Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Reforma sądów marszałkowskich ..., ... lub urzędu Wielkiego Marszałka
     
rusty
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 105.051

 
 
post 5/09/2019, 22:25 Quote Post

Natrafiłem na informację, że za panowania Stanisława Augusta doszło do jakiejś reformy sądów marszałkowskich, najprawdopodobniej na samym początku, tj. w latach 1764-66. Niestety nie wiem, na którym sejmie konkretnie, ale przeglądając dokonania sejmów z tych lat nic konkretnego nie znalazłem.

Najlepsze info, do którego dotarłem, jest takie - T. Korzon w "Wewntrzne dzieje Polski za Stanissawa Augusta, 1764-1794", t. 4, s. 186 (https://archive.org/details/wewntrznedziejep04korzuoft/page/186) pisze, że:
"Władzę marszałkowską objął [Stanisław] Lubomirski [w 1766] już ograniczoną, czyli raczej na nowo opisaną w konstytucyi 1776, która była uzupełnieniem reformy Czartoryskich, dodawała sądom marszałkowskim w sprawach kryminalnych 8-u asesorów i „uwalniała", marszałków tak wielkich, jak nadwornych od rządzenia dworem królewskim (...)"

Skoro objął władzę ograniczoną w roku 1766, to znaczy, że właśnie wtedy albo wcześniej sejm władzę Marszałka Wielkiego Koronnego ograniczył. Czy wie ktoś może, co dokładnie zmieniono w kwestii sądów marszałkowskich w stosunku do tego, jak działały wcześniej (i jak obierano skład)?

Ten post był edytowany przez rusty: 5/09/2019, 22:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej