Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hegemonia Asyrii, czyli uciekające daty
     
blancheflor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 37.473

ola
Zawód: uczen
 
 
post 16/08/2008, 12:27 Quote Post

Ostatnio uczyłam się historii Mezopotamii z Historii Starożytnej M. Jaczynowskiej. I zauważyłam, że podaje ona,iż w 1160r. p. n. e. Babilonia uległa potędze Asyrii, a jednocześnie w podrozdziale o Asyrii dowiaduję się, że Babilonie podbił dopiero Tiglatpilesar III w VIIIw. p. n. e. Co się więc działo z Babilonią w ciągu tych trzech wieków? Czy choć nie była podbita przez Asyrię była od niej całkowicie zależna? A jeżeli tak, to jak to się stało, że nie wykorzystała osłabienia Asyrii w XIw. kiedy najeżdżały ją plemiona aramejskie, które, zresztą, w końcu odrestaurują potęgę Babilonii w VIIw. w państwie nowobabilońskim, tuż po śmierci Asurbanipala... Bardzo mnie to interesuje, proszę o pomoc smile.gif

kurcze, dopiero teraz zorientowałam się, że powinnam umieścić temat w Babilonii i Asyrii;/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 16/08/2008, 22:43 Quote Post

Babilonię podbił jeszcze choćby Tekultininurta I w XIII w pne.
Zaś owe trzy wieki 1200-900 to ogólnie okres zamętu na Bliskim Wschodzie - o jakiejkolwiek kontroli Asyrii nad Babilonią nie ma wtedy mowy. W X w Babilończycy wrecz kontrolowali Arraphę, aczkolwiek nie wiadomo kiedy dokładnie ją podbili.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
blancheflor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 37.473

ola
Zawód: uczen
 
 
post 17/08/2008, 20:16 Quote Post

dziękuję za odpowiedźwink.gif ach, te szkolne schematy, zawsze wszystko utrudniają... Uczyłam się, że obszar Mezopotamii kolejno podbijali Sumerowie, Akadyjczycy, Babilończycy z przerwą na Asyrię, no a potem Persja... Wszystko oczywiście w swoich ramach czasowych;) eech, dlaczego nie wszystko jest takie piękne jak w podręcznikach do liceum sad.gif hehe, jeszcze raz dziękuję!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 30/11/2008, 11:38 Quote Post

podreczniki od historii do liceum równiez mnie nie zadziwiają lepiej poczytac sobie z innego źródła o wojanch na bliskim wschodzie miedzy XII-VIII w.p.n.e

Proponuje Pana Józefa Wolskiego "historia Powszechna" dla mnie dosc wyczerpująco napisana sytuacja tam będąca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Godfather
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 252
Nr użytkownika: 19.621

Michal
Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: aplikant
 
 
post 28/01/2010, 23:02 Quote Post

Jak dla mnie o wiele lepszą pozycje stanowi praca Julii Zabłockiej Historia Bliskiego Wschodu w starożytności, czyta się całkiem przyzwoicie no i nie ma jakiś grubszych błędów w datacji pomimo czasu który upłynął od publikacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej