ
 
 
post 25/10/2010, 13:42 Quote Post

Kultura Missisipi, Adena, strfa wymiany Hopewell ...
Ustrój polityczny był stworzony na podstawie religii, czy też brały w tym udział inne czynnkiki (handel, wojna).
Znalazłem ciekawy artykuł dotyczący walki Cahokian:
Tutaj
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kresowy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 894
Nr użytkownika: 44.491

BANITA
 
 
post 19/06/2019, 10:26 Quote Post

Czy na terenie dzisiejszego USA istniały cywilizacje typu Aztekowie, Majowie z licznymi piramidami, czy były to tylko takie kopce, uproszczone piramidy? Czy są dowody na kontakty tych cywilizacji z Meksykiem? Wiem, że takich kopców w USA są dziesiątki. Czy wcześni eksploratorzy hiszpańscy zastali te kultury w USA w stanie kwitnącym?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej